„ერთი წლის მანძილზე, დავით ნარმანიამ დასავლეთ-აღმოსავლეთის მაგისტრალზე მხოლოდ 700 მეტრის დაგება ძლივს მოახერხა“
2014 წლის 5 თებერვალს საქართველოს პარლამენტის პლენარული სხდომა გაიმართა, სადაც უმცირესობის წარმომადგენელმა, გიორგი ვაშაძემ, ყურადღება დასავლეთ-აღმოსავლეთის ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მიმდინარე სამუშაოებზე  გაამახვილა. მან განაცხადა: „ერთი წლის მანძილზე, დავით ნარმანიამ დასავლეთ-აღმოსავლეთის მაგისტრალზე მხოლოდ 700 მეტრის დაგება ძლივს მოახერხა“. დეპუტატის ეს განცხადება ზურაბ ჯაფარიძემ დააზუსტა. მისი თქმით, „მაგისტრალზე მხოლოდ ორი კილომეტრია დაგებული“. ფაქტ-მეტრი დეპუტატების მსგავსი შინაარსის განცხადებების სიზუსტით დაინტერესდა და ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მიმდინარე სამუშაოები გადაამოწმა.
ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის (თბილისი-სენაკი-ლესელიძე) მშენებლობა 2006 წელს დაიწყო. იგი E-60 (ფოთი-თბილისი-წითელი ხიდი) და E-70 (ფოთი-ბათუმი-სარფი) მაგისტრალებისგან შედგება. ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის სიგრძე დაახლოებით 390 კილომეტრია. 2014 წლის 1 მარტის მდგომარეობით, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე სულ საგზაო საფარი 100.8 კილომეტრზეა დაგებული, ხოლო მოძრაობა კი 86,4 კილომეტრზეა გახსნილი. ავტომაგისტრალი ჩქაროსნული გზატკეცილია, რომელსაც ორივე მხარეს რამდენიმე სამოძრაო ზოლი, ცენტრში კი გამყოფი ზოლი მიუძღვება. მას არ აქვს მკვეთრი მოსახვევი და ციცაბო აღმართები, ისევე როგორც გზაჯვარედინები, ან შემოსასვლელი გზები. ავტომაგისტრალზე დიდი მანძილის გავლა შეუჩერებლად შეიძლება. ავტომაგისტრალის სისტემა ბევრ ქვეყანაში ერთმანეთთან დიდ ქალაქებს აკავშირებს. ავტომაგისტრალზე ჩატარებულ სამუშაოებთან დაკავშირებით, ჩვენ საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტს მივმართეთ. უწყებიდან გამოვითხოვეთ ინფორმაცია ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 2013 წლის ბიუჯეტის, სამშენებლო სამუშაოების მიმდინარეობის, დაგებული საგზაო საფარის სიგრძისა და ექსპლუატაციაში შესული გზების შესახებ. დეპარტამენტიდან მიღებული პასუხის თანახმად, 2013 წელს ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის ბიუჯეტი 286 020 250 ლარს შეადგენდა. აქედან, ათვისებული იქნა 267 384 633,03 ლარი, რაც მთლიანი ბიუჯეტის 93,48%-ს შეადგენს. 2013 წელს სამშენებლო სამუშაოები 111 კილომეტრზე მინდინარეობდა, რაც წინა წლის აქტივობას 34 კილომეტრით აღემატება (2012 წელს სამშენებლო სამუშაოები ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 77 კილომეტრზე მიმდინარეობდა). ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინფორმაციის მიხედვით, საგზაო საფარი 28,1 კილომეტრზე მოეწყო, კერძოდ: რუისი-აგარა 3 კილომეტრი, ქობულეთის შემოვლითი გზა - 12,4 კილომეტრი, ქუთაისის შემოვლითი გზა - 6,2 კილომეტრი და ქუთაისი-სამტრედიის გზის მონაკვეთზე  - 6,5 კილომეტრი. მოძრაობა ქობულეთის შემოვლითი გზის 12,4 კილომეტრიან ახალი მიმართულების გზაზე და რუისი-აგარის 3 კილომეტრიან მონაკვეთზე გაიხსნა. 2013 წელს, სულ, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მოძრაობა 15,4 კილომეტრზე გაიხსნა, რაც წინა წლის მონაცემთან შედარებით 13,9 კილომეტრით მეტია (2012 წელს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მოძრაობა მხოლოდ 1,5 კილომეტრზე გაიხსნა, კერძოდ ლიახვის ესტაკადებზე). ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მიმდინარე სამუშაოების უფრო ღრმად შესწავლის მიზნით, ჩვენ საქართველოს სააავტომობილო გზების დეპარტამენტის, 2013 წლის პირველი 6 თვის სტატისტიკურ ანგარიშსაც გავეცანით. ანგარიშის მიხედვით, 2013 წელს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე სამშენებლო სამუშაოები 111 კილომეტრზე იყო დაგეგმილი, რაც დეპარტამენტიდან მიღებული პასუხითაც დადასტურდა. 