საქართველოში 800 ათასი ადამიანია სიღარიბის ზღვარს მიღმა. არსებული ტემპით, დაგვჭირდება 10-12 წელიწადი, რომ მთლიანად აღმოვფხვრათ სიღარიბე ჩვენს ქვეყანაში
რეზიუმე: ქვეყანაში სიღარიბის დონის შეფასებისათვის არაერთი მეთოდოლოგია არსებობს. დასახელებული მონაცემიდან ირკვევა, რომ პარლამენტის თავმჯდომარე სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს მიღმა მყოფ პირთა ოდენობას გულისხმობს. ამ მონაცემს საქსტატი ითვლის. უახლესი პერიოდის ცნობილი მაჩვენებელი არა 2018, არამედ 2017 წელს შეესაბამება. 2017 წლის მდგომარეობით, საქართველოში სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს მიღმა მოსახლეობის 21.9% ანუ 816 ათასი ადამიანი ცხოვრობდა. 1.9$-ზე ნაკლები დღიური მოხმარების ზღვარს[1] მიღმა კი 186 ათასი ადამიანი (5%) იმყოფება.
ირაკლი კობახიძის მიერ დასახელებული მაჩვენებლების შესაბამისად, ორი ალტერნატიული სცენარით სიღარიბის აღმოფხვრის პერიოდად არსებული ეკონომიკური ზრდის ტემპის (ბოლო ორი წლის საშუალო - 4.75%) შენარჩუნების პირობებში 2030 წელი, 7%-იანი ზრდის შემთხვევაში კი 2026 წელი გამოდის. მოსახლეობის რაოდენობის ცვლილების მოსალოდნელი ტენდენციის გათვალისწინებით, ორივე სცენარის შემთხვევაში მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით გაანგარიშებული მშპ ერთ სულზე[2] 18 ათასი საერთაშორისო დოლარის ფარგლებში იქნება.
უახლოეს წარსულში 18 ათასი საერთაშორისო დოლარის მიდამოებში[3] ერთ სულზე დაანგარიშებული მშპ-ს მქონე ევროპულ ქვეყნებში 1.9$-იანი მოხმარების ზღვარს მიღმა მცხოვრებ პირთა ოდენობა ძირითადად 0.8%-1.3%-ის ინტერვალშია. გამონაკლისია რუმინეთი, სადაც სიღარიბის დონე ძირითად ჯგუფთან შედარებით, მაღალია და საშუალოდ 6.2%-ს შეადგენს, თავის მხრივ, თურქეთში ანალოგიური მაჩვენებელი მხოლოდ 0.4%-ია. ცალკეულ ქვეყნებში სიღარიბის დონეზე, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვა ეკონომიკურ მაჩვენებელზე, სპეციფიკური ფაქტორები მოქმედებს. შესაბამისად, ერთ ქვეყანაში მონაცემებს შორის არსებული კორელაცია, სხვა ქვეყნებშიც იდენტური შესაძლებელია არ იყოს. ზოგადი სურათიდან გამომდინარე მოსალოდნელია, რომ დასახელებული სცენარით მოვლენათა განვითარების პირობებში, განცხადებაში მითითებულ ვადებში სიღარიბის სრულად აღმოფხვრა საქართველოში შესაძლებელი არ იქნება, მაგრამ ვითარება არსებითად გაუმჯობესდება.
ზემოაღნიშნულის მიუხედავად, განცხადების სპეციფიკურობიდან გამომდინარე, რადგან მსჯელობაში გამოყენებულია არაერთი დაშვება და მომავლის პროგნოზს ეხება, ფაქტ-მეტრი ირაკლი კობახიძის განცახდებას უვერდიქტოდ ტოვებს.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, განაცხადა, რომ გასული წლის მონაცემებით, საქართველოში სიღარიბის ზღვარს მიღმა 800 ათასი ადამიანი ცხოვრობს. მისი განმარტებით, სიღარიბის სრულად აღმოფხვრას ეკონომიკის ზრდის არსებული ტემპით 10-12 წელი, 7%-იანი ზრდის პირობებში კი 7-8 წელი დასჭირდება.
