2013 წლის 23 სექტემბერს, პრეზიდენტობის კანდიდატმა, ზურაბ ხარატიშვილმა, ბრიფინგზე აფხაზეთის უმაღლესი საბჭო თვითნებური გადაწყვეტილებების მიღებაში დაადანაშაულა. მან განაცხადა, რომ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კანონმდებლობა ორი თვის წინ თვითნებურად შეცვალეს. როგორც პრეზიდენტობის კანდიდატი ამბობს, “აფხაზეთის ლეგიტიმური ხელისუფლება გადის საქართველოს კონსტიტუციური სივრციდან, რაც იურიდიულად მისცემს საშუალებას მას, რომ როგორც დღეს არსებული, ასევე მომავალი პრეზიდენტის თანხმობის გარეშე დააკომპლექტოს აფხაზეთის მთავრობა”.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რამდენად შეესაბამება პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადება სიმართლეს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-3 მუხლის მეოთხე ნაწილი აფხაზეთს ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსს ანიჭებს. ეს ნიშნავს იმას, რომ აფხაზეთი საქართველოს იურისდიქციაში შემავალი სახელმწიფოებრივი წარმონაქმნია, რომელსაც საკუთარი კონსტიტუცია, ხელისუფლებისა და მმართველობის ორგანოები და სახელმწიფოსთვის დამახასიათებელი სხვა ნიშნები გააჩნია. სწორედ ტერიტორიული ერთეულის სტატუსიდან გამომდინარე, მმართველობის ორგანოების არჩევისა და დანიშვნის წესი ავტონომიური რესპუბლიკის კონსტიტუციის რეგულირების საგანია.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კონსტიტუციის 93-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, საკანონმდებლო ხელისუფლებას ახორციელებს აფხაზეთის უმაღლესი საბჭო. დღესდღეობით, უმაღლესი საბჭოს არჩევის წესი კანონმდებლობით არ რეგულირდება. დღეს მოქმედი საბჭო 1991 წლის დეკემბერში აფხაზეთის ტერიტორიაზე ჩატარებული არჩევნების შედეგად აირჩა. არსებული კონფლიქტის გამო, საბჭოს ხელახალი არჩევნები არ ჩატარებულა. საქართველოს პარლამენტის დადგენილებით, არსებულ საბჭოს უფლებამოსილება ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენამდე გაუგრძელდა. შესაბამისად, აფხაზეთის კონსტიტუციის თანახმად, სწორედ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოა უფლებამოსილი ცვლილებები შეიტანოს აფხაზეთის კონსტიტუციაში.
რაც შეეხება ავტონომიური რესპუბლიკის აღმასრულებელ ხელისუფლებას, ამ ფუნქციას, აფხაზეთის კონსტიტუციის 111-ე მუხლის თანახმად, აფხაზეთის მთავრობა ასრულებს.  2013 წლის 20 აგვისტომდე აფხაზეთის კონსტიტუციის 1121 მუხლის თანახმად, აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარეს აფხაზეთის უმაღლესი საბჭო საქართველოს პრეზიდენტის თანხმობით ნიშნავდა. 2013 წლის 20 აგვისტოს, უმაღლესმა საბჭომ მიიღო კონსტიტუციური კანონი “აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კონსტიტუციაში ცვლილებების შეტანის შესახებ.” ცვლილებების შედეგად, აფხაზეთის კონსტიტუციის 1121 მუხლს 3-5 პუნქტები დაემატა, რომლის მიხედვითაც, შემოვიდა სრულიად ახალი, მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლის ინსტიტუტი. მთავრობის თავმჯდომარის გადადგომის შემთხვევაში, აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოს მიეცა უფლებამოსილება პრეზიდენტის თანხმობის გარეშე, უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმის წარდგინებით, დანიშნოს მოვალეობის შემსრულებელი. ცვლილებებმა არ გააუქმა არსებული წესი, უბრალოდ დამატებითი ინსტიტუტი შემოიღო. ფაქტ-მეტრი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის იურიდიული სამსახურის უფროსს, ბატონ ნოდარ ჯალაღონიას დაუკავშირდა. მისი განცხადებით, მოვალეობის შემსრულებელი ზუსტად იმავე უფლებამოსილებებითაა აღჭურვილი, როგორც მთავრობის თავმჯდომარე.
