Իրակլի Կոբախիձե. Վրաստանը հնարավորինս մոտենում է Եվրամիությանը, Ուկրաինան և Մոլդովան՝ հեռանում
Վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի խոսքով՝ Վրաստանը հնարավորինս մոտենում է Եվրամիությանը, իսկ մյուս թեկնածու երկրները՝ Ուկրաինան և Մոլդովան, ընդհակառակը, հեռանում են նրանից.
«Փաստորեն, եթե որեւէ երկիր հնարավորինս մոտենում է Եվրամիությանը, դա Վրաստանն է։ Ցավոք սրտի, Ուկրաինայում այլ իրավիճակ է, Մոլդովայում այլ իրավիճակ է՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական, ժողովրդավարություն, կոռուպցիա և այլն։ Բոլոր առումներով այս երկու երկրներն ավելի ու ավելի են հեռանում ԵՄ-ից։ Մենք փաստացի գտնվում ենք որակական մերձեցման գործընթացում, բովանդակային առումով Վրաստանը մոտենում է Եվրամիությանն անդամակցելու համար պահանջվող չափանիշներին...
...Թեկնածու երկրներից Վրաստանն այսօր ամենաժողովրդավարն է, թեկնածու երկրներից ամենաժողովրդավարական ընտրություններն անցկացվում են Վրաստանում, թեկնածու երկրներից, Վրաստանն ունի ամենաազատ բիզնեսը և այլն։ Թեկնածու երկրների շարքում կոռուպցիայից ամենաազատ երկիրն է Վրաստանը, սա է գլխավորը, ոչ թե հայտարարությունները։
Հայտարարություններ երբեմն այսպես են արվում, երբեմն՝ այնպես, այս հայտարարությունները հետո փոխվում են, քաղաքական կոնյունկտուրայի հարց է։
Ի վերջո, ամենակարևորն այն է, թե տարում որքանով է կազմակերպված երկիրը բովանդակային առումով, և այս առումով Վրաստանը տարվա մեջ ամենակազմակերպվածն է թեկնածու երկրների շարքում։ Հետևաբար, հենց որ մեր տարածաշրջանի առջև ծառացած դժվարությունները անցնեն, հենց որ պատերազմն Ուկրաինայում ավարտվի առաջին հերթին, անմիջապես կփոխվեն մոտեցումները և այն իրավիճակը, որն այսօր Վրաստանում է տնտեսության, ժողովրդավարության կամ որևէ այլ առումով, անմիջապես կգնահատվի»:
«Փաստ-մետրը» հետաքրքրվել է Իրակլի Կոբախիձեի հայտարարությամբ, մասնավորապես՝ ճշտել այն հայտարարության իսկությունը, ըստ որի Վրաստանը հնարավորինս մոտենում է Եվրամիությանը, իսկ Ուկրաինան և Մոլդովան հեռանում են դրանից։ Հայտարարության մեջ Իրակլի Կոբախիձեն Վրաստանը համեմատում է Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ այլ չափանիշներով, սակայն տվյալ հոդվածը կենտրոնանում է հայտարարության միայն հիմնական մասի վրա՝ երկրի մերձեցումը Եվրամիությանը։ Իրակլի Կոբախիձեն նշում է տարբեր չափորոշիչներ, որոնք առանձին վերցրած կարևոր չափորոշիչներ են, սակայն, այնուհետև մանրամասնում է, որ խոսքը գնում է այն չափանիշներին մոտենալու մասին, որոնք անհրաժեշտ են Եվրամիությանն անդամակցելու համար։
Նախ, պետք է նշել, որ այս առումով Եվրամիությանն անդամակցելուն մոտենալը կարելի է հեշտությամբ չափել՝ կախված այս կամ այն երկրի անդամակցության փուլից։
2022 թվականի փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա չհիմնավորված ներխուժմամբ փոխված աշխարհաքաղաքական համատեքստում Վրաստանին հնարավորություն տրվեց դիմել ԵՄ անդամակցության համար։ 2022 թվականի մարտի 3-ին Վրաստանը Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ է ներկայացրել։ Ի պատասխան դիմումի՝ 2022 թվականի հունիսի 23-ի Եվրոպական խորհրդի պատմական որոշմամբ Վրաստանին շնորհվել է եվրոպական հեռանկար և Եվրամիության պոտենցիալ թեկնածուի կարգավիճակ։ «Ասոցացված եռյակի» մնացած երկու անդամները՝ Մոլդովան և Ուկրաինան, ստացան թեկնածուի կարգավիճակ, և որոշվեցին Վրաստանի համար թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու 12 առաջնահերթություններ։
