ჩვენ შეიძლება ხორბლის და საწვავის გარეშე დავრჩეთ. ნავთობის 40% რუსეთიდან შემოდის
რეზიუმე: ბოლო წლების სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, საქართველოში იმპორტირებული ხორბლის 75%-99.8% რუსეთიდან არის შემოტანილი. აღნიშნულის მიუხედავად, საქართველო ხორბლის გარეშე, როგორც ფრიდონ ინჯია აცხადებს და ამიტომ მოგვიწოდებს, რუსული გადახდის სისტემას მივუერთდეთ, არ დარჩება. ზოგადად, თანამედროვე სამყაროში, ჩაუნაცვლებელი სავაჭრო პარტნიორი არ არსებობს. მიუხედავად იმისა, რომ ხორბლის უდიდესი ნაწილი ამ ეტაპზე რუსეთიდან შემოდის, არსებობს ალტერნატიული ბაზრები - ყაზახეთის, უზბეკეთის, აშშ-ს და ა.შ სახით, საიდანაც ხორბალი აქამდეც შემოგვიტანია და სამომავლოდაც ხორბლის იმპორტი შესაძლებელი იქნება და, ამჟამად რუსული ხორბლის გაზრდილი ფასიდან გამომდინარე, არც თუ მნიშვნელოვნად გაძვირებულ ფასად. ამიტომ, ფრიდონ ინჯიას განცხადების ნაწილი, რომელიც საქართველოს რუსულ ხორბალზე დამოკიდებულებას ეხება, ბუკვალურად ზუსტია, თუმცა კონტექსტი, რომ ამ ფაქტიდან გამომდინარე, საქართველო ხორბლის გარეშე დარჩება და „თავის გადასარჩენად“ „მირის“ სისტემას უნდა მივუერთდეთ (რაც თავის მხრივ, ხორბლის იმპორტის განხორციელებასთან, არანაირ კავშირში არ არის), სიმართლეს არ შეესაბამება.
რაც შეეხება საქართველოში რუსეთიდან ნავთობპროდუქტების იმპორტს, ამ შემთხვევაშიც, საქართველოს რუსეთზე დამოკიდებულება გაცილებით ნაკლებია, ვიდრე 40%, როგორც ფრიდონ ინჯია აცხადებს.
ამ ფაქტორების გათვალისწინებით, ფრიდონ ინჯიას განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე პარტია „ევროპელი სოციალისტების“ თავმჯდომარე ფრიდონ ინჯიამ მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით ისაუბრა და განაცხადა: „თუ ჩვენ დროზე არ მივიღეთ ზომები, ჩვენ შეიძლება ხორბლის და საწვავის გარეშე დავრჩეთ...ნავთობის 40% რუსეთიდან მოდის. აქედან გამომდინარე, ხომ არ დადგა დრო საქართველო „მირის“ სისტემას შეუერთდეს“.
„ფაქტ-მეტრმა“ საქართველოს ბოლო წლების ხორბლის და საწვავის იმპორტის სტატისტიკური მონაცემები გააანალიზა.
საქსტატის მონაცემების მიხედვით, 2020 წელს საქართველოში ხორბალი 47.4 ათას ჰექტარზე იყო დათესილი და 1 ჰექტარზე მოსავლიანობა 2.2 ტონა იყო. ამავე წელს ხორბლის საერთო მოხმარება 735 ათასი ტონა იყო, საიდანაც სასურსათო მოხმარებამ 643 ათასი ტონა შეადგინა. სულ მოხმარებული ხორბლიდან ადგილობრივი წარმოება 102, წლის დასაწყისში მარაგი 71, იმპორტი კი 561 ათასი ტონა იყო, თვითუზრუნველყოფის კოეფიციენტმა კი 15 % შეადგინა.
ბოლო დროის სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, საქართველოში იმპორტირებული ხორბლის 75%-99.8% რუსეთიდან არის შემოტანილი. ცხრილ 1-ში საქართველოში 2012 წლიდან 221 წლამდე იმპორტირებული ხორბლის სტატისტიკაა მოცემული.