ზურაბ ხარატიშვილი განცხადებაში მიუთითებს, რომ კონსტიტუციის შეცვლა თვითნებურად მოხდა. ამასთან დაკავშირებით უნდა ითქვას, რომ აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკას, თავისი სტატუსიდან გამომდინარე, უფლება აქვს  სრულიად დამოუკიდებლად შეცვალოს საკუთარი კანონმდებლობა. თუმცა, საინტერესოა, რამდენად შეესაბამებოდა მიღებული ცვლილებები აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს რეგლამენტს.
პირველ რიგში, აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ უმაღლესმა საბჭომ აღნიშნული ცვლილებები რიგგარეშე სესიაზე მიიღო. რეგლამენტის 71-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, რიგგარეშე სხდომის მოწვევის უფლება აქვს მთავრობის თავმჯდომარეს, საკუთარი ინიციატივით, უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის ან/და უმაღლესი საბჭოს შემადგენლობის არანაკლებ ერთი მესამედის წერილობითი მოთხოვნით. მიუხედავად ამისა, 2013 წლის 20 აგვისტოს რიგგარეშე სხდომის მოწვევის აქტი მოთხოვნის წარდგენიდან 48 საათში არ გამოუციათ. სწორედ ამიტომ, 48 საათის შემდეგ, რეგლამენტის 71-ე მუხლის მესამე ნაწილის თანახმად, უმაღლესი საბჭო შეუდგა მუშაობას.
საკონსტიტუციო ცვლილებებს მხარი 16-მა დეპუტატმა დაუჭირა. რეალურად, საქართველოს პარლამენტის დადგენილების თანახმად, აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოში არის 34 წევრი. რეგლამენტის 102-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, კონსტიტუციური კანონის პროექტი მიღებულად ითვლება, თუ მას მხარს უჭერს უმაღლესი საბჭოს სრული შემადგენლობის ორი მესამედი. შესაბამისად, საკონსტიტუციო ცვლილებების მისაღებად 22 დეპუტატის ხელმოწერა იყო საჭირო. აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს იურიდიული სამსახურის უფროსის, თამაზ სანიკიძის განცხადებით, დღესდღეობით საბჭოს მხოლოდ 24 წევრი ყავს (ნაწილი გარდაიცვალა, ხოლო ნაწილი საბჭოს წევრი აღარ არის). სწორედ ამიტომ, საკონსტიტუციო ცვლილებებისთვის აუცილებელი ორი მესამედი, გამოთვლილი იქნა 24-დან და არა 34-დან. კანონის მსგავსი ინტერპრეტაცია აშკარად ეწინააღმდეგება რეგლამენტის ჩანაწერს.
გარდა ამისა, რეგლამენტის 89-ე მუხლის თანახმად, კანონპროექტს თან უნდა დაერთოს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის დეპარტამენტის დასკვნა, წარდგენილი პროექტის საქართველოსა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კონსტიტუციებსა და უპირატესი იურიდიული ძალის მქონე ნორმატიულ აქტებთან შესაბამისობის შესახებ. როგორც იურისტი თამაზ სანიკიძე აღნიშნავს, მსგავსი დასკვნა არსებობდა, თუმცა, იუსტიციის დეპარტამენტი უარყოფითად აფასებდა აღნიშნულ ცვლილებებს.
