ჩვენ [საქართველო] ვართ და ვიქნებით ლიდერი რეგიონში ერთ სულ მოსახლეზე მშპ–ის მიხედვით
რეზიუმე:  2018 წლის მონაცემებით, როგორც ნომინალური, ასევე  რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი  საქართველოში ერთ სულზე დაახლოებით 4 700 აშშ დოლარს უტოლდება. მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის გათვალისწინებით კი ნომინალური და რეალური PPP მშპ შესაბამისად 12 000 და 10 650 საერთაშორისო დოლარს შეადგენს.
2013-2018 წლებისათვის, საქართველო აღნიშნული მაჩვენებლებით მეზობელი ქვეყნებიდან სტაბილურად მხოლოდ სომხეთს უსწრებს, ხოლო თურქეთსა და რუსეთს არსებითად ჩამორჩება.საქართველოსთან შედარებით სტაბილურად უკეთესი მაჩვენებლები აქვს აზერბაიჯანსაც, გამონაკლისია 2016-2017 წლების ნომინალური მშპ ერთ სულზე, დანარჩენი აგრეგატებით საქართველოს მონაცემებს აღემატება. შესაბამისად, საქართველო ერთ სულზე მშპ-ს მოცულობით ლიდერი არ არის და ოთხი მეზობელი ქვეყნიდან მხოლოდ სომხეთს უსწრებს.
მიუხედავად იმისა, რომ კონტექსტიდან გამომდინარე, ყველაზე მოსალოდნელია, მინისტრი რეგიონში მეზობელ ქვეყნებს მოიაზრებდეს, ჩვენ ის რეგიონიც გავაანალიზეთ, რომელშიც საერთაშორისო სავალუტო ფონდი საქართველოს (ახლო აღმოსავლეთისა და ცენტრალური აზიის განვითარებადი ქვეყნები) განიხილავს. მეზობელი ქვეყნებიდან ამ ჯგუფში (31 ქვეყანა) საქართველოსთან ერთად მხოლოდ აზერბაიჯანი და სომხეთი ხვდება. ჯგუფში შემავალ ქვეყნებს შორის კი ერთ სულზე შემოსავლით საქართველოს არაერთი სახელმწიფო უსწრებს, მათ შორის: ალჟირი, ერაყი, აზერბაიჯანი, ლიბანი, ლიბია, ომანი, ყაზახეთი და თურქმენეთი. შესაბამისად, საქართველოს ლიდერობაზე საუბარი ამ შემთხვევაშიც შინაარსს მოკლებულია.
რაც შეეხება მტკიცებას რომ მომავალშიც საქართველო ლიდერი იქნება, „ფაქტ-მეტრი“ ,როგორც წესი, მომავლის პროგნოზების შეფასებაში არ შედის. თუმცა ეკონომიკური ზრდის არსებული პროგნოზების პირობებში, უახლოეს პერიოდში, საქართველო ერთ სულზე მშპ-ს ოდენობით ლიდერი ქვეყანა ვერც მეზობელ ქვეყნებს შორის და ვერც  სავალუტო ფონდის მიერ განსაზღვრული რეგიონის მასშტაბით გახდება.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრის ნიკოლ პაშინიანის მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტს, რომლის მიხედვითაც თითქოს სომხეთმა საქართველოს ერთ სულზე გადაანგარიშებული მშპ-ს მაჩვენებლით გაასწრო, საქართველოში აქტიური გამოხმაურება მოჰყვა. აღნიშნულ კონტექსტში, ოპოზიციის მხრიდან კრიტიკის საპასუხოდ, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა და ვიცე-პრემიერმა ნათია თურნავამ განაცხადა, რომ საქართველო ლიდერია რეგიონში ერთ სულზე მშპ-ს ოდენობით.
ტერმინი რეგიონი საკუთარ თავში ერთგვარ გაურკვევლობას მოიცავს, ვინაიდან, როგორც წესი, გაურკვეველია რომელი ქვეყნები და რა პრინციპით შეჰყავს განცხადების ავტორს ამ ჯგუფში. თუმცა ,ამ შემთხვევაში, კონტექსტიდან გამომდინარე, ლოგიკურია დაშვება, რომ მინისტრი რეგიონში საქართველოს მეზობელ ქვეყნებს მოიაზრებს. ამავდროულად დამატებითი კომენტარიდან ირკვევა, რომ მინისტრი მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით დათვლილ მონაცემს არ გულისხმობს, რადგან საქართველოს შემთხვევაში 4 700-დოლარიან ნიშნულს ახსენებს, რაც ერთ სულზე  როგორც რეალურ, ასევე ნომინალურ მშპ-ს შეესაბამება. შესაბამისი მონაცემები მეზობელი ქვეყნებისათვის მოყვანილია გრაფიკებზე 1 და 2.