ცხრილი 1: ხორბლის იმპორტი 2012-2021 წლებში (ათასი აშშ დოლარი)
სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ ხორბლით საქართველოს რუსეთზე დამოკიდებულება საკმაოზე მაღალია. ხორბალი საქართველოში საგზაო ტრანსპორტის (ლარსიდან), რკინიგზის და ზღვის ტრანსპორტით შემოდის. ის ფაქტი, რომ რუსეთთან სახმელეთო საზღვარი გვაქვს, საგზაო ტრანსპორტის კუთხით, რუსეთს ხორბლის იმპორტიორ სხვა ქვეყნებთან შედარებით, უპირატესობას ანიჭებს. გარდა ამისა, საავტომობილო გადაზიდვების დროს ხორბალი გაცილებით ნაკლებ რეგულაციებს ექვემდებარება, ვიდრე ზღვით და რკინიგზით ტრანსპორტირებისას, ამას ემატება მოკლე მანძილი და შედარებით დაბალი ფასი (რომელიც იყო პანდემიამდე. პანდემიის პერიოდში რუსეთმა ხორბალზე კვოტირება დააწესა, რამაც ფასის ზრდა გამოიწვია). სწორედ აღნიშნული ფაქტორები არის იმის განმაპირობებელი, რომ საქართველო ძირითადადა რუსულ ხორბალზეა დამოკიდებული.
საავტომობილო გზით ხორბლის შემოტანის აკრძალვის მცდელობა საქართველოს მთავრობას 2018 წელს ჰქონდა, როდესაც მაშინდელი ფინანსთა მინისტრის - ვანო მაჭავარიანის, მიერ 2018 წლის 22 აგვისტოს გამოცემული ბრძანებით, საქართველოში ხორბლის იმპორტ-ექსპორტის ექსკლუზიური უფლება მხოლოდ რკინიგზას და პორტს უნდა მინიჭებოდათ. სხვა გზით ხორბლის შემოტანა კი, უნდა აკრძალულიყო. ბრძანების საფუძვლად ფინანსთა მინისტრი ლარსის საბაჟოზე წარმოქმნილ რიგებს ასახელებდა, რაც თავის მხრივ, ტურისტულ ნაკადებს აფერხებდა. ფინანსთა მინისტრი ასევე ამბობდა, რომ ეს გადაწყვეტილება ეკონომიკაში დისონანსს არ შემოიტანდა და არც ხორბლის გაძვირებას გამოიწვევდა. აღნიშნულ გადაწყვეტილებას, იმავე ზაფხულს, ტრაილერების მძღოლების დიდი პროტესტი მოჰყვა. საბოლოოდ, ფინანსთა სამინისტრო დათმობაზე წავიდა და ავტომობილებით ხორბლის იმპორტის აკრძალვა 2019 წლის ოქტომბრამდე გადავადდა, თუმცა მოგვიანებით, 2019 წლის ზაფხულში ფინანსთა მინისტრმა განაცხადა, რომ საავტომობილო გზებით აკრძალვა შეჩერებულია და მისი ამოქმედება არ იგეგმება.
ხორბლის იმპორტის დივერსიფიცირების აუცილებლობა განსაკუთრებით კორონავირუსით შექმნილი პანდემიის ფონზე გამოიკვეთა და ახლაც, რუსეთის მიერ უკრაინაში წარმოებული ომიდან გამომდინარე, საკითხი კვლავ აქტუალური გახდა.
„ფაქტ-მეტრი“ აქამდეც წერდა, რომ ქვეყნის სასურსათო უსაფრთხოებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ ხორბლის დივერსიფიცირებული იმპორტი გვქონდეს, რათა ხორბლის მოწოდების დეფიციტის რისკი თავიდან ავიცილოთ და ნაკლებად ვიყოთ დამოკიდებული ისეთ არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორზე, როგორიც რუსეთია და რომელიც საქართველოსთან და ზოგადადაც, სავაჭრო ურთიერთობებს ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.
