ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე: ინვესტიციები ბოლო 20 თუ 15 წლის განმავლობაში მინიმუმზეა დასული, ინვესტიციებს აღარ დებს არავინ
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 2020 წელს 619.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2005 წლის შემდეგ ყველაზე მცირე მაჩვენებელია. 2020 წელს, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-ს 3.9%-ს შეადგენდა, რაც აგრეთვე, 2001 წლის შემდეგ, ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
სამართლიანობისთვის, ხაზი უნდა გაესვას იმას, რომ 2020 წელს, პანდემიური ვითარება საინვესტიციო სფეროსთვის კატასტროფული - არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მსოფლიოსთვის აღმოჩნდა. გაეროს პროექციით, პუი მსოფლიოში დაახლოებით 42%-ით შემცირდა და პერსპექტივა ნეგატიურად რჩება. ერთი შეხედვით, უშუალოდ 2020 წელთან მიმართებით საქართველოს მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს, პოლიტიკოსის განცხადება კი სწორედ მთავრობის მიმართ კრიტიკის კონტექსტში გაკეთდა. თუმცა, ინვესტიციების დინამიკა საქართველოში პანდემიამდელ პერიოდშიც პრობლემური იყო. აგრეთვე, 2009 წელს, პოსტსაომარი და მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის მიუხედავად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლები 2020 წლის მონაცემებს აღემატებოდა.
2020 წლის განმავლობაში, ინვესტიციების არსებული დონე, 619.9 მლნ აშშ დოლარი, ძირითადად რეინვესტირებაზე მოდიოდა. რეინვესტირების მაჩვენებელი მაღალი იყო 2019 წელსაც და მთლიანი ინვესტიციების დაახლოებით 50%-ს შეადგენდა. რეინვესტირების მაღალი წილი პუი-ს სტრუქტურაში მიანიშნებს ახალი ინვესტიციების შემოსვლის დაბალ მაჩვენებელზე, რაც საქართველოს მსგავსი ქვეყნისთვის უარყოფით მოვლენას წარმოადგენს და პოლიტიკოსის მიერ დასმულ აქცენტს ხაზს უსვამს.
პოლიტიკური პარტია გირჩი-მეტი თავისუფლების ლიდერმა, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძემ, „TV პირველის“ ეთერში განაცხადა: „ინვესტიციები ბოლო 20 თუ 15 წლის განმავლობაში მინიმუმზეა დასული, ინვესტიციებს აღარ დებს არავინ“.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, პირდაპირმა უცხოურმა ინვესტიციებმა 2020 წელს 619.9 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2005 წლის შემდეგ ყველაზე მცირე მაჩვენებელია. 2020 წლის IV კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების უარყოფითი მაჩვენებელი დაფიქსირდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ინვესტიციების გამავალი ნაკადები შემომავალ ნაკადებს აჭარბებდა. კვარტალურ ჭრილში, უარყოფითი პუი 1995 წლის შემდეგ (არსებული სტატისტიკის ფარგლებში) პირველად დაფიქსირდა. (ინვესტიციების უარყოფითი დინამიკის შესახებ, იხილეთ სტატია) პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების დეტალური სტატისტიკა 2000-2020 წლებში, წარმოდგენილია ცხრილ 1-ში.
აბსოლუტურთან ერთად, მნიშვნელოვანია ინვესტიციების მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობითი მაჩვენებლის განხილვაც. ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია იყოს ძალიან დიდი, როდესაც საქმე გვაქვს მცირე ეკონომიკასთან და იყოს ძალიან მცირე შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. თუმცა, აქვე უნდა დავძინოთ, რომ 2010 წლამდე და 2010 წლის შემდეგ მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება შეიძლება მხოლოდ საორიენტაციო სახის იყოს, ვინაიდან 2010 წლის შემდეგ, საქსტატის მიერ მშპ-ს მაჩვენებლის გამოთვლა ახალი მეთოდოლოგიით მოხდა, რამაც აღნიშნულ პერიოდში, მშპ-ს მაჩვენებლის ზრდა მოყვა (აღნიშნულთან დაკავშირებით, იხ სტატია). 2020 წელს, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-ს 3.9%-ს შეადგენდა, რაც 2001 წლის შემდეგ, ყველაზე მცირე მაჩვენებელია.
ცხრილი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2000-2020 წლებში
სამართლიანობისთვის, ხაზი უნდა გაესვას იმას, რომ 2020 წელს, პანდემიური ვითარება საინვესტიციო სფეროსთვის კატასტროფული არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მსოფლიოსთვის აღმოჩნდა. გაეროს პროექციით, პუი მსოფლიოში დაახლოებით 42%-ით შემცირდა და პერსპექტივა ნეგატიურად რჩება. ამ თვალსაზრისით, საქართველოს მთავრობას პასუხისმგებლობა შეიძლება მხოლოდ ნაწილობრივ დაეკისროს. თუმცა, ინვესტიციების დინამიკა საქართველოში პანდემიამდელ პერიოდშიც პრობლემური იყო. აგრეთვე, 2009 წელს, პოსტსაომარი და მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის მიუხედავად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციის მაჩვენებლები 2020 წლის მაჩვენებელს მაინც აღემატებოდა.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 3 ძირითადი კომპონენტისგან შედგება, ესენია: ინვესტორების სააქციო კაპიტალი, განხორციელებული რეინვესტიციები და სავალო ვალდებულებები.
