Վասիլ Ուրուշաձե. «Ազգային շարժման» կառավարման տարիներին մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն աճել է 3 անգամ ավելի արագ
Վճիռ. «Փաստ-մետր»-ի եզրակացության համաձայն՝ Վասիլ Ուրուշաձեի հայտարարությունը մեծ մասամբ սուտ է
«Ազգային շարժման» կառավարման տարիներին՝ 2004-2012 թվականներին, ՀՆԱ-ն աճել է տարեկան միջինը 6,1%-ով, մեկ շնչին բաժին ընկնողը՝ 6,8%-ով (տարբերությունն առաջացել է բնակչության թվի նվազմամբ)։ Իշխանափոխությունից հետո՝ 2013-2023 թվականներին, աճի տեմպը նվազել է մինչև 4,4%, ինչը նշանակում է, որ ՀՆԱ-ի աճի տեմպը «Ազգային շարժման» ժամանակաշրջանում եղել է ոչ թե 3, այլ 1,39 անգամ՝ «Վրացական» ժամանակաշրջանի համեմատ։ Երազ» կանոնը, եթե հաշվարկվի մեկ բնակչի հաշվով, այն գերազանցել է 1,55 անգամ։
Համեմատելիս պետք է հաշվի առնել նաև համատեքստը։ 2004-2012 թվականներին համաշխարհային տնտեսությունը նույնպես աճել է ավելի արագ, քան 2013-2023 թվականներին։ Վրաստանի հետ մեկտեղ աճի տեմպերը նվազել են նաև հարևան չորս պետությունների դեպքում։
Վասիլ Ուրուշաձեն սխալվում է իր մեթոդաբանության մեջ, երբ համեմատում է անվանական աճի տեմպը, որը հաշվի չի առնում գնաճը և փոխարժեքի փոփոխությունները։ Նշված առավելությունը կրկնապատկվում է. Լարիով հաշվելիս նա սխալվում է նաև թվերում և «Ազգային շարժման» ժամանակ աճը ներկայացնում է ուռճացված, իսկ «Վրացական երազանքի» օրոք՝ կրճատված։ Նա իր քննարկման ժամանակ հաշվի չի առնում նաև 2023թ.-ը, երբ Վրաստանի ՀՆԱ-ն աճել է միջինից բարձր տեմպերով՝ 7%-ով, և հետևում է թողնում այն ենթատեքստը, որ ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը նվազել են թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ գլոբալ մակարդակներում։
Հաշվի առնելով սխալ մեթոդաբանության կիրառումը, առավելությունների ուռճացված ներկայացումը, ենթատեքստի անտեսումը և 2023 թվականի ցուցանիշի անհետացումը հաշվարկից՝ «Փաստ-մետրը» Վասիլ Ուրուշաձեի հայտարարությունը գնահատել է մեծ մասամբ սխալ։
«Միացյալ ազգային շարժման» հակակոռուպցիոն դեպարտամենտի քարտուղար Վասիլ Ուրուշաձեն Facebook-ում նկար է հրապարակել, վերնագրելով՝ «Միացյալ ազգային շարժման օրոք մեկ շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքը 3 անգամ ավելի արագ է աճել»։ Քարդն ավելացրել է նկարագրությունը. «Լարիով մեկ շնչի հաշվով անվանական ՀՆԱ-ն 2003-2012 թվականներին աճել է 3,37 անգամ, իսկ 2013-2022 թվականներին՝ 2,53 անգամ»։ Մեկ շնչին ընկնող անվանական ՀՆԱ-ն դոլարով 2003-2012 թվականներին աճել է 4,38 անգամ, իսկ 2013-2022 թվականներին՝ 1,44 անգամ (44%-ով)։
Տարբեր նպատակների համար մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կարող է չափվել տեղական արժույթով և դոլարով, անվանական արտահայտությամբ, և գնողունակության համարժեքության (ԳՄԳ), ընթացիկ և հաստատուն գներով:
Գնաճը խեղաթյուրում է իրական պատկերը և գերագնահատում աճը։ Նմանատիպ, իսկ որոշ դեպքերում՝ հակառակ արդյունքը ցույց է տալիս փոխարժեքի փոփոխությունը։ Հարցի պատասխանը, թե որքան է աճել տնտեսությունը, տալիս է որոշակի ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ի տարեկան իրական աճի տեմպի արտադրյալը։
