ჩვენ 2019 წლიდან გავზარდეთ თხილის მოსავლიანობა და ექსპორტიც - 2021 წელს ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 115 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა
ოთარ შამუგია: ჩვენ 2019 წლიდან გავზარდეთ თხილის მოსავლიანობა და ექსპორტიც - 2021 წელს ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 115 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ოთარ შამუგიას განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, 2019 წლიდან მოყოლებული, თხილის მოსავლიანობაც და ექსპორტიც იზრდებოდა. 2021 წელს თხილის ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 118 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. შესაბამისად, მინისტრის განცხადება არის სიმართლე.
თუმცა როგორც მიმდინარე წლის 9 თვის სტატისტიკა ცხადყოფს, წელს 3 კვარტლის მონაცემების მიხედვით, თხილის ექსპორტი წინა წელთან შედარებით,  15%-ით არის შემცირებული, რაც სპეციალისტების განმარტებით, ძირითადად ქართული თხილის ხარისხის გაუარესებით და ასევე, მსოფლიოში თხილის ჭარბი მოსავლიანობით აიხსნება, რამაც თავის მხრივ, ქართულ თხილზე მოთხოვნა შეამცირა.  განხილულ განცხადებაში მიმდინარე წელს ექსპორტის შემცირებაზე მინისტრიც ამახვილებს ყურადღებას.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ოთარ შამუგიას განცხადება არის სიმართლე.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებს თხილის წარმოების ხელშემწყობ ახალ პროგრამაზე მიაწოდა ინფორმაცია და ამ კონტექსტში თხილის წარმოებაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „ჩვენ, ეტაპობრივად, 2019 წლიდან, გავზარდეთ მოსავლიანობა და გაიზარდა ექსპორტიც. 2021 წელს, თხილის ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 115 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ 2022 წელს, სხვადასხვა ფაქტორებიდან გამომდინარე და ეს იყო, ძირითადად, კლიმატური პირობები, რომლის გამო ფერმერებმა ვერ შეძლეს მოვლის ღონისძიებების სათანადოდ ჩატარება, მოსავლიანობა შემცირდა, ასევე შემცირდა ხარისხი. საექსპერტო ღირებულების და ზოგადად მოთხოვნის შემცირებიდან გამომდინარე, ფერმერებმა ვერ მიიღეს სათანადო შემოსავალი“.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემების მიხედვით, 2021 წელს 46 ათასი ტონა თხილი იყო წარმოებული. 2019 წელს თხილის წარმოებამ 24 ათასი ტონა შეადგინა, ზრდა 2020 წელსაც შენარჩუნდა. შესაბამისად, 2019 წლიდან თხილის წარმოებაში ზრდის ტენდენციაა. აქედან გამომდინარე, მინისტრის განცხადების პირველი ნაწილი სიმართლეა.
გრაფიკი 1: თხილის წარმოება (ათასი ტონა)
რაც შეეხება თხილის ექსპორტს, 2021 წელს 118 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 25 ათასი ტონა თხილი იქნა ექსპორტზე გატანილი, საიდანაც ყველაზე დიდი რაოდენობით თხილი იტალიაში (32 მლნ აშშ დოლარის), გერმანიასა (27 მლნ აშშ დოლარი), საფრანგეთში (3 მლნ აშშ დოლარი), ჩეხეთი (4 მლნ) და ა.შ. იქნა რეალიზებული.
ბოლო წლების ექსპორტის სტატისტიკა კი შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 1: თხილის ექსპორტი (მლნ აშშ დოლარი, ტონა)
თხილის ექსპორტის სტატისტიკის მიხედვით, 2016 წლიდან თხილის ექსპორტი მცირდებოდა, 2019 წლიდან ზრდის ტენდენცია გამოიკვეთა, თუმცა 2016 წლის ნიშნულამდე ჯერ არ მისულა. შესაბამისად, მინისტრის განცხადების მეორე ნაწილიც სიმართლეა.
მიმდინარე წელს იანვარ-სექტემბერში სულ  60 მლნ აშშ დოლარის 13 ათასი ტონა თხილის ექსპორტი განხორციელდა. შარშან იგივე მონაცემი 69 მლნ. აშშ დოლარი იყო (13.9 ათასი ტონა). შესაბამისად, მიმდინარე წლის 9 თვეში ექსპორტი გასულ წელთან შედარებით 15%-ით არის შემცირებული. აღნიშნულ პერიოდში იტალიაში 14 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების, გერმანიაში კი 13 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების თხილია გატანილი.
როგორც მინისტრმა თავის განცხადებაში აღნიშნა, მიმდინარე წელს თხილის მოსავლიანობა და ხარისხი სხვადასხვა ფაქტორების (კლიმატური პირობების) გამო, შემცირებულია და თხილის ექსპორტის შემცირებაც აღნიშნულს უკავშირდება.
ჩვენ თხილის წარმოებაში არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით კომენტარი თხილის გადამმუშავებელთა და ექსპორტიორთა ასოციაციის ხელმძღვანელ ლევან ქარდავას ვთხოვეთ.