ცხრილი 2: პუი-ს სტრუქტურა და ფარდობა მშპ-თან, მლნ აშშ დოლარი
2020 წლის განმავლობაში, სააქციო კაპიტალის ნაკადები პრაქტიკულად ნულს მიუახლოვდა, რაც ძირითადად, პანდემიასთან დაკავშირებული კრიზისით იყო გამოწვეული. იმავე პერიოდში ინვესტიციების არსებული დონე, 619.9 მლნ აშშ დოლარი, ძირითადად რეინვესტირებაზე მოდიოდა. რეინვესტირების მაჩვენებელი მაღალი იყო 2019 წელსაც და მთლიანი ინვესტიციების 50%-ს შეადგენდა. რეინვესტირების მაღალი წილი პუი-ს სტრუქტურაში მიანიშნებს ახალი ინვესტიციების შემოსვლის დაბალ მაჩვენებელზე, რაც საქართველოს მსგავსი ქვეყნისთვის უარყოფით მოვლენას წარმოადგენს და ზურაბ გირჩი ჯაფარიძის მიერ მიერ დასმულ აქცენტს ხაზს უსვამს.

Zurab Girchi Japaridze: “Investments are at a 20 or a 15 year low, nobody is making investments anymore.”
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, foreign direct investments (FDI) in 2020 were USD 619.9 million which is the lowest figure since 2005. In 2020, the FDI to GDP ratio was 3.9% which is also the lowest since 2001.
For the sake of fairness, we should underline that the global pandemic in 2020 was disastrous for investments not only in Georgia but across the world. According to the UN’s projections, FDI in the world dropped by nearly 42% and the outlook remains negative. At a first glance, the Government of Georgia can only partially be held responsible for 2020 whilst Zurab Japaridze’s statement was made within the context of criticism against the government. However, the investment dynamic in Georgia was already problematic in the pre-pandemic period. In addition, notwithstanding the post-war situation and the world economic crisis in 2009, FDI volumes were still higher as compared to 2020.
In the course of 2020, the current investment volume in the amount of USD 619.9 million was mostly directed to re-investment. The re-investment figure was also high in 2019 and it accounted for nearly 50% of the total investments. The large re-investment share in the FDI structure indicates a scarcity of new investments which is a negative occurrence for a country like Georgia and validates Zurab Japaridze’s emphasis.
Zurab Girchi Japaridze, the leader of the Girchi – More Freedom political party, stated on air on TV Pirveli: “Investments are at a 20 or a 15 year low, nobody is making investments anymore.”
In accordance with the National Statistics Office of Georgia, foreign direct investments (FDI) in 2020 were USD 619.9 million which is the lowest figure since 2005. The amount of FDI in the fourth quarter of 2020 was negative, meaning that investment outflows exceeded investment inflows. It is the first time since 1995 (based on existing statistics) that quarterly FDI numbers were negative in Georgia. Only one sector of the economy, the financial sector, accounted for 65% of the total FDI in 2020. Investments in the fields of energy, hotels and restaurants as well as processing industries have sharply contracted whilst investments rose in the financial sector and the mining, real estate and construction fields. Table 1 shows the detailed statistics of FDI in 2000-2020.
Together with the absolute numbers of the investments, the FDI to the GDP ratio is also important since a certain absolute number can be very high when it comes to a smaller economy and can be very small vis-à-vis larger economy. However, of note is that the FDI to the GDP ratio before 2010 and after 2010 can be used for orientation purposes only because the National Statistics Office of Georgia started to employ a new GDP calculation methodology after 2010 which resulted in the growth of GDP figures for that period. In 2020, the FDI to the GDP ratio was 3.9% which is the lowest figure since 2001.
Table 1: Foreign Direct Investments in 2000-2020
For the sake of fairness, we should underline that the global pandemic in 2020 was disastrous for investments not only in Georgia but across the world. According to the UN’s projections, FDI in the world dropped by nearly 42% and the outlook remains negative. In this regard, the Government of Georgia can only partially be held responsible. However, the investment dynamic in Georgia was already problematic in the pre-pandemic period. In addition, notwithstanding the post-war situation and the world economic crisis in 2009, FDI volumes were still higher as compared to 2020.
Foreign direct investments comprise three major components such as the investors’ equity capital, his made reinvestments and his debt obligations. In the course of 2020, equity capital flows nearly dropped to zero which was mostly caused by the pandemic-induced crisis. In the same period, the current investment volume of USD 619.9 million was mostly directed to re-investment. The re-investment figure was also high in 2019 and it accounted for nearly 50% of the total investments. The large re-investment share in the FDI structure indicates a scarcity of new investments which is a negative occurrence for a country like Georgia and validates Zurab Japaridze’s emphasis.