აღსანიშნავია ისიც, რომ 2013 წლის აპრილის დასაწყისში, მთავრობის ყოფილი თავმჯდომარის, გია ბარამიას გადადგომის შემდეგ, მთავრობის თავმჯდომარის შემსრულებელი არის ვახტანგ ყოლბაია. როგორც თამაზ სანიკიძე აცხადებს, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭო შეეცადა პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილისგან მიეღო თანხმობა მის კანდიდატურასთან დაკავშირებით, თუმცა, უშედეგოდ. იურისტის განცხადებით, “მთავრობა იყო სრულიად პარალიზებული, რადგან თავმჯდომარის უფლებამოსილების შეწყვეტა  მთავრობის სხვა წევრების უფლებამოსილების შეწყვეტასაც იწვევს. მართალია, ამ პერიოდში არ არსებობდა მოვალეობის შემსრულებლის ინსტიტუტი, თუმცა, იმისთვის, რომ მთავრობას ეარსება, ბატონი ყოლბაია ასრულებდა ამ ფუნქციას. საკონსტიტუციო ცვლილებების შემდეგ, ეს ხარვეზი გამოსწორდა”.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესმა საბჭომ ნამდვილად შეიტანა აფხაზეთის კონსტიტუციაში ცვლილება, რომლის მიხედვითაც, მთავრობის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლის დანიშვნა მომავალში საქართველოს პრეზიდენტის თანხმობის გარეშეც იქნება შესაძლებელი. ზურაბ ხარატიშვილი ცდება, როცა ამბობს, რომ პრეზიდენტს მთავრობის დაკომპლექტების შესაძლებლობა ამ ცვლილებების შედეგად ჩამოერთვა, რადგან მსგავსი უფლებამოსილება მას არასდროს ჰქონია. აღსანიშავია ისიც, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებების მიღების დროს დაირღვა აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს რეგლამენტი. მიუხედავად ამისა, მაინც გადაჭარბებულია პრეზიდენტობის კანდიდატის შეფასება იმასთან დაკავშირებით, რომ აფხაზეთი მსგავსი ქმედებით გადის საქართველოს კონსტიტუციური სივრციდან. აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსს საქართველოს კონსტიტუცია არეგულირებს. აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს მიერ განხორციელებული ცვლილებები ამ ფაქტს ვერასოდეს შეცვლის, რადგან “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველო კანონის მე-7 მუხლის მე-12 პუნქტის “ა”ქვეპუნქტის თანახმად, საქართველოს ნორმატიულ აქტებს აქვთ უპირატესი ძალა ავტონომიური რესპუბლიკის აქტების მიმართ.
ამრიგად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ზურაბ ხარატიშვილის განცხადება, “აფხაზეთის ლეგიტიმური ხელისუფლება გადის საქართველოს კონსტიტუციური სივრციდან, რაც იურიდიულად მისცემს საშუალებას მას, რომ პრეზიდენტის თანხმობის გარეშე დააკომპლექტოს აფხაზეთის მთავრობა”, არის ნახევრად სიმართლე.

At the briefing held on 23 September 2013, presidential candidate Zurab Kharatishvili accused the Supreme Council of Abkhazia of making arbitrary decisions. As stated by the candidate, two months ago the legislation of the Autonomous Republic of Abkhazia had been arbitrarily amended, “the legitimate Abkhazian authorities leave the Georgian constitutional area, which legally will provide them with a possibility to form the Abkhazian Government, as well as acting officials, without the consent of the current or future President.”
inquired about the accuracy of the statement.
Pursuant to Part 4 of Article 3 of the Georgian Constitution, Abkhazia is granted the status of an Autonomous Republic. It is entailed by the Article that Abkhazia represents a state formation falling under Georgian jurisdiction which has its own constitution, governmental bodies and other state characteristics. The status of the territorial unit itself, therefore, implies that the election and appointment of governmental bodies is to be regulated by the constitution of the Autonomous Republic.
As defined in Part 1 of Article 93 of the Constitution of the Autonomous Republic of Abkhazia, legislative governance is performed by the Abkhazian Supreme Council. Presently, the procedure for the Supreme Council election is not regulated by the Constitution. The current Council was elected based on the elections held in December of 1991 on the territory of Abkhazia. Due to the existing conflict new elections have not been held since. In line with the resolution of the Parliament of Georgia, the authority of the existing Council has been prolonged until the restoration of territorial integrity. The Constitution of Abkhazia authorises precisely the Supreme Council of the Autonomous Republic of Abkhazia to make amendments to the Constitution of Abkhazia.
As for the executive power of the Autonomous Republic, in accordance with Article 111 of the Constitution of Abkhazia, it is executed by the Abkhazian Government. Prior to 20 August 2013, the Head of the Abkhazian Government was appointed by the Supreme Council of Abkhazia with the President’s consent as defined by Article 1121 of the Constitution of Abkhazia. On 20 August 2013, the Supreme Council adopted a constitutional Law on the Introduction of Amendments to the Constitution of the Autonomous Republic of Abkhazia. Following the amendments, Subparagraphs 3 to 5 were added to Article 1121 of the Constitution of Abkhazia which introduced a new position of an Acting Head of the Government. In the case of the Head of the Government’s resignation, the Supreme Council of Abkhazia was given the authority to appoint the Acting Head without the President’s consent based on the Supreme Council Presidium’s proposal. Amendments did not abolish the existing procedure but solely introduced an additional institution. FactCheck
contacted Nodar Jalagonia, Head of the Legal Service in the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia. As we were informed by him, the Acting Head is granted the exact same authority as the Head of the Government.
