მიმდინარე წლის 29 იანვარს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ საქართველოს ბიუჯეტს არც 2014 წლის ბოლოს და არც მით უმეტეს 2015 წლის დასაწყისში, ლარის გაცვლით კურსზე ზეგავლენა არ ჰქონია. ასევე, 15 იანვარს ლარის კურსის ცვლილებასთან დაკავშირებით დასმული კითხვის საპასუხოდ ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტის მხრიდან გასული წლის დეკემბერში და მიმდინარე წლის იანვარში მიმოქცევაში არსებული ფულის რაოდენობა შემცირდა. ამ განცხადებით მან ხაზი გაუსვა, რომ ბიუჯეტის ხარჯებს ლარის გაუფასურება არ გამოუწვევია.
ლარის კურსზე მნიშვნელოვანი გავლენა ქვეყანაში არსებულ ლარის ოდენობას (მასას) აქვს, რადგან კურსი დოლარის და ლარის მასის თანაფარდობით ყალიბდება. თუ ლარის მასის ზრდის ტემპი დოლარის შემოდინების ზრდის ტემპს მნიშვნელოვნად აღემატება, ლარის კურსი უფასურდება. ლარის მასის ზრდის ერთ-ერთი წყარო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან თანხების დეფიციტური ხარჯვაა, ანუ როდესაც მთვრობა იმაზე მეტ თანხას ხარჯავს, ვიდრე იმავე პერიოდში ეკონომიკიდან საბიუჯეტო შემოსავლების სახით იღებს.
2014 წლის დეკემბერში სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლებმა (არაფინანსური აქტივების გაყიდვის ჩათვლით) 846 მლნ ლარი შეადგინა. ეს ის თანხაა, რაც სახელმწიფომ დეკემბერში ეკონომიკიდან ამოიღო. სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯმა (არაფინანსური აქტივების შეძენის ჩათვლით) კი, 1 110 მლნ ლარი შეადგინა. ეს ლარის ის მოცულობაა, რაც სახელმწიფომ დეკემბერში ეკონომიკაში „გაუშვა“. როგორც ვხედავთ, 2014 წლის დეკემბერში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 264 (1 110-846) მლნ ლარით მეტი დაიხარჯა, ვიდრე ბიუჯეტის შემოსავალი იყო.
დეკემბერში ეროვნულმა ბანკმა 200 მლნ ლარით გაზარდა რეფინანსირების სესხი. ეს არის ერთკვირიანი სესხი, რომელსაც ეროვნული ბანკი კომერციულ ბანკებს მოკლევადიანი ლიკვიდობის უზრუნველსაყოფად აძლევს.
ბიუჯეტის ხარჯების და რეფინანსირების სესხის ზრდა ლარის მოცულობაზე მნიშვნელოვნად აისახა. 2014 წლის დეკემბერში, იმავე წლის ნოემბერთან შედარებით, მიმოქცევაში არსებული ეროვნული ვალუტა (ფულის მასის ყველაზე ლიკვიდური ნაწილი) უპრეცენდენტო მაჩვენებლით - 241.5 მლნ ლარით გაიზარდა. გასულ წლებში, ერთი თვის განმავლობაში ლარის მასა ამ მოცულობით არასდროს გაზრდილა. ე.წ. სარეზერვო ფული, რომელიც მიმოქცევაში არსებულ ნაღდ ფულთან ერთად ბანკების დეპოზიტებსაც მოიცავს, დეკემბერში 450 მლნ ლარით გაიზარდა. 2014 წლის 11 თვეში, იანვრიდან ნოემბრის ჩათვლით, სარეზერვო ფული 62 მლნ ლარით იყო გაზრდილი, ბოლო თვეში კი 450 მლნ ლარით გაიზარდა.
2015 წლის იანვარში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან თანხის ხარჯვა მნიშვნელოვნად შემცირდა. დეფიციტურ ხარჯვას ადგილი არ ჰქონია. იანვრის ბოლოს ეროვნულმა ბანკმა რეფინანსირების სესხის მოცულობა 700 მლნ ლარიდან 610 მლნ ლარამდე შეამცირა. ყოველივე ამის შედეგად ფულის მასამ შემცირება დაიწყო. სარეზერვო ფული 390 მლნ ლარით, მათ შორის მიმოქცევაში არსებული ლარის მოცულობა 197 მლნ-ით შემცირდა.