Մինչ երկրում բնակչության թիվն ավելանում է, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի աճի տեմպերն ավելի ցածր են, նվազման դեպքում՝ հակառակը։
Վրաստանի անվանական ՀՆԱ-ն աճել է 7,5 անգամ՝ 2003-2023 թվականներին 4-ից հասնելով 30 միլիարդ դոլարի, իսկ 7,9 անգամ՝ մեկ շնչին ընկնող 1030 դոլարից հասնելով 8160 դոլարի։
Փաստորեն, երկրում նման մասշտաբի աճ չի գրանցվել, և 2015թ.-ի մշտական գներով հաշված՝ երկրի տնտեսությունը նույն ժամանակահատվածում աճել է 2,75 անգամ՝ 7,84-ից հասնելով 21,6 մլրդ դոլարի, իսկ մեկ շնչին բաժին ընկնողը 2,93 անգամ՝ 1,985-ից մինչև 5,820 դոլար [1]:
Գրաֆիկ 1. անվանական և իրական աճի դինամիկան Վրաստանում (2003=100%).
Աղբյուր՝ Համաշխարհային բանկ
Ե՛վ ընթացիկ գներով, և՛ հաստատուն գներով, ամբողջ երկրի տնտեսության համեմատ, մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ավելի է աճել, քանի որ նույն ժամանակահատվածում բնակչությունը նվազել է 230 հազարով՝ հասնելով 3,7 մլն-ի։
Գծապատկեր 2. Բնակչություն (հազարավոր մարդիկ)
Աղբյուր՝ Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայություն
«Ազգային շարժման» կառավարման ժամանակաշրջանում 2004-2012 թվականներին միջին տարեկան տնտեսական աճը կազմել է 6,1%, «Վրացական երազանքի» կառավարման օրոք 2013-2023 թվականներին՝ 4,4 տոկոս։ Եթե հաշվենք մեկ շնչի հաշվով, ապա 6,8% և 4,4%[2]։ Ակնհայտ է, որ 6,1-ը և առավել ևս 6,8-ը 4,4-ից ավելի է, թեև ընդամենը 1,39 անգամ (1,55 անգամ մեկ շնչի հաշվով) և ոչ 3 անգամ, ինչպես հայտարարել է Վասիլ Ուրուշաձեն։
Վասիլ Ուրուշաձեն նշում է նաև, որ լարիով մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 2003-2012 թվականներին աճել է 3,37 անգամ, իսկ 2013-2022 թվականներին՝ 2,53 անգամ։ Ըստ Sakstat-ի՝ 2003 թվականին մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 2,167 լարի, 2012 թվականին՝ 7018 լարի կամ 3,24 անգամ ավելի։ Ըստ նույն վիճակագրության՝ 2013-2022 թվականներին լարիով մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն աճել է 2,70 անգամ՝ 7220-ից հասնելով 19465 լարիի։ Հայտնի չէ, թե ինչու Վասիլ Ուրուշաձեն որպես բազային տարի վերցրեց 2013-ը, ոչ թե 2012-ը, այս դեպքում էլ թվերն ամբողջությամբ չեն համապատասխանում իրականությանը, առաջին շրջանում աճը ցուցադրվում է որպես ուռճացված, երկրորդում՝ կրճատված, թեև հիմնականը. Անճշտությունը դեռևս այն մեթոդի մեջ է, որտեղ գնաճը հաշվի չի առնվում։
Մոտավորապես նույն պատկերն է դոլարային արտահայտությամբ, Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ 2003-2012 թվականներին մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն աճել է 4,4 անգամ՝ 1030-ից հասնելով 4,420-ի, իսկ 2013-2022 թվականներին՝ 4,620-ից 6,675-ի։ Այս դեպքում, չնայած անվանապես ճիշտ տվյալներ տրամադրելուն, մեթոդը կրկնակի սխալ է, քանի որ բացի գնաճից, անտեսվում են փոխարժեքի փոփոխությունները։
