ეკონომიკა 9.5%-ით გაიზარდა, ექსპორტმა და ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა რეკორდი მოხსნა
ვახტანგ ცინცაძე: ეკონომიკა 9.5%-ით გაიზარდა, ექსპორტმა და ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა რეკორდი მოხსნა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ვახტანგ ცინცაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
წინასწარი ინფორმაციით, 2024 წელს საქართველოს ეკონომიკა 9.5%-ით გაიზარდა, რაც თუ არ ჩავთვლით 2021-2022 წლებს, „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში ყველაზე მაღალია და ამავე დროს სახელმწიფოთა უმრავლესობის ზრდის ტემპსაც აჭარბებს.
საქონლის ექსპორტი 7.8%-ით - თანხობრივად რეკორდულ მაჩვენებლამდე - 6.6 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა, თუმცა ადგილობრივი ექსპორტის მოცულობა 2021 წლის მაჩვენებელს 160 მლნ-ითა და 2022 წლის მაჩვენებელს 700 მლნ დოლარზე მეტით ჩამორჩება. გარდა ამისა, იმპორტის უფრო სწრაფი ზრდის ხარჯზე, პროცენტულ გამოხატულებაში გაზრდილია სავაჭრო დეფიციტიც.
საერთაშორისო მოგზაურთა ვიზიტების მიერ განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა პანდემიამდელ მაჩვენებელს არ დაბრუნებია და თუნდაც 2017 წელთან შედარებით დანაკლისი 0.5 მლნ-ზე მეტია, თუმცა თუ მათში კონკრეტულად ტურისტული ტიპის ვიზიტებს გამოვყოფთ, 2019 წელთან შედარებით უმნიშვნელო - 0.2%-იანი, ზრდა ფიქსირდება. რაც შეეხება ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავალს ის ნომინალურად 35%-ითაა გაზრდილი, დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილების გათვალისწინებით - 10%-ით.
ვახტანგ ცინცაძის განცხადების პირველი ნაწილი სიმართლეს შეესაბამება. ფორმალურად სიმართლეა ექსპორტისა და ტურიზმის შესახებ მოყვანილი ინფორმაციაც, მაგრამ ერთიც და მეორეც დამატებით დაზუსტებას საჭიროებს. რიცხობრივად სწორი მონაცემებისა და კონკრეტიკის სიმცირის გათვალისწინებით, რასაც შესაძლოა არაზუსტი აღქმები გამოეწვია, „ფაქტ-მეტრმა“ ვახტანგ ცინცაძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა ვახტანგ ცინცაძემ 2024 წლის ეკონომიკური ზრდის შეფასებისას განაცხადა: „2024 წელს ეკონომიკურმა ზრდამ 9.5% შეადგინა, დაფიქსირდა ექსპორტისა და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების რეკორდული მაჩვენებელი“.
წინასწარი მონაცემებით, 2024 წელს საქართველოს ეკონომიკა 9.5%-ით გაიზარდა. ყველაზე დიდი 11%-იანი ზრდა მესამე კვარტალში დაფიქსირდა, ყველაზე მცირე 8.4%-იანი მეოთხეში.
წლის განმავლობაში დაგეგმილზე მაღალი ზრდის გათვალისწინებით, მთავრობამ 2024 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი ჯერ 5.2%-დან 6%-მდე, შემდეგ 8.2%-მდე, ბოლოს კი 9%-მდე დააკორექტირა.
სექტორების მიხედვით, 2025 წლის 5 თებერვლის მდგომარეობით, მხოლოდ 3 კვარტლის მონაცემებია ცნობილი. 2019 წლის მუდმივ ფასებში დათვლით, განათლების სექტორი 26%-ითაა გაზრდილი, ინფორმაციისა და კომუნიკაციების - 22%-ით, საფინანსო სადაზღვევო საქმიანობა - 17%-ით, მშენებლობაც აგრეთვე - 17%-ით, სოფლის მეურნეობა - 3%-ით, ჯანდაცვა - 2%-ით, ენერგეტიკა კი - 11%-ითაა შემცირებული.