2014 წლის დეკემბერში, წინა თვესთან შედარებით ეროვნული ბანკის უცხოური ვალუტის რეზერვები 94 მლნ დოლარით გაიზარდა. ვალუტის რეზერვების ზრდა სახელმწიფო ბიუჯეტმა განაპირობა, რადგან დეკემბერში 190 მლნ დოლარის საგარეო გრანტი და კრედიტი იქნა მოზიდული, რამაც ქვეყნის უარყოფითი სავაჭრო ბალანსი მნიშვნელოვანწილად დააბალანსა და უცხოური ვალუტის რეზერვები გაიზარდა. რადგან შიდასამთავრობო კონვერტაციების შედეგად ბიუჯეტში მოზიდული დოლარით უცხოური რეზერვები გაიზარდა, ხოლო მიმოქცევაში მისი შესაბამისი ლარი გამოვიდა, ეს ფაქტორი ლარის გამყარებას არ დაეხმარა.
საქართველოს მთავრობის წევრები ლარის კურსის გაუფასურებას ძირითადად აშშ დოლარის გლობალურ გამყარებას უკავშირებენ. 2014 წელს აშშ დოლარი მსოფლიოს მრავალი ქვეყნის ვალუტასთან გამყარდა, რაც ძირითადად აშშ-ის ეკონომიკის მაღალი ზრდის ტემპმა (2014 წლის მე-3 კვარტალში ზრდამ 5%-ს მიაღწია) და ევროკავშირის მიერ გატარებულმა ანტიდეფლაციურმა პოლიტიკამ (ევროს მასის ზრდით) გამოიწვია.
ქვემოთ მოცემული გრაფიკიდან ჩანს, რომ 2010 წლის მარტიდან 2011 წლის ივნისამდე, ლარიც და ევროც დოლარის მიმართ მყარდებოდა. შემდეგ, 2014 წლის სექტემბრამდე ლარის და ევროს კურსი დოლარის მიმართ საპირისპირო მიმართულებით იცვლებოდა. მაგალითად, 2013 წლის ბოლოს, როდესაც ლარი გაუფასურდა, ამ დროს დოლარიც უფასურდებოდა ევროსთან. ასევე, როდესაც 2014 წლის ივლის-სექტემბერში ევრო დოლართან მნიშვნელოვნად გაუფასურდა, ლარის კურსი დოლარის მიმართ გამყარდა. გასული წლის დეკემბერში და მიმდინარე წლის იანვარში ევროს და ლარის დოლარის მიმართ გაუფასურებას შორის ნაკლები მიზეზ-შედეგობრივი კავშირია, გავლენა არაპირდაპირია - როდესაც საქართველოს სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტები უფასურდება, ეს საქართველოს საგარეო ვაჭრობის პირობებს აუარესებს, ზრდის უარყოფით სავაჭრო ბალანსს, რაც თავის მხრივ ლარის კურსის გაუფასურებას უწყობს ხელს.
გრაფიკი 1: ლარის და ევროს გაცვლით კურსი აშშ დოლარის მიმართ
გასული წლის ნოემბერში და დეკემბრის დასაწყისში ლარის გაუფასურების ძირითადი ფაქტორი ქვეყანაში დოლარის შემომავალი ნაკადების შემცირება და ეკონომიკური ზრდის ტემპის ვარდნა იყო. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. ნოემბერ-დეკემბერში, 2013 წლის იმავე პერიოდთან შედარებით საქართველოს ექსპორტი 168 მლნ დოლარით შემცირდა. ასევე, 60 მლნ დოლარით შემცირდა ფულადი გზავნილები უცხოეთიდან.
ეროვნული ვალუტის კურსის გამყარებას ხელს მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპი უწყობს, ვინაიდან ეროვნულ ვალუტაზე მოთხოვნა იზრდება. ამასთან, მნიშვნელოვანია ეკონომიკური ზრდა ინვესტიციების ზრდას და არა ფისკალურ და მონეტარულ სტიმულატორებს ეფუძნებოდეს, როგორიცაა ბიუჯეტიდან დეფიციტური ხარჯვა და მიმოქცევაში არსებული ლარის მასის ზრდა. საქართველოში ნოემბერ-დეკემბრის საშუალო ეკონომიკური ზრდის ტემპი 0.7%-მდე დაეცა, ეკონომიკის მასტიმულირებელი კი, ბიუჯეტიდან ლარის დეფიციტური ხარჯვა და რეფინანსირების სესხის ზრდა გახდა.
