2023 წელს ელექტროენერგიის ექსპორტმა იმპორტს თითქმის ორჯერ გადააჭარბა
2023 წელს ელექტროენერგიის იმპორტმა 790 მლნ კვტ/სთ შეადგინა, ხოლო ექსპორტმა 1.5 მლრდ კვტ/სთ-ს მიაღწია. სხვაობა ბევრად უფრო მაღალი იყო თანხობრივად. 2023 წელს ქვეყანამ ელექტროენერგიის ექსპორტიდან შემოსავლის სახით 95 მლნ დოლარი მიიღო, იმპორტი კი მხოლოდ 1.1 მლნ დაუჯდა. 790-დან 787 მლნ კვტ/სთ-ს იმპორტი რუსეთიდან, სავარაუდოდ, ოკუპირებული აფხაზეთისთვის განხორციელდა, რაშიც თანხა არ იქნა გადახდილი. იმპორტირებულ ელექტროენერგიაზე მიღებული არასაბაზრო ფასი 0.13 ცენტი კვტ/სთ-ზეც ამ ფაქტით აიხსნება.
მოცულობაში ექსპორტმა იმპორტს 86%-ით გადააჭარბა, თუმცა დადებითი სავაჭრო სალდოს მიზეზი, არა იმდენად გენერაციის ზრდა, რამდენადაც მოხმარების შემცირება გახდა. 2023 წელს საქართველომ 2022 წელთან შედარებით 1.1 მლრდ კვტ/სთ-ით ნაკლები ელექტროენერგია მოიხმარა. კლება პირდაპირი მომხმარებლებისა (ძირითადად ფეროშენადნობების მწარმოებლებისა და კრიპტომაინინგით დაკავებული კომპანიების) და ოკუპირებული აფხაზეთის მოთხოვნის შემცირებას უკავშირდება.
მიუხედავად იმისა, რომ ელექტროენერგიის მოხმარების შემცირება ეკონომიკური რეცესიით არ ყოფილა გამოწვეული (2023 წელს მშპ 7.5%-ით გაიზარდა), ამ ფაქტის დაუსახელებლად მხოლოდ ექსპორტის ზრდაზე აპელირება გენერაციის ზრდის მცდარი წარმოდგენის შესაძლებლობას ქმნის, რის გამოც, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ანალიზი: ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა 2024 წლის 3 აპრილს, პარლამენტში მინისტრის საათის ფორმატში ენერგეტიკაზე საუბრისას განაცხადა (5:43-დან): „მნიშვნელოვნად შემცირდა [ელექტროენერგიის] იმპორტის წილი მოხმარებაში, 2023 წელს რაოდენობრივ გამოხატულებაში ექსპორტმა იმპორტს თითქმის ორჯერ გადააჭარბა“.
ელექტროენერგიის ექსპორტისა და იმპორტის საჭიროებას ქვეყანაში წარმოებული ელექტროენერგიის მოცულობა, მოხმარება და დანაკარგები განსაზღვრავს. თუ სხვა თანაბარ პირობებში გენერაცია გაიზარდა, გაიზრდება ექსპორტიც, თუ მოხმარება გაიზრდება, იმპორტის ზრდის საჭიროება დადგება. მიდგომა მუშაობს პირიქითაც, გენერაციის შემცირება იმპორტის ზრდას იწვევს, მოხმარების შემცირება ექსპორტის ზრდას.
გრაფიკი 1: ელექტროენერგიის ბალანსი (მლნ კვტ/სთ)
წყარო: საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა
2023 წელს, 2022 წელთან შედარებით ექსპორტი 51%-ით გაიზარდა და იმპორტს მართლაც თითქმის ორჯერ გადააჭარბა, თუმცა იმავე 2023 წელს გენერაცია მხოლოდ 1%-ით (149 კვტ/სთ-ით) გაიზარდა, მაშინ როცა მოხმარება მნიშვნელოვნად 7.9%-ით (1.1 მლრდ კვტ/სთ-ით) შემცირდა. ქსელისა და სასადგურე დანაკარგების ზრდა არაარსებითი იყო - 644 მლნ კვტ/სთ-დან 663 მლნ კვტ/სთ-მდე.
