ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე: ამ ხელისუფლების პირობებში, ვალი ასცდა კრიტიკულ ზღვარს, სამოც პროცენტს და 65%-ზე მეტია
2021 წლის სექტემბრის მონაცემებით, სახელმწიფოს ვალი 30.3 მლრდ ლარს შეადგენდა, რაც 2020 წლის დეკემბერთან შედარებით, 517 მლნ ლარით შემცირებული ნიშნულია. იქიდან გამომდინარე რომ 2021 წელს ეკონომიკური ზრდის ტენდენცია ფიქსირდება, მოსალოდნელია, რომ სახელმწიფო ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობითი მაჩვენებელი 60%-ზე ნაკლები იქნება. შესაბამისად, მიმდინარე პერიოდისთვის, პოლიტიკოსის განცხადება იმის შესახებ, რომ ვალი 65%-ზე მეტია, არარელევანტურია. 2020 წელს, ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი 62.5% ნიშნულზე დაფიქსირდა. სექტემბრის მონაცემებით, სახელმწიფო ვალის მოსალოდნელ მშპ-თან ფარდობა კი 53.1% შეადგენს.
2021 წლის სექტემბრის მონაცემებით, 2012 წელთან შედარებით, სახელმწიფო ვალი 3.6-ჯერ არის გაზრდილი, თუმცა, ფარდობითი მაჩვენებელი [საპროგნოზო მშპ-თან] დაახლოებით 1.7-ჯერ გაიზარდა, ხოლო 2020 წლისთვის, 2012 წელთან შედარებით, სახელმწიფო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი დაახლოებით 2-ჯერ იყო გაზრდილი. ასევე, უნდა აღინიშნოს რომ ერთის მხრივ, სახელმწიფო ვალის მკვეთრი ზრდა პანდემიურ კონტექსტთან არის დაკავშირებული და მსგავსი დინამიკით, საქართველო მსოფლიოში გამონაკლისს ნამდვილად არ წარმოადგენს. პანდემიამდე არსებული გეგმებით, სახელმწიფო ვალის უფრო ნაკლები ზრდა იყო გათვალისწინებული. 2019 წელს, სახელმწიფო ვალის მშპ-თან ფარდობის მაჩვენებელი 41.9% იყო, რაც 2012 წელთან შედარებით 10.9 პროცენტული პუნქტით ზრდას წარმოადგენდა. მეორე მხრივ, ვალის ლარში გამოსახული მაჩვენებლის ზრდა ბოლო 9 წლის მანძილზე, ლარის კურსის მკვეთრი გაუფასურებით არის გამოწვეული, რაზეც ხელისუფლებას პასუხისმგებლობა მხოლოდ ნაწილობრივ შეიძლება დაეკისროს. შესაბამისად, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის განცხადება ნახევრად სიმართლეა.
2021 წლის 20 ოქტომბერს გაერთიანებული ოპოზიციის მიერ დასახელებულმა ვიცე-მერობის კანდიდატმა ზურაბ გირჩი ჯაფარიძემ განაცხადა: „ამ ხელისუფლების პირობებში, ვალი ასცდა კრიტიკულ ზღვარს, 60%-სა და 65%-ზე მეტია“.
პოლიტიკოსი არ აკონკრეტებს, სახელმწიფოს ვალზე საუბრობს ის თუ მთავრობის ვალზე. საჭიროა, მთავრობის ვალი და სახელმწიფო ვალი განვასხვაოთ. სახელმწიფო ვალი მთლიან სამთავრობო (შიდა+გარე) ვალისა და ეროვნული ბანკის ვალდებულებების ჯამურ მაჩვენებელს წარმოადგენს. ანალიზის მიზნებისთვის, რელევანტურია სახელმწიფო ვალის განხილვა. სახელმწიფო ვალი ბოლო წლების განმავლობაში მუდმივად აქტუალურ საკითხს წარმოადგენს. ინტერესი განსაკუთრებით ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებული პანდემიის პირობებში გაიზარდა. სახელმწიფო ვალი შიდა, ეროვნულ ვალუტაში გამოსახული და საგარეო, შესაბამისად, უცხოურ ვალუტაში გამოსახული ვალისგან შედგება.