ცალკეულ ქვეყანაში სიღარიბის დონის შეფასების არაერთი განსხვავებული მეთოდოლოგია არსებობს. დასახელებული მონაცემიდან ირკვევა, რომ პარლამენტის თავმჯდომარე სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს მიღმა მყოფ მოქალაქეთა ოდენობას გულისხმობს. აღნიშნულ მონაცემს საქსტატი ითვლის, მეთოდოლოგია კი ეფუძნება მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებულ „საბაზისო მოთხოვნილებების მეთოდს“. საბაზისო მოთხოვნილებების მეთოდი ითვალისწინებს სიღარიბის ზღვრის განსაზღვრას შინამეურნეობების შემოსავლებისა და ხარჯების კვლევის მონაცემების საფუძველზე. სიღარიბის ზღვრის გაანგარიშება ეფუძნება შრომისუნარიანი მამაკაცისთვის რეკომენდებული კალორიების მინიმალური რაოდენობის ღირებულებას. უახლესი პერიოდის ცნობილი მაჩვენებელი 2017 წელს შეესაბამება. 2017 წლის მდგომარეობით, საქართველოში სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს მიღმა მოსახლეობის 21.9% ანუ 816 ათასი ადამიანი ცხოვრობდა.
გრაფიკი 1: სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი მოსახლეობის ოდენობის ცვლილების ტენდენცია
წყარო: საქსტატი; მსოფლიო ბანკი
სიღარიბის შემფასებელ მონაცემებზე/რიცხობრივ მაჩვენებელზე გავლენას შესაძლებელია ახდენდეს როგორც ქვეყნის სოციალური პოლიტიკა (შეღავათები, დახმარებები, სხვა სოციალური ტრანსფერები) ასევე ეკონომიკური განვითარების ტემპი. თუმცა, სიღარიბის ბუნებრივი შემცირების ერთადერთი გზა ეკონომიკური განვითარებაა. შესაბამისად, სწორია მიდგომა, რომ სიღარიბის აბსოლუტურ ზღვარს მიღმა მყოფი მოქალაქეების ოდენობის შემცირება ეკონომიკურ ზრდას დაუკავშირდეს, თუმცა სიღარიბის სრულად აღმოფხვრა (ზღვარს მიღმა მყოფ პირთა ოდენობის „განულება“) უტოპიური მიზანია.
დასახელებული მაჩვენებლების შესაბამისად, ორი ალტერნატიული სცენარით სიღარიბის აღმოფხვრის პერიოდად არსებული ზრდის (ბოლო ორი წლის საშუალო) პირობებში 2030 წელი, 7%-იანი ზრდის შემთხვევაში კი, 2026 წელი შეიძლება მივიჩნიოთ. ეკონომიკური მონაცემების მოსალოდნელი საორიენტაციო მონაცემები ორივე სცენარისათვის ცხრილი 1-შია ასახული.
ცხრილი 1: მშპ-ს ცვლილება განსხვავებული სცენარის შემთხვევაში (2011 წლის საერთაშორისო დოლარი)
2025
2026
2027
2028
2029
2030
ზრდის სცენარი - 4.75%
მშპ პპპ (მლრდ)
37.89
41.57
52.43
54.92
57.53
60.26
63.13
66.12
პპპ მშპ სულზე
10 159
11 200
14 176
14 850
15 555
16 294
17 068
17 956
ზრდის სცენარი - 7%
38.70
44.31
62.15
66.50
71.15
76.13
81.46
87.17
10 377
11 938
16 804
17 980
19 238
20 585
22 026
23 670
წყარო: მსოფლიო ბანკი; გაერო; ავტორის გაანგარიშებები
2017 წლის მდგომარეობით, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით გაანგარიშებული მთლიანი შიდა პროდუქტი (2011 წლის საერთაშორისო დოლარში) საქართველოში 36.2 მლრდ საერთაშორისო დოლარს შეადგენს. 4.5%-იანი ზრდის სცენარით 2030 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი საორიენტაციოდ 66.12 მლრდ, 7%-იანი ზრდის სცენარით 2026 წელს კი 66.5 მლრდ საერთაშორისო დოლარს მიაღწევს.
მოსახლეობის ოდენობის ცვლილების მოსალოდნელი ტენდენციის გათვალისწინებით, მოცემული პირობებით ორივე შემთხვევაში მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით გაანგარიშებული რეალური მშპ ერთ სულზე 17 956-17 980 საერთაშორისო დოლარს გაუტოლდება. ცხრილი 2 ასახავს სიღარიბის მაჩვენებლებს იმ ევროპული ქვეყნებისათვის, რომლებსაც ერთ სულზე მშპ მოცემული ოდენობის მიდამოებში უფიქსირდებოდათ უახლოეს წარსულში. სიღარიბის საზომად აღებულია 1.9$ დღიური მოხმარების ზღვარს მიღმა მყოფ პირთა ოდენობა, რათა უზრუნველყოფილ იქნას შესადარისობა განსხვავებულ ქვეყნების მაჩვენებლებს შორის.
