„აქაც [ხარაგაულში], ისევე როგორც სხვა რაიონებში ბევრ ადამიანს მოეხსნა სოციალური დახმარება... გაჩერებულია მიმდინარე პროექტები: გაზიფიცირება, გზების მშენებლობა, გამრიცხველიანება”
მიმდინარე წლის 6 სექტემბერს „ნაციონალური მოძრაობის“ საპრეზიდენტო კანდიდატმა დავით ბაქრაძემ ხარაგაულში საარჩევნო შტაბი გახსნა. სხვადასხვა საკითხებზე საუბრისას, მან ასევე განაცხადა: „აქაც, ისევე როგორც სხვა რაიონეში, ბევრ ადამიანს მოეხსნა სოციალური დახმარება. გაჩერებულია მიმდინარე პროექტები. მაგალითად, გაზიფიკაცია, გზების მშენებლობა, გამრიცხველიანება".
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა საპრეზიდენტო კანდიდატის განცხადებით და მასში მოყვანილი ფაქტები გადაამოწმა.
ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობისგან გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციის მიხედვით,  გაზიფიცირების პროგრამა, რომელიც ხორციელდებოდა დაბა ხარაგაულში შეჩერებულია. ამ ეტაპზე სამუშაოები მხოლოდ „მინიმალური ოდენობით“ მიმდინარეობს. რაც შეეხება გამრიცხველიანების პროგრამას და გზების მშენებლობა-რეაბილიტაციას, ისინი არ შეჩერებულა. ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე გამრიცხველიანების პროგრამა მიმდინარეობს გრაფიკის მიხედვით და მას სს ენერგო-პრო ჯორჯიას დასავლეთ საქართველოს ცენტრალური ფილიალის ხარაგაულის მომსახურეობის ცენტრი ახორციელებს. ასევე, შესაბამისი ხელშეკრულების მიხედვით მიმდინარეობს გზების მშენებლობის და რეაბილიტაციის სამუშაოები  ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის ყველა ტერიტორიულ ერთეულში, აღნიშნულია წერილში.
რაც შეეხება სოციალური დახმარების მოხსნის საკითხს, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში, როგორც გამგეობიდან შეგვატყობინეს,  2012 წლის 21 ოქტომბრის შემდეგ 400 ოჯახს მოეხსნა სოციალური დახმარება.
ჩვენ ასევე გამოვიკვლიეთ, თუ რა ვითარებაა ამ მხრივ საქართველოში. შარშანდელთან შედარებით მიმდინარე წელს 21 965 ოჯახმა და 69280 მოქალაქეს შეუჩერდა ან შეუწყდა სოციალური დახმარება.
მიმდინარე წელს ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში გამრიცხველიანების, ასევე გზების მშენებლობის და რეაბილიტაციის პროგრამა და სამუშაოები, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტიდან მიღებული წერილის თანახმად, არ შეჩერებულა და გეგმის მიხედვით სრულდება. ამასთან, წერილში მითითებილია, რომ შეჩერდა გაზიფიცირების პროგრამა და სამუშაოები მხოლოდ „მინიმალური ოდენობით“ მიმდინარეობს. რაც შეეხება სოციალურ დახმარებას, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში 400 ოჯახს მოეხსნა ფულადი სოციალური დახმარება. შესაბამისად ჩვენ ვასკვნით, დავით ბაქრაძის განცხადება: „ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში, ისევე როგორც სხვა რაიონებში, ბევრ ადამიანს მოეხსნა სოციალური დახმარება. ასევე, გაჩერებულია პროექტები: გაზიფიცირება, გამრიცხველიანება, გზების მშენებლობა, არის ნახევრად სიმართლე.

On 6 September of the current year, United National Movement presidential candidate Davit Bakradze opened election headquarters in Kharagauli. At the opening Davit Bakradze discussed various matters and stated: “Social assistance was discontinued to many people here [in Kharagauli] as well as in other districts … Ongoing projects have been suspended: gasification, construction of roads, metering.”
FactCheck found the statement of the presidential candidate to be of interest and checked the accuracy of the given details.
According to the information requested from the Kharagauli Municipality gamgeoba, the gasification programme implemented in Kharagauli, has been suspended and at this moment only a minimal amount of work is being carried out. As for the metering programme and the construction-rehabilitation of roads, no unforeseen delays have been observed there. On the territory of the Kharagauli Municipality, the metering programme is being implemented by the Kharagauli Service Centre of West Georgia’s Central Branch of Energo-Pro Georgia according to schedule. The information also notes that the construction work and road rehabilitation in all of the territorial units of the Kharagauli Municipality are continuing in accordance with relevant agreements.
As to what concerns the matter of social assistance suspension, the gamgeoba informed us that since 21 October 2012 it has been discontinued to 400 families in the Kharagauli Municipality.
We also inquired about the existing situation with regard to this issue in the whole of Georgia and found that in 2013 social assistance was suspended or discontinued to 21,965 families or 69,280 citizens.
The letter received from the Kharagauli Municipality informs that this year the programmes of metering, construction and rehabilitation of roads have not been suspended and are being implemented according to schedule in the Kharagauli Municipality. The letter also notes that the programme of gasification has been discontineed and only the smallest amount of work is currently being carried out. As for social assistance, it has been discontinued to 400 families of the Kharagauli Municipality. Accordingly, we conclude that Davit Bakradze’s statement: “Social assistance was discontinued to many people here [in Kharagauli] as well as in other districts … Ongoing projects have been suspended: gasification, construction of roads, metering,” is HALF TRUE.
“Social assistance was discontinued to many people here [in Kharagauli] as well as in other districts … Ongoing projects have been suspended: gasification, construction of roads, metering.”