2022 წელს ეკონომიკა 11%-ით გაიზარდა, 2023 წელს 7.5%-ით, ამის მიუხედავად 2023 წელს ელექტროენერგიის მოხმარება 2021 წლის მაჩვენებელსაც კი ჩამოსცდა. ერთი შეხედვით ალოგიკური მდგომარეობა მსხვილ საწარმოთა ნაწილის მოხმარების შემცირებით აიხსნება.
რამდენია მოხმარება შინამეურნეობების, მუნიციპალიტეტებისა თუ კომერციული ორგანიზაციების ინფორმაცია დეტალურად ჩაშლილი საჯაროდ ხელმისაწვდომი არ არის, თუმცა მსხვილ მომხმარებელთა ნაწილი ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორს (ესკოს) მაინც ცალკე აქვს გამოტანილი და მასში მსხვილი საწარმოებია გაერთიანებული. 2022 წელს მათ 3.7 მლრდ კვტ/სთ-ზე მეტი მოიხმარეს, 2023 წელს 25%-ით ნაკლები - 2.8 მლრდ კვტ/სთ.
გრაფიკი 2: მოხმარებული ელექტროენერგია (მლნ კვტ/სთ)
წყარო: ელექტროენერგეტიკული ბაზრის ოპერატორი (ესკო)
პირდაპირმა მომხმარებლებმა 2023 წელს 2022 წელთან შედარებით ჯამში 946 მლნ კვტ/სთ-ით ნაკლები ელექტროენერგია მოიხმარეს, მათ შორის შვიდმა უდიდესმა კომპანიამ 805 მლნ კვტ/სთ-ით ნაკლები.
მოცულობით ყველაზე მეტად 234 მლნ კვტ/სთ-ით ფეროშენადნობების ქარხნის მოხმარება შემცირდა. ფეროშენადნობის ექსპორტი 2023 წელს, 2022 წელთან შედარებით თანხობრივად 61%-ით - 460-დან 181 მლნ დოლარამდე, ტონაჟით 31%-ით - 229-დან 157 ათას ტონამდე და საექსპორტო ფასით ტონაზე 43%-ით - 2000-დან 1150 დოლარამდე შემცირდა. ფეროშენადნობების წარმოებითაა დაკავებული რუსელიოსიც, რომელმაც ელექტროენერგიის მოხმარება ოთხჯერ შეამცირა.
განულებულია, ან თითქმის განულებულია ბი ეფ დი სი-ს (ბიტფური) აიტი კორპისა და სხვა მსხვილი კომპანიების მოხმარება. ჩამოთვლილი კომპანიების შესახებ ფეროშენადნობების ქარხნისა და რუსთავის ფოლადის გარდა ინფორმაცია მწირად მოიპოვება. ცნობილია ის, რომ ბი ეფ დი სი, აიტიკორპი და პროტექტ კორპორეიშენი თავისუფალ ინდუსტრიულ ზონაში მდებარეობენ, რაც იმას ნიშნავს, რომ კომპანიებს მოხმარებულ ელექტროენერგიაზე დღგ არ ერიცხებოდათ, თუმცა ამ შეღავათის მიუხედავად, მათ მაინც მოუწიათ საქმიანობის შეჩერება.
