2012 წლიდან დღემდე  შეიქმნა 245-ზე მეტი ახალი საწარმო და გაფართოვდა 1000-ზე მეტი
ირაკლი ღარიბაშვილი: 2012 წლიდან დღემდე  შეიქმნა 245-ზე მეტი ახალი საწარმო და გაფართოვდა 1000-ზე მეტი
რეზიუმე: 2013-2021 წლებში პროექტ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში 225 ახალი საწარმო გაიხსნა და 1,030 გაძლიერდა (გაფართოვდა/გადაიარაღდა). პროექტის ფარგლებში დასაქმებულთა რაოდენობამ კი 23,507 ადამიანი შეადგინა. საანგარიშო პერიოდში სულ 3,454 080,884 ლარის ოდენობის 52,181 ერთეული სესხი და 44,363,677   ლარის ოდენობის ლიზინგი გაიცა. აღნიშნულ წლებში ბიუჯეტიდან სესხის პროცენტის თანადაფინანსებას 487,449,613 ლარი მოხმარდა, ხოლო პროექტის ბენეფიციარების მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადების ზრდამ - 2012 წელთან შედარებით (პროექტის დაწყებამდე პერიოდთან), ჯამში 396,573,883 ლარი შეადგინა. შესაბამისად,  პროექტის ფარგლებში დაფინანსებული ბენეფიციარების სესხის მომსახურებისთვის სახელმწიფოს მიერ დახარჯული თანხა, მათ მიერ გადახდილი გადასახადების ნამატს (2012 წელთან მიმართებით) 90,875,730 ლარით აღემატება. ე.ი. სახელმწიფოს მიერ გაწეული ხარჯი, საგადასახადო სარგებელს აღემატება.
გარდა ამისა, პროექტი ძირითადად ბენეფიციართა გარკვეული კატეგორიისთვის არის ხელმისაწვდომი. პროექტში ჩასართავად პოტენციური ბენეფიციარი განსაზღვრულ კრიტერიუმს უნდა აკმაყოფილებდეს. „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში ძირითადად მოქმედი ბიზნესმენის მიერ წამოწყებული ახალი საქმე ფინანსდება.
პრემიერმა აღნიშნული მონაცემები მთავრობის წარმატებული საქმიანობის დასტურად მოიყვანა. რადგან საწარმოები სოფლის მეურნეობის დარგში შეიქმნა,  პროექტის წარმატებულობის გასაზომად,  მართებულია, საანგარიშო პერიოდში სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა შევაფასოთ. 2013-2021 წლებში დარგის საშუალო ზრდის ტემპი 2.6% იყო. 2021 წლის წინასწარი მონაცემით, კი სოფლის მეურნეობის რეალურმა ზრდამ  - 1.4% შეადგინა, რაც იმას ნიშნავს, რომ გასულ წელს სოფლის მეურნეობა 1.4%-ით შემცირდა. რაც შეეხება სოფლის მეურნეობის წილს მთლიან შიდა პროდუქტში, 2014 წლიდან მოყოლებული თითქმის სულ მცირდება (გამონაკლისი იყო 2018, 2020 წლები). გასული წლის წინასწარი მონაცემებით, სოფლის მეურნეობის წილმა მთლიან შიდა პროდუქტში 7% შეადგინა და წინა წელთან შედარებით 1.3% პუნქტით (2020 წელს 8.3% იყო) შემცირდა.
განხილულიდან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ განცხადებაში მოყვანილი რიცხვები თითქმის სიმართლეა, დასახელებული მონაცემი პროექტის, მით უმეტეს - მთავრობის წარმატებული მუშაობის შესაფასებლად, რელევანტური არ არის. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის” დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მანიპულირება.
პარლამენტის სხდომაზე წლიური ანგარიშის წარდგენისას საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში გახსნილ საწარმოების რაოდენობაზეც გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „ 2012 წლიდან დღემდე შეიქმნა 245-ზე მეტი ახალი საწარმო და გაფართოვდა 1,000-ზე მეტი და ჯამში შეიქმნა 20,000 სამუშაო ადგილი“.
„ქართული ოცნების“ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი წინასაარჩევნო დაპირება საწარმოების შექმნა იყო. კოალიციის მაშინდელი ლიდერი ბიძინა ივანიშვილი აცხადებდა: „ასეულობით და ათასობით საწარმო უნდა გაიხსნას და ეს იქნება რეალური ... ყოველთვიურად ასობით საწარმო უნდა იხსნებოდეს“ (იხ: სტატია).
