ორნიშნა ინფლაციაა მეორე წელიწადია. შარშან 15%-მდე წელს 10%, ორწლიან პერიოდში ფასები გაიზარდა 25-30%-ით, ზოგიერთ პირველადი მოხმარების საქონელზე, სურსათზე და მედიკამენტებზე, განსაკუთრებით გაიზარდა.
რომან გოცირიძე: ორნიშნა ინფლაციაა მეორე წელიწადია. შარშან 15%-მდე წელს 10%, ორწლიან პერიოდში ფასები გაიზარდა 25-30%-ით, ზოგიერთ პირველადი მოხმარების საქონელზე, სურსათზე და მედიკამენტებზე, განსაკუთრებით გაიზარდა.
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე
ინფლაციის მიმდინარე პრობლემა, მოსახლეობისთვის მართლაც კრიტიკულია. ბოლო ორი წლის განმავლობაში, წლიური თვალსაზრისით, ფასების ორნიშნა (პროცენტული) მატება ფიქსირდებოდა. საბოლოო ჯამში, 2020 წლის აგვისტოდან 2022 წლის აგვისტომდე, ინფლაციის მთლიანი მაჩვენებელი 25% იყო. მიზნობრივი ინფლაციის შენარჩუნების შემთხვევაში ფასების ზრდა ორ წელიწადში 6%-მდე უნდა ყოფილიყო.
კონკრეტულ სასაქონლო ჯგუფებში, რომლის მიმართაც მოსახლეობა მეტად მოწყვლადია, ფასები ზოგად ინფლაციაზე უფრო მეტად გაიზარდა. მაგალითად, ინფლაციამ სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში 34.7% შეადგინა, ხოლო ტრანსპორტის ჯგუფში 41.6%. თუმცა, საქსტატის ინფორმაციით, ამ ჯგუფებთან შედარებით, ინფლაციის მაჩვენებლები მედიკამენტების შემთხვევაში, ისევე როგორც ზოგადად ჯანდაცვის ჯგუფში, ინფლაციის მთლიან მაჩვენებელთან შედარებით ბევრად დაბალი იყო, რაც ნაწილობრივ, თურქეთიდან პარალელური იმპორტის დაშვებამ გამოიწვია.
2022 წელს, წლიური ინფლაცია 11-13%-ის ფარბლებში მერყეობდა, ისევე როგორც 2021 წლის მეორე ნახევარში, რაც პოლიტიკოსის მიერ დასახელებულ 10%-ზე მეტი იყო, თუმცა, 2021 წელს დაფიქსირებული ყველაზე მაღალი ინფლაცია(13.9%), ნაწილობრივ 2020 წელს განხორციელებული კომუნალურები გადასახდელების სუბსიდირების ეფექტს უკავშირდება, რამაც ამავე წელს, ინფლაციის „ხელოვნურად შემცირება“ გამოიწვია, შესაბამისად 2021 წლის ბოლოს, „რეალური“ ინფლაცია უფრო ნაკლები იყო. შესაბამისად, რომან გოცირიძის მიერ დასახელებული რიცხვები ფაქტობრივ მოცემულობას ტექნიკურად აცდენილია. რომან გოცირიძის განცხადება საბოლოო გაანგარიშებასა და მედიკამენტების ნაწილში უზუსტობებს შეიცავს, თუმცა მთლიანი კონტექსტი მაღალ ინფლაციასთან დაკავშირებით სიმართლეა. აქედან გამომდინარე, ფაქტ-მეტრი რომან გოცირიძის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის წევრმა, რომან გოცირიძემ, რადიო პალიტრის გადაცემა „შუადღის სტუდიაში“ განაცხადა: ორნიშნა ინფლაციაა მეორე წელიწადია. შარშან 15%-მდე წელს 10%, ორწლიან პერიოდში ფასები გაიზარდა 25-30%-ით, ზოგიერთ პირველადი მოხმარების საქონელზე, სურსათზე მედიკამენტებზე, პირველადი მოხმარების საქონელზე განსაკუთრებით გაიზარდა.
დროთა განმავლობაში, ინფლაციის შედეგად, ფულის მსყიდველუნარიანობა მცირდება და მოცემულ ეტაპზე ერთი ლარით უფრო ნაკლები საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი, ვიდრე ადრე. აღნიშნულ პროცესს ინფლაცია ეწოდება. საჭიროებიდან გამომდინარე, ინფლაციის გამოსათვლელად სხვადასხვა მაჩვენებელი შეიძლება იყოს გამოყენებული. სამომხმარებლო ინფლაციას, სამომხმარებლო ფასების ინდექსი ზომავს, რომელიც 350 საქონლისგან შედგება. თავის მხრივ, აღნიშნული 350 პროდუქტი 12 სასაქონლო ჯგუფშია განაწილებული, რომლებიც საქსტატის განმარტებით, ქვეყანაში ყველაზე ხშირად მოხმარებადი საქონლისა და მომსახურების ჩამონათვალს წარმოადგენს და ქვეყნის საშუალო მომხმარებლის ხარჯების სტრუქტურას ასახავს.
