ლიეტუვა რუსეთისთვის სანქციების დაწესებას გვთხოვდა და თავად რუსეთში საქართველოზე მეტი ღვინო გაყიდა
ნიკოლოზ სამხარაძე: ლიეტუვა რუსეთისთვის სანქციების დაწესებას გვთხოვდა და თავად რუსეთში საქართველოზე მეტი ღვინო გაყიდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნიკოლოზ სამხარაძის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
2023 წელს საქართველომ რუსეთში ექსპორტზე 168 მლნ დოლარის ღირებულების ღვინო გაიტანა, იმავე წელს ლიეტუვის ღვინის ექსპორტმა რუსეთში 211 მლნ დოლარს მიაღწია.
მშრალი რიცხვების გარდა, არის რამდენიმე მნიშვნელოვანი გარემოება, რაც ფართო სურათის დასანახად აუცილებელია. ლიეტუვისთვის ღვინის წილი ექსპორტში 0.6%-ს შეადგენს, საქართველოსთვის - 4.3%-ს, ადგილობრივ ექსპორტში - 9.2%-ს. უფრო მაღალი ეკონომიკური მნიშვნელობის გარდა, ღვინოს საქართველოსთვის ლიეტუვასთან შედარებით უფრო მაღალი პოლიტიკური და სოციალური დატვირთვა გააჩნია.
ცალკე გამოსაყოფია ის ფაქტი, რომ ღვინო სანქცირებულ პროდუქტთა სიაში არ შედის (გამონაკლისს ცალკეული ძვირადღირებული ღვინოები წარმოადგენს). შესაბამისად, ლიეტუვის მიერ მისი რუსეთში ექსპორტის სანქციებთან დაკავშირება მანიპულაციურია. მეტიც, თუ დავუშვებთ, რომ საქართველო ევროკავშირის მიერ დაწესებულ სანქციებს [1] შეუერთდებოდა, ღვინის ექსპორტი რუსეთში საქართველოსაც არ შეეზღუდებოდა.
ღვინო არაა ერთადერთი პროდუქტი რითაც საქართველო ან ლიეტუვა რუსეთთან ვაჭრობს. 2021 წელს ლიეტუვისა და რუსეთის სავაჭრო ბრუნვა 9.7 მლრდ დოლარს აჭარბებდა, რაც 2023 წელს 2.7 მლრდ-მდე შემცირდა. საქართველო-რუსეთის სავაჭრო ბრუნვა კი იმავე პერიოდში 1.6 მლრდ-დან 2.4 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. აღნიშნულ ფონზე ღვინის ექსპორტის ნაწილზე კონცენტრირება დამატებით უსვამს ხაზს მსჯელობის მანიპულაციურობას.
დეპუტატის განცხადების მეორე ნაწილის თანახმად, ლიეტუვა საქართველოზე სანქციების დაწესების მიზნით ზეწოლას ახდენდა. აღნიშნული საჯაროდ ხელმისაწვდომი ინფორმაციის ფარგლებში გადამოწმებადი არ არის. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ განცხადების ამ ნაწილის მსჯელობაში არ შედის და მას ვერდიქტზე გავლენის მატარებელ ფაქტორად არ განიხილავს.
საერთო ჯამში, საგარეო ვაჭრობის ტენდენციების თვალსაზრისით ცალსახაა, რომ ლიეტუვამ ეკონომიკურ კავშირები არსებითად შეამცირა, საქართველომ გაზარდა, რაც ნიკოლოზ სამხარაძემ საკუთარი განცხადებით კონტექსტს მიღმა დატოვა. ამავდროულად, ღვინო არ არის სანქცირებული პროდუქტი. შესაბამისად, საგარეო ვაჭრობის ტენდენციების გათვალისწინებით, მისი სანქციების საკითხთან დაკავშირება მანიპულაციას წარმოადგენს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრმა“ ნიკოლოზ სამხარაძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
მეათე მოწვევის პარლამენტის დეპუტატმა „ქართული ოცნებიდან" ნიკოლოზ სამხარაძემ სოციალურ ქსელ X-ში დაწერა: „ორმაგი სტანდარტების სრულყოფილი მაგალითი. ლიეტუვის მთავრობა ზეწოლას ახდენდა საქართველოზე, რათა შემოეღო რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები, თუმცა 2023 წელს მათ რუსეთში მეტი ღვინო გაყიდეს, ვიდრე საქართველომ“.