2023 թվականի նոյեմբերի 8-ին հրապարակված Եվրամիության ընդլայնման զեկույցի համաձայն՝ Եվրահանձնաժողովը Եվրոպական խորհրդին խորհուրդ է տվել Վրաստանին տալ թեկնածուի կարգավիճակ. Եթե 9 քայլ կատարվի, Վրաստանը կկարողանա անցնել անդամակցության բանակցությունների փուլ։ Միևնույն ժամանակ Եվրահանձնաժողովը Եվրախորհրդին առաջարկել է սկսել Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ անդամակցության բանակցությունները։
Նշված որոշման համաձայն՝ 2024 թվականի հունիսի 25-ին Եվրամիությունը սկսել է անդամակցության բանակցությունները Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ և անցկացրել անդամակցության վերաբերյալ առաջին միջկառավարական համաժողովները։ Նույն ժամանակահատվածում Եվրամիությունը դադարեցրեց Վրաստանի հետ անդամակցության գործընթացը։ 9 քայլերի իրականացման և «Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ընդունված վերջին որոշումների» աննշան առաջընթացը պատճառ դարձավ, որ ԵՄ առաջնորդները որոշեցին դադարեցնել Վրաստանի ԵՄ անդամակցության գործընթացը։ Մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդի 2024 թվականի հունիսի 27-ի եզրակացությունների համաձայն՝ Եվրոպական խորհուրդը լուրջ մտահոգություն է հայտնել Վրաստանում վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Մասնավորապես, ըստ Եվրախորհրդի, օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին օրենքի ընդունումը հետընթաց է թեկնածուի կարգավիճակի վերաբերյալ հանձնարարականում Եվրահանձնաժողովի սահմանած քայլերի նկատմամբ (ենթադրվում է 9 քայլը)։ Եվրոպական խորհուրդը կոչ է արել Վրաստանի կառավարությանը հստակեցնել իր մտադրությունները՝ փոխելով կուրսը, քանի որ ներկայիս կուրսը վնասում է Վրաստանի ուղուն դեպի Եվրամիություն և դե ֆակտո «առաջացնում է անդամակցության գործընթացի կասեցում»։
Այսպիսով, ԵՄ-ն սկսել է Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ անդամակցության բանակցությունները, մինչդեռ Վրաստանի հետ անդամակցության գործընթացը կասեցվել է։ Նշված փաստերը Իրակլի Կոբախիձեի պնդումների հակառակն են՝ իբր Վրաստանը հնարավորինս մոտենում է Եվրամիությանը, իսկ Մոլդովան ու Ուկրաինան հեռանում են Եվրամիությունից։
Անդամակցության համատեքստում ԵՄ-ի մերձեցման հիմնական գնահատականը հենց ԵՄ-ի գնահատականն է, ինչպես տրված է ընդլայնման զեկույցներում։
Այն բանից հետո, երբ այս երեք երկրները դիմեցին ԵՄ-ին անդամակցելու համար, ԵՄ-ն սահմանեց նրանցից յուրաքանչյուրի անելիքների ցանկը (Վրաստանի դեպքում դա 12 առաջնահերթություն էր, իսկ հետո՝ 9 քայլ)։ Առաջնահերթությունների կատարումը, որոնք ներառում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են ժողովրդավարական զարգացումը, արդարադատության համակարգի բարելավումը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքները և այլն, և, համապատասխանաբար, Եվրամիության հետ մերձեցմանն ուղղված քայլերը, գնահատվել են Եվրամիության կողմից ընդլայնման զեկույց։