გრაფიკი 1.  რეალური მშპ ერთ სულზე
როგორც პირველი გრაფიკიდან ჩანს, ერთ სულზე გადაანგარიშებული რეალური მშპ-ს მოცულობით 2013-2018 წლებში საქართველო სტაბილურად მხოლოდ სომხეთს უსწრებს, აზერბაიჯანს, თურქეთსა და რუსეთს არსებითად ჩამორჩება. შესაბამისად, ამ მაჩვენებლით საქართველო ლიდერი არ არის, ისევე როგორც ნომინალური მშპ-ს შემთხვევაში. როგორც მეორე გრაფიკიდან ჩანს, ნომინალური მშპ-ს შემთხვევაში საქართველო სტაბილურად უსწრებს სომხეთს და ასევე სტაბილურად ჩამორჩება თურქეთისა და რუსეთის შესაბამის მაჩვენებლებს. აზერბაიჯანს კი საქართველო უმნიშვნელოდ მხოლოდ 2016-2017 წლებში უსწრებს, 2013-2015 წლებში კი აზერბაიჯანის შესაბამისი მონაცემი საქართველოსას მნიშვნელოვნად აღემატებოდა. 2018 წელს აზერბაიჯანმა საქართველოს მაჩვენებელს უმნიშვნელოდ ისევ გადაასწრო.
გრაფიკი 2.  ნომინალური მშპ ერთ სულზე
მიუხედავად იმისა თუ რომელ მაჩვენებელს გულისხმობდა მინისტრი, მიზანშეწონილია ქვეყნების შედარებისას გათვალისწინებულ იქნას ფაქტი, რომ ფასების დონე ქვეყნებს შორის არსებითად განსხვავებულია. შესაბამისად, რამდენად მაღალია ან დაბალი მშპ ერთ სულზე კონკრეტულ ქვეყანაში, სწორედ აღნიშნული ასპექტის გათვალისწინებით უნდა შეფასდეს. მაგალითად, 1 000 დოლარით აშშ-ში გაცილებით ნაკლები საქონლისა და მომსახურების შეძენაა შესაძლებელი, ვიდრე საქართველოში. შესაბამისად, ადამიანი რომელსაც საქართველოში აქვს შემოსავალი 1 000 დოლარი, გაცილებით „მდიდარია“ ადამიანზე, რომელიც იგივე 1 000 დოლარს შემოსავლის სახით აშშ-ში იღებს. ქვეყნებს შორის განსხვავებული ფასთა დონის არსებობის გამო, ქვეყნების მაჩვენებლების შესადარებლად შემუშავებულია მშპ-ს განსხვავებული მაჩვენებელი - მშპ მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის გათვალისწინებით (PPP მშპ). შესაბამის მონაცემებს საქართველოსა და მეზობელი ქვეყნებისათვის გრაფიკები 3 და 4 ასახავს.
გრაფიკი 3.  რეალური მშპ ერთ სულზე, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით (მშპ PPP)
როგორც მესამე გრაფიკიდან ჩანს, რეალური PPP მშპ-ს შემთხვევაშიც სურათი არ იცვლება და მეზობელი ქვეყნებიდან საქართველო სტაბილურად მხოლოდ სომხეთს უსწრებს, აზერბაიჯანს, რუსეთსა და თურქეთს კი არსებითად ჩამორჩება. ანალოგიურია სურათი ნომინალური პპპ მშპ-ს შემთხვევაშიც (გრაფიკი 4). შესაბამისად, საქართველო არც ამ მაჩვენებლით არის ლიდერი.
გრაფიკი 4.  ნომინალური მშპ ერთ სულზე, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით (მშპ PPP)
მიუხედავად იმისა, რომ კონტექსტიდან გამომდინარე ყველაზე მოსალოდნელია, მინისტრი რეგიონში მეზობელ ქვეყნებს მოიაზრებდეს, ჩვენ მაინც ის რეგიონი გავაანალიზეთ, რომელშიც საქართველოს საერთაშორისო სავალუტო ფონდი განიხილავს (ახლო აღმოსავლეთისა და ცენტრალური აზიის განვითარებადი ქვეყნები). მეზობელი ქვეყნებიდან ამ ჯგუფში (31 ქვეყანა) საქართველოსთან ერთად მხოლოდ აზერბაიჯანი და სომხეთი ხვდება. ჯგუფში შემავალ ქვეყნებს შორის კი ერთ სულზე შემოსავლით საქართველოს არაერთი სახელმწიფო: ალჟირი, ერაყი, აზერბაიჯანი, ლიბანი, ლიბია, ომანი, ყაზახეთი და თურქმენეთი უსწრებს.