2023 წელს საქართველომ 259 მლნ დოლარის ღირებულების ღვინო გაიტანა ექსპორტზე, მათ შორის 168 მლნ-ის - რუსეთში. 2023 წელი ღვინის ექსპორტისთვის რეკორდული იყო (თანხობრივად), როგორც მთლიანად მსოფლიოში, ასევე რუსეთში. რეკორდული იყო რუსეთის წილიც და მან 65%-ს მიაღწია. რადგანაც რუსეთში ექსპორტირებული ღვინის ფასი ექსპორტის საშუალო ფასზე დაბალია (2023 წელს რუსეთში ექსპორტირებული 1 ლიტრი ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი 2.70 დოლარს შეადგენდა, სხვა ქვეყნებში საშუალოდ 3.35 დოლარს), 2023 წელს, რუსეთის რაოდენობრივმა წილმა კიდევ უფრო მაღალ ნიშნულს - 70%-ს, მიაღწია. მზარდი ტენდენცია 2024 წელსაც შენარჩუნდა და იანვარ-ოქტომბრის მდგომარეობით, რუსეთის წილმა ღვინის ექსპორტში თანხობრივად 68% და რაოდენობრივად 72% შეადგინა.
გრაფიკი 1: ღვინის ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
რაც შეეხება ლიეტუვას, Comtrade-ის ცნობით, 2023 წელს ლიეტუვამ ექსპორტზე სულ 247 მლნ დოლარის ღირებულების ღვინო გაიტანა, საიდანაც 211 მლნ დოლარის ღირებულების 69 მლნ ლიტრი რუსეთის ბაზარზე მოხვდა. ლიეტუვისთვის რუსეთის წილმა ღვინის ექსპორტში 85%-ს გადააჭარბა.
გრაფიკი 2: ლიეტუვის ღვინის ექსპორტი (მლნ. აშშ დოლარი)
წყარო: comtrade
მხოლოდ მშრალ რიცხვებზე დაყრდნობით შეიძლება ითქვას, რომ 2023 წელს ლიეტუვამ რუსეთში საქართველოსთან შედარებით, როგორც თანხობრივად და რაოდენობრივად, ასევე წილობრივად მეტი ღვინო გაყიდა, თუმცა აბსოლუტური მონაცემების გარდა არის რამდენიმე მნიშვნელოვანი გარემოება, რაც სრულ სურათს უფრო ნათელს ფენს:
1) ღვინის წილი მთლიან ექსპორტში საქართველოსთვის 4.3%-ია (ადგილობრივ ექსპორტში 9.2%), ლიეტუვისთვის 7-ჯერ ნაკლები - 0.6%;
2) 2023 წელს, 2021 წელთან შედარებით, საქართველოსთვის რუსეთის წილი ღვინის ექსპორტში 10 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა, ლიეტუვისთვის 4 პროცენტული პუნქტით შემცირდა;
3) ღვინოს საქართველოსთვის ეკონომიკურის გარდა, პოლიტიკური და სოციალური დატვირთვაც გააჩნია;
4) ღვინო არ არის სანქცირებული პროდუქტი და საქართველო მის ექსპორტს რუსეთში ევროკავშირის წევრობის შემთხვევაშიც შეძლებდა;
5) რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ ორწლიან ჭრილში საქართველომ რუსეთთან სავაჭრო ბრუნვა 1.5-ჯერ გაზარდა, ლიეტუვამ პირიქით, 3.6-ჯერ შეამცირა.
2006 წელს რუსეთმა ქართულ პროდუქციაზე, მათ შორის ღვინოზეც, ემბარგო დააწესა. იმ პერიოდისთვის, ქართული ღვინისთვის მთავარ გასაღების ბაზარს რუსეთი წარმოადგენდა. 2013 წლიდან ემბარგო მოიხსნა და ქართული ღვინოც გაზრდილი მასშტაბებით რუსულ ბაზარს დაუბრუნდა. ემბარგოს მოხსნიდან 11 წელიწადში თერთმეტჯერვე, ცალკე აღებულ ქვეყნებს შორის რუსეთში ყველაზე მეტი ღვინო გაიყიდა, მათ შორის 8-ჯერ რუსეთის წილმა 50%-იან ნიშნულსაც გადააჭარბა. 2022 წელს რუსეთზე დამოკიდებულებამ 64%-ს მიაღწია, რაც ემბარგოს მოხსნის შემდეგ ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი იყო. 2023 წელს რუსეთზე დამოკიდებულება 65%-მდე, ხოლო 2024 წლის იანვარ-ოქტომბერში 68%-მდე გაიზარდა.