Զեկույցի համաձայն՝ Վրաստանն ամբողջությամբ կատարել է 12 առաջնահերթություններից 3-ը, Մոլդովան՝ 9 քայլերից 6-ը, Ուկրաինան՝ 7 քայլերից 4-ը։ Սա վկայում է այն մասին, որ Մոլդովան և Ուկրաինան ավելի մոտ են եղել Եվրամիությանը, քան Վրաստանը՝ ըստ ձեռնարկված բարեփոխումների (ներառյալ որակական և բովանդակային): Թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելուց հետո սահմանված 9 քայլերի կատարման մեջ՝ այսինքն՝ Եվրամիության հետ մերձեցման առումով՝ այո, ըստ ԵՄ-ի, Վրաստանը միայն չնչին առաջընթաց է գրանցել։ Ավելին, 2024 թվականին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է «օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենք, որը, ըստ Եվրամիության և նրա անդամ երկրների, հակասում է Եվրամիության 9 քայլերին և արժեքներին։ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության ոլորտում ԵՄ բարձրագույն ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելիի հայտարարության համաձայն՝ այս օրենքը և դրա շուրջ զարգացած բոլոր բացասական իրադարձությունները հեռացնում են Վրաստանը Եվրամիությունից։
ԵՄ ընդլայնման զեկույցը նաև տրամադրում է ԵՄ անդամակցության համար անհրաժեշտ տարբեր չափանիշների (գլուխների) և դրանց խմբավորման արդյունքում առաջացած թեմատիկ կլաստերների գնահատականները: Այս առումով Վրաստանի պատրաստվածության մակարդակը որոշ հատվածներում գերազանցում է Ուկրաինայի և Մոլդովայի պատրաստվածության մակարդակը, թեև ոչ բոլոր մասերում, ինչպես նաև առաջընթացն ըստ տարբեր մասերի տարբեր է (ընդհանուր առմամբ 35 այդպիսի գլուխ կա)։ ԵՄ-ին անդամակցելու առաջնահերթությունները, որոնք հիմնականում վերաբերում են անդամակցության հիմնարար խնդիրներին (առաջին կլաստեր), շարադրված են ԵՄ-ի կողմից սահմանված առաջնահերթություններում/քայլերում: Վրաստանը հետ է մնում Ուկրաինայից և Մոլդովայից, ինչպես նշվեց վերևում, նշված առաջնահերթությունների/քայլերի իրականացման առաջընթացով։
Այսպիսով, Իրակլի Կոբախիձեի պնդումները, թե Վրաստանը հնարավորինս մոտենում է Եվրամիությանը, ներառյալ Եվրամիությանն անդամակցելու համար անհրաժեշտ չափանիշները, իսկ Ուկրաինան և Մոլդովան, ընդհակառակը, հեռանում են դրանից, սուտ են։ Փաստորեն, ընթացիկ առաջընթացի գնահատմամբ, Եվրամիությունը սկսել է անդամակցության բանակցությունները Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ, մինչդեռ Վրաստանի անդամակցության գործընթացը կասեցվել է։

Irakli Kobakhidze: “Georgia is moving closer to the European Union whilst Ukraine and Moldova are drifting further away.”
Prime Minister Irakli Kobakhidze claims that Georgia is moving closer to the European Union whilst other candidate members – namely, Ukraine and Moldova – are drifting further away:
“In reality, if any country has been moving as close to the European Union as possible, it is Georgia. Unfortunately, Ukraine and Moldova face different challenges in terms of politics, economics, democracy, corruption, etc. These two countries are drifting further away from the European Union. We are closing the gap qualitatively. Georgia is drawing nearer to the standards necessary for EU integration…
Georgia stands out amongst candidate members as the most democratic, holds the freest elections and fosters the most business-friendly environment. Georgia has the lowest levels of corruption amongst all candidate members. The aforementioned aspects are most significant than those political statements.
Statements fluctuate and often change due to political conjunctures.
Ultimately, it is essential how committed a country remains in its progress and Georgia is standing the strongest amongst all candidate members. Once the regional challenges – particularly the war in Ukraine – are resolved, perspectives will shift and Georgia’s progress in economy, democracy and other sectors will be duly recognised.”