აღნიშნულის მიუხედავად, საქართველო ხორბლის გარეშე, როგორც ფრიდონ ინჯია აცხადებს და ამიტომ მოგვიწოდებს, რუსული გადახდის სისტემას მივუერთდეთ, არ დარჩება. ზოგადად, თანამედროვე სამყაროში, ჩაუნაცვლებელი სავაჭრო პარტნიორი არ არსებობს. მიუხედავად იმისა, რომ ხორბლის უდიდესი ნაწილი ამ ეტაპზე რუსეთიდან შემოდის, არსებობს ალტერნატიული ბაზრები - ყაზახეთის, უზბეკეთის, აშშ-ს და ა.შ. სახით, საიდანაც ხორბალი აქამდეც შემოგვიტანია და სამომავლოდაც ხორბლის იმპორტი შესაძლებელი იქნება და, ამ ეტაპზე რუსული ხორბლის გაზრდილი ფასიდან გამომდინარე, არც თუ მნიშვნელოვნად გაძვირებულად. ამიტომ, ფრიდონ ინჯიას განცხადების ნაწილი, რომელიც საქართველოს რუსულ ხორბალზე დამოკიდებულებას ეხება, ბუკვალურად ზუსტია, თუმცა კონტექსტი, რომ ამ ფაქტიდან გამომდინარე, საქართველო ხორბლის გარეშე დარჩება და „თავის გადასარჩენად“ „მირის“ სისტემას უნდა მივუერთდეთ (რაც თავის მხრივ, ხორბლის იმპორტის განხორციელებასთან, არანაირ კავშირში არ არის), სიმართლეს არ შეესაბამება. პირიქით, არსებული სიტუაცია შესაძლებლობაც კია, ხორბლის იმპორტის დივერსიფიკაციაზე ფიქრის ნაცვლად, ხორბლის იმპორტიორები ქმედებაზე გადავიდნენ და ხორბალი ალტერნატიული ბაზრებიდან შემოიტანონ.
რაც შეეხება საქართველოს საწვავის მხრივ რუსეთზე დამოკიდებულებას, ნავთობპროდუქტების ბოლო წლების იმპორტის სტატისტიკურ მონაცემებს ქვემოთ გთავაზობთ:
ცხრილი 2: ნავთობპროდუქტების იმპორტი 2012-2021 წლებში (ათასი აშშ დოლარი)
სტატისტიკური მონაცემების მიხედვით, ნავთობპროდუქტების რუსეთზე დამოკიდებულება ბოლო წლებში ყველაზე მაღალი 2019 წელს იყო და 26.4% შეადგინა, სხვა წლებში იმპორტში რუსეთის წილი, ფრიდონ ინჯიას მიერ დასახლებულ 40%-ზე, გაცილებით ნაკლები იყო. შესაბამისად, ინჯიას განცხადების ეს ნაწილი მცდარია.
ჩვენ მიერ გაანალიზებული სტატისტიკური მონაცემებიდან და განცხადების კონტექსტიდან გამომდინარე, ფრიდონ ინჯიას განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

Pridon Injia: “We may be left without wheat and fuel. Forty percent of oil comes from Russia.”
Resume: According to the statistical data of the last years, around 75%-99.8% of wheat imported to Georgia comes from Russia. Nevertheless, contrary to what Pridon Injia claims and, therefore, calls us to join the Russian payment system, Georgia will not be left without wheat. Generally, in the modern world there are no irreplaceable trade partners. Although most of the wheat coming to Georgia is currently from Russia, there are also alternative markets, such as Kazakhstan, Uzbekistan, the USA (from where Georgia has already imported wheat in the past), etc., from where wheat can be imported and not at a significantly higher cost if we take a look at recent price hikes vis-à-vis Russian wheat. Therefore, that part of Mr Injia’s statement where he speaks about Georgia’s dependence on Russia in terms of wheat is literally true, although the context that Georgia will be left without wheat and we will have to join to the MIR payment system (which in turn has no connection whatsoever with wheat import) is not right.In regard to the import of petroleum products from Russia to Georgia, Georgia’s dependence on Russia is much lower as compared to the 40% as claimed by Pridon Injia.
Taking these factors into account, Pridon Injia’s statement is MOSTLY FALSE.
At the session of Bureau of the Parliament of Georgia, the head of European Socialists parliamentary faction, Pridon Injia, talked about the ongoing events and stated: “If we do not take measures in time, we may be left without wheat and oil… 40% of oil comes from Russia. Therefore, is this not the right time that Georgia joins the MIR system?”
