ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება არის ტყუილი.
რეზიუმე: სახელმწიფო ბიუჯეტის მაჩვენებლები ეროვნულ ვალუტაშია გამოსახული, რადგან ანგარიშსწორება (შემოსულობები), ისევე როგორც ბიუჯეტიდან სახსრების ხარჯვა (გადასახდელები), ეროვნულ ვალუტაში ხორციელდება. შესაბამისად, სხვადასხვა პერიოდის მაჩვენებლების შედარება ლარებში უნდა მოხდეს და დოლარში კონვერტაციის დასაბუთებული საფუძველი არ არსებობს. სახელმწიფო ბიუჯეტის მაჩვენებლების უცხოურ ვალუტაში დათვლა არასწორია და შედარების თვალსაზრისით არაობიექტური.
2003-2012 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტის ლარში გამოსახული შემოსულობები 558.9%-ით, 6.6-ჯერ გაიზარდა, ხოლო 2012 წლიდან დღემდე კი - 55.4%-ით, 1.6-ჯერ არის გაზრდილი. აქვე აღსანიშნავია, რომ ამ ორი პერიოდის შედარებაც არაა მართებული, ვინაიდან ამ პერიოდებში წლების რაოდენობა განსხვავებულია. ასევე, აღსანიშნავია ე.წ. საბაზისო ეფექტი (2004 და შემდეგი რამდენიმე წელი), როცა ბიუჯეტის მოცულობა პატარაა და ნებისმიერი ზრდა მაღალ პროცენტულ მონაცემს აჩვენებს.
როგორც აღვნიშნეთ, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების დოლარში დათვლა არასწორია, თუმცა ამ „მეთოდით“ დათვლილი მაჩვენებლებიც არ ემთხვევა ექს-პრეზიდენტის მიერ დასახელებულ რიცხვებს. 2003-2012 წლებში დოლარში გამოსახული სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები 756.3%-ით, 8.6-ჯერ, ხოლო 2012 წლიდან დღემდე კი, 3.2%-ით გაიზარდა.
„რუსთავი 2“-ის გადაცემა „არჩევანში“ საქართველოს ექს-პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა მის პრეზიდენტობის პერიოდსა და ამჟამინდელ მდგომარეობაზე ისაუბრა. ექს-პრეზიდენტის თქმით, მისი მმართველობის დროს სახელმწიფო ბიუჯეტი 10-ჯერ გაიზარდა, ხოლო „ქართული ოცნების“ პირობებში კი, დოლარებში დათვლილი ბიუჯეტი 8%-ით შემცირდა.
საქართველოს ფულის ერთეული ლარია, რომელიც ქვეყნის ტერიტორიაზე ერთადერთი კანონიერი გადახდის საშუალებაა. შესაბამისად, სახელმწიფო ფინანსები ეროვნულ ვალუტაში - ლარში ითვლება. ამასთან, სხვადასხვა წლის ეროვნული შემოსავლების უცხოურ ვალუტაში დათვლა არაობიექტურია, რადგან საკურსო ცვლილება გათვალისწინებული არ არის.
2004 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები, წინა წელთან შედარებით, 46.0%-ით გაიზარდა და 1 773.7 მლნ ლარი შეადგინა. 2003-2012 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები წინა წელთან შედარებით მხოლოდ 2009 წელს, 11.3%-ით შემცირდა, რაც ომის შემდეგი პერიოდის ეკონომიკურმა რეცესიამ გამოიწვია. 2003-2012 წლებში კი, ბიუჯეტის შემოსულობები 558.9%-ით გაიზარდა, რაც 6.6-ჯერ ზრდას ნიშნავს. სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები, წინა წელთან შედარებით, 2013 წელსაც 3.6%-ით შემცირდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების გეგმის მაჩვენებლის მიხედვით, წინა წელთან მიმართებით ზრდა იყო დაგეგმილი, მაგრამ ბიუჯეტის შემოსულობების შესრულების მაჩვენებელი გეგმას 708.1 მლნ ლარით ჩამორჩა. 2012 წლიდან დღემდე, ჯამურად, სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები გაზრდილია 55.4%-ით, 1.6-ჯერ. 2012 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობებმა 8 004.0 მლნ ლარი შეადგინა, ხოლო მიმდინარე წლის განახლებული გეგმა 12 440.9 მლნ ლარია. 2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტით, შემოსულობების მაჩვენებელი, მიმდინარე წლის გეგმასთან შედარებით, 1.4%-ით მეტი, 12 611.6 მლნ ლარია. მიუხედავად იმისა, რომ ზრდის მაჩვენებელი წინა ხელისუფლების დროს უფრო მაღალი იყო, ვიდრე ბოლო წლებში, ამის განმაპირობებელი თავად ბიუჯეტის მოცულობაა. ანუ, სახეზეა ე.წ. საბაზისო ეფექტი (2004 და შემდეგი რამდენიმე წელი), როცა ბიუჯეტის მოცულობა პატარაა და ნებისმიერი ზრდა მაღალ პროცენტულ მონაცემს აჩვენებს. 2003 წელს ბიუჯეტი 1 214.7 მლნ ლარის შეადგენდა, ხოლო „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდის მაჩვენებლების შესადარებელი საწყისი კი გაცილებით მაღალია. 2012 წელს ბიუჯეტის შემოსულობებმა 8 004.0 მლნ ლარი შეადგინა. ასევე, განცხადებაში აღნიშნული პერიოდების ერთმანეთთან შედარება არაობიექტურია, რადგან ეს პერიოდები არათანაბარია (9 წელი და 6 წელი).
გრაფიკი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები (მლნ ლარი, %)
სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების ძირითადი წყარო გადასახადებიდან მიღებული შემოსავალია. შესაბამისად, ქვეყნის საგადასახადო სისტემის ცვლილება, არსებული გადასახადის განაკვეთის ცვლილება პირდაპირ გავლენას ახდენს ბიუჯეტის შემოსავლებზე. ამრიგად, ჩვენ მიერ 2012-2018 წლების მაჩვენებლების ანალიზისას გათვალისწინებულია, რომ გადასახადების დონის ზრდა არ დაფიქსირებულა (გარდა აქციზის განაკვეთის პერიოდულად მატებისა) და ამ პერიოდში გადასახადების სახეები და განაკვეთი იგივე იყო, რაც 2008-2012 წლებში. აქვე აღსანიშნავია მოგების გადასახადის რეფორმა რომელმაც დასაბეგრი ბაზის შემცირების შედეგად, ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების შემცირება განაპირობა. 2008 წლამდე კი 21 სახის გადასახადი არსებობდა. თანაბარი გადასახადების პირობებში, საბიუჯეტო შემოსავლების მოცულობის ზრდა ეკონომიკურ ზრდას და საგადასახდო ადმინისტრირების გაუმჯობესებას უკავშირდება.
მიუხედავად იმისