2013 წლის 1 ოქტომბერს პარლამენტში ეკონომიკური დებატები გაიმართა. სხვა დეპუტატებთან ერთად, აღნიშნულ დებატებზე სიტყვით გამოვიდა ფრაქცია „ქართული ოცნების“ წევრი - პაატა კვიჟინაძე. მან მთლიანი შიდა პროდუქტის მდგომარეობაზე შემდეგი განცხადება გააკეთა: „2013 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, რეალურ სექტორში, გარდა მშენებლობისა, ყველგან ზრდა დაფიქსირდა. მაგალითად, ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასების მაჩვენებელი გაიზარდა 19,5%–ით; კავშირგაბმულობა გაიზარდა 7,9%–ით; ვაჭრობა – 6,8%–ით; სოფლის მეურნეობა – 6,7%; ნადირობა და სატყეო მეურნეობა, თევზჭერა, მეთევზეობა – 6,7%; საფინანსო საქმიანობა 6,5%; სამთომოპოვებითი მრეწველობა– 5,9%; ოპერაციები უძრავი ქონებით – 5,2%; დამამუშავებელი მრეწველობა – 5,1%. რაც შეეხება მშენებლობას, ეს პრაქტიკულად ეკონომიკის ერთადერთი სექტორია, სადაც კლება შეიმჩნევა“.
ფაქტ–მეტრი დეპუტატის მიერ მოყვანილი სტატისტიკის სიზუსტით დაინტერესდა.
პაატა კვიჟინაძე „საქსტატის“ მიერ 2013 წლის 19 ივნისს გამოქვეყნებულ სტატისტიკაზე საუბრობს, რომელიც საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის (2013 წლის პირველი კვარტლის) წინასწარ მაჩვენებლებს ასახავს (დაზუსტებული მონაცემები 15 ნოემბერს გახდება ცნობილი).
„საქსტატის“ წინასწარი მონაცემების თანახმად, მშპ–ს რეალური ზრდა წინა წლის შესაბამისი პერიოდის მიმართ შემდეგნაირად გამოიყურება (მონაცემები გაანალიზებულია სექტორების მიხედვით): ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასების მაჩვენებელი – გაიზარდა 19,5%–ით; კავშირგაბმულობა – გაიზარდა 7,9% – ით; ვაჭრობა – გაიზარდა 6,8%–ით; სოფლის მეურნეობა, ნადირობა და სატყეო მეურნეობა, თევზჭერა, მეთევზეობა – გაიზარდა 6,7%–ით; საფინანსო საქმიანობა – გაიზარდა 6,5%–ით; სამთომოპოვებითი მრეწველობა – გაიზარდა 5,9%–ით; ოპერაციები უძრავი ქონებით – გაიზარდა 5,2%–ით; დამამუშავებელი მრეწველობა – გაიზარდა 5,1%–ით.
უარყოფითი მაჩვენებლები შემდეგ სექტორებში დაფიქსირდა: მშენებლობა (–9%;), ელექტროენერგიის, აირისა და წყლის წარმოება და განაწილება (–1,7%); ტრანსპორტი (–0,6%); შინამოსამსახურის საქმიანობა და შინამეურნეობების საქმიანობა, დაკავშირებული საქონლისა და მომსახურების წარმოებასთან საკუთარი მოხმარებისათვის (–6,4%).