Resume: As per 2018 data, both nominal and real GDP per capita in Georgia amounts to nearly USD 4,700, whilst in terms of purchasing power parity (PPP), they are 12,000 and 10,650 international dollars, respectively.
Taking 2013-2018 years, with the aforementioned figures Georgia stably outperforms Armenia only, whilst significantly lagging behind Turkey and Russia. Azerbaijan also does have a stably better performance, with 2016-2017 nominal GDP per capita being the only exception, whilst taken other aggregates, Azerbaijan has substantially better indicators. Therefore, Georgia is not the leader in terms of GDP per capita and of four countries, is ahead of Armenia only.
Despite the fact that given the context, it is most likely that the Minister of Economy and Sustainable Development refers Georgia’s neighbour countries as a region, FactCheck has also analyzed that region (developing countries of the Middle East and Central Asia), which International Monetary Fund considers Georgia to belong to. Of Georgia’s neighbour countries, only Azerbaijan and Armenia are in that group (31 countries). Number of countries from that group outperforms Georgia in terms of income per capita, including Algeria, Iraq, Azerbaijan, Lebanon, Libya, Oman, Kazakhstan and Turkmenistan. Therefore, it is groundless to speak on Georgia’s leadership in this case too.
In regard to claim that Georgia will remain the leader in the future as well, FactCheck usually refrains to make conclusions about forecasts. However, under the current estimates of the economic growth, Georgia cannot become the leader in terms of GDP per capita neither among the neighbour countries nor in the region defined by the International Monetary Fund.
The Facebook post published by the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, which stated that Armenia had surpassed Georgia in terms of GDP per capita, was widely commented in Georgia. In this context, in response to the criticism from the opposition, the Minister of Economy and Sustainable Development and Deputy Prime Minister of Georgia, Natia Turnava stated that Georgia is the leader in the region in terms of GDP per capita.
The term “region” incorporates specific uncertainty in itself, because usually it is uncertain which countries does the author of the statement brings in that group and based on what principle. However, given the context, in this case it is logical to assume that the Minister refers to Georgia’s neighbour countries as a “region”. At the same time, additional comment brings clarification that the Minister does not mean GDP purchasing power parity, since she names USD 4,700 in case of Georgia, which corresponds both real and nominal Georgian GDP per capita. The respective data for the neighbour countries is given at graph 1 and graph 2.
Graph 1: Real GDP Per Capita
As illustrated by the first graph, in terms of real GDP per capita, in 2013-2018 Georgia stably outperforms Armenia only, whilst significantly lagging behind Azerbaijan, Turkey and Russia. Therefore, neither with that figure nor in case of nominal GDP is Georgia the leader. The second graph illustrates that in case of nominal GDP, Georgia is stably ahead of Armenia and also stably lags behind Turkey’s and Russia’s respective figures. Georgia is marginally ahead of Azerbaijan in 2016-2017 only, whilst in 2013-2015 Azerbaijan’s respective figures significantly exceeds those of Georgia’s. In 2018, Azerbaijan still outperformed Georgia, albeit marginally.
Graph 2: Nominal GDP Per Capita
Notwithstanding what indicator was the Minister referring to, whilst comparing the countries, the fact that level of prices between the countries differs significantly should be taken into account. Therefore, assessments how high or low GDP per capita is in a specific country should be based on taking that aspect into consideration. For instance, with USD 1,000 one can purchase much less goods and services in the US as compared to Georgia. Therefore, a person in Georgia with USD 1,000 income is much “wealthier” as compared to a person with the same USD 1,000 income in the US. To take this aspect into account, in order to compare countries’ figures different GDP indicator was introduced – GDP at purchasing power parity (GDP PPP). The respective data about Georgia and neighbour countries is given in graph 3 and graph 4.
Graph 3: Real GDP Per Capita at Purchasing Power Parity (GDP PPP)
As illustrated from the third graph, in terms of real GDP PPP the picture remains unaltered and of neighbour countries, Georgia is stably ahead of Armenia only, whilst significantly lags behind Azerbaijan, Russia and Turkey. There is the same picture in terms of nominal GDP PPP (graph 4). Therefore, Georgia is not the leader by this indicator as well.
Graph 4: Nominal GDP Per Capita at Purchasing Power Parity (GDP PPP)
Despite the fact that given the context, it is most likely that the Minister of Economy and Sustainable Development refers Georgia’s neighbour countries as a region, FactCheck has also analyzed that region (developing countries of the Middle East and Central Asia), which International Monetary Fund considers Georgia to belong to. Of Georgia’s neighbour countries, only Azerbaijan and Armenia are in that group (31 countries). Number of countries from that group outperforms Georgia in terms of income per capita, including Algeria, Iraq, Azerbaijan, Lebanon, Libya, Oman, Kazakhstan and Turkmenistan.