ექსპორტის სტრუქტურაში ღვინოს საქართველოსთვის ბევრად უფრო მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია, ვიდრე ლიეტუვისთვის. 2023 წელს მთლიანმა ქართულმა ექსპორტმა 6.1 მლრდ დოლარს მიაღწია, საიდანაც ღვინოზე 4.3% - 259 მლნ მოდიოდა, კიდევ უფრო მაღალი 9.2% იყო ღვინის წილი ადგილობრივ ექსპორტში, ეს მაშინ, როცა ლიეტუვამ იმავე წელს ექსპორტზე ჯამში 42.6 მლრდ-ის პროდუქცია გაიტანა, საიდანაც ღვინის წილი 0.6%-ს ანუ 247 მლნ დოლარს შეადგენდა.
გარდა იმისა, რომ ღვინოს საქართველოს ექსპორტში მნიშვნელოვანი წილი უკავია, ის მხოლოდ ეკონომიკურ განზომილებაში არ განიხილება და ღვინოს სოციალურ-პოლიტიკური დატვირთვაც გააჩნია. 2023 წელს ფეროშენადნობების ექსპორტი სამჯერ - 453-დან 180 მლნ დოლარამდე შემცირდა, მსგავსად ღვინის ექსპორტი რომ შემცირებულიყო, მაღალი ალბათობით, მას მეტი უკმაყოფილება მოჰყვებოდა. 2022 წელს ღვინის ექსპორტი 250 მლნ-ს შეადგენდა, აზოტოვანი სასუქების - 281 მლნ-ს, ფეროშენადნობების - 453 მლნ-სა და სპილენძის მადნების - 1 მლრდ-ზე მეტს. ამის მიუხედავად, მმართველი პარტიის მხრიდან, აქცენტი ყოველთვის ღვინის ექსპორტის ზრდაზე კეთდებოდა და პრაქტიკულად არავის უთქვამს, რომ ქვეყანამ სპილენძის მადნების ექსპორტით 1 მლრდ-ზე მეტი შემოსავალი მიიღო. ასევე, აღსანიშნავია, რომ ყოველწლიურად ყურძნის ფასის სუბსიდირება ხორციელდება და არა ვთქვათ, აზოტოვანი სასუქების ან ფეროშენადნობების. ყველა ამ ობიექტური თუ სუბიექტური ფაქტორის გათვალისწინებით, საქართველოსთვის ღვინის ექსპორტი უფრო მეტია, ვიდრე უბრალოდ მთლიანი ექსპორტის 4.3%. შესაბამისად, სად რამდენი ღვინო გაიყიდება, როგორც ეკონომიკურად, ასევე პოლიტიკურადაც მნიშვნელოვანია. თავად ფაქტი, რომ ღვინის ექსპორტის 2/3 რუსეთის ბაზარზე მოდის, რუსეთზე მაღალი დამოკიდებულების დასტურია.
„ქართული ოცნების“ დეპუტატის თქმით, ის ქვეყანა, რომელიც საქართველოსგან ითხოვს რუსეთისთვის სანქციების დაწესებას, თავად საქართველოზე მეტ ღვინოს ყიდის რუსეთში. მისი ეს ნათქვამი შეიძლება იმგვარად გაგებულიყო, რომ თავად ლიეტუვა არღვევდა სანქციებს. ევროკავშირის მიერ დაწესებულ სანქციების არც ერთ პაკეტში ღვინო არ შესულა, ძვირადღირებული ღვინოების გარდა. შესაბამისად, ლიეტუვის მიერ რუსეთში ღვინის ექსპორტი სანქციების დარღვევას არ წარმოადგენს და ევროკავშირის წევრობის შემთხვევაში მას საქართველოც შეძლებდა ლეგალურად, თუ თავად რუსეთი არ გამოაცხადებდა მორიგ ემბარგოს.
