2014 წლის 26 სექტემბერს, გადაცემა “რეაქციაში” შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ლევან იზორიამ საქართველოში შექმნილ კრიმინოგენურ ვითარებასა და პოლიციის მუშობასთან დაკავშირებით ისაუბრა. მან განაცხადა: "ერთ-ერთი პრევენციული ღონისძიება გახლავთ სწორედ სპეციალური საპოლიციო კონტროლი, რომელიც, განსხვავებით სააკაშვილისეური რეიდებისაგან, რომელიც ჩარჩენილი იყო პოლიციის შესახებ კანონში, არ ემსახურება რეპრესიას. ჩვენ ევროპულ სტანდარტს, ანუ მაღალ სტანდარტს ვაწესებთ, სადაც ადამიანის უფლებებს მაქსიმალურად ვიცავთ. დღეს ეს მინისტრის ბრძანებით ხდება, წინათ ეს არ იყო".
ფაქტ-მეტრმა ლევან იზორიას განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
2013 წლის 4 ოქტომბერს საქართველოს პარლამენტმა “პოლიციის შესახებ” ახალი კანონი მიიღო. კანონის მიღების შედეგად ძალადაკარგულად გამოცხადდა საქართველოს “პოლიციის შესახებ” 1993 წელს მიღებული კანონი. ფაქტ-მეტრმა ერთმანეთს 2013 წლის 4 ოქტომბრამდე და 4 ოქტომბრის შემდეგ მოქმედი “პოლიციის შესახებ” კანონონები და მათში გაწერილი საპოლიციო ღონისძიებები შეადარა.
კანონის ახალი რედაქციით შეიცვალა როგორც პოლიციის უფლებამოსილებები, ისე კანონის ცალკეული თავები და მთლიანად კანონის სტრუქტურა. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ “პოლიციის შესახებ” საქართველოს ახალ კანონს მთელი რიგი საპოლიციო ღონისძიებები დაემატა. 2013 წლის 4 ოქტომბრამდე მოქმედი რედაქციის თანახმად, “პოლიციის შესახებ” კანონში არსებული საპოლიციო ღონისძიებები პოლიციის მოვალეობებისა და უფლებების მუხლში იყო ჩამოთვლილი. აღნიშნული მუხლების თანახმად, პოლიციელი უფლებამოსილი იყო შეეზღუდა პირის ან სატრანსპორტო საშუალების გადაადგილების ან ნივთის ფაქტობრივი ფლობის უფლება, განეხორციელებინა ოპერატიულ-სამძებრო და ოპერატიულ-ტექნიკური ღონისძიებები. ამასთან, ცალკე მუხლად იყო გამოყოფილი პოლიციელის მიერ პირის შეჩერებისა და ზედაპირული შემოწმების უფლება, რომელიც დანაშაულის ჩამდენი პირის გამოვლენის მიზანს ემსახურებოდა. მე-91 მუხლის თანახმად, პოლიციელს  უფლებამოსილება ჰქონდა პირი შეეჩერებინა, თუ არსებობდა გონივრული ეჭვი მის მიერ დანაშაულის შესაძლო ჩადენის შესახებ. მსგავს გადაწყვეტილებას პოლიციელი იღებდა სრულიად დამოუკიდებლად, კონკრეტულ მომენტში საკუთარ განსჯაზე დაყრდნობით.
“პოლიციის შესახებ” კანონის ახალი რედაქციის თანახმად, სხვადასხვა ახალი საპოლიციო ღონისძიებები განისაზღვრა, როგორიცაა: პირის გამოკითხვა, პირის იდენტიფიკაცია, პირის მოწვევა, ზედაპირული შემოწმება და დათვალიერება, სპეციალური შემოწმება/დათვალიერება და სპეციალური საპოლიციო კონტროლი. იმისათვის, რომ ძველ და ახალ მექანიზმებს შორის განსხვავება დავინახოთ, ცალ-ცალკე უნდა განვიხილოთ თითოეული საპოლიციო ღონისძიება.
