პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები გაორმაგებულია
რეზიუმე: 2022 წლის პირველ სამ კვარტალში საქართველოში 1.676 მლრდ-ის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, რაც 2021 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 102%-ით აღემატება, მაგრამ თუ საბაზისო პერიოდად არა პანდემიურ პერიოდს, არამედ პანდემიამდელ - ანუ 2019 წლის მაჩვენებელს ავიღებთ, რაც ობიექტურად უფრო სწორი საზომია, მაშინ ზრდის ტემპი 72% იქნება.
ირაკლის ღარიბაშვილი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მიმართულებით არსებული დადებით ტენდენციაზე სწორად მიუთითებს, თუმცა შესადარისად 2021 წლის არჩევით, პანდემიის ეფექტის მითითების გარეშე, უშუალოდ შედეგებს გარკვეული გადაჭარბებით წარმოაჩენს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
დუბაიში, მსოფლიოს მთავრობათა სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ინვესტიციებთან დაკავშირებით განაცხადა: „პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა 2022 წელსაც, რომლის მოცულობაც წინა წლებთან შედარებით გაორმაგდა და პრინციპში 101.7%-ით იმატა“.
2023 წლის თებერვლის მდგომარეობით, ცნობილია მხოლოდ პირველი სამი კვარტლის მონაცემები. გასული წლის იანვარ-სექტემბერში საქართველოში 1.676 მლრდ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, 2021 წლის ანალოგიურ პერიოდში - 831 მლნ-ის. შესაბამისად, ერთ წელიწადში, ზრდის ტემპმა ნამდვილად 101.7%-ს მიაღწია. მთელი წლის სტატისტიკა მარტში გახდება ცნობილი. რადგან 9 თვის მონაცემებმა მთელი 2021 წლის ინვესტიციების მოცულობას უკვე 35%-ით გადააჭარბა, ამ ეტაპზე მხოლოდ იმის თქმა შეიძლება, რომ წლიურადაც მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდება (თეორიულად, ზრდას ხელი შეიძლება ინვესტიციების გადინებამ შეუშალოს, რაც ამ ეტაპზე პრაქტიკული თვალსაზრისით თითქმის გამორიცხულია). რა მოცულობის იქნება ზრდა, ეს ჯერ უცნობია, პირველ კვარტალში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 330%-იანი ზრდა აღინიშნა, მეორეში 10%-იანი და მესამეში 99%-იანი.
პრემიერს გამოსვლისას კონკრეტული შესადარისი პერიოდი არ დაუკონკრეტებია და მხოლოდ „წინა წლები“ ახსენა. 2020 წლის პირველ სამ კვარტალთან შედარებით ზრდის ტემპი კიდევ უფრო მაღალია და 134%-ს შეადგენს, თუმცა პანდემიისა და შეჩერებული ეკონომიკური აქტივობის პირობებში, 2020 წლის მაჩვენებლებთან შედარება ნაკლებად რელევანტურია.
თუ საბაზისო პერიოდად, პანდემიის წინა 2019 წელს ავიღებთ, მაშინ სამი კვარტლის მონაცემებით ზრდის ტემპი 72% იქნება. 2019 წლის იანვარ-სექტემბერში საქართველოში 974 მლნ დოლარი პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა.
არსებული მდგომარეობით, 2022 წლის ინვესტიციები (სამი კვარტალი) სარეკორდოა. წინა რეკორდი — 1.450 მლრდ დოლარი 2017 წელს დაფიქსირდა, 2022 წლის მონაცემი მას 18%-ით აღემატება.
გრაფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები პირველ სამ კვარტალში (მლნ აშშ დოლარი)
2022 წლის იანვარ-სექტემბერში, ყველაზე მეტი 364 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიცია საქართველოში ესპანეთიდან შემოვიდა, 275 მლნ-ით მეორე ადგილზე ბრიტანეთია, მესამე ადგილს 125 მლნ-ით ნიდერლანდები იკავებს. ირლანდიიდან შემოსული ინვესტიცია 120 მლნ დოლარს შეადგენს. ხუთეულს 103 მლნ-ით აშშ ასრულებს.
დარგების მიხედვით, სამი კვარტლის ჯამში უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობების მიმართულებით ინვესტირების მოცულობამ 418 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია, საფინანსო და სადაზღვევო სექტორში 324 მლნ-ს, ხელოვნების, გართობისა და დასვენების მიმართულებით (მოიცავს აზარტულ თამაშებსაც) 159 მლნ-ს.
პირველ კვარტალში, მთლიან ინვესტიციებში რეინვესტირების წილი 55%-ს აღწევდა, მეორეში = 68%-ს, მესამეში - 60%-ს. 60% იყო რეინვესტირების წილი სამი კვარტლის ჯამშიც, 34%-ზე ოდნავ მეტი სააქციო კაპიტალი და თითქმის 6% სავალო ვალდებულებები.