ღვინო ერთადერთი პროდუქტი არაა, რითაც საქართველო ან ლიეტუვა რუსეთთან ვაჭრობს. მნიშვნელოვანია იმის ცოდნაც, თუ რა თანხას შეადგენს ჯამური სავაჭრო ბრუნვა, რამდენი პროცენტია რუსეთის წილი სავაჭრო ბრუნვაში და როგორია დინამიკა დროში.
2023 წელს საქართველომ რუსეთში ექსპორტზე 657 მლნ დოლარის პროდუქცია გაიტანა, ლიეტუვამ 3.5-ჯერ მეტის - 2.3 მლრდ დოლარის, თუმცა მთლიანი ექსპორტის ზომებიც გასათვალისწინებელია. 2023 წლის მდგომარეობით, საქართველოსთვის მთლიან ექსპორტში რუსეთის წილი 10.6%-ს შეადგენდა და მეოთხე ადგილზე იმყოფებოდა, ადგილობრივ ექსპორტში - 19.4%-ით, პირველ ადგილს იკავებდა (თუ ევროკავშირს ერთიან ბაზრად განვიხილავთ, რუსეთი ექსპორტში მეხუთე და ადგილობრივ ექსპორტში მეორე ადგილზე გადაინაცვლებს. 2023 წელს ევროკავშირში ექსპორტმა 704 მლნ დოლარს მიაღწია, საიდანაც ადგილობრივი ექსპორტი 576 მლნ დოლარს შეადგენდა). ლიეტუვისთვის კი რუსეთი 5.4%-ით, ნომერ მეექვსე საექსპორტო პარტნიორი იყო.
ომამდე, 2021 წელს ლიეტუვის ექსპორტი რუსეთში 4.4 მლრდ-ს აღწევდა და საექსპორტო პარტნიორებში 10.9%-იანი წილით პირველ ადგილს იკავებდა. საქართველომ იმავე პერიოდში რუსეთში ექსპორტი მცირედით, მაგრამ მაინც 610-დან 657 მლნ-მდე გაზარდა.
რუსეთზე დამოკიდებულების ცვლილებაში, განსხვავება კიდევ უფრო თვალსაჩინო იმპორტის შემთხვევაშია. ლიეტუვამ ომის დაწყების შემდეგ რუსეთიდან იმპორტი 14.9-ჯერ 5.3 მლრდ-დან 357 მლნ დოლარამდე შეამცირა, საქართველომ კი 1.7-ჯერ გაზარდა. მთლიანობაში, 2021-2023 წლებში, საქართველომ რუსეთთან სავაჭრო ბრუნვა 1.5-ჯერ - 1.6 მლრდ-დან 2.4 მლრდ დოლარამდე გაზარდა, ლიეტუვამ კი 3.6-ჯერ - 9.7-დან 2.7 მლრდ დოლარამდე შეამცირა.
გრაფიკი 3: საქართველოსა და ლიეტუვას სავაჭრო ბრუნვა რუსეთთან (მლნ. აშშ დოლარი)
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური და Comtrade
2021 წელს ლიეტუვისთვის რუსეთის წილი სავაჭრო ბრუნვაში 11.4%-ს შეადგენდა, 2023 წელს - 2.9%-ს, საქართველოს შემთხვევაში შესაბამისად - 11.4%-სა და 11.2%-ს. თანხობრივი ზრდის ფონზე, მცირე პროცენტული კლება სხვა ქვეყნებთან სავაჭრო ბრუნვის კიდევ უფრო მაღალმა ზრდამ გამოიწვია.
გრაფიკი 4: რუსეთის წილი სავაჭრო ბრუნვაში
დეპუტატს ლიეტუვა უბრალოდ არ უხსენებია, მისი მტკიცებით, ლიეტუვა საქართველოს მთავრობაზე ზეწოლას ახდენდა, რომ რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები შემოეღო. სანქციების დაწესებაზე გარკვეული მოწოდებები პერიოდულად კეთდებოდა, მაგრამ ომის დაწყებიდან თითქმის 3 წლის შემდეგ, რუსეთისთვის სანქციების დაწესების მოთხოვნით, ზეწოლის კონკრეტული მაგალითები ღია წყაროებში არ იძებნება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ განცხადების ამ ნაწილის იმგვარ განხილვაში ვერ შევა, რომელიც ვერდიქტზე გავლენას მოახდენს.