მიმდინარე მაღალი ინფლაციის პრობლემა მოსახლეობისთვის კრიტიკულია. 2022 წლის აგვისტოს მონაცემებით, წლიურმა ინფლაციამ 10.8% შეადგინა, ივლისის მდგომარეობით კი 11.5%. თუმცა, აგვისტოში წლიური ინფლაციის მაჩვენებლის შემცირება 2021 წლის აგვისტოში ფასების მკვეთრ ზრდას უკავშირდება და არა 2022 წლის იმავე პერიოდში ფასების კლებას. ორნიშნა იყო ინფლაცია 2021 წლის ივლისის თვიდან წლის ბოლომდეც. საბოლოო ჯამში, 2020 წლის აგვისტოსთან შედარებით, ანუ ორ წელიწადში, ფასები 25%-ით არის გაზრდილი.
ცხრილი 1: წლიური ინფლაციის მაჩვენებლები 2019-2022 წლებში
წლიური ინფლაციის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები 2021 წლის დეკემბერსა და 2022 წლის იანვარში დაფიქსირდა. თუმცა, აქვე უნდა აღინიშნოს რომ ამ პერიოდში, ინფლაციის მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება ნაწილობრივ 2020-2021 წლების დეკემბერ-თებერვალში განხორციელებულ სუბსიდირებას უკავშირდება, რომლის ფარგლებშიც მთავრობამ 2020 წლის დეკემბერში და 2021 წლის იანვარ-თებერვალში მოსახლეობის გარკვეულ ნაწილს, კომუნალური გადასახდელელები დაუფარა, რასაც ტექნიკური თვალსაზრისით, კომუნალური გადასახდელების ფასები და შესაბამისად, ინფლაციის „ხელოვნურად“ შემცირებული მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. შესაბამისად, 1 წლის შემდეგ, ანუ 2021 წლის დეკემბერში, კომუნალური გადასახდელების ფასები სუბსიდირების შედეგად განულებულ ფასებს შედარდა, რამაც წლიური ინფლაციის შედარებით მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. აღსანიშნავია რომ პოლიტიკოსი, 2020 წლის ბოლოს, სუბსიდირების შედეგად ინფლაციის მაჩვენებლის ხელოვნურად შემცირებაზე საუბრობდა (იხ: სტატია), თუმცა, იმავე ლოგიკით, 2021 წლის ბოლოსთვის ინფლაციის მაჩვენებელი „ხელოვნუარდ გაზრდილი გამოდის“. ამ ეფექტის გათვალისწინების გარეშე, ინფლაციის მაჩვენებელი ყველაზე მაღალი 2021 წლის ოქტომბერში, 12.8%-ის დონეზე დაფიქსირდა, რაც საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელი იყო, თუმცა ზემოთ აღნიშნული ეფექტის თვალსაზრისით, წინა წელს, 15% ინფლაციის დაფიქსირება გადაჭარბებული შეფასებაა.
პოლიტიკოსის განცხადების შესაბამისად, ბოლო პერიოდია ინფლაცია ტრანსპორტის და სურსათის ჯგუფებში, ზოგად ინფლაციას მნიშვნელოვნად აღემატება, რაც მოსახლეობისთვის კრიტიკულ პრობლემას წარმოადგენს. მაგალიტად, 2022 წლის აპრილ-ივნისის განმავლობაში, ინფლაცია სურსათის ჯგუფში 21-22%-ის ფარგლებში მერყეობდა. ბუნებრივია, ამ ჯგუფის მიმართ, მოსახლეობა ყველაზე მეტად მოწყვლადია. საბოლოო ჯამში, ბოლო 2 წლის განმავლობაში, ინფლაციამ სურსათის და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში 34.7% შეადგინა, ხოლო ტრანსპორტის ჯგუფში 41.6%.