2021 წლის სექტემბრის მონაცემებით, სახელმწიფოს 30.3 მლრდ ლარის მოცულობის ვალი ჰქონდა აღებული, საიდანაც 5.4 მლრდ შიდა, ხოლო 24.9 მლრდ ლარი საგარეო ვალზე მოდიოდა. აღსანიშნავია რომ 2020 წლის დეკემბერთან შედარებით, სახელმწიფო ვალი 517 მლნ ლარით არის შემცირებული. იქიდან გამომდინარე, რომ 2021 წელს ეკონომიკური ზრდის ტენდენცია ფიქსირდება, მოსალოდნელია სახელმწიფო ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობითი მაჩვენებლის კიდევ უფრო შემცირება. თუ 2020 წელს, ფარდობითმა მაჩვენებელმა 62.5% ნიშნულს მიაღწია, 2021 წლისთვის, მაღალი ალბათობით შეიძლება ითქვას რომ მაჩვენებელი 60%-ზე დაბლა შენარჩუნდება. მიმდინარე მონაცემებით, სახელმწიფო ვალის მოსალოდნელ მშპ-თან ფარდობა 53.1% შეადგენს.
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ვალის სტატისტიკა 2012-2021(სექტ) წლებში
წყარო: ფინანსთა სამინისტრო, ავტორის გამოთვლები
2012 წელს, სახელმწიფო ვალი 8.4 მლრდ ლარს შეადგენდა, რაც მშპ-ს 31% იყო. 2021 წლის სექტემბრის მონაცემებით, სახელმწიფო ვალი 3.6-ჯერ არის გაზრდილი, თუმცა, ფარდობითი მაჩვენებელი [მოსალოდნელ მშპ-თან] დაახლოებით 1.7-ჯერ გაიზარდა, ხოლო 2020 წლისთვის, 2012 წელთან შედარებით, სახელმწიფო ვალი დაახლოებით 2-ჯერ იყო გაზრდილი. თუმცა, სტატისტიკის მკვეთრი გაუარესება, ნაწილობრივ პანდემიასთან დაკავშირებულმა ვითარებამ გამოიწვია. პანდემიური კონტექსტიდან გამომდინარე, ვალის მაჩვენებლების ზრდის თვალსაზრისით, საქართველო გამონაკლისი ნამდვილად არ ყოფილა. კრიზისზე რეაგირების ერთ-ერთი სტანდარტული მექანიზმი, რასაც ბოლო პერიოდში, მსოფლიოს ქვეყნების სრული უმრავლესობა იყენებდა, საბიუჯეტო რესურსებით ეკონომიკის წახალისება და გაზრდილი სოციალური პრობლემების დაბალანსება იყო. სამთავრობო რეაგირების ფისკალური ნაწილი ქვეყნის ბიუჯეტზე ორი მიმართულებით მოქმედებს - ერთი მხრივ, ბიუჯეტიდან სოციალური დახმარებისა თუ ეკონომიკის სტიმულირების მიმართულებით გასაწევი ხარჯები იზრდება; მეორე მხრივ, ეკონომიკური აქტივობა მცირდება და შესაბამისად, ბიუჯეტში გადასახადები დაგეგმილზე ნაკლები მოცულობით შედის, რისი დაბალანსებაც ვალის ზრდით ხდება. პანდემიამდე არსებული გეგმებით, სახელმწიფო ვალის უფრო ნაკლები ზრდა იყო გათვალისწინებული.
2019 წელს, სახელმწიფო ვალის მშპ-თან ფარდობის მაჩვენებელი 41.9% იყო, რაც 2012 წელთან შედარებით 10.9 პროცენტული პუნქტით ზრდას წარმოადგენდა. თუმცა ვალის ზრდაზე მითითებისას, გასათვალისწინებელი ასპექტია, ლარის გაცვლითი კურსის მერყეობა დოლართან მიმართებით. კერძოდ, კურსის ცვლილებისას, პერიოდის ბოლოს ახალი კურსით გადაანგარიშდება არა მხოლოდ ვალის ნაზრდი პერიოდში (აღებული ვალი წელიწადში), არამედ მოცემული მონაკვეთისათვის აკუმულირებული ვალის ნაშთიც (წარსულში აღებული ვალის გადაუხდელი ნაწილი). სახელმწიფო ვალის ზრდა მნიშვნელოვანწილად წარსულში დაგროვილი ვალის ნაშთის ახალი კურსის შესაბამისად გადაანგარიშებამ გამოიწვია.
გრაფიკი 2: სახელმწიფო საგარეო ვალი, გამოსახული ლარში და დოლარში, 2012-2021 წლებში
მთლიანი სახელმწიფო ვალის ზრდა, ძირითადად სახელმწიფო საგარეო ვალის ზრდაზე მოდის. გრაფიკ 2-ზე, საგარეო სახელმწიფო ვალი, ვალუტის კურსით გამოწვეული მერყეობის საილუსტრაციოდ, ლარსა და დოლარში გამოსახული არის წარმოდგენილი.