In his statement Zurab Kharatishvili claimed that the Constitution had been amended arbitrarily. As noted previously, due to its very status the Autonomous Republic of Abkhazia was entitled to the right of amending the Constitution independently but still another circumstance is noteworthy in this case; in particular, whether or not the adopted amendments were in accordance with the regulations of the Autonomous Republic of Abkhazia.
Firstly, it is to be emphasised that the indicated amendments were adopted at the ad-hoc session of the Supreme Council. Part 1 of Article 71 of the regulations authorises the Head of the Government to convoke an ad-hoc session based on his own initiative or a written request of the Chair and/or at least one-third of the Supreme Council. Notwithstanding this fact, on 20 August 2013, 48 hours after the submission of the request, the convocation act of an ad-hoc session was not issued. For this precise reason, as prescribed by Part 3 of Article 71, after 48 hours the Supreme Council started its work.
Sixteen deputies supported the constitutional amendments while in accordance with the resolution of the Parliament of Georgia, the Supreme Council of Abkhazia is comprised of 34 members. Part 1 of Article 102 of the regulations specifies that a constitutional draft law is considered to be adopted if it is supported by two-thirds of the total composition of the Supreme Council. Hence, the signatures of at least 22 deputies were required for the approval. As clarified by Tamaz Sanikidze, Legal Service Head of the Supreme Council of Abkhazia, presently the Council has only 24 members (some have passed away, others have left their positions). Due to this circumstance, two-thirds required for the approval of the constitutional amendments were defined considering only 24 deputies and not 34. This interpretation of the law clearly violates the regulations.
On top of this, according to Article 89 of the regulations, the draft law needs to be accompanied by a conclusion of the Justice Department of the Autonomous Republic of Abkhazia on the conformity of the presented draft law with the Constitutions of Georgia and Abkhazia and with the superior normative acts. Tamaz Sanikidze reports that such a conclusion indeed existed but the Justice Department’s evaluation of the presented amendments was negative.
It should also be noted that at the beginning of 2013, following the resignation of the former Head, Gia Baramia, Vakhtang Kolbaia became the Acting Head of the Government. Tamaz Sanikidze explains that the Supreme Council tried to acquire President Saakashvili’s approval for the candidacy of Kolbaia but all the attempts were in vain, “the Government was completely paralysed, as the suspension of authority of the Head entailed the suspension of authorities for the whole composition of the Council. Although no position of an Acting Head existed at that point, Mr Kolbaia was given this authority in order to preserve the Government. After the constitutional amendments, this breach was fixed.”
The Supreme Council of the Autonomous Republic of Abkhazia has indeed introduced amendments into the Constitution of Abkhazia which allowed the appointing of the Acting Head of the Government without the consent of the President of Georgia. Zurab Kharatishvili is misled claiming that the abovementioned amendments had stripped the President of his authority to form the Government as the Government never held such authority in the first place. It is also worth pointing out that the regulations of the Supreme Council of Abkhazia were violated during the adoption of constitutional amendments. Despite the abovementioned, the presidential candidate’s statement, asserting that with such an act Abkhazia leaves the Constitutional area of Georgia, is still overdrawn. The status of the Autonomous Republic of Abkhazia is regulated by the Constitution of Georgia and this fact cannot be changed by the amendments introduced by the Supreme Council of Abkhazia owing to Article 7 Paragraph 12 Subparagraph ‘a’ of the Georgian Law on Normative Acts which defines the normative acts of Georgia to have a legal force superior to those of the Autonomous Republics.
Consequently, we conclude that Zurab Kharatishvili’s statement, “The legitimate Abkhazian authorities leave the Georgian constitutional area, which legally will provide them with a possibility to form the Abkhazian Government, without the consent of the President,” is HALF TRUE.-Tamar Jikia