ცხრილი 2: შესადარისი ქვეყნების სიღარიბის მაჩვენებლები 2010-2016 წლებისათვის
სიდიდე
საშუალო
ზღვარი 1.90$
2.0%
2.2%
1.7%
1.5%
1.9%
პშპ პპპ (2011)
15 283
15 676
15 772
15 939
16 324
16 999
17 793
16 255
1.2%
0.7%
1.0%
0.8%
20 183
20 758
20 343
20 299
20 364
21 026
21 922
20 699
0.5%
22 741
24 543
25 692
26 283
27 114
27 550
28 110
26 005
1.3%
28 726
26 141
24 364
23 746
24 082
24 170
24 212
25 063
0.0%
20.0%
70.0%
50.0%
26.7%
22 404
22 841
22 582
23 119
24 161
25 034
25 664
23 687
1.1%
18 252
19 773
20 828
21 564
22 172
23 019
23 743
21 336
ლიეტუვა
21 071
22 854
24 049
25 144
26 258
27 046
28 034
24 922
4.5%
5.7%
6.7%
7.2%
6.2%
17 469
17 908
18 361
19 077
19 802
20 666
21 782
19 295
0.3%
0.4%
17 959
19 661
20 282
21 651
22 402
23 388
23 756
21 300
როგორც ცხრილიდან ჩანს, უახლოეს წარსულში 18 ათასი საერთაშორისო დოლარის მიდამოებში ერთ სულზე დაანგარიშებული მშპ-ს მქონე ევროპულ ქვეყნებში 1.9$-იანი მოხმარების ზღვარს მიღმა მცხოვრებ პირთა ოდენობა ძირითადად 0.8%-1.3%-ის ინტერვალშია[4]. გამონაკლისია რუმინეთი, სადაც სიღარიბის დონე ძირითად ჯგუფთან შედარებით, მაღალია და საშუალოდ 6.2%-ს შეადგენს, თავის მხრივ, თურქეთში ანალოგიური მაჩვენებელი მხოლოდ 0.4%-ია. ცალკეულ ქვეყნებში სიღარიბის დონეზე, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვა ეკონომიკურ მაჩვენებელზე, სპეციფიკური ფაქტორები მოქმედებს. შესაბამისად, ერთ ქვეყანაში მონაცემებს შორის არსებული კორელაცია, სხვა ქვეყნებშიც იდენტური შესაძლებელია არ იყოს. ზოგადი სურათიდან გამომდინარე მოსალოდნელია, რომ დასახელებული სცენარით მოვლენათა განვითარების პირობებში, განცხადებაში მითითებულ ვადებში სიღარიბის სრულად აღმოფხვრა საქართველოში შესაძლებელი არ იქნება, თუმცა ვითარება არსებითად გაუმჯობესდება.
[1] სიღარიბის დონის შეფასების ალტერნატიული მეთოდი გამოყენებული მსოფლიო ბანკის მიერ, გაიანგარიშება 2011 წლის საერთაშორისო დოლარში
[2] პპპ მთლიანი შიდა პროდუქტი 2011 წლის საერთაშორისო დოლარში. პპპ მშპ-ს გაანგარიშების მეთოდოლოგია ითვალისწინებს ქვეყნებს შორის ვალუტის მსყიდველუნარიანობაში არსებულ განსხვავებას

Resume: There are multiple methodologies to measure the level of poverty in a country. The Speaker of the Parliament of Georgia, considering the figure in his statement, refers to the amount of people living below the absolute poverty line. This indicator is measured by the National Statistics Office of Georgia. The newest available data is from 2017 and not from 2018. As of 2017, 21.9% of Georgia’s population; that is, 816,000 people, were living below the absolute poverty line. Nearly 186,000 people (5%) live with a USD 1.9 daily consumption[1] level.
Taking into account Irakli Kobakhidze’s figures, there are two alternative period scenarios for poverty eradication: with the existing economic growth rate (last two years average – 4.75%), it will be 2030 whilst it will be 2026 at a 7% growth rate. Given the expected trend in the population number, the GDP per capita[2] (purchasing power parity) will be around 18,000 international dollars in both scenarios.
In European countries with the GDP per capita close to 18,000 international dollars,[3] the amount of people living below the USD 1.9 daily consumption level is mostly within the margins of 0.8% - 1.3%. Romania is an exception where the poverty level is relatively high at 6.2% whilst Turkey is only at 0.4%. The level of poverty, as well as any other indicator in every country, is affected by specific factors. Therefore, it is possible that the correlation between some data in one country might not be similar in another. Given the general picture, it is expected that under the aforementioned scenario, it will not be possible to fully eradicate poverty in Georgia in the timeframe indicated in the statement but the situation will be substantially improved.
Despite the aforementioned, considering the specific nature of the statement, as it contains several assumptions with references to future estimates, FactCheck leaves Irakli Kobakhidze’s statement without a verdict.
The Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, stated that in accordance with the previous year’s data, there are 800,000 people in Georgia living below the poverty line. As clarified by Mr Kobakhidze, it will take ten-to-12 years with the current economic growth rate to fully eradicate poverty whilst with a 7% economic growth rate, a period of seven-to-eight years will be needed. There are multiple methodologies to measure the level of poverty in a country. The Speaker of the Parliament of Georgia, considering the figure in his statement, refers to the amount of people living below the absolute poverty line. This figure is measured by the National Statistics Office of Georgia whilst the methodology is based on the World Bank’s Basic Needs Method. The Basic Needs Method measures poverty based on the research of incomes and expenses of domestic households. The poverty line is measured by the value of the minimum caloric intake recommended for a working-age male. The latest available figure is from 2017. As of 2017, 21.9% of Georgia’s population; that is, 816,000 people, were living below the absolute poverty line.
Graph 1: Trend of Changes in Population Living Below the Poverty Line
Poverty measuring figures/indicators might be affected by both the social policy of the country (sustenance, aid and other social transfers) and the economic growth rate. However, the only way for a natural reduction of poverty is economic development. Therefore, the approach to tie the reduction of the number of citizens below the absolute poverty line to economic growth is correct although the full eradication of poverty (bringing the number of people below the poverty line to zero) is a utopian goal.
Taking into account the aforementioned figures, there are two alternative scenarios for the period for poverty eradication: with the existing economic growth rate (last two years average), it will be 2030 whilst it will be 2026 with a 7% growth. Table 1 illustrates the estimated economic figures for both scenarios.
Table 1: GDP Change Under Different Scenarios (2011 International Dollars)
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Growth Scenario - 4.75%
GDP PPP (Billion)
37.89
41.57
52.43
54.92
57.53
60.26
63.13
66.12
GDP PPP (Per Capita)
10,159
11,200
14,176
14,850
15,555
16,294
17,068
17,956
Growth Scenario - 7%
GDP PPP(Billion)
38.70
44.31
62.15
66.50
71.15
76.13
81.46
87.17
10,377
11,938
16,804
17,980
19,238
20,585
22,026
23,670
Source: World Bank, UN, Author’s calculations
The 2017 GDP (in international dollars), calculated in purchasing power parity, is 36.2 billion international dollars in Georgia. Under the 4.5% growth scenario, that figure will reach 66.12 billion by 2030 whilst it will reach 66.5 billion international dollars under a 7% growth.
Taking into account the expected trend of population changes and with aforementioned figures, in both cases the real GDP PPP per capita will be 17,956 – 17,980 international dollars. Table 2 illustrates poverty figures for those European countries which used to have a GDP per capita within the same margin in the nearest past. The amount of people living below the USD 1.9 daily consumption is taken as the poverty measurement to ensure the comparability of the data for different countries.
Table 2: Poverty Figures for Comparable Countries for 2010-2016
Value
Average
Threshold 1.90$
2.2%
1.7%
GDP PPP (2011)
15,283
15,676
15,772
15,939
16,324
16,999
17,793
16,255
Croatia
1.0%
20,183
20,758
20,343
20,299
20,364
21,026
21,922
20,699
22,741
24,543
25,692
26,283
27,114
27,550
28,110
26,005
28,726
26,141
24,364
23,746
24,082
24,170
24,212
25,063
Hungary
20.0%
70.0%
50.0%
26.7%
22,404
22,841
22,582
23,119
24,161
25,034
25,664
23,687
1.1%
18,252
19,773
20,828
21,564
22,172
23,019
23,743
21,336
21,071
22,854
24,049
25,144
26,258
27,046
28,034
24,922
Romania
4.5%
5.7%
6.7%
7.5%
6.2%
17,469
17,908
18,361
19,077
19,802
20,666
21,782
19,295
17,959
19,661
20,282
21,651
22,402
23,388
23,756
21,300
As illustrated by the table, in the European countries which had a GDP per capita close to 18,000 international dollars, the number of people living below the USD 1.9 daily consumption line is mostly within the range of 0.8% - 1.3%.[4] Romania is an exception where the poverty level is relatively high and constitutes 6.2% whilst Turkey is only 0.4%. The level of poverty, as well as any other indicator in every country, is affected by specific factors. Therefore, it is possible that the correlation between some data in one country might not be similar in another. Given the general picture, it is expected that under the aforementioned scenario, it will not be possible to fully eradicate poverty in Georgia in the timeframe indicated in the statement although the situation will be substantially improved.
[1] An alternative poverty measuring method used by the World Bank. Calculations are made in 2011 international dollars.
[2] GDP PPP in 2011 international dollars. The methodology of GDP PPP calculation takes into account differences in currency purchasing power between the countries.