მეოთხე კვარტლის შესახებ წინასწარი მონაცემები მარტში გასაჯაროვდება, მთლიანი წლის დაზუსტებული მონაცემები კი ნოემბერში. დაზუსტებული მაჩვენებელი შესაძლოა წინასწარისგან მცირედით განსხვავდებოდეს, თუმცა, როგორც წესი, ეს ზრდა დიდი არაა ხოლმე. 2023 წელს ეს ზრდა 7.5%-დან 7.8%-მდე დაკორექტირდა. მაღალი ალბათობით, 2021-2022 წლების გამოკლებით, 2024 წელი „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდის წელი იქნება.
ამ დროისთვის საქსტატს მშპ-ის თანხობრივი და ერთ სულ მოსახლეზე დათვლილი მონაცემების არ გამოუქვეყნებია, ფინანსთა სამინისტროს წინასწარი მონაცემებით, ნომინალურმა მშპ-მ 2024 წელს 91 მლრდ ლარს (33.5 მლრდ დოლარს) მიაღწია, ხოლო ერთ სულ მოსახლეზე მშპ-მ შესაბამისად 24 965 ლარი და 9030 დოლარი.
ვახტანგ ცინცაძემ ექსპორტსა და ტურიზმზეც ისაუბრა. 2024 წელს საქონლის ექსპორტი 7.8%-ით - 6.6 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. 8.1%-ით - 16.9 მლრდ-მდე გაიზარდა იმპორტიც. შედეგად, 0.6 პროცენტული პუნქტით - 44%-მდე, გაიზარდა სავაჭრო დეფიციტიც.
გრაფიკი 2: სავაჭრო ბრუნვა (მლნ. აშშ დოლარი)
2024 წელს მთავარი საექსპორტო პარტნიორი ყირგიზეთი გახდა, სადაც საქართველომ 1.3 მლრდ-ს პროდუქცია გაყიდა, რაც 1995-2021 წლების ჯამურ მაჩვენებელზე 470%-ით მეტია. ყირგიზეთის წილმა მთლიან ექსპორტში 19.6%-ს მიაღწია. 1.3 მლრდ-დან 1.2 მლრდ მსუბუქ ავტომობილებზე მოდის. მეორე ადგილს 860 მლნ დოლარით ყაზახეთი იკავებს, საიდანაც 87% ანუ 751 მლნ ასევე მსუბუქი ავტომობილების წილია. 725 მლნ-ით სამეულს აზერბაიჯანი ასრულებს. ათეულში დანარჩენ პოზიციებს რუსეთი, სომხეთი, თურქეთი, ჩინეთი, უზბეკეთი, აშშ და ბულგარეთი ინაწილებენ.
რაც შეეხება საექსპორტო პროდუქციას, 2.4 მლრდ-ითა და 37%-იანი წილით უპირობო პირველ ადგილს მსუბუქი ავტომობილები იკავებს. ავტოექსპორტის 96%-ზე მეტი 4 სახელმწიფოზე: ყირგიზეთზე, ყაზახეთზე, აზერბაიჯანსა და სომხეთზე ნაწილდება. მიუხედავად იმისა, რომ ჩამოთვლილი ოთხი ქვეყნიდან ყირგიზეთი მთლიანი ეკონომიკითაც და ერთ სულ მოსახლეზე დათვლითაც ყველაზე ღარიბია, ჯამური ავტოექსპორტითაც და ერთი ავტომობილის საექსპორტო ღირებულებითაც მაინც პირველ ადგილზეა. ყირგიზეთში ერთი ავტომობილის საშუალო საექსპორტო ღირებულება 34 500 დოლარს აჭარბებს, მაშინ, როცა ყირგიზეთის გამოკლებით ყველა სხვა ქვეყანაში საშუალო საექსპორტო ღირებულება 17 250 დოლარია.
გრაფიკი 3: ავტოექსპორტი
ექსპორტი შეიძლება ადგილობრივ ექსპორტად და რეექსპორტად დავყოთ. საქსტატი ჩაშლილი მონაცემებს 2014 წლიდან აქვეყნებს. 2014-2022 წლებში ადგილობრივი ექსპორტის წილი საშუალოდ 70%-ს შეადგენდა, 2023 წელს მკვეთრად - 47%-მდე შემცირდა, ხოლო 2024 წელს - 45.8%-მდე. მიუხედავად იმისა, რომ 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, ადგილობრივი ექსპორტი მცირედით გაიზარდა, ის მაინც ჩამორჩება 2021 წლის მაჩვენებელს, სხვაობა ბევრად უფრო დიდია 2022 წელთან შედარებით.