მისი ინფორმაციით, „მიმდინარე წელს თხილის გამოსავალი არის 30%, წინა წელს 35-40% იყო. აღნიშნული იმით არის განპირობებული, რომ ფაროსანასთან ბრძოლის აქტიურ პერიოდში - თითქმის ორი თვე, სულ წვიმები იყო, რამაც ბრძოლის პროცესი არაეფექტური გახადა. ამას თან დაერთო ისიც, რომ ინფლაციიდან გამომდინარე, შხამქიმიკატებზე ფასები გაიზარდა და ფერმერებმა თხილის დროული შეწამვლა ვერ უზრუნველყვეს, რამაც ხარისხის გაუარესება გამოიწვია. ამას თან დაერთო მსოფლიოში თხილის ჭარბი მოსავალი და ჯამში ქართულ თხილზე მოთხოვნა შემცირდა“.
თხილის წარმოებაში შექმნილი მდგომარეობის საკომპენსაციოდ მთავრობამ თხილის სუბსიდირების პროგრამა დააანონსა. პირველ ეტაპზე პროგრამის ბიუჯეტი 20 მლნ ლარი იქნება. ფერმერებს, ვინც 0.2-დან 3 ჰექტრამდე თხილის ბაღებს ფლობენ, ერთ ჰექტარზე გადაანგარიშებით 500 ლარის ოდენობის დახმარება მიეცემათ, რასაც ისინი აგრობარათების სახით მიიღებენ, რითაც თხილის მოვლისთვის საჭირო სხვადასხვა საქონლის შესყიდვას შეძლებენ.

Otar Shamugia: “Since 2019, we have boosted hazelnut yield and export – revenues from hazelnut export in 2021 amounted to USD 115 million.”
Verdict: FactCheck concludes that Otar Shamugia’s statement is TRUE.
Resume: According to the statistical data, both the hazelnut yield and export have been growing since 2019. Revenues from hazelnut export in 2021 amounted to USD 118 million. Therefore, the Minister’s statement is true.
However, the statistics of the first nine months of 2022 illustrate that hazelnut export shrank by 15% as compared to the previous year according to the data of the first three quarters of 2022. As explained by specialists, this was mostly attributable to the degradation of the quality of Georgian hazelnuts as well as the surplus hazelnut yield in the world which precipitated a drop in the demand for Georgian hazelnuts. The Minister himself also emphasised the decreased export of hazelnuts in his statement.
Given the aforementioned factors, FactCheck concludes that Otar Shamugia’s statement is TRUE.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, informed the journalists about new support programme for hazelnut production and emphasised hazelnut yield in this context: “Since 2019, we gradually boosted yield and export. In 2021, revenues from hazelnuts export amounted to USD 115 million. However, of note is that owing to different factors in 2022 – mostly climatic conditions – farmers were unable to properly take care of crops and as a result, yield decreased as well as quality deteriorated. Given the drop in export values and general reduction in demand, farmers were unable to earn proper revenues.”
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, some 46,000 tonnes of hazelnuts were produced in 2021. In 2019, thee total hazelnut yield was 24,000 tonnes and it was also the same in 2020. Therefore, there is a trend of an increased hazelnut output from 2019. Consequently, the first part of the Minister’s statement is true.
Graph 1: Hazelnut Production (Thousand Tonnes)
In regard to hazelnut export, some 25,000 tonnes of hazelnuts valued at USD 118 million were exported in 2021. The biggest export markets of Georgian hazelnuts were Italy (USD 32 million), Germany (USD 27 million), France (USD 3 million) and the Czech Republic (USD 4 million), etc.
The export statistics of the last few years are as follows:
Table 1: Hazelnut Export (USD Million, Tonnes)
According to hazelnut export statistics, hazelnut export has been decreasing since 2016. Since 2019, there has been a clear growth trend, although export figures still have not returned to 2016’s level. Therefore, the second part of the Minister’s statement is also true.
In January-September 2022, a total of 13,000 tonnes of hazelnuts valued at USD 60 million were exported abroad. The same figure for the previous year was USD 69 million (13,900 tonnes). Therefore, exports decreased by 15% in the first nine months of 2022 as compared to the previous year. In the same period, hazelnuts valued at USD 14 million and USD 13 million were exported to Italy and Germany, respectively.
As the Minister stated in his statement, the hazelnut yield and the quality this year has decreased due to a number of factors (climate conditions) which lead to the shrinking hazelnut export.
FactCheck reached out to Levan Kardava, the Head of Georgian Hazelnut Processors and Exporters Association.
According to Mr Kardava’s statement: “The hazelnut yield this year is 30% as compared to the previous year’s 35-40%. The reason behind this is that during the active phase of the fight against the Asian stink bug – for nearly two months – there were incessant rains which rendered this process ineffective. In addition, inflation spurred a price hike on chemicals and farmers could not apply the spray to their hazelnuts which resulted in a degraded quality. On top of that, there is a surplus yield of hazelnuts in the world which eventually led to a reduced demand for Georgian hazelnuts.”
In order to offer compensations for the situation in hazelnut production, the government announced a hazelnut subsidy programme. At the first stage, the programme’s budget will be GEL 20 million. For farmers who own hazelnut land plots from 0.2 to 3 hectares, they will be given GEL 500 assistance per hectare in the form of agro-cards which will be used to purchase various goods needed to take care of hazelnut crops.