2013 წელს ჩქაროსნულ მაგისტრალზე მოძრაობა 51.7 კილომეტრზე უნდა გახსნილიყო. კერძოდ, რუისი-აგარის 8 კილომეტრი, ქუთაისი-სამტრედია - 14 კილომეტრი, ქუთაისის შემოვლითი გზა - 17,3 კილომეტრი და ქობულეთის შემოვლითი გზა - 12,4 კილომეტრი. დეპარტამენტიდან მიღებული პასუხის თანახმად, გეგმის მიხედვით, 2013 წელს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მოძრაობა 15,4 კილომეტრზე გაიხსნა. კერძოდ, რუისი-აგარა - 3 კილომეტრი და ქობულეთის შემოვლითი გზა - 12,4 კილომეტრი. როგორც ვხედავთ, დეპარტამენტის 2013 წლის 6 თვის ანგარიშსა და დეპარტამენტიდან ოფიციალურად მიღებულ ინფორმაციას შორის შეუსაბამობაა. ზემოაღნიშნულ შეუსაბამობასთან დაკავშირებით, კომენტარი საგზაო დეპარტამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსს, რუსუდან ხუბულავას ვთხოვეთ. მისი განმარტებით, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე 52 კილომეტრზე გზის გახსნა იყო არა ვალდებულება, არამედ პოტენციალის განსაზღვრა (ე.ი იმის პროგნოზი, თუ რამდენ კილომეტრზეა შესაძლებელი გზის საფარის დაგება და მოძრაობის გახსნა, თუ ამისთვის ხელსაყრელი მეტეოროლოგიური პირობები იქნებოდა). მისი თქმით, 2013 წლის გაზაფხული და ზაფხული, სეზონი, როცა გზის სამუშაოების ძირითადი ნაწილი სრულდება, წვიმიანი იყო. ეს კი  სამუშაოების წარმართვას აფერხებდა. კონტრაქტორი ფირმაც და დამკვეთიც, ხარისხზეა ორიენტირებული და წვიმიანი ამინდი კი სამუშაოების ხარისხიან შესრულებას ხელს უშლის. თუმცა, ფაქტრ-მეტრს ჩქროსნულ ავტომაგისტრალზე მიმდინარე სამუშაოების შესახებ გასული წლის 18 ნოემბერს სტატია უკვე აქვს გამოქვეყნებული, სადაც ავტორს საავტომობილო გზების განვითარებისა და რეკონსტრუქციის მოდერნიზაციის სამმართველოს უფროსს, ბეჟან მინჯორაიას კომენტარიც აქვს მოყვანილი. ბეჟან მინჯორაია აცხადებდა, რომ იმ დროისთვის ჩქაროსნულ ავტომაგისრალზე ძირითადი სამუშაოები, რომელიც შეიძლებოდა სეზონურობის გამო შეფერხებულიყო, უკვე შესრულებული იყო და სეზონურ შეზღუდვებს სამუშაოების დასრულებისთვის ხელი აღარ უნდა შეეშალათ. ჩქროსნულ ავტომაგისტრალზე ჩატარებული სამუშაოების სრული სურათის მისაღებად, ჩვენ საავტომობილო გზების დეპარტამენტიდან, დამატებით, მაგისტრალზე მიმდინარე სამუშაოების 2009-2011 წლის სტატისტიკაც გამოვითხოვეთ, რასაც ქვემოთ ცხრილის სახით გთავაზობთ: Untitled როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბოლო ხუთი წლის მანძილზე, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე ყველაზე მეტი სამუშაო 2013 წელს შესრულდა.   დასკვნა 2013 წელს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე სამშენებლო სამუშაოები 111 კილომეტრზე მიმდინარეობდა, გზის საფარი 28,1 კილომეტრზე მოეწყო, ხოლო მოძრაობა კი 15,4 კილომეტრზე გაიხსნა. კერძოდ, მოძრაობა გაიხსნა რუისი-აგარის 3 კილომეტრიან მონაკვეთსა და ქობულეთის შემოვლითი გზის 12,4 კილომეტრიან მონაკვეთზე. 2013 წელს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე შესრულებული სამუშაოები, წინა წლებში შესრულებულ სამუშაოებს ყველა კომპონენტში ჭარბობს. მიუხედავად ზემოთ მოყვანილი ინფორმაციისა, უნდა აღინიშნოს, რომ 2013 წლის გეგმა (სხვადასხვა მიზეზების გამო) საბოლოოდ მაინც ვერ შესრულდა. დეპარტამენტის 2013 წლის 6 თვიან ანგარიშში მითითებულია, რომ 2013 წელს ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მოძრაობა 52 კილომეტრზე უნდა გახსნილიყო, რეალურად კი 15,4 კილომეტრზე გაიხსნა. ამ ფაქტის შესახებ დეპარტამენტში განგვიმარტეს, რომ ეს არ იყო ვალდებულება და მხოლოდ პოტენციალის განსაზღვრა მოხდა. თუმცა, მონაცემებს შორის დაფიქსირებული ასეთი მნიშვნელოვანი სხვაობა მაინც ეჭვქვეშ აყენებს სამუშაოების ტემპის სისწრაფეს. ზემოთ მოყვანილ ფაქტებზე დაყრდნობით ვასკვნით, რომ გიორგი ვაშაძის განცხადება: „ერთი წლის მანძილზე, დავით ნარმანიამ დასავლეთ-აღმოსავლეთის მაგისტრალზე მხოლოდ 700 მეტრის დაგება ძლივს მოახერხა“, არის მცდარი.