გრაფიკი 4: ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
რეექსპორტი ნახტომისებურად ძირითადად მსუბუქი ავტომობილების ხარჯზე გაიზარდა, ადგილობრივი ექსპორტის შემცირებაში კი გადამწყვეტი როლი სპილენძის მადნებსა და ფეროშენადნობებზე მოთხოვნისა და ფასების ვარდნამ გამოიწვია. 2022 წელს სპილენძის მადნების ექსპორტმა 1 მლრდ დოლარს გადააჭარბა, 2024 წელს კი მხოლოდ 94 მლნ შეადგინა. იმავე პერიოდში 453-დან 322 მლნ-მდე შემცირდა ფეროშენადნობების ექსპორტი, ხოლო აზოტოვანი სასუქების 281-დან 118 მლნ-მდე. მიუხედავად იმისა, რომ პარალელურად ღვინის, სპირტიანი სასმელებისა და ძვირფასი ლითონების ექსპორტი გაიზარდა, ამ ზრდამ სხვა პროდუქციით გამოწვეული ვარდნა ვერ გადაფარა.
გრაფიკი 5: ადგილობრივი ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
ეკონომიკური თვალსაზრისით, რეექსპორტიც მომგებიანია, თუმცა ადგილობრივ ექსპორტს მეტი მნიშვნელობა ენიჭება. გარდა ამისა, ერთ რომელიმე სექტორზე, ან ერთ სახელმწიფოზე დამოკიდებულების ზრდა, საქართველოს შემთხვევაში - ავტოექსპორტზე და ყირგიზეთზე, გარკვეული რისკების შემცველია.
ვახტანგ ცინცაძემ ტურიზმიც ახსენა. ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ცნობით, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებს ეყრდნობა, საერთაშორისო მოგზაურთა მიერ განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა 2024 წელს 2023 წელთან შედარებით 4%-ით - 7.4 მლ-მდე გაიზარდა. პანდემიის შემდეგ უწყვეტი ზრდის მიუხედავად, ეს მაჩვენებელი 2017-2019 წლების მაჩვენებელს მაინც ჩამორჩება. ჩამორჩენის მიზეზი ერთდღიანი და სხვა არატურისტული ტიპის ვიზიტების კლებაა. რაც შეეხება ტურისტული ტიპის ვიზიტებს, მან პანდემიამდელ მაჩვენებელს გადააჭარბა, თუმცა მხოლოდ 0.2%-ით.
ცხრილი 1: საერთაშორისო მოგზაურთა ვიზიტები (1000 ვიზიტი)
ტურისტების რაოდენობისგან განსხვავებით, ტურიზმიდან მიღებულმა ნომინალურმა შემოსავალმა პანდემიამდელ მაჩვენებელს უკვე 2022 წელს გადააჭარბა, თუმცა დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილების გათვალისწინებით, რეალური ზრდა მხოლოდ 2023 წელს აღინიშნა. 2024 წელს ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა 4.4 მლრდ დოლარს გადააჭარბა, რაც 2023 წელთან შედარებით 7%-ით და 2019 წელთან შედარებით 35%-ით მეტია. თუ დოლარის ინფლაციასაც გავითვალისწინებთ, 2019 წელთან შედარებით ზრდა 10% იქნება.
ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავლებში ქვეყნების მიხედვით პირველ ადგილზე ისევ რუსეთია, მაგრამ მისი წილი 2023 წელთან შედარებით 22.7%-დან 19.2%-მდე შემცირდა. მეორე ადგილს 13.8%-ით თურქეთი იკავებს და სამეულს 9.9%-ით ისრაელი ასრულებს.
2023 წელთან შედარებით მკვეთრად - 21%-ით (4.3 მლრდ ლარამდე) გაიზარდა უცხოური ბარათებით განხორციელებული ოპერაციების მოცულობა.
პოლიტიკური კრიზისის ფონზე არსებობდა რისკი, რომ მეოთხე კვარტალში სექტორს პრობლემები შეექმნებოდა. თუ არ ჩავთვლით ცალკეული სასტუმროების მენეჯმენტის განცხადებებს, სტატისტიკური მონაცემებით, იქნება ეს ტურისტთა რაოდენობა თუ ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი, პრობლემები არ დასტურდება.