პირის გამოკითხვა არის საპოლიციო ღონისძიება, როდესაც კანონით ზუსტად და ამომწურავად ჩამოთვლილ შემთხვევებში პოლიციას შეუძლია შეაჩეროს პირი, გამოკითხოს პერსონალური მონაცემები და მას პირადობის დამადასტურებელი საბუთების წარდგენა მოსთხოვოს. პირის იდენტიფიკაცია გულისხმობს შემთხვევას, როდესაც განსაკუთრებულ შემთხვევებში პოლიციას შეუძლია ჩაატაროს პირის იდენტიფიკაციის ღონისძიებები, როგორიცაა ანაბეჭდების აღება, ხმის ჩაწერა, ბიომეტრიული მონაცემების დაფიქსირება და ა.შ. პოლიციას ასევე აქვს უფლება, გასაუბრების მიზნით, შეტყობინებით მიიწვიოს პირი პოლიციაში, თუ არსებობს საკმარისი საფუძველი ვარაუდისთვის, რომ პირს აქვს საჭირო ინფორმაცია, ან იგი აუცილებელია სხვა პირის იდენტიფიკაციის ღონისძიებების განსახორციელებლად. ზედაპირული შემოწმება, ისევე როგორც სპეციალური შემოწმება, გულისხმობს პირის ტანსაცმლის მხოლოდ გარე ზედაპირზე, ხელით, სპეციალური ხელსაწყოთი ან საშუალებით შეხებას. დათვალიერება კი, ნივთის ან სატრანსპორტო საშუალების ზედაპირულ დათვალიერებას გულისხმობს. სპეციალურ და ზედაპირულ შემოწმებასა და დათვალიერებას შორის ძირითადი განსხვავება იმაში მდგომარეობს, რომ სპეციალური შემოწმება და დათვალიერება სპეციალურ რეჟიმისადმი დაქვემდებარებულ ტერიტორიაზე ტარდება.
სხვა ახალ საპოლიციო ღონისძიებებთან ერთად, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სპეციალური საპოლიციო კონტროლი. ეს არის პოლიციის მიერ წინასწარ შერჩეულ ტერიტორიაზე, განსაზღვრული დროით, აგრეთვე გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში შესაბამის ტერიტორიაზე და სათანადო დროით, განხორციელებული შემოწმება. მსგავსი შემოწმების ჩატარება შესაძლებელია, თუ არსებობს საკმარისი საფუძველი ვარაუდისთვის, რომ ჩადენილია ან ჩადენილი იქნება დანაშაული. სპეციალური საპოლიციო კონტროლი მინისტრის განკარგულების საფუძველზე ხორციელდება, ხოლო გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში ზეპირი განკარგულების საფუძველზე, რომელიც 24 საათის განმავლობაში აუცილებლად წერილობით უნდა გაფორმდეს.
სპეციალური საპოლიციო კონტროლი არის სრულიად ახალი ღონისძიება, რომელიც „პოლიციის შესახებ“ ახალი კანონის რედაქციით დამკვიდრდა. კანონის ძველ რედაქციაში საერთოდ არ არსებობდა სპეციალური საპოლიციო კონტროლის მექანიზმი. არსებობდა მხოლოდ შეჩერებისა და ზედაპირული შემოწმების ღონისძიება, რომელიც კანონის ახალ რედაქციაშიც გვხვდება.
სპეციალური საპოლიციო კონტროლისა და სხვა ახალი საპოლიციო ღონისძიებების შემოღებას აკრიტიკებდნენ არასამთავრობო ორგანიზაციები: “საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია” და “EMC”. არასამთავრობოები სახიფათოდ მიიჩნევდნენ პოლიციის მხრიდან ასეთი ინტენსივობის პრევენციული ფუნქციების განხორციელებას.
2013 წლის 4 ოქტომბერს “პოლიციის შესახებ” ახალი კანონი ამოქმედდა. კანონის თანახმად, სხვადასხვა ახალი საპოლიციო ღონისძიებები შემოვიდა. ამ ღონისძიებებს შორის ერთ-ერთი, სპეციალური საპოლიციო კონტროლის ღონისძიებაა. აღნიშნული ღონისძიება ნამდვილად ხორციელდება მინისტრის განკარგულების საფუძველზე. მიუხედავად ამისა, „პოლიციის შესახებ“ კანონის ძველი რედაქციის თანახმად, სპეციალური საპოლიციო კონტროლი და მისი მსგავსი მექანიზმი (ე.წ. „რეიდები“) ადრე საერთოდ არ არსებობდა. პოლიციელს მხოლოდ პირის გაჩერებისა და ზედაპირული შემოწმების უფლებამოსილება ჰქონდა. შესაბამისად, ლევან იზორიას კონტექსტი მცდარია, როდესაც ის აცხადებს, რომ „პოლიციის შესახებ“ ძველი კანონის მოქმედების ფარგლებში ჩატარებული "რეიდები" რეპრესიების მიზანს ემსახურებოდა. როგორც ირკვევა, 2013 წლის 4 ოქტომბრამდე მოქმედ „პოლიციის შესახებ“ კანონში საერთოდ არ იყო მსგავსი საპოლიციო ღონისძიება.