სწორი ანალიზის გაკეთების მიზნით, ჩვენ მშპ–ს სექტორებში 2013 წლის პირველ კვარტალში დაფიქსირებულ ზრდასთან ერთად, აღნიშნული სექტორების ზრდის ტემპის დინამიკით დავინტერესდით. კერძოდ, ჩვენ ვნახეთ, თუ როგორ გაიზარდა 2012 წლის პირველ კვარტალში ეს სექტორები 2011 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის პირველ კვარტალში 2012 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით რეალური ზრდის ტემპის შენელება (ზრდის ტემპის შენელება ნიშნავს, რომ გარკვეული სექტორების პროცენტული მაჩვენებელი მინუსში არ გადასულა, მაგრამ წინა წელს ნაჩვენებ ზრდასთან შედარებით შემცირებულია) 7 სექტორში შეინიშნება (დამამუშავებელი მრეწველობა, სასტუმროები და რესტორნები, საფინანსო საქმიანობა, საკუთარი საცხოვრისის გამოყენების პირობითი რენტა, სახელმწიფო მმართველობა, განათლება, კომუნალური–სოციალური და პერსონალური მომსახურება). საბოლოო ჯამში, ჩამოთვლილ სექტორებში დაფიქსირებული ზრდის ტემპის შენელების და ზემო აბზაცში ნახსენები 4 სექტორის უარყოფითი მაჩვენებლების გამო, მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპის ვარდნას ვიღებთ. 2012 წლის პირველ კვარტალში მშპ–ს ზრდის ტემპის რეალური ზრდა 6,7%–ს უდრიდა, 2013 წლის იგივე პერიოდში ეს მაჩვენებელი 2,4%–ს უდრის.
პაატა კვიჟინაძის განცხადების გადამოწმების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ მის მიერ დასახელებულ ყველა სექტორში ზრდაა, თანაც ზუსტად იმ პროცენტებით, რაც დეპუტატს მოჰყავს. 2013 წლის პირველ კვარტალში მთლიანი შიდა პროდუქტი ეკონომიკის 15 სექტორში გაიზარდა. უარყოფითი ტენდენცია 4 სექტორში დაფიქსირდა. პაატა კვიჟინაძე აცხადებს, რომ კლება მშენებლობის გარდა „პრაქტიკულად“ არცერთ სექტორში არ ყოფილა. სიტყვა „პრაქტიკულის“ გამოყენებით იგი მიანიშნებს, რომ მშენებლობა ერთადერთი სექტორი არ არის სადაც კლება დაფიქსირდა, თუმცა, დანარჩენ სექტორებს აღარ ასახელებს.
გარდა ამისა, აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკის შვიდ სექტორში მათი ზრდის ტემპი წინა წლის იგივე პერიოდში ნაჩვენებ ზრდასთან შედარებით შემცირებულია, რაც საბოლოოდ მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპის შემცირებაზეც აისახება. მართალია, პაატა კვიჟინაძე ციფრებს სწორად ასახელებს, მაგრამ არაფერს ამბობს მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპის შემცირების შესახებ, ის ამ მნიშვნელოვან ფაქტორს კონტექსტს გარეშე ტოვებს. ამ გარემოებების გამო, ჩვენ მივიჩნევთ, რომ დეპუტატის ფრაზა ზუსტი არ არის და მას რამდენიმე კონტექსტუალური დეტალი აკლია. შესაბამისად, პაატა კვიჟინაძის განცხადება: „2013 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით რეალურ სექტორში გარდა მშენებლობისა, ყველგან ზრდა დაფიქსირდა. მაგალითად: ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასების მაჩვენებელი გაიზარდა 19,5%–ით; კავშირგაბმულობა გაიზარდა 7,9%–ით; ვაჭრობა – 6,8%–ით; სოფლის მეურნეობა – 6,7%; ნადირობა და სატყეო მეურნეობა, თევზჭერა, მეთევზეობა – 6,7%; საფინანსო საქმიანობა 6,5%; სამთომომპოვებითი მრეწველობა – 5,9%; ოპერაციები უძრავი ქონებით –5,2%; დამამუშავებელი მრეწველობა – 5,1%. რაც შეეხება მშენებლობას, ეს პრაქტიკულად ეკონომიკის ერთადერთი სექტორია სადაც კლება შეიმჩნევა“, არის ნახევრად სიმართლე.