აქვე აღსანიშნავია, რომ ლიეტუვისგან განსხვავებით, საქართველო ევროკავშირის წევრი ქვეყანა არაა და იმ სანქციებზე მიერთება, რაც ბრიუსელმა დააწესა, ავტომატურად არ ევალება. საქართველოს რუსეთის წინააღმდეგ ორმხრივი სანქციები არ აუმოქმედებია, თუმცა მათი აღსრულების პირობა დადო, დაიბლოკა რუსეთში გაცემული VISA და Master Card ბარათები, ფინანსთა მინისტრ ლაშა ხუციშვილის განცხადებით, სანქციების გვერდის ავლის 1700-ზე მეტი მცდელობა გამოავლინეს.
ფაქტობრივად, განულდა ავტოექსპორტი რუსეთში. პირდაპირი ფრენების აღდგენას ნამდვილად მოჰყვა უარყოფითი შეფასებები, კეთდებოდა განცხადებები სანქციების დაწესებაზეც და ანალოგიური მოწოდება ევროპარლამენტის რეზოლუციაშიც ჩაიწერა, თუმცა ოფიციალურ დონეზე, ორმხრივი სანქციების დაწესების მოთხოვნა და მით უმეტეს მუქარა, არ ყოფილა.
ნიკოლოზ სამხარაძის მტკიცება, რომ ლიეტუვა საქართველოს სანქციების დაწესებისკენ მოუწოდებდა და თვითონ პარალელურად, ღვინოს ყიდდა რუსეთში, აბსურდულია, რადგან ღვინო სანქცირებულ პროდუქტთა სიაში არ შესულა და მისი გაყიდვა ლიეტუვისთვის სანქციების დარღვევა ვერ იქნებოდა.
დეპუტატის განცხადება ასევე მანიპულაციურია, რადგან მან მხოლოდ ერთი პროდუქტი (ღვინო) აიღო, მაშინ როცა ლიეტუვამ, საქართველოსგან განსხვავებით, რუსეთთან სავაჭრო ბრუნვა თანხობრივად (როგორც ექსპორტი, ასევე იმპორტი) მკვეთად, 3.6-ჯერ შეამცირა, ხოლო საქართველომ პირიქით, 1.5-ჯერ გაზარდა. სხვა სახელმწიფოებთან ვაჭრობის ზრდის ფონზე საქართველომ რუსეთის წილი სავაჭრო ბრუნვაში უმნიშვნელოდ - 11.4%-დან 11.2%-მდე შეამცირა, ლიეტუვამ კი მკვეთრად - 11.4%-დან 2.9%-მდე.
სტატისტიკური მონაცემების ნაწილში სიზუსტის, მაგრამ სხვა მნიშვნელოვანი ფაქტების იგნორირების გათვალისწინებით, რაც შეიძლება შეცდომაში შემყვანი აღმოჩნდეს, „ფაქტ-მეტრმა“ ნიკოლოზ სამხარაძის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
[1] ფაქტ-მეტრი ამ სტატიის ფარგლებში არ შედის მსჯელობაში უნდა შეერთებოდა თუ არა საქართველო სანქციებს და არ გამოთქვამს აღნიშნულზე მოსაზრებას. დაშვება მოყვანილია მხოლოდ ვითარების გაანალიზების მიზნებისათვის.
რედაქტორის შენიშვნა [09.12.2024]
სტატიის თავდაპირველ ვერსიაში განცხადების ვერდიქტი იყო ტყუილი.
სტატიაში ლიეტუვის შემთხვევაში, ღვინის ნაცვლად შეცდომით მოყვანილი იყო ცქრიალა ღვინის სტატისტიკა, რომლის ექსპორტმაც რუსეთში 2023 წელს 62 მლნ დოლარი შეადგინა.
მკითხველთან ინტერაქციის შედეგად, სტატისტიკური მონაცემები გადამოწმდა და დადგინდა, რომ ლიეტუვის ღვინის ექსპორტმა რუსეთში 2023 წელს 211 მლნ დოლარი შეადგინა.