On 26 September, the Deputy Minister of Internal Affairs, Levan Izoria, spoke about current criminal activity and the work of the police on the TV programme Reaktsia.
He stated: “Exactly one of the preventive measures is the special police control. Unlike Saakashvili’s raids which were based upon the Law on Police, the special police control is not repressive by its nature. We set high, European standards and protect human rights to the limit. Nowadays, it happens by ministerial order whilst before it was not happening.”
verified the accuracy of the statement made by Mr Izoria.
On 4 October 2013, the Parliament of Georgia adopted the new Law on Police. The adoption nullified the Law on Police adopted in 1993. FactCheck
compared the old and new versions of the Law on Police and the police measures they prescribe.
The new edition of the Law on Police modified both the authorities of the police and the particular chapters of the Law together with its entire structure. It is important that the new Law on Police include various new police measures. The police measures were listed in the Duties and Rights article of the edition of the Law on Police valid until 4 October 2013. According to the articles mentioned above, a police officer was authorised to restrict the right of a person or a vehicle to move and to restrict a person to be in possession of an object as well as to carry out operational-investigational and operational-technical measures. The right of the police officer to stop a person and perform a superficial check for the sake of preventing a potential offence was indicated in a separate article. According to Article 91,
a police officer was authorised to stop a person if reasonable doubt had existed that the person could commit a crime. The police officer made decisions such as this completely independently based upon his/her own reasoning.
The new edition of the Law on Police defines various new police measures: interrogation, identification, invitation, superficial check and examination, special check and examination and special police control. In order to see the differences between the old and new mechanisms, we should review each police measure separately.
Interrogation is a police measure during which the police can pick a person, ask for his/her personal data and request the presentation of an identity card but only in cases defined clearly and comprehensively by the law. Identification covers the cases in which the police can carry out measures for identifying a person such as collecting fingerprints, recording voice or using biometric data. In addition, the police have the right to request by notification that a person visit a police station if there are reasonable grounds to believe that the person has some required information or he/she is requested to identify another person. Superficial check and special check means touching only the outer surface of clothing with the hands or by a special tool or other means. Examination
involves the superficial examination of an object or a vehicle. The difference between the special and superficial check and the examination is that the special check or examination is performed on site and subject to a special process.
Among the other police measures, special police control
is of great importance. This is a check performed by the police on a preliminarily selected territory for a certain period including in the cases of urgent need. Such a check can be performed if there are reasonable grounds to believe that a crime has been or might be committed. Special police control is implemented after the ministerial disposal or, in the case of an urgent necessity, after an oral disposal which must be registered within 24 hours.
Special police control is a completely new measure established by the new edition of the Law on Police. The old version of the Law did not include the special police control mechanism at all. Only the stopping and superficial check measures existed. These measures are present in the new edition of the Law as well.
The Georgian Young Lawyers’ Association and the EMC were actively criticising the introduction of the special police control and other new police measures. The implementation of intensive preventive functions by the police in response to the possibility of a future crime being committed was considered as dangerous by the two aforementioned non-governmental organisations.
The new Law on Police entered into force on 4 October 2013. The Law established various new police measures. These measures include special police control which is indeed being implemented based upon ministerial disposal. According to the old edition of the Law on Police, special police control and similar mechanisms (so-called raids) did not previously exist. Police officers were only authorised to stop a person and perform a superficial check. Therefore, Mr Izoria is wrong when saying that the raids performed upon the basis of the old edition of the Law on Police were repressive by their nature. As it turned out, there was no such measure in the Law on Police that was valid until 4 October 2013.