Բացի մեթոդական և փաստական անճշտություններից, պետք է հաշվի առնել նաև համատեքստը: Երկրի տնտեսությունը չի կարող զարգանալ առանձին, և դրա վրա էապես ազդում են ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ տարածաշրջանային իրադարձությունները։
2004-2012 թվականներին Վրաստանի բոլոր չորս հարևան պետությունները, ինչպես նաև ամբողջ աշխարհն ունեցել են ավելի բարձր տնտեսական աճ, քան 2013-2023 թվականներին։
Գծապատկեր 3. Տնտեսական աճի միջին տարեկան տեմպը
Ճիշտ է, «Ազգային շարժման» կառավարման տարիներին «Վրացական երազանքի» կառավարման ժամանակաշրջանի համեմատ տնտեսական աճի տեմպերն ավելի բարձր են եղել, բայց աճն ավելի բարձր է եղել Վրաստանի բոլոր չորս հարևան նահանգներում, ոչ միայն. 2004-2012 թվականների միջին տարեկան աճի տեմպը 2013 թվականին կգերազանցի 2023 թ.
Վասիլ Ուրուշաձեն մեթոդաբանության մեջ սխալվում է, երբ անվանական աճի տեմպերը համեմատում է միմյանց հետ, որի դեպքում հաշվի չի առնում գնաճը և փոխարժեքի փոփոխությունները, ինչի արդյունքում առավելությունը ներկայացնում է կրկնակի։ Լարիով հաշվելիս սխալվում է նաև թվերում, որի ժամանակ «Ազգային շարժման» ժամանակ աճը ներկայացնում է ուռճացված, իսկ «Վրացական երազանքի» օրոք՝ կրճատված։ Նա բացառում է նաև 2023 թվականը, երբ Վրաստանի ՀՆԱ-ն աճել է միջինից բարձր տեմպերով՝ 7%-ով և հաշվի չի առնում այն ենթատեքստը, ըստ որի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ գլոբալ մակարդակում նվազել են։
Իշխանափոխությունից հետո աճի տեմպերը նվազել են, բայց ոչ երեք անգամ։ «Ազգային շարժման» օրոք միջին տարեկան աճի տեմպը եղել է 1,36 անգամ ավելի, քան «Վրացական երազանքի» ժամանակաշրջանում, իսկ մեկ շնչին բաժին ընկնողը՝ 1,55 անգամ, ինչը նշանակում է, որ Վասիլ Ուրուշաձեն կրկնապատկել է իր առավելությունը։ «Ազգային շարժման» հակակոռուպցիոն վարչության քարտուղարը իրավացի է միայն նրանում, որ «Ազգային շարժման» օրոք, ընդհանուր առմամբ, միջին տարեկան աճի տեմպն ավելի բարձր է եղել, քան «Վրացական երազանքի» ժամանակ, սակայն, կիրառվել է. սխալ մեթոդաբանություն, առավելությունների կրկնապատկում, զեկույցում թույլատրված անճշտություններն ու ենթատեքստը Նկատի ունենալով անտեսումը, «Փաստ-մետրը» նրա հայտարարությունը գնահատել է հիմնականում սխալ։
[1] 2024 թվականի փետրվարի դրությամբ Համաշխարհային բանկը չի հրապարակել 2023 թվականի հաշվետվությունը, թեև Saxstat-ից հայտնի է, որ 2023 թվականին Վրաստանի տնտեսությունն աճել է 7%, իսկ զեկույցում մեկ շնչին բաժին ընկնող 5440 դոլար և 20,2 մլրդ. դոլարը երկրի համար 2022 թվականի ցուցանիշներին ավելացել է 7%-ով։
[2] Բնակչությունը նվազել է 2003-2012 թվականներին։ 2023 թվականի աճը պայմանավորված է 2022 թվականի միգրացիոն դրական մնացորդով։ 2022 թվականին Վրաստանի քաղաքացիների միգրացիոն բացասական մնացորդը կազմել է 46 հազար, թեև արտասահմանյան երկրների, հիմնականում Ռուսաստանի, ինչպես նաև Ուկրաինայի և Բելառուսի քաղաքացիների հաշվին դրական միգրացիոն մնացորդը հասել է ընդհանուր 55 հազարի։

Vasil Urushadze: “During the governance of the United National Movement political party, the GDP per capita was increasing at a rate threefold higher.”