ვახტანგ ცინცაძის განცხადების პირველი ნაწილი სიმართლეს შეესაბამება. ეკონომიკა მართლაც 9.5%-ით გაიზარდა, რაც ნებისმიერი პარამეტრით შეიძლება მაღალ ზრდად შეფასდეს. რაც შეეხება ექსპორტსა და ტურიზმს, ფორმალური სიმართლის მიუხედავად, საჭიროებს დაზუსტებას, კერძოდ: ექსპორტი ძირითადად რეექსპორტის ხარჯზე გაიზარდა და ადგილობრივი ექსპორტი ჯერ ისევ ჩამორჩება 2021-2022 წლების მაჩვენებლებს, პროცენტულ გამოხატულებაში გაიზარდა სავაჭრო დეფიციტიც. ტურიზმის ნაწილში კი პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით მხოლოდ უშუალოდ ტურისტული ტიპის ვიზიტებია გაზრდილი, ისიც უმნიშვნელოდ. ერთდღიანი ვიზიტები და არატურისტული ვიზიტების რაოდენობა შემცირებულია. ფინანსური კუთხით, უკეთესი მდგომარეობაა და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი ნამდვილად აღემატება როგორც 2023, ასევე 2019 წლის მაჩვენებელს. სწორი მონაცემების, მაგრამ დაზუსტებების უქონლობის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ვახტანგ ცინცაძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Vakhtang Tsintsadze: “The economy grew by 9.5% with export and tourism revenues reaching record highs.”
Verdict: FactCheck concludes that Vakhtang Tsintsadze’s statement is MOSTLY TRUE.
Preliminary data shows that the Georgian economy grew by 9.5% in 2024, marking the highest growth under the Georgian Dream’s governance, excluding 2021-2022, and outpacing the growth rates of most other countries.
Whilst commodity exports rose by 7.8%, marking a record high of USD 6.6 billion, domestic exports fell short of 2021 levels by USD 160 million and 2022 levels by over USD 700 million. Furthermore, the trade balance has worsened in percentage terms due to the higher growth rate of imports.
The number of international visitors has not yet reached the pre-pandemic levels with a deficit of over 0.5 million as compared to 2017. However, there is a slight increase of 0.2% as compared to 2019 when focusing on tourist-type visits. As for tourism income, it has risen by 35% in nominal terms or by 10% when adjusted for changes in the purchasing power of the USD.
The first part of Vakhtang Tsintsadze’s statement is accurate. The information about exports and tourism is also factually correct but both claims require further clarification. Due to the presence of precise numerical data but a lack of specifics, which may have led to inaccurate perceptions, FactCheck concludes that Vakhtang Tsintsadze’s statement is MOSTLY TRUE.
When commenting on the economic growth in 2024, Vakhtang Tsintsadze, a member of the Georgian Dream party, stated: “The economy grew by 9.5%, with export and tourism revenues reaching record highs.”
Preliminary data show that the Georgian economy grew by 9.5% in 2024 with the highest rise of 11% in the third quarter and the lowest at 8.4% in the fourth quarter.
The government revised its economic growth projection for 2024 from 5.2% to 6%, then to 8.2% and finally to 9% given the higher-than-anticipated growth during the year.
Data for only three quarters of 2024 are available by sector, as of 5 February 2025. The education sector grew by 26%, information and communications by 22%, financial and insurance activities by 17%, construction by 17%, agriculture by 3% and healthcare by 2%, whilst the energy sector decreased by 11% in constant 2019 prices.
Preliminary data for the fourth quarter will be released in March and the revised data for the full year will be available in November. Whilst the revised figures may differ slightly from the preliminary data, such adjustments are typically small. For instance, growth was revised from 7.5% to 7.8% in 2023. With high probability, 2024 will mark the highest economic growth under the Georgian Dream government, excluding 2021-2022.
GeoStat has not published GDP figures in monetary or per capita terms, as of now. However, the Ministry of Finance’s preliminary data indicate that nominal GDP totalled GEL 91 billion (USD 33.5 billion) in 2024 whilst the GDP per capita amounted to GEL 24,965 (USD 9,030).
Vakhtang Tsintsadze also addressed exports and tourism. Commodity exports grew by 7.8% in 2024, reaching USD 6.6 billion, whilst imports rose by 8.1% to USD 16.9 billion. Consequently, the trade deficit expanded by 0.6 of a percentage point, reaching 44%.