2015 წლის იანვრიდან, ლარის კურსის გაუფასურების არსებულ ფაქტორებს (დოლარის შემცირებულ ნაკადებს, ეკონომიკური ზრდის ტემპის ვარდნას, დოლარის გლობალურ გამყარებას) გაზრდილი ლარის მოცულობა დაემატა, რაშიც მნიშვნელოვანი წვლილი სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტურმა ხარჯვამ შეიტანა. მთავრობამ არ შეასრულა ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის 5 დეკემბრის განცხადებაში გაჟღერებული პირობა, რომლის მიხედვითაც ბიუჯეტის დეფიციტურ ხარჯვა არ განახორციელდებოდა. შედეგად, 28 იანვრისთვის ლარის ოფიციალურმა კურსმა დოლარის მიმართ 2.06 შეადგინა.
იანვრიდან, ბიუჯეტიდან თანხების დეფიციტური ხარჯვა შეწყდა, ასევე შემცირდა რეფინანსირების სესხების მოცულობაც და ლარის მასამ კლება დაიწყო. მიუხედავად ამისა, ლარის კურსმა ვარდნა მაინც განაგრძო. ლარის კურსის გაუარესებაზე გავლენა დეკემბერში გაზრდილმა ფულის მასამ, კერძოდ ბიუჯეტიდან მიმოქცევაში დამატებით გაშვებულმა 264 მლნ ლარმა მოახდინა. ამას თან ერთვის დოლარის გლობალურად გამყარების ტენდენციის გავლენა, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირება და დოლარის შემომავალი ნაკადების კლება. მომავალში, თუ საგარეო ფაქტორები მეტად არ გაუარესდება, შემცირებული ლარის მასა კურსის სტაბილურობას შეუწყობს ხელს.
მიუხედავად იმისა, რომ ლარის გაუფასურება სხვადასხვა ფაქტორებითაა გამოწვეული, ფინანსთა მინისტრის განცხადება, რომ ლარის კურსის გაუფასურებაში ბიუჯეტის ხარჯებს ბრალი არ მიუძღვის, არის მეტწილად მცდარი.

On 29 January 2015, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that the State Budget of Georgia has not had any effect upon the exchange rate of GEL, neither at the end of 2014 nor at the beginning of 2015. In addition, on 15 January 2015, as a response to the question about the changes in the exchange rate of GEL, Nodar Khaduri said that the amount of money put into circulation by the State Budget of Georgia decreased both in December 2014 and January 2015. With this statement the Minister underlined that the budget spending has not caused GEL to depreciate.
The amount of GEL in the economy of the country has a significant influence upon the exchange rate of GEL as the exchange rate is formed by the ratio of GEL to USD. If the pace of increase of the amount of GEL is significantly higher than that of USD, the exchange rate of GEL depreciates. One of the sources of the increase of GEL in the economy of the country is a deficit spending by the State Budget of Georgia which means that the government spends more money than it gets in revenues in the same period.
The revenues of the State Budget of Georgia (including the sale of non-financial assets) amounted to GEL 846 million in December 2014. This is the amount of money that the state took out of the economy in December. The State Budget of Georgia spending (including the purchase of non-financial assets), on the other hand, amounted to GEL 1,100 million. This is the amount of GEL that the state “put into” the economy in December. As we can see, GEL 264 million more (1,100 - 846 = 264 million) was spent by the State Budget of Georgia in December 2014 than was actually received in revenues.
The National Bank of Georgia increased the refinancing loan by GEL 200 million in December 2014. This is a one-week loan which is given by the National Bank of Georgia to commercial banks to ensure short-term liquidity.