The GDP grew by approximately 6.1% annually with the GDP per capita experiencing an annual growth of 6.8% during the United National Movement’s governance from 2004 to 2012 (the difference is attributed to a declining population). Following the change in government in 2013-2023, the GDP growth rate decreased to 4.4%, indicating that this rate during the United National Movement government exceeded that of the Georgian Dream political party government by merely 1.39 rather than threefold whereas the GDP per capita growth rate was higher by 1.55.
Context is crucial for accurate comparisons as the global economy witnessed a higher growth in 2004-2012 as compared to 2013-2023. Moreover, the economies of all four of Georgia’s neighbouring countries also witnessed a reduced growth.
Vasil Urushadze employs a misleading methodology by comparing nominal growth rates without accounting for inflation and exchange rate fluctuations, leading to a doubled advantage. Additionally, he provides misleading figures for GEL-denominated data resulting in an overstated achievement of growth during the United National Movement’s governance and an understated achievement of the Georgian Dream’s governance. Furthermore, he omits the year 2023 when the Georgian GDP grew at an above-average rate of 7% and fails to acknowledge the context that GDP growth rates reduced not only regionally but also globally.
Given Vasil Urushadze’s use of an incorrect methodology, an overstated advantage, a lack of context and the omission of data for 2023, FactCheck concludes that his statement is FALSE.
The Secretary of the United National Movement Anti-Corruption Council, Vasil Urushadze, posted a Facebook message stating: “During the governance of the United National Movement political party, the GDP per capita was increasing at a threefold higher rate.” The accompanying description claimed: “The GEL-denominated nominal GDP grew by 3.37 in 2003-2012 and 2.53 in 2013-2022. In USD-denominated nominal GDP per capita, the growth was by 4.38 in 2003-2012 and by 1.44 (44%) in 2013-2022.”
The GDP per capita can be calculated in various ways, including denominating values in the local currency or USD, using nominal or purchasing power parity (PPP) approaches and considering current or fixed prices.
Inflation can distort the actual growth picture, resulting in overestimated interpretations. Moreover, changes in exchange rates also portray similar or sometimes the opposite results. It is crucial to use the multiplied real GDP annual growth rate to accurately assess the volume of growth of the economy in a certain time period.
For an expanding population, the GDP per capita growth rate is lower than that of the entire country and conversely, the opposite is true for a declining population.
The nominal GDP in Georgia in grew from USD 4 billion to USD 30 billion, constituting a 7.5-fold surge from 2003 to 2023. Whilst calculating the GDP per capita, the figure rose from USD 1,030 to USD 8,160, suggesting a 7.9-fold change.
However, the real growth of the economy did not match these nominal figures. When adjusting for 2015 prices, the economy grew from USD 7.84 billion to USD 21.6 billion, representing a 2.75-fold change whereas the GDP per capita grew from USD 1,985 to USD 5,280, constituting a 2.93-fold change in the same period.[1]
Graph 1: Nominal and Real Growth Over Time in Georgia (2003=100%)
The GDP per capita outpaced that of the entire country in terms of current or fixed prices as the population decreased by 230,000, reaching a total of 3.7 million.