“In one year, Davit Narmania barely managed to pave 700 metres of the East-West highway.”
A plenary session of the Georgian Parliament was held on 5 February 2014 where Giorgi Vashadze, a representative of the Minority, focused upon the ongoing work on the East-West high-speed highway. He stated the following:  “In one year, Davit Narmania barely managed to pave 700 metres of the East-West highway.” Zurab Japaridze verified this statement by the MP. According to him:  “Two kilometres of the highway are paved.” FactCheck took interest in the accuracy of these statements by the two MPs and verified the details. The construction of the high-speed highway (Tbilisi-Senaki-Leselidze) started in 2006. It consists of the E-60 (Poti-Tbilisi-Red Bridge) and E-70 (Poti-Batumi-Sarpi) highways. The length of the high-speed highway is approximately 390 kilometres. As of 1 January 2014, 100.8 kilometres of the high-speed highway have been paved and traffic is open on 86.4 kilometres. The highway is a high-speed roadway which has several traffic lanes on both sides and a dividing line in the centre. It does not have sharp turns or steep ascents and there are no intersections or entrance roads. It is possible to cover a long distance of the highway without having to make any stops. The highway system is also important in that it connects large cities in other countries to each other. FactCheck contacted the Department of Highways of Georgia regarding the work implemented on the highway. We requested information about the high-speed highway’s budget for 2013, the construction work and the length of the paved road surface. According to the information received from the Department of Highways of Georgia, the high-speed highway’s construction budget was equal to GEL 286,020,250. Of this amount, GEL 267,384,633.03 was spent which amounts to 93.48% of the entire budget. The construction work was ongoing on 111 kilometres in 2013 which is 34 kilometres more than the activities in the previous year (the construction work was ongoing on 77 kilometres of the high-speed highway in 2012). According to the Ministry of Infrastructure and Regional Development, 28.1 kilometres of the roadway were paved; in particular:  Ruisi-Agara – 3 kilometres, Kobuleti bypass road – 12.4 kilometres, Kutaisi bypass road – 6.2 kilometres and Kutaisi-Samtredia – 6.5 kilometres. The traffic is open on 12.4 kilometres of the new Kobuleti bypass road and a 3-kilometre long section of the Ruisi-Agara road. In 2013, traffic was open on 15.4 kilometres of the high-speed highway in total which is 13.9 kilometres more than the figure from the previous year (traffic was open on only 1.5 kilometres of the high-speed highway in 2012; in particular, on the Liakhvi overpass). In order to study the work on the high-speed highway in more details, FactCheck also reviewed the statistical report of the first six months of 2013 produced by the Department of Highways of Georgia. According to the report, construction work was planned on 111 kilometres of the high-speed highway in 2013 which was verified by the response received from the Department of Highways. Traffic was supposed to open on 51.7 kilometres of the high-speed highway; in particular, on 8 kilometres of the Ruisi-Agara road, 14 kilometres of the Kutaisi-Samtredia road, 17.3 kilometres of the