სტატისტიკური უზუსტობის გამოვლენის მიუხედავად, უცვლელი დარჩა სხვა გარემოებები: ლიეტუვამ რუსეთთან ორ წელიწადში სავაჭრო ბრუნვა 3.6-ჯერ შეამცირა, ხოლო საქართველომ პირიქით, 1,5-ჯერ გაზარდა; ღვინო სანქცირებულ პროდუქტთა სიაში არ შედის და მისი რუსეთში გატანა საქართველოს სანქციებთან მიერთების შემთხვევაშიც შეეძლებოდა.
მოცემული შესწორების შედეგად, „ფაქტ-მეტრმა“ შეცვალა ვერდიქტიც. სტატიის საბოლოო ვერდიქტია ნახევრად სიმართლე. „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, პოლიტიკოსის განცხადებაში სტატისტიკური მონაცემები ნაწილობრივ ზუსტია, მაგრამ გამოტოვებულია მნიშვნელოვანი დეტალები და იგნორირებულია საკითხის ზოგადი კონტექსტი, რის შედეგადაც, განცხადება, საბოლოო ჯამში, შესაძლოა აუდიტორიისთვის შეცდომაში შემყვანი აღმოჩნდეს.

“Lithuania was pressuring us to sanction Russia, all whilst selling more wine to Russia than Georgia.”
Nikoloz Samkharadze: “Lithuania was pressuring us to sanction Russia, all whilst selling more wine to Russia than Georgia.”
Verdict: FactCheck concludes that Nikoloz Samkharadze’s statement is HALF TRUE.
Georgia exported USD 168 million worth of wine to Russia whilst Lithuania’s wine exports to Russia totalled USD 211 million.
Several key factors are essential to understand the broader context in addition to raw numbers. Whilst wine accounts for 0.6% of total exports for Lithuania, it constitutes 4.3% of Georgia’s total exports and 9.2% of domestic exports. Furthermore, wine is not only economically significant for Georgia but also holds a higher socio-political importance as compared to Lithuania.
It is important to note that wine is not included in the list of sanctioned products (except for certain expensive wines). Hence, an attempt to link Lithuania’s exports to Russia with sanctions is misleading. Moreover, Georgia’s wine exports to Russia would not be affected either if it were to join the sanctions imposed by the European Union.
Wine is not the only product that Georgia and Lithuania trade with Russia. Lithuania’s trade turnover with Russia exceeded USD 9.7 billion in 2023, dropping to USD 2.7 billion in 2023. In contrast, Georgia’s trade turnover with Russia rose from USD 1.6 billion to USD 2.4 billion during the same period. The emphasis on wine exports highlights the manipulative nature of the discussion, given the aforementioned context.
Lithuania was allegedly pressuring the Georgian government to impose sanctions on Russia according to the second half of the MP’s statement. However, this claim cannot be verified based on publicly available information. Thus, FactCheck refrains from engaging in discussion of evidence regarding this part of the MP’s statement and does not factor it into the verdict. Furthermore, no specific examples of pressure on Georgia to impose sanctions have been found in open sources.
Overall, Lithuania has significantly reduced its economic ties with Russia, whilst Georgia has increased them, which becomes evident when examining foreign trade trends – context omitted in Nikoloz Samkharadze’s statement. Furthermore, linking wine to the issue of sanctions is manipulation in terms of foreign trade trends as wine is not a sanctioned product. Considering all of the above, FactCheck concludes that Nikoloz Samkharadze’s statement is HALF TRUE.
A member of Georgia’s tenth convocation Parliament from the Georgian Dream political party, Nikoloz Samkharadze, posted on X: “A perfect example of double standards. The Lithuanian government was pressuring Georgia to impose sanctions on Russia, yet they sold more wine to Russia than Georgia did in 2023.”
Georgia exported wine totalling USD 259 million in 2023 with Russia accounting for USD 168 million of the aforementioned figure. Wine exports from Georgia reached record levels (in monetary terms) both globally and to Russia in 2023. Moreover, Russia’s share also set a record, representing 65% of total exports. Notably, Russia’s share in volume data was even higher, reaching 70% in 2023 due to the lower price of wine exported to Russia (USD 2.70 per litre as compared to the USD 3.35 average in other markets). This upward trend continued into 2024 with Russia’s share in wine exports rising to 68% in terms of value and 72% in terms of quantity as of January-October of this year.