FactCheck took interest in Irakli Kobakhidze’s statement, investigating the accuracy of the aforementioned statement regarding Georgia’s progress towards the European Union as compared to Ukraine and Moldova. Whilst Irakli Kobakhidze referenced several important criteria for comparisons between these three countries, this article will concentrate on the core of his statement – Georgia’s progress toward EU integration. Kobakhidze mentioned various relevant indicators but then he underlined that the claim centred on fulfilling the standards necessary for EU accession.
Firstly, it is essential to note that the stage of accession that a country has reached is a clear indicator of how close it is to EU integration.
Georgia was presented with an opportunity to submit its application for membership in the European Union due to shifts in the geopolitical landscape following Russia’s unjustified and unprovoked invasion of Ukraine on 24 February 2022. Georgia submitted its application on 3 March 2022. In response, the European Council made a historic decision on 23 June 2022, recognising Georgia’s European perspective and expressing readiness to grant it the status of a candidate country. However, whilst Ukraine and Moldova – the two other countries of the ‘Associated Trio’ – were granted candidate status, Georgia was required to address 12 priorities before a similar decision could be made.
The European Commission recommended that the European Council grant Georgia candidate status, according to the EU Enlargement Policy report published on 8 November 2023. Furthermore, Georgia would be able to advance to the negotiation stage for EU accession once it addressed nine specific steps. Simultaneously, the European Commission recommended that the European Council begin accession negotiations with Ukraine and Moldova.
The European Union began accession negotiations with Moldova and Ukraine on 25 June 2024, holding the first Accession Conferences at the ministerial level as a result of the aforementioned conclusions. However, during this period, the European Union halted the integration processes with Georgia. The decision was made due to the insignificant progress on the nine specified steps and the “recent actions by the Georgian Parliament.” The European Council’s conclusions from 27 June 2024 emphasised serious concerns regarding recent developments in Georgia, particularly the law adopted on transparency of foreign influence, which represents backsliding on the steps set out in the Commission’s recommendation for candidate status (referring to the aforementioned nine steps). The European Council called on Georgia’s authorities to clarify their intentions, as their current course of action jeopardises Georgia’s EU path, de facto “leading to a halt of the accession process.”
Considering the circumstances highlighted above, whilst the European Union has commenced accession negotiations with Ukraine and Moldova, integration processes with Georgia have been halted. These developments contradict Irakli Kobakhidze’s claims regarding Georgia’s progress towards the European Union as compared to Ukraine and Moldova.
The primary metrics for evaluating progress toward EU integration are the conclusions outlined by the European Union in its Enlargement Reports.
The European Union outlined specific steps for each of the three aforementioned countries after they submitted their accession applications (in particular, 12 initial priorities and nine final steps for Georgia). Subsequently, progress in addressing these priorities is evaluated in the EU Enlargement Report which assesses advancements in areas such as democracy, legal framework improvements, fighting corruption, human rights, etc.
Georgia fully addressed three of the 12 priorities, whilst Moldova fulfilled six of its nine steps and Ukraine met four of its seven steps, according to the Report. This indicates that the reforms undertaken by both Moldova and Ukraine are moving them closer to the European Union (both qualitatively and contextually) than Georgia. Moreover, Georgia’s progress in addressing the nine steps specified after it has been granted candidate status has been assessed as insignificant by the European Union. The adoption of a law on transparency of foreign influence by the Georgian Parliament in 2024 contradicts the nine steps and EU values according to the European Union and its member states. This law and the negative developments around it are pushing Georgia further away from the European Union, according to Josep Borell, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy.
The EU Enlargement Report also assesses various criteria (chapters) necessary for EU accession and groups them into thematic clusters. Although Georgia demonstrates a higher level of readiness in certain areas as compared to Ukraine and Moldova in this context, this is not consistent across all indicators and progress varies by groups (there are 35 total chapters). EU accession priorities, which mainly address fundamental issues (the first cluster), are outlined in the priorities/steps outlined by the European Union. Georgia lags behind Ukraine and Moldova in fulfilling the aforementioned priorities/steps in this context, as discussed previously.
Considering the analysis above, Irakli Kobakhidze’s claims that Georgia is moving closer to the European Union – particularly regarding the standards necessary for EU integration – whilst Ukraine and Moldova are drifting further away, are FALSE. In reality, the European Union has commenced accession negotiations with Moldova and Ukraine but has halted integration processes with Georgia, based on the evaluations of current progress.