Graph 2: Population (Thousand Persons)
The average annual growth rate of the economy totalled 6.
1% during the United National Movement’s governance from 2004 to 2012 whilst it decreased to 4.4% during the Georgian Dream’s governance from 2013 to 2023. Similarly, the growth rates for the GDP per capita were 6.8% and 4.4%, respectively. Whilst both 6.1 and 6.8 exceed 4.4[2], the actual growth is merely 1.39-fold (and 1.55-fold on a per capita basis) and not threefold as stated by Vasil Urushadze.
Vasil Urushadze asserts that GEL-denominated GDP per capita grew 3.37-fold from 2003 to 2012 and 2.53-fold from 2013 to 2022. The GDP per capita was GEL 2,167 in 2003 and GEL 7,018 in 2012 according to GeoStat, suggesting a 3.24 growth. Moreover, the GEL-denominated GDP per capita grew from GEL 7,220 to GEL 19,465 in 2013-2022, indicating a 2.70 growth. The choice of fixing for 2013 instead of 2012 is unclear. Moreover, the figures do not accurately represent the reality even in this case. Despite the overstated advantage in the initial period and the understated growth in the following period, the primary inaccuracy comes from the methodology where inflation was not taken into account.
A similar picture is observed for USD-denominated calculations. The GDP per capita grew from USD 1,030 to USD 4,420, by 4.4 in 2003-2012, and from USD 4,620 to USD 6,675 in 2013-2022, according to World Bank data. Despite the accurate use of nominal figures, the methodology is twice flawed as both inflation and exchange rate fluctuations are omitted.
In addition to methodological and factual inaccuracies, the context should also be taken into account. An individual economy cannot evolve independently as it is significantly influenced by regional and global occurrences.
All four of Georgia’s neighbouring countries, as well as the rest of the world, experienced higher economic growth from 2004 to 2012 as compared to the subsequent period spanning 2013 to 2023.
Graph 3: Average Annual Growth Rate of the Economy
Whilst it is true that the economy grew at a higher rate during the United National Movement’s governance as compared to the subsequent period of the Georgian Dream’s governance, similar patterns are observed in all four of Georgia’s neighbouring countries and globally where the average annual growth rate from 2004 to 2012 generally exceeds that of the years spanning 2013-2023.
Vasil Urushadze employs an inaccurate methodology by relying on nominal terms for comparison, neglecting changes in inflation and the exchange rates, resulting in a doubled interpretation of the advantage. Additionally, he provides inaccurate figures for GEL-denominated calculations leading to an overestimated growth during the United National Movement’s governance and an underestimated growth during the Georgian Dream’s governance. Moreover, he omits 2023 trends from the discussion and fails to acknowledge the context that the GDP growth rate reduced regionally and globally during the aforementioned period.
Although the growth rate decreased following the change in government, the reduction did not amount to a threefold decrease. The annual growth rate during the United National Movement’s governance exceeded that of the observed value during the Georgian Dream’s governance by 1.36 and by 1.55 on a per capita basis, implying that Vasil Urushadze’s claims regarding the advantage were double the actual amount. He is only accurate by stating that the overall average annual growth rate during the United National Movement’s governance exceeded that of the Georgian Dream’s; however, due to his use of incorrect methodology, overstating the advantage, miscalculations and lack of context, FactCheck concludes that Vasil Urushadze’s statement is FALSE.
[1] The World Bank has not yet released the data for 2023 as of February 2024, however, according to GeoStat, the Georgian economy expanded by 7% in 2023. The 2022 figures (USD 5,440 per capita and USD 20.2 billion for the country) have been increased by 7% each in the calculations.
[2] The population witnessed a reduction in the years from 2003 to 2012. However, population growth in 2023 is attributed to a positive net migration in 2022. The Georgian population experienced a negative net migration of 46,000 in 2022. In the following year, the positive net migration reached 55,000, mainly driven by Russian as well as Ukrainian and Belarusian citizens.