Graph 1: Wine Exports (USD Million)
Lithuania exported a total of USD 247 million worth of wine in 2023, with 69 million litres worth USD 211 million were sold to the Russian market, suggesting that Russia accounted for over 85% of Lithuania’s wine exports, according to Comtrade data.
Graph 2: Lithuania’s Wine Exports (USD Million)
Source: Comtrade
Whilst it can be said that Lithuania sold more wine to Russia than Georgia, both in terms of value and quantity, based solely on the raw numbers, there are several key factors that help provide a clearer picture beyond the absolute data:
The share of wine in total exports for Georgia is 4.3% (and 9.2% in domestic exports), which is seven times higher as compared to Lithuania’s 0.6%.
Russia’s share in Georgia’s wine exports increased by ten percentage points in 2023, as compared to 2021, whilst for Lithuania it decreased by four percentage points.
Wine holds significant political and social importance for Georgia beyond its economic value.
Wine is not a sanctioned product and Georgia would be able to export it to Russia even if it were a member of the European Union.
Georgia’s trade turnover with Russia increased by 1.5 times whilst Lithuania reduced its trade turnover by 3.6-fold in the two years following Russia’s invasion of Ukraine.
Russia imposed an embargo on Georgian products, including wine, in 2006. Russia was the main export market for Georgian wine at that time. The embargo was lifted in 2013 and Georgia has re-entered the Russian market on an expanded scale since then. Russia has consistently been the largest importer of Georgian wine over the 11 years following the embargo’s removal, including eight years when Russia’s share exceeded 50%. Georgia’s dependence on the Russian market reached 64% in 2022, marking the highest level since the embargo was lifted. Subsequently, this reliance grew to 65% in 2023 and further rose to 68% in January-October 2024.
Wine plays a much more prominent role in Georgia’s export structure than in Lithuania’s. Georgia’s total exports amounted to USD 6.1 billion in 2023 with wine accounting for 4.3% (USD 259 million). Furthermore, the share of wine in Georgia’s local exports was even higher at 9.2%. In contrast, Lithuania exported USD 42.6 billion worth of products in 2023 with wine representing only 0.6%, or USD 247 million, of the aforementioned figure.
Wine is not only economically significant for Georgia but also holds socio-political importance. The export of ferroalloys decreased threefold from USD 453 million to USD 180 million in 2023. A reduction of the same margin in wine exports would have likely led to greater dissatisfaction. Wine exports totalled USD 250 million, nitrogen fertilisers USD 281 million, ferroalloys USD 453 million and copper ores more than USD 1 billion in 2022. Despite the above, the Georgian government constantly emphasised the increase in wine exports with little attention given to the USD 1 billion income from copper ore exports. Additionally, annual subsidies are provided for grapes but not on nitrogen fertilisers or ferroalloys. Given the aforementioned factors, wine exports are more than just 4.3% of total exports for Georgia. The destination and volume of wine sales carry greater weight both economically and politically, thus Russia accounting for two-thirds of Georgian wine exports points to a large degree of dependence.
The country demanding Georgia to impose sanctions on Russia sells more wine to Russia than Georgia itself, according to the Georgian Dream MP. His statement could be interpreted as suggesting that Lithuania was violating the sanctions. However, none of the European Union’s sanctions packages include wine, except for certain expensive wines. Therefore, Lithuania’s export of wine to Russia does not represent a violation of the sanctions. Additionally, Georgia would also be able to legally export wine to Russia in the event of EU membership, given that Russia itself does not impose another embargo.
Wine is not the only product that Georgia or Lithuania trades with Russia, thus it is also crucial to consider the total trade turnover, the percentage of Russia’s share in the turnover and how these dynamics have shifted over time.
Whilst Georgia exported USD 657 million worth of products to Russia in 2023, Lithuania exported 3.5 times more at USD 2.3 billion. However, it is important to consider the of total exports. Russia accounted for 10.6% of total exports for Georgia, ranking fourth overall and constituting a leading destination for Georgia’s local exports, accounting for 19.4% (Russia would move to the fifth place in terms of exports and second place in terms of domestic exports, when considering the EU as a single market. Georgia’s total exports to the EU constituted USD 704 million, with domestic exports representing USD 576 million in 2023). In contrast, Russia was Lithuania’s sixth-largest export partner, with a share of 5.4%.