Kutaisi bypass road and 12.4 kilometres of the Kobuleti bypass road. According to the information in the report, traffic was open on 15.4 kilometres of the high-speed highway in 2013 based upon the work plan (specifically, 3 kilometres of the Ruisi-Agara road and 12.4 kilometres of the Kobuleti bypass road). As we can see, there is an inconsistency between the Department of Highway’s report and the official information received from the Department of Highways as concerns the first six months of 2013. FactCheck contacted Rusudan Khubulava, Head of the PR Unit at the Department of Highways, regarding this inconsistency. According to her, the opening of traffic on 52 kilometres of the high-speed highway was the potential length of the opening and not an obligation to be opened (the ‘potential’ is the amount of kilometres to be paved and then opened to traffic if weather conditions are favourable). Khubulava indicated that the spring and summer, the main seasons for road work, experienced a great deal of rain in 2013 which halted construction work. She added that the contractor company and the client are focused upon the quality of the work and this was affected by the rainy weather. FactCheck published an article about the work on the high-speed highway on 18 November 2013 in which the author included a comment made by Bezhan Minjoraia, Head of the Development and Modernisation of Reconstruction Unit at the Department of Highways of Georgia. Minjoraia stated that by the time the main work on the high-speed highway had been implemented, seasonal restrictions did not impede the completion of the work. In order to get the complete picture of the work implemented on the high-speed highway, FactCheck also requested the statistics about the work on the highway in the period of 2009-2011 from the Department of Highways which is illustrated below in the table:
Budget (GEL) Construction Activity Paved Road Surface Open to Traffic
2009 172,367,360 37 km 15.2 km 15.2. km
2010 134,147,220 40 km 6 km 6 km
2011 236,940,300 30 km 11.8 km 11.8 km
2012 212,985,000 77 km 1.5 km 1.5 km
2013 286,020,250 111 km 28.1 km 15.4 km
As seen in the information presented above, most of the work on the high-speed highway was implemented in 2013.   Conclusion Construction work on the high-speed highway was underway on 111 kilometres of roadway in 2013, 28.1 kilometres of road surface were paved and 15.4 kilometres were opened to traffic. In particular, traffic was open on a 3-kilometre section of the Ruisi-Agara road and a 12.4-kilometre section of the Kobuleti bypass road. The work implemented on the high-speed highway in 2013 exceeds the work implemented in the previous years in all components. Of note is that the work plan for 2013 was not ultimately implemented owing to several reasons. The Department of Highways of Georgia’s report about the first six months of 2013 indicated that traffic was to have been open on 52 kilometres of the high-speed highway in 2013 but, in fact, it was open on a 15.4-kilometer section. The Department explained to FactCheck that this was not an obligation but only a potential for opening. Such a significant difference among the data, however, still calls into question the rapid pace of the work. Based upon the aforementioned facts, FactCheck concludes that Giorgi Vashadze’s statement, “In one year, Davit Narmania barely managed to pave 700 meters of the East-West highway,” is FALSE.