ბოლო წლების განმავლობაში პირველად 3-დან 2.7 მლრდ კვტ/სთ-მდე შემცირდა ოკუპირებული აფხაზეთის მოხმარებაც, რომელიც იქამდე მუდმივად სწრაფი ტემპით იზრდებოდა. 2017-2022 წლებში საქართველოს მოხმარება მთლიანად 19%-ით - 11.9 მლრდ-დან 14.2 მლრდ კვტ/სთ-მდე გაიზარდა, მათ შორის აფხაზეთის 50%-ით - 2 მლრდ-დან 3 მლრდ კვტ/სთ-მდე. მაღალი ალბათობით, კლების მიზეზი ამ შემთხვევაშიც კრიპტომაინინგის შემცირებაა.
მსხვილი კომპანიების მაგალითზე დაყრდნობით, შეიძლება ვარაუდის გამოთქმა, რომ მაინინგი სხვა მცირე კომპანიებმა და საოჯახო მეურნეობებმაც შეამცირეს.
თუ ელექტროენერგიის სავაჭრო ბალანსს თანხობრივად განვიხილავთ, მაშინ სხვაობა ბევრად დიდი იქნება. 2023 წელს ქვეყანამ ელექტროენერგიის ექსპორტიდან შემოსავლის სახით 95 მლნ დოლარი მიიღო, იმპორტი კი მხოლოდ 1.1 მლნ დაუჯდა. 790-დან 787 მლნ კვტ/სთ-ს იმპორტი რუსეთიდან განხორციელდა, სავარაუდოდ, ოკუპირებული აფხაზეთისთვის და სპეციალური ფასი 0.13 ცენტი კვტ/სთ-ზეც ამ ფაქტით აიხსნება.
გრაფიკი 3: ელექტროენერგიით ვაჭრობა (მლნ აშშ დოლარი)
2023 წელს კვტ/სთ-ებში დათვლით ელექტროენერგიის ექსპორტმა იმპორტს 86%-ით გადააჭარბა, რაც შეიძლება „თითქმის ორჯერ გადაჭარბებად“ მივიჩნიოთ. თანხობრივ გამოხატულებაში სხვაობა ბევრად უფრო მაღალი იყო და ამ შემთხვევაში ექსპორტმა იმპორტს უკვე 90-ჯერ გადააჭარბა, თუმცა ექსპორტის ზრდა მეტწილად მოხმარების მნიშვნელოვან კლებას უკავშირდება და არა გენერაციის ზრდას. მიუხედავად იმისა, რომ ელექტროენერგიის მოხმარების შემცირება საერთო ეკონომიკური რეცესიით არ ყოფილა გამოწვეული, ამ ფაქტის დაუსახელებლად მხოლოდ ექსპორტის ზრდაზე აპელირება გენერაციის ზრდის მცდარი წარმოდგენის შესაძლებლობას ქმნის, რის გამოც, „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

“The exports of electricity surpassed imports by nearly double in 2023.”
The imports of electricity totalled 790 million kWh whilst exports reached 1.5 billion kWh in 2023. Furthermore, the monetary difference was even more substantial. The country received USD 95 million from electricity exports revenues but incurred USD 1.1 million as expenditure for imports. A total of 787 million kWh out of the aforementioned 790 million kWh was imported from Russia, potentially for the occupied region of Abkhazia, hence explaining the special price of USD 0.13 per kWh.
Although the volume of export exceeded import by 86%, the positive trade balance was primarily due to lower demand rather than an increase in production. Georgia used 1.1 billion kWh less electricity in 2023 as compared to 2022. The decline is attributed to the decrease in direct users (predominantly ferroalloy producers and crypto mining companies) and the decrease in demand from the occupied Abkhazia.
Whilst the decrease in demand for electricity was not caused by an economic recession (as the GDP increased by 7.5% in 2023), omitting it and emphasising increased exports may potentially lead to false impressions about increased generation. Thus, considering the above, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Levan Davitashvili, the Minister of Economy and Sustainable Development, discussed the energy market during the Minister’s Hour in the Parliament, claiming (from 5:43): “The consumption of imported electricity has substantially decreased; furthermore, the figure of exports surpassed imports by nearly double in 2023.”