Graph 2: Trade Turnover (USD Million)
Kyrgyzstan became Georgia’s largest export partner in 2024 with exports totalling USD 1.3 billion – 470% more than the cumulative figure for 1995-2021. Kyrgyzstan accounted for 19.6% of total exports. Notably, USD 1.2 billion comes from passenger car sales. Kazakhstan ranked second with USD 860 million in exports, 87% of which (USD 751 million) also came from light vehicles. Azerbaijan placed third with USD 725 million. The remaining ten export destinations included Russia, Armenia, Turkey, China, Uzbekistan, the US and Bulgaria.
Light vehicles lead Georgia’s exports, totalling USD 2.4 billion and accounting for 37% of total exports. Over 96% of these passenger car exports are concentrated in four destinations: Kyrgyzstan, Kazakhstan, Azerbaijan and Armenia. Despite having the weakest economy and lower per capita income amongst the four aforementioned countries, Kyrgyzstan leads in both total vehicle exports and the export value per vehicle. The average export value of a car to Kyrgyzstan exceeds USD 34,500, whilst for all other countries combined (excluding Kyrgyzstan), it amounts to USD 17,250.
Graph 3: Light Vehicle Exports
Exports can be categorised into domestic exports and re-exports. GeoStat has been providing disaggregated data since 2014. Domestic exports accounted for an average of 70% of total exports from 2014 to 2022; however, this share declined to 47% in 2024 and further to 45.8% in 2024. Whilst domestic exports increased slightly in 2024 as compared to 2023, they remain below 2021 levels and exhibit an even larger gap as compared to 2022.
Graph 4: Exports (USD Million)
Re-exports surged primarily due to passenger car sales whilst the decline in demand and prices for copper ores and ferroalloys significantly contributed to the decline in domestic exports. Copper ore exports exceeded USD 1 billion in 2022 but had dropped to just USD 94 million by 2024. Additionally, ferroalloy exports fell from USD 453 million to USD 322 million and nitrogen fertiliser exports decreased from USD 281 million to USD 118 million during the same period. Despite the exports of wine, spirits and precious metals increased, these gains were insufficient to offset the decline in exports of other commodities.
Graph 5: Domestic Exports (USD Million)
Whilst re-exports are also beneficial from an economic standpoint, domestic exports are generally considered more valuable. Furthermore, increased reliance on a single sector or destination – such as light vehicle exports and Kyrgyzstan in Georgia’s case – poses several risks.
Vakhtang Tsintsadze also commented on tourism. International traveller visits increased by 4% in 2024 as compared to 2023, reaching 7.4 million, according to the National Tourism Administration, which relies on data from the Ministry of Internal Affairs. Despite the steady post-pandemic growth, this figure remains below the 2017-2019 levels. The primary reason for the aforementioned shortfall is a decline in one-day and other non-tourist visits. However, tourist visits specifically surpassed pre-pandemic levels, albeit by just 0.2%.
Table 1: Visits by International Travelers (1,000 Visits)
Nominal tourism revenues surpassed pre-pandemic levels as early as 2022, unlike the number of tourists. However, real growth was only observed in 2023, accounting for changes in the purchasing power of the USD. Tourism revenues surpassed USD 4.4 billion in 2024, marking a 7% increase as compared to 2023 and a 35% increase from 2019. However, increase in 2024 as compared to 2019 constitutes 10% when adjusted for the USD inflation.
Whilst Russia remains the leading country in terms of tourism revenue, its share has decreased from 22.7% in 2023 to 19.2% in 2024. Turkey holds second place with a 13.8% share, followed by Israel in third with 9.9%.
Moreover, the volume of transactions made with foreign cards increased substantially by 21% as compared to 2023, reaching GEL 4.3 billion.
There were concerns that the tourism sector might face challenges in the fourth quarter amidst the political crisis. However, statistical data – whether in terms of tourist numbers or tourism revenue – do not indicate any significant issues, excluding statements from individual hotel managements.
The first part of Vakhtang Tsintsadze’s statement is accurate, as the economy has indeed grown by 9.5%, which can be considered high growth by any measure. However, whilst the information cited regarding exports and tourism are formally correct, further clarification is needed: exports have mainly increased due to re-exports, with domestic exports still falling short of the 2021-2022 levels and the trade deficit has risen in percentage terms; in tourism, only tourist visits have slightly exceeded pre-pandemic levels, whilst one-day visits and non-tourist visits have declined. The financial situation is positive, with tourism revenues surpassing both 2023 and 2019 figures. Given the accurate data but a lack of specifics, FactCheck concludes that Vakhtang Tsintsadze’s statement is MOSTLY TRUE.