The increase in budget spending and the refinancing loan had a significant influence upon the exchange rate of GEL. The amount of national currency in circulation (the most liquid part of the money) increased by an unprecedented amount – GEL 241.5 million in December 2014 as compared to November of the same year. The amount of GEL in the economy has never increased by this kind of amount in one month in the past years. The amount of the so-called reserve money, which includes bank deposits along with the amount of cash in circulation, increased by GEL 450 million in December. The amount of reserve money increased by GEL 62 million in the first 11 months (January to November) of 2014 whilst in December it increased by GEL 450 million.
The State Budget of Georgia spending decreased significantly in January 2015. There was no deficit spending. The National Bank of Georgia decreased the amount for the refinancing loan from GEL 700 million to GEL 610 million by the end of January. As a result, the amount of GEL in the economy started to decrease. The amount of reserve money decreased by GEL 390 million whilst the amount of GEL in circulation decreased by GEL 197 million.
The amount of foreign currency reserves of the National Bank of Georgia increased by USD 94 million in December 2014 as compared to the previous month. The growth of foreign currency reserves was due to the State Budget of Georgia which attracted a total of USD 190 million worth of external grants and credits in December 2014. This significantly balanced the negative trade balance of the country and increased the foreign currency reserves. As the amount of foreign currency reserves increased due to the amount of attracted USD by intra-governmental conversions and the respective amount of GEL was put into circulation, this did not help to strengthen the national currency.
The members of the Government of Georgia believe that the depreciation of GEL was mainly due to the global strengthening of USD. USD increased with regard to many currencies in 2014 which was mainly due to the high rate of growth of the United States’ economy (it reached 5% in the third quarter of 2014) and the anti-deflation policy of the European Union (increase in the amount of EUR).
The chart below illustrates that both GEL and EUR were being strengthened with regard to USD from March 2010 to June 2011. After this, the exchange rates of both currencies changed in the opposite direction with regard to USD until September 2014. For example, when GEL depreciated at the end of 2013, USD was also being depreciated with regard to EUR. Also, when EUR depreciated significantly with regard to USD from July to September 2014, the exchange rate of GEL with regard to USD strengthened. There is little casual connection between the depreciation of GEL and EUR with regard to USD in December 2014 and January 2015. The effect is indirect – when the national currencies of Georgia’s trade partners are being depreciated, it worsens Georgia’s external trade and increases the negative trade balance which, therefore, contribute to the depreciation of GEL.
Exchange Rates of GEL and EUR with Regard to USD
The main reason for the depreciation of GEL in November and December of 2014 was the decrease in the amount of incoming USD in the country and the slowing down of economic growth. FactCheck wrote
about this issue earlier as well. Export from Georgia decreased by USD 168 million from November to December 2014 as compared to the same period of the previous year. Money transfers from abroad also decreased by USD 60 million.
The strengthening of the national currency is facilitated by the high rates of economic growth as the demand upon the national currency increases. In addition, it is important for economic growth to be based upon the increase in investments and not upon fiscal and monetary stimulators such as the deficit spending of the budget and the increase in the amount of the national currency in circulation. The average economic growth rate of Georgia decreased to 0.7% in November and December 2014. Deficit spending from the State Budget of Georgia and the growth of the refinancing loan became the main stimulators of the country’s economy.
From January 2015, the factor of the increased amount of GEL was added to the already existing factors of depreciation (decreased influx of USD, decrease in economic growth and the global strengthening of USD). This was mainly due to the deficit spending of the State Budget of Georgia. The Government of Georgia did not keep the promise voiced by the President of the National Bank of Georgia on 5 December 2014 and did not refrain from deficit spending. As a result, the official exchange rate of GEL with regard to USD was 2.06 by 28 January 2015.
Deficit spending from the State Budget of Georgia stopped after January 2015. The amount of the refinancing loan also decreased and the amount of GEL in the economy started to decrease as well. Despite this, the exchange rate of GEL continued to decrease. The extra amount of GEL 264 million released in the economy by the State Budget of Georgia in December 2014 had a negative influence upon the exchange rate of GEL. This was combined with the global strengthening of USD, the slowing down of economic growth and the decrease in the influx of USD. In the future, if external factors are not worsened, the decreased amount of GEL in the economy will facilitate the stability of the exchange rate of GEL.
Despite the fact that the depreciation of GEL is due to multiple factors, the statement of the Minister of Finance of Georgia that the budget spending has not caused GEL to depreciate is MOSTLY FALSE.