The necessity of electricity exports and imports are determined by the volume of electricity produced domestically, consumption rates and losses. Particularly, if all else remain constant and generation of electricity increases, exports are likely to increase as well; or if consumption increases, then a necessity for imports may arise. The approach works in reverse as well: a decrease in generation generally leads to increased imports whereas reduced consumption can result in increased exports.
Graph 1: Electricity Balance (million kWh)
Source: Georgian State Electrosystem
Exports surged by 51% in 2023 as compared to 2022 and whilst it increased by nearly double as compared to imports, electricity generation only witnessed a mere increase of 1% (by 149 kWh) during the same period whereas consumption declined by a significant 7.9% (by 1.1 billion kWh). Moreover, the increase in network and station losses was marginal, rising from 644 million kWh to 663 million kWh.
The economy experienced an expansion of 11% in 2022 and a subsequent increase of 7.5% in 2023. However, despite the aforementioned statistics, electricity consumption dropped even lower in 2023 as compared to the rates recorded in 2021. The seemingly counterintuitive occurrence can be explained by reduced consumption by some of the larger industrial facilities.
Whilst detailed data on electricity consumption of households, municipalities or commercial organisations are not publicly available, the Electricity Market Operator (ESCO) provides insights into the usage patterns of some of the largest consumers. These include large industrial facilities which collectively utilised over 3.7 billion kWh in 2022 and 25% less in 2023 – 2.8 billion kWh.
Graph 2: Consumed Electricity (million kWh)
Source: Electricity Market Operator (ESCO)
The decrease in electricity usage amongst direct consumers totalled 946 million kWh in 2023 as compared to 2022. Furthermore, seven largest companies amongst the aforementioned consumed 805 million kWh less.
Notably, the consumption of ferroalloy factories experienced the largest decline, constituting 234 million kWh. Several factors contributed to this decline, including decreases in exports (a monetary decline of 61% from USD 460 million to USD 181 million), tonnage (31% - from 229 thousand to 157 thousand tonnes) and export price per tonne (43% - from USD 2000 to USD 1150). Russalloys, another ferroalloy producer, reduced its electricity consumption four-fold.
Moreover, the consumption of large companies, such as BFDC, IT Corp and others, either reached zero or nearly zero levels. Information on the aforementioned companies, excluding ferroalloy factory and Rustavi Poladi, is hard to attain. However, it is known that BFDC, IT Corp and Protect Corporation operate in the free industrial zone, meaning that the companies do not pay VAT for consumed electricity. However, despite this exemption, they still had to halt production.
For the first time in the recent history, the consumption of the occupied Abkhazia decreased from 3 to 2.7 billion kWh despite previous rapid increases. Georgia’s total consumption increased by 19% from 11.9 billion kWh to 14.2 billion kWh in 2017-2022, including Abkhazia’s 50% surge from 2 billion kWh to 3 billion kWh. This drop in Abkhazia's consumption was likely due to a decline in crypto mining activity.
Considering the experiences of large companies, it can be inferred that other small enterprises and households similarly halted mining as well.
Considering the electricity trade balance in monetary terms, the difference is even higher. The country received USD 95 million from electricity exports whilst incurring USD 1.1 million as expenditure for imports in 2023. A total of 787 million kWh out of the aforementioned 790 million kWh was imported from Russia, potentially for the occupied region of Abkhazia, hence explaining the special price of USD 0.13 per kWh.
Graph 3: Electricity Trade (USD million)
Electricity exports exceeded imports by 86% in terms of kWh calculations which could be described as a “nearly double surpassing.” The difference in monetary terms was even more substantial as exports surpassed imports by 90 times. Notably, the increase in exports was primarily due to a substantial decrease in consumption rather than an increase in generation. Despite the reduction in electricity consumption not being caused by an economic recession, failing to mention this fact, and solely emphasising the increase in exports could potentially lead to false impressions regarding production increases. Considering all of the above, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is MOSTLY TRUE.