აღნიშნული დაპირების განსახორციელებლად 2013 წლის მარტიდან „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროგრამა ამოქმედდა. პროექტის მიზანი აგრომეწარმეებისთვის ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის ზრდის გზით, სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების, გადამამუშავებელი წარმოების, აგროპროდუქციის შენახვისა და რეალიზაციის ხელშეწყობაა. პროექტის ფარგლებში ფერმერები და საწარმოები საფინანსო ინსტიტუტებისგან აგროკრედიტს და აგროლიზინგს იღებენ. სოფლის განვითარების სააგენტო კი სესხის/ლიზინგის საპროცენტო განაკვეთის საფასურის თანადაფინანსებას ახორციელებს. სესხის საპროცენტო განაკვეთი მისი მოცულობისა და მიზნობრიობის მიხედვით იცვლება.
ოფიციალური მონაცემებით, შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში, 2013-2021 წლებში, 225 ახალი საწარმო გაიხსნა (პდფ1) და 1,030 გაძლიერდა (პდფ2) (გაფართოვდა/გადაიარაღდა). საანგარიშო პერიოდში პროექტის ბიუჯეტმა ჯამში 450 მლნ ლარს გადააჭარბა. რაც შეეხება დასაქმებულთა რაოდენობას, ოფიციალური მონაცემებით, პროექტის ფარგლებში 23,507 ადამიანი დასაქმდა.
საწარმოები „გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების“ პროექტის ფარგლებშიც გაიხსნა. აღნიშნული პროგრამით, რომელიც 2014 წელს ამოქმედდა,   2014-2021 წლებში 68 გადამამუშავებელი და 94 შემნახველი საწარმო გაიხსნა. ამ პერიოდში 68 გადამამუშავებელ საწარმოში 97,472,755 ლარია ინვესტირებული, საიდანაც სახელმწიფოს წილმა 34.8% შეადგინა (33,942,132 ლარი). პროგრამის ფარგლებში 1,733 ადამიანი დასაქმდა.
პრემიერის მიერ  განცხადებაში მოყვანილი რიცხვები „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის სტატისტიკურ მონაცემებს ასახავს, აქედან გამომდინარე, აქცენტს სწორედ დასახელებულ პროექტზე გავაკეთებთ.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“  პროექტის ფარგლებში 2013-2021 წლებში 3,454,080,884 ლარის ოდენობის 52,181 ერთეული სესხი და 44,363,677ლარის ოდენობის ლიზინგი გაიცა. აღნიშნულ წლებში ბიუჯეტიდან სესხის პროცენტის თანადაფინანსებას 487,449,613 ლარი მოხმარდა, ხოლო პროექტის ბენეფიციარების მიერ სახელმწიფო ბიუჯეტში გადახდილი გადასახადების ზრდამ - 2012 წელთან შედარებით (პროექტის დაწყებამდე პერიოდთან), ჯამში 396,573,883 ლარი შეადგინა. აქედან გამომდინარე, სახელმწიფოს მიერ პროექტის ფარგლებში გაწეული ხარჯი უფრო მეტია, ვიდრე ბენეფიციარი კომპანიების მიერ აღნიშნულ წლებში გადახდილი გადასახადების ნამატი (პროგრამის ამოქმედებამდე, 2012 წელს გადახდილ გადასახადებთან მიმართებით). უფრო მარტივად, სახელმწიფოს მხრიდან 487,449,613 ლარის დახარჯვის შედეგად სარგებელი, გადასახადის სახით, 396,573,883 ლარი მივიღეთ, დახარჯულ თანხაზე 90,875,730 ლარით ნაკლები.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში დაფინანსება ისეთმა მსხვილმა კომპანიებმა მიიღეს, როგორიც არის: „ ბაგრატიონი 1882“, „ქართული ტრადიციული მეღვინეობა“, „ასკანელი ძმები“, „დუგლაძეების ღვინის მარანი“, „თბილღვინო“, „მეღვინეობა ხარება“, „ბადაგონი“, „თელიანი ველი“, „კაპა“ და სხვა (იხ: სტატია). როგორც აღნიშნული მაგალითებიდან გამოიკვეთა, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტი ძირითადად ბენეფიციართა გარკვეული კატეგორიისთვის არის ხელმისაწვდომი. პროექტში ჩასართავად პოტენციური ბენეფიციარი განსაზღვრულ კრიტერიუმს უნდა აკმაყოფილებდეს. სასესხო უზრუნველყოფისთვის მათ მოქმედი ბიზნესი ან შესაბამისი ქონება უნდა ჰქონდეთ. აღნიშნული კრიტერიუმები კი მცირე ბიზნესისთვის პროექტში ჩასართავად ერთგვარ ბარიერს წარმოადგენს.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში ძირითადად მოქმედი ბიზნესმენის მიერ წამოწყებული ახალი საქმე (რაც ასევე start up-ად მიიჩნევა) ფინანსდება, ან გამოყოფილი კრედიტი მათ უკვე არსებული ბიზნესის გაფართოებას ხმარდება. ასეთი პროექტების წამოსაწყებად ფინანსების მოპოვება მოქმედ ბიზნესმენებს დამოუკიდებლად, სახელმწიფოს ჩარევის გარეშეც შეუძლიათ. აქედან გამომდინარე, პროექტში ჩართული ბენეფიციარების უმრავლესობისთვის სახელმწიფოს მხრიდან მიღებული დახმარება „იაფი ფული“ უფროა, ვიდრე განვითარებისა და ახალი საწარმოს გასახსნელად საჭირო აუცილებელი საშუალება. როგორც ზემოთაც აღვნიშნეთ, „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ ფარგლებში უმეტესად ფინანსურად ისედაც ძლიერი სუბიექტები იღებენ კრედიტს. მათი უპირობო მხარდაჭერა კი კონკურენციას აუარესებს და მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებისთვის ხელსაყრელ გარემოს ვერ ქმნის.