![„2013 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, რეალურ სექტორში, გარდა მშენებლობისა, ყველგან ზრდა დაფიქსირდა”](https://factcheck.ge/storage/files/320x180/13fb76d0-01e1-11e9-9cd4-d7000f31545f.jpg)
„2013 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, რეალურ სექტორში, გარდა მშენებლობისა, ყველგან ზრდა დაფიქსირდა”

Paata Kvizhinadze, member of the faction Georgia Dream, was among those delivering speeches in the debates on the economy held in the Parliament of Georgia on 1 October 2013. In his speech, he made the following statement with regard to GDP growth: “As shown in the data from the first quarter of 2013, growth was observed in all real sectors but construction. For instance: financial intermediation services indirectly measured has seen an increase of 19.5%, communication – 7.9%, trade – 6.8%, agriculture – 6.7%, hunting, forestry and fishing – 6.7%, financial intermediation – 6.5%, mining and quarrying – 5.9%, real estate, renting and business activities – 5.2% and manufacturing – 5.1%. As for construction, it represents virtually the only sector of the economy seeing a decrease.”
FactCheck inquired about the accuracy of the statistical data given by the MP.
Paata Kvizhinadze was referring to statistical data published on 19 June 2013 by GeoStat which shows preliminary data on GDP of Georgia for the first quarter of 2013 (adjusted data will be published on 15 November).
In line with the preliminary data of GeoStat, the real GDP growth, as compared to the relevant quarter of the previous year, is as follows (data is analysed according to sectors): financial intermediation services indirectly measured grew by 19.5%, communication – 7.9%, trade – 6.8%, agriculture, hunting, forestry and fishing – 6.7%, financial intermediation – 6.5%, mining and quarrying – 5.9%, real estate, renting and business activities – 5.2% and manufacturing – 5.1%.
Negative growth rates were observed in the following sectors: construction (-9%), electricity, gas and water supply (-1.7%), transport (-0.6%), private households employing domestic staff and undifferentiated production activities of households for own use (-6.4%).
In order to form a comprehensive analysis on the matter, we further inquired about the dynamics of growth rates. In particular we examined what degree of growth was observed in the abovementioned sectors in the first quarter of 2012 as compared to the corresponding period of 2011. It is to be noted that in setting the first quarter of 2013 against the corresponding period of 2012, we observe a deceleration of growth rates (deceleration of growth rates implies that growth rates of certain sectors are not expressed by negative figures but still show a decline relative to growth rates of the previous year) in seven sectors (manufacturing, hotels and restaurants, financial intermediation, imputed rent of owner occupied dwellings, public administration, education, and other community, social and personal service activities).
Ultimately, decelerated growth rates in the listed sectors and negative rates of the abovementioned four sectors result in the decline of the real GDP growth rate. In the first quarter of 2012 real GDP growth rate amounted to 6.7% while in the corresponding period of 2013 same indicator was at 2.4%.
Our inquiry about the accuracy of Paata Kvizhinadze’s statement revealed that all the sectors mentioned by the MP had indeed seen an increase of precisely the same rates as indicated in the statement. In the first quarter of 2013 growth was observed in 15 sectors of the economy while negative tendencies were present in four. Paata Kvizhinadze states that except for construction, “virtually” no other sector had seen a decrease. By using the word “virtually,” he insinuates that construction is not the only sector experiencing a decrease but he avoids mentioning others.
It should also be kept in mind that a decrease of growth rates was observed in seven sectors of the economy which resulted in the decline of GDP growth rates. Although Paata Kvizhinadze correctly indicates the figures, he disregards the drop in the GDP growth rates and merely overlooks this momentous aspect. Due to these circumstances we deem the MP’s statement to be inaccurate and lacking significant contextual details. Accordingly Paata Kvizhinadze’s statement: “As shown in the data from the first quarter of 2013, growth was observed in all real sectors but construction. For instance: financial intermediation services indirectly measured has seen an increase of 19.5%, communication – 7.9%, trade – 6.8%, agriculture – 6.7%, hunting, forestry and fishing – 6.7%, financial intermediation – 6.5%, mining and quarrying – 5.9%, real estate, renting and business activities – 5.2% and manufacturing – 5.1%. As for construction, it represents virtually the only sector of the economy seeing a decrease,” is HALF TRUE.