გრაფიკი 1: წლიური ინფლაციის დინამიკა ტრანსპორტის და სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში, %
რომან გოცირიძე, განცხადებაში მედიკამენტების გაძვირებაზეც საუბრობს, რომელიც ჯანმრთელობის დაცვის ჯგუფს განეკუთვნება. საინტერესოა რომ უშუალოდ ჯანდაცვის ჯგუფში, საქსტატის მონაცემებით, ბოლო ორი წლის განმავლობაში ინფლაციამ 12% შეადგინა, რაც მთლიან ინფლაციას მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება. ცალკე, მედიკამენტების ჯგუფებში, რომლებიც სამომხმარებლო ფასების ინდექსში შედიან, სისხლძარღვების გამაფართოებელი მედიკამენტების ჯგფში 22% ინფლაცია დაფიქსირდა, ტკივილგამაყუჩებლების ჯგუფში 13.8%, საჭმლის მომნელებელი პრეპარატების ჯგფში 13%. ინფლაციის ეს მაჩვენებლები მცირე არ არის, თუმცა მთლიან ინფლაციას მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება. ანტიბიოტიკების და ვიტამინების ჯგუფებში ფასები პრაქტიკულად არ გაზრდილა. აღსანიშნავია რომ 2022 წელს თურქეთიდან პარალელური იმპორტის დაშვებამ, კონკრეტული მედიკამენტების გაიაფება გამოიწვია.

Roman Gotsiridze:  “It has been two years that we have a double-digit inflation. Last year, it was 15%, this year it was 10% and prices in a two-year period increased by 25-30% whilst prices on some staple goods, food and medication increased most sharply.”
The problem of inflation has indeed been very critical for Georgia’s population. There has been a double-digit (percentage) price growth annually for the last two years. The total inflation rate was 25% from August 2020 to August 2022. Price growth should have been 6% in two years if the target inflation rate had been kept.
The inflation rate in groups of goods where the population is particularly vulnerable was higher as compared to the general inflation figure. For instance, inflation in the food and non-alcoholic beverages group and the transport group reached 34.7% and 41.6%, respectively. However, the National Statistics Office of Georgia reported that the inflation rate in the medication and healthcare groups was much lower as compared to the general inflation figure which was partially precipitated by allowing parallel import from Turkey.
In 2022, annual inflation was fluctuating within the margin of 11%-13%, similar to the second half of 2021, which is higher as compared to the 10% named by Roman Gotsiridze. However, the highest inflation rate registered in 2021 (13.9%) is related to the effect of subsidies on utility bills which caused an “artificial reduction” of inflation in the same year. Therefore, “real” inflation was much lower at the end of 2021. Accordingly, Mr Gotsiridze’s figures are technically mismatched with the actual indicators. Roman Gotsiridze's statement contains inaccuracies in the final calculation and part of medicines, although the overall context regarding high inflation is true. Therefore, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is MOSTLY TRUE.
United National Movement MP, Roman Gotsiridze, on air on Radio Palitra’s broadcast of Shuadghis Studia, stated:  “It has been two years that we have a double-digit inflation. Last year, it was 15%, this year it was 10% and prices in a two-year period increased by 25-30% whilst prices on some staple goods, food and medication increased most sharply.”
The current inflation problem is critical for Georgia’s population. As of August 2022, annual inflation was 10.8% and it was 11.5% in July. However, the decrease in the annual inflation figure in August was precipitated by the sharp price growth in August 2021 instead of a price reduction in the same period of 2022. There was also double-digit inflation from July 2021 until the end of the year. Prices increased by 25% in two years as compared to August 2020.
Table 1:  Annual Inflation Figures in 2019-2022
The highest annual inflation rates were registered in December 2021 and January 2022. However, the higher inflation rates in this period are partly related to the subsidies disbursed in December-February 2020-2021. As a part of the subsidies, the government paid the utility bills for a certain part of the population which technically resulted in decreased utility bill payments and, therefore, “artificially” decreased the inflation rate. Therefore, utility prices in December 2021 were compared to the zeroed out utility prices of 2020 which resulted in a higher annual inflation rate. Roman Gotsiridze was speaking about artificially reducing the inflation rate at the end of 2020 as a result of subsidies. However, according to the same logic, the inflation rate turns out to be “artificially increased” by the end of 2021. Excluding this effect, the highest inflation rate was registered at 12.8% in October 2021 which was quite a high figure. However, given the aforementioned effect, it is an exaggerated assessment to say there was 15% inflation last year.
In line with Roman Gotsiridze’s statement, inflation in the transport and food groups has been much higher in the last period as compared to the general inflation rate which poses a critical problem for the population. For instance, inflation in the food group fluctuated within 21%-22% from April-June 2022. Naturally, the population is the most vulnerable vis-à-vis this particular group. Inflation in the food and non-alcoholic beverages and transport groups reached 34.7% and 41.6%, respectively, in the last two years.
Roman Gotsiridze also spoke about medications becoming more expensive. According to the report of the National Statistics Office of Georgia, inflation in the healthcare group reached 12% in the last two years which is significantly lower as compared to the general inflation rate. In the medications group, which is a part of the consumer price index, there was 22% inflation on vasodilators, 13.8% on painkillers and 13% on digestives. These inflation figures are significant, although they are much less than the general inflation rate. Prices in the antibiotics and vitamins group basically remain the same. Allowing parallel import from Turkey in 2022 resulted in the lowering of prices on certain medications.