შეჯამების სახით შეიძლება აღინიშნოს, რომ მცირე და საშუალო საწარმოები სოფლის მეურნეობის მიმართულებით განხორციელებული პროექტების ხელშეწყობით ნამდვილად გაიხსნა. თუმცა აღსანიშნავია, რომ „ქართული ოცნების“ ლიდერებმა 2012 წელს, წინასაარჩევნოდ, მოსახლეობაში გადაჭარბებული მოლოდინები გააჩინეს, რომ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ 60 ახალი ქარხანა (დიდი საწარმო) გაიხსნებოდა და ამით მოსახლეობის ეკონომიკური მდგომარეობა საგრძნობლად გაუმჯობესდებოდა.
როგორც ვნახეთ, რეალურად გახსნილი საწარმოების სესხის თანადაფინანსებაზე დახარჯული თანხები უფრო მეტია, ვიდრე აღნიშნული საწარმოების მიერ გადახდილი გადასახადების ნამატი 2012 წელთან მიმართებით.
რადგან საწარმოები სოფლის მეურნეობის მიმართულებით არის გახსნილი, იმასაც აღვნიშნავთ, რომ სოფლის მეურნეობის სექტორში საანგარიშო პერიოდში განხორციელებული სოლიდური ინვესტიციის მიუხედავად (მათ შორის - „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტი), საანგარიშო პერიოდში დარგის საშუალო ზრდის ტემპი 2.6% იყო, 2021 წლის წინასწარი მონაცემით, კი სოფლის მეურნეობის რეალურმა ზრდამ  - 1.4% შეადგინა, რაც იმას ნიშნავს, რომ გასულ წელს სოფლის მეურნეობა 1.4%-ით შემცირდა (წინა წლების მიმოხილვა იხილეთ აქ).
განხილულიდან გამომდინარე, მიუხედავად იმისა, რომ განცხადებაში მოყვანილი რიცხვები თითქმის სიმართლეა, დასახელებული მონაცემი პროექტის, მით უმეტეს - მთავრობის წარმატებული მუშაობის შესაფასებლად, არ გამოდგება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის” დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მანიპულირება.

Irakli Gharibashvili: “Since 2012 until the present day, more than 245 new enterprises were opened and over 1,000 were expanded.”
Resume: In 2013-2021, 225 new enterprises were opened and 1,030 were enhanced (expanded/re-equipped) as part of the Preferential Agro Credit project whilst the number of people employed within the scope of the project reached 23,507. In total, there were 52,181 loans issued with a value of GEL 3,454,080.884 and leasing with a value of GEL 44,363,677 was given in the reporting period. In these years, GEL 487,449,613 was spent from the budget for loan interest co-funding whilst the growth of taxes paid by the project’s beneficiaries to the state budget amounted to GEL 396,573,883 as compared to 2012 (launch date of the project). Therefore, taxpayer money spent for servicing the debts of the project’s beneficiaries is GEL 90,875,730 more as compared to the growth of the taxes they have paid (as compared to 2012). This means that the government’s expenses are higher as compared to the tax profit.
In addition, the project is only accessible for a certain category of beneficiaries. In order to become involved in the project, a potential beneficiary has to meet a specific criterion. The Preferential Agro Credit project mostly provides funds for new businesses launched by incumbent business owners.
The Prime Minister named these data in order to underscore the successful performance of the government. Since enterprises were created in the field of agriculture, it would be relevant to assess the real growth of agriculture in the reporting period in order to measure the project’s success. In 2013-2021, the average agriculture growth rate was 2.6%. According to the preliminary figure of 2021, the real growth of agriculture amounted to -1.4% which means that agriculture decreased by 1.4% in the previous year. In regard to the agriculture to the GDP ratio, it has been declining almost every year since 2014 (except for 2018 and 2020). According to the preliminary data of the previous year, the agriculture to the GDP ratio amounted to 7% and decreased by 1.3 percentage points (it was 8% in 2020).