Zurab Girchi Japaridze: “Under this government, the debt passed the critical 60% threshold and is over 65%.”
Verdict: FactCheck concludes that Zurab Girchi Japaridze’s statement is HALF TRUE.
As of September 2021 data, Georgia’s public debt is GEL 30.3 billion which is GEL 517 million as compared to December 2020. Since there is an economic growth trend in 2021, it is expected that Georgia’s public debt to the gross domestic product ratio will be under 60% and, therefore, Zurab Girchi Japaridze’s statement that the debt is currently over 65% is irrelevant. In 2020, Georgia’s public debt to the GDP ratio was 62.5%. As of September, the public debt to the expected GDP ratio is 53.1%.
As of September 2021’s data, Georgia’s public debt has increased 3.6 times as compared to 2012. However, the relative figure (the debt to the expected GDP ratio) increased nearly 1.7 times whilst the public debt to the GDP ratio was nearly two times higher in 2020 as compared to 2012. Of additional mention is that the sharp growth of the public debt is linked to the pandemic and Georgia is certainly not an exception in the world with such a dynamic. According to the pre-pandemic plans, a lesser growth of the public debt was anticipated. In 2019, the public debt to the GDP ratio was 41.9% which was 10.9 percentage points of growth as compared to 2012. On the other hand, the growth of the GEL-denominated debt figure is stipulated by the sharp depreciation of the GEL exchange rate in the last nine years for which the government can only be held partially responsible. Therefore, Zurab Girchi Japaridze’s statement is HALF TRUE.
On 20 October 2021, the united opposition’s candidate for the Deputy Mayor of Tbilisi, Zurab Girchi Japaridze, stated: “Under this government, the debt passed the critical 60% threshold and is over 65%.”
Mr Japaridze has not specified whether he is referring to the public debt or the government debt. It is important to differentiate government debt from public debt. The public debt is the sum of the total government debt (domestic and foreign) and the obligations of the National Bank. Discussing the public debt is appropriate for the purposes of analysis and this has been a very topical issue for the last several years. Interest in the public debt particularly surged amid the novel coronavirus pandemic. The public debt consists of the domestic debt denominated in the national currency and the foreign debt denominated in foreign currency.
As of September 2021’s data, Georgia’s public debt is GEL 30.3 billion. Of this amount, GEL 5.4 billion is domestic debt whilst GEL 24.9 billion is foreign debt. Of note is that the amount of the public debt is GEL 517 million less as compared to December 2020. Since there is an economic growth trend in 2021, it is expected that Georgia’s public debt to the gross domestic product ratio will further decrease. As the public debt to the GDP ratio was 62.5% in 2020, it is highly likely that this figure will be under 60% in 2021. According to the current data, the public debt to the expected GDP ratio is 53.1%.
Graph 1: Public Debt Statistics in 2012-2021 (September)
Source: Ministry of Finance, author’s calculations
In 2012, Georgia’s public debt was GEL 8.4 billion which accounted for 31% of GDP. As of September 2021’s data, Georgia’s public debt has increased 3.6 times as compared to 2012. However, the relative figure (the debt to the expected GDP ratio) increased nearly 1.7 times. The public debt to the GDP ratio was nearly two times higher in 2020 as compared to 2012. However, the sharp deterioration of the statistical figure was partially caused by the pandemic situation. Given the pandemic context, Georgia is certainly not an exception in the world in terms of growing debt. One of the standard crisis response mechanisms routinely used of late by the absolute majority of the world’s countries is to stimulate the economy with budget resources and counter-balance surging social problems. The fiscal component of the government’s response affects the country’s budget in two areas – the expenses for social assistance and stimulating the economy grow and economic activity contracts. Therefore, the budget receives less tax incomes as compared to the planned amount. According to the pre-pandemic plans, a lesser growth of the public debt was anticipated.
In 2019, the public debt to the GDP ratio was 41.9% which constitutes 10.9 percentage points of growth as compared to 2012. However, the fluctuation of the GEL exchange rate vis-à-vis USD is something to take into account whilst making a reference to the debt growth. In particular, when the exchange rate changes at the end of a period, it is not only the added debt in a given period (the debt taken in a year) that is calculated with the new exchange rate but also the total debt accumulated for that particular moment. Therefore, debt growth is largely stipulated by a recalculation of the debt taken in the past with the new exchange rate.
Graph 2: Public Foreign Debt, Denominated in GEL and USD in 2012-2021
The growth of the public foreign debt largely accounts for the growth of the total public debt. Graph 2 shows the public foreign debt denominated both in GEL and USD in order to better illustrate the fluctuation sparked by the exchange rate.