FactCheck analysed statistical data of wheat and fuel imports for the last few years. In accordance with data of the National Statistics Office of Georgia, wheat-sown areas in Georgia constituted 47,400 hectares as of 2020 and the yield per hectare was 2.2 tonnes. In the same year, total wheat consumption was 735,000 tonnes and 643,000 tonnes of this amount were for food. Of all consumed wheat, local production amounted to 102,000 tonnes with 71,000 tonnes as opening stocks at the beginning of the year and import was 561,000 tonnes. The self-sufficiency ratio was 15%. According to the latest statistical data, around 75%-99.8% of the wheat imported to Georgia comes from Russia. Table 1 shows the statistics of wheat imported to Georgia from 2012 to 2021.
Table 1: Wheat Import in 2012-2021 (USD Thousand)
Statistical data illustrate that Georgia’s dependence on Russia in terms of wheat is rather high. Wheat is transported to Georgia by land (through Larsi), railway and maritime transport. The fact that Georgia has a land border with Russia puts Russia in an advantageous position vis-à-vis other wheat-exporter countries in terms of transport. In addition, wheat is subject to much less regulations during vehicle transportation as compared to transport by sea or rail. On top of that, there is a short distance and a comparably lower price (the price was lower prior to the pandemic. Amid the pandemic, Russia introduced quotas on wheat which resulted in a price hike). These factors stipulate Georgia’s dependence largely on Russian wheat. Georgian authorities tried to ban wheat import by road in 2018 when the then Minister of Finance, Ivane Machavariani, issued a decree on 22 August 2018 that proclaimed only railway and ports have exclusive rights on wheat import and export whilst the import of wheat by other means was going to be banned. The Minister of Finance said that the reason behind this decision was the queues at the Larsi customs checkpoint which hindered tourist flows. The then Minister of Finance also said that the decision was going to neither unsettle the economy nor cause a price hike on wheat. This decision was follows by a massive protest of truck drivers in the summer of the same year. Eventually, the Ministry of Finance conceded and postponed a ban on wheat import by vehicles until October 2019. However, Mr Machavariani stated that the ban on the road transportation of wheat was suspended in the summer of 2019 and there were no plans to reinforce it in the future. The need for the diversification of wheat imports has become particularly nuanced in light of the coronavirus pandemic and the issue again became topical against the backdrop of Russia’s invasion of Ukraine.
FactCheck has written previously that it is vital to have a diversified wheat import for a country’s food security in order to avoid shortfalls in wheat supply and be less dependent on such an unreliable trade partner as Russia which often uses trade relations with Georgia and, in general, for political goals. Nevertheless, contrary to what Pridon Injia claims and, therefore, calls us to join the Russian payment system, Georgia will not be left without wheat. Generally, in the modern world there are no irreplaceable trade partners. Although most of the wheat coming to Georgia is currently from Russia, there are also alternative markets, such as Kazakhstan, Uzbekistan, the USA (from where Georgia has already imported wheat in the past), etc., from where wheat can be imported and not at a significantly higher cost if we take a look at recent price hikes on Russian wheat. Therefore, that part of Mr Injia’s statement where he speaks about Georgia’s dependence on Russia in terms of wheat is literally true, although the context that we have to join to the MIR payment system (which in turn has no connection whatsoever with wheat import) and Georgia will be left without wheat is not right. On the contrary, the current is situation is somehow an opportunity for wheat importers to take action instead of just pondering wheat import diversification and start importing it from alternative markets. In regard to Georgia’s dependence on Russia in terms of fuel, statistical data for Georgia’s petroleum product imports in the last few years is given in the table below.
Table 2: Import of Petroleum Products in 2012-2021 (USD Thousand).
According to the statistical data, Georgia’s dependence on Russia in terms of the import of petroleum products was the highest in 2019 when Russia’s share amounted to 26.4%. In other years, Russia’s share in imports was much lower as compared to the 40% as claimed by Pridon Injia. Therefore, this part of Mr Injia’s statement is false. Given the statistical data analysed above as well as the context of the statement, Pridon Injia’s statement is MOSTLY FALSE.