მაშინაც კი, თუ ოთხი კვარტლის ჯამში ინვესტირების მოცულობამ 2017 წლის მაჩვენებელს გადააჭარბა, რისი ალბათობაც საკმაოდ მაღალია, მშპ-სთან მიმართებით, 2007 წლის რეკორდი მაინც ვერ მოიხსნება. 2007 წელს პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა მშპ-ს 18.6%-ს მიაღწია, იგივე შეფარდება 2022 წლისთვის 4.6 მლრდ იქნებოდა. თავად 2017 წელს ინვესტიციებმა მშპ-ს 11.8%-ს მიაღწია, 24.7 მლრდ დოლარიანი ეკონომიკისთვის (ფინანსთა სამინისტროს წინასწარი შეფასება 2022 წლისთვის) იგივე თანაფარდობა 2.8 მლრდ-ზე მეტია, რაც ასევე ნაკლებდასაშვებად გამოიყურება.
პრემიერ-მინისტრის განცხადებიდან თუ „წინა წლებში“ 2021 წელს ვიგულისხმებთ, მის მიერ მოყვანილი სტატისტიკა [ინვესტიციების 101.7%-იანი ზრდა], ზუსტია, თუ 2020 წელს მაშინ ზრდის ტემპი უფრო მაღალი - 134%-იანი გამოდის, პანდემიამდელი 2019 წლის შემთხვევაში კი ზრდის ტემპი 72% იქნება. მიუხედავად იმისა, რომ პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით ინვესტიციების მოცულობა გაორმაგებული არ არის, 72%-იანი ზრდა მაინც მნიშვნელოვანი მატებაა. „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

In the first three quarters of 2022, USD 1.676 billion in foreign direct investments were made in Georgia which is 102% more as compared to the same period of 2021. However, if we take the pre-pandemic (2019) figure as a base period instead of the pandemic period, which is objectively a more proper method for measuring, the growth rate will be 72%.
Irakli Gharibashvili correctly highlights a positive trend about foreign direct investments. However, the Prime Minister portrays the results with a certain exaggeration by selecting 2021 as a comparison year and without underlining the effect of the pandemic. Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Prime Minister Irakli Gharibashvili, in his speech at World Government Summit in Dubai, made the following statement about investments: “There was a significant growth in foreign direct investments in 2022 as well which doubled as compared to the previous years and basically increased by 101.7%.”
As of February 2023, data for only three quarters are available. In January-September 2022, USD 1.676 billion was invested in Georgia whilst it was USD 831 million in the same period of 2021. Therefore, the FDI growth rate indeed reached 101.7% in one year. Statistics for the whole of 2022 will be available in March. Since the data for first nine months of 2022 already exceeded investment volumes in 2021 by 35%, we can currently say that the annual growth rate will also be substantial (theoretically, investment outflows may hinder growth although practically speaking, this is virtually ruled out). The proportion of growth is still unknown, although growth in the first quarter of 2022 was 330% as compared to the first quarter of 2021. It was 10% in the second quarter and 99% in the third quarter.
The Prime Minister did not specify an exact period for his comparison and only mentioned “previous years.” The FDI growth rate is even higher when compared to the first three quarters of 2020 and amounts to 134%. However, comparison with 2020 figures is less relevant in view of the pandemic suspended economic activity.
If we take the pre-pandemic 2019 as a base period, the FDI growth rate for the first three quarters of the year will be 72%. In January-September 2019, USD 974 million in foreign direct investments were made in Georgia.
As it stands, investments in 2022 (the first three quarters) are among record high figures. The previous record – USD 1.450 billion – was registered in 2017 and surpassed 2022’s by 18%.
Graph 1: Foreign Direct Investments in the First Three Quarters of 2011-2022 (USD Million)
In January-September 2022, the largest amount of investments made in Georgia (USD 364 million) came from Spain. The UK is the second largest investor with USD 275 million followed by the Netherlands with USD 125 million in investments. Investments from Ireland amounted to USD 120 million and those from the US totalled USD 103 million thereby putting the US last among the top five investment partners.
In terms of sectors, total investments in real estate during the first three quarters of 2022 reached USD 418 million and investments in the finance and insurance sector amounted to USD 324 million followed by investments made in art, entertainment and leisure (includes gambling) at USD 159 million.
In the first quarter of 2022, the reinvestment to the total investment ratio was 55%. It grew to 68% in the second quarter and declined to 60% in the third quarter. For the total FDI over the course of the first three quarters of 2022, the reinvestment share was 60%, equity capital was just over 34% and debt obligations were nearly 6%.
Even if the total FDI (four quarters) made in Georgia in 2022 exceeds 2017’s figure, which is very likely to happen, the record year of 2007 in terms of the FDI to the GDP ratio will still not be broken. In 2007, FDI accounted for 18.6% of the GDP and the same proportion would have been achievable in 2022 if FDI were USD 4.6 billion. In 2017, investment accounted for 11.8% of the GDP and the same proportion for 2022 would have been USD 2.8 billion FDI which is also very unrealistic for a USD 24.7 billion economy (Ministry of Finance’s preliminary assessment for 2022).
If we take the year 2021 from the Prime Minister’s “previous years” mention, his statistics (a 101.7% growth in investments) will be accurate. If we pick 2020, the growth rate will be even higher at 134%. In the case of the pre-pandemic 2019, the growth rate will be 72%. Although the investments have not doubled as compared to the pre-pandemic period, a 72% growth is still a substantial rise. FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is MOSTLY TRUE.