Lithuania’s exports to Russia amounted to USD 4.4 billion, making Russia Lithuania’s largest export partner with a 10.9% share in 2021, before the onset of the war. Georgia’s exports to Russia increased slightly from USD 610 million to USD 657 million during the same period.
The difference in the change in reliance on Russia is even more noticeable in case of imports. Lithuania has reduced its imports from Russia by 14.9 times, from USD 5.3 billion to USD 357 million, whilst Georgia has increased its imports by a factor of 1.7 since the war started. Whilst Georgia increased its trade turnover with Russia by 1.5 times, from USD 1.6 billion to USD 2.4 billion between 2021 and 2023, Lithuania reduced its trade turnover by 3.6-fold, from USD 9.7 billion to USD 2.7 billion during the same period.
Graph 3: Georgia and Lithuania’s Trade Turnover with Russia (USD Million)
Source: National Statistics Office of Georgia, Comtrade
Russia’s share in Lithuania’s trade turnover constituted 11.4% in 2021, dropping to 2.9% by 2023. In contrast, Russia accounted for 11.4% in Georgia’s trade turnover in 2021 and 11.2% in 2023. The slight percentage decrease was driven by an even higher increase in trade with other countries, given the overall monetary growth trend.
Graph 4: Russia’s Share in Trade Turnover
The MP’s statement did not just refer to Lithuania’s trade data – he claimed that Lithuania was pressuring the Georgian government to impose sanctions on Russia. Whilst there were periodic calls for sanctions, no specific examples of pressure on Georgia to impose sanctions have been found in open sources almost three years after the war began. Hence, FactCheck refrains from engaging in discussion of evidence regarding this part of the MP’s statement.
Georgia is not a member of the European Union unlike Lithuania and is not automatically bound to join the sanctions imposed by Brussels. Whilst Georgia has not imposed bilateral sanctions on Russia, it has taken steps to align with international efforts, such as blocking Visa and MasterCard cards issued in Russia. Notably, over 1,700 attempts of sanction evasion have been detected, according to Finance Minister Lasha Khutsishvili.
Although auto exports to Russia have nearly disappeared, the resumption of direct flights between Georgia and Russia was assessed with negative remarks. There were statements calling for sanctions and the European Parliament included a similar call in a resolution. However, there was no official demand for Georgia to impose bilateral sanctions, let alone any threats made.
Nikoloz Samkharadze’s claim that Lithuania was calling for Georgia to impose sanctions on Russia whilst simultaneously selling wine to Russia is absurd as wine is not included in the list of sanctioned products. Therefore, Lithuania’s sale of wine to Russia could not have been a violation of sanctions.
The MP’s statement is also manipulative in the aspect that he focused solely on one product (wine) whilst Lithuania drastically reduced its trade turnover with Russia in terms of value (both exports and imports) by 3.6 times, unlike Georgia. Furthermore, Georgia increased its trade turnover with Russia by 1.5-fold. Although Georgia marginally reduced Russia’s share in its trade turnover from 11.4% to 11.2% due to increased trade with other countries, Lithuania substantially reduced Russia’s share from 11.4% to 2.9%.
Given the accuracy of the statistical data presented in the statement, but the omission of other important facts that could lead to a misleading interpretation, FactCheck concludes that Nikoloz Samkharadze’s statement is HALF TRUE.
The initial version of this article assessed the statement as FALSE.
The article mistakenly cited statistics for sparkling wine for Lithuania, with their exports to Russia amounting to USD 62 million, instead of wine exports as a whole.
The statistical data was reviewed following interaction with a reader and confirmed that Lithuania’s wine exports to Russia totalled USD 211 million in 2023.
Despite the statistical inaccuracy, the broader context remains unchanged: Lithuania reduced its trade turnover with Russia by 3.6 times over two years, whilst Georgia increased it by 1.5 times; additionally, wine is not included in the list of sanctioned products and could still be exported to Russia even if Georgia had joined the sanctions.
Following the aforementioned correction, FactCheck revised its verdict. The final assessment of the article was adjusted to HALF TRUE. FactCheck concludes that whilst the statistical data cited in the politician’s statement are partially accurate, important details were omitted and the overall context of the issue is disregarded, which could potentially mislead the audience.