Given the aforementioned circumstances and despite the almost full accuracy of the figures in the Prime Minister’s statement, these data are not relevant in order to measure success of the project, let alone the government’s successful work. Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is a manipulation.
The Prime Minister, whilst delivering the annual report to the Parliament of Georgia, emphasised the number of enterprises opened as part of state programmes and stated: “Since 2012 until the present day, more than 245 new enterprises were opened, over 1,000 were expanded and 20,000 jobs were created.”
One of the most import campaign pledges of the Georgian Dream was the creation of enterprises. The then leader of the coalition, Bidzina Ivanishvili, stated: “Hundreds and thousands of enterprises are to be opened and this will be real. Hundreds of enterprises ought to be opened every month”.
The Preferential Agro Credit project has been implemented since March 2013. The aim of the project is to increase the initial production, the processing production and the storage of agricultural products through increased access to finance for agricultural entrepreneurs. Farmers and enterprises receive preferential agro-credits and agro-leasing. At the same time, the Agriculture Projects Management Agency (APMA) provides co-funding for the loan/leasing interest rate/leasing cost. The loan interest rate varies depending upon the loan volume and its aim.
According to the official data, 225 new enterprises were opened and 1,030 were enhanced as a part of the Preferential Agro Credit project in 2013-2021. The project’s budget exceeded GEL 450 million in total in the reporting period. In regard to the number of employees, 23,507 people found jobs as a part of the project according to the official data.
Enterprises have also been opened as a part of the Co-Funding for Processing and Storing Enterprises project. With this project which was launched in 2014, 68 processing and 94 storing enterprises were opened in 2014-2021. In this period, GEL 97,472,755 was invested in 68 processing enterprises where the government’s contribution was 34.8% (GEL 33,942,132). The number of people who found employment as a part of this project was 1,733.
The figures in the Prime Minister’s statement reflect the statistical data of the Preferential Agro Credit project. Therefore, we will focus on this project.
In 2013-2021, there were 52,181 loans issued with a value of GEL 3,454,080.884 and leasing with a value of GEL 44,363,677 was given in the reporting period as a part of the Preferential Agro Credit project. In this period, GEL 487,449,613 was spent from the budget for loan interest co-funding whilst the growth of the taxes paid by the project’s beneficiaries to the state budget amounted to GEL 396,573,883 as compared to 2012 (launch date of the project). Therefore, the government’s expenses as a part of the project are higher as compared to the growth of taxes paid by the beneficiary companies in these years (as compared to the taxes paid prior to the launch of project in 2012). More simply, as a result of the government spending GEL 487,449,613 accrued profit in the form of taxes are GEL 396,573,883 which is GEL 90,875,730 less as compared to what the government has spent
Larger companies, such as Bagrationi 1882, Georgian Traditional Winery Askaneli Brothers, Dugladze Winery, Tbilghvino, Khareba Winery, Badagoni, Teliani Valley, Kapa and others, have also taken funding as a part of the Preferential Agro Credit project. As the aforementioned examples indicate, the Preferential Agro Credit project is only accessible for a certain category of beneficiaries. In order to become involved in the project, potential beneficiaries have to meet a specific criterion – they have to have an active business or have property as loan collateral. These criteria are an obstacle for small businesses to become involved in the project.
It is mostly new businesses (which are also considered as start-ups) launched by current business owners that receive funding as part of the project or the issued loan is used to expand already existing businesses. Incumbent businessmen are able to independently secure funding to launch such projects without state interference. Therefore, the government’s financial assistance is more like “cheap money” for the majority of the project’s beneficiaries rather than assistance for the development and launching of a new enterprise. As mentioned previously, it is mostly the already robust entities that receive funding as part of the Preferential Agro Credit project. This unconditional support given to them worsens competition and does not create a favourable environment for the development of small and medium-size businesses.
To summarise, small and medium-size enterprises have indeed been opened with the assistance of projects in the agricultural field. However, the Georgian Dream’s leaders gave rise to excessive expectations among the population in 2012 in the run-up to the parliamentary elections by saying that 60 new factories (large plants) were going to be opened after coming to power and this would substantially improve the population’s economic situation.
As we see, in fact, the money spent on the co-funding of loans of opened enterprises is higher as compared to the growth of the taxes paid by these enterprises as compared to what they paid in 2012.
Since the enterprises have been opened in the field of agriculture, FactCheck would like to add that despite massive investments in agriculture through the reporting period (including via the Preferential Agro Credit project), the average annual growth rate of agriculture was 2.6% whilst the real growth of agriculture amounted to -1.4% according to the preliminary figure of 2021 which means that agriculture decreased by 1.4% in the previous year (a review of the previous years is accessible here).
Given the aforementioned circumstances and despite the fact that the figures in the statement are almost accurate, these indicators cannot be used to measure the success of the project, let alone the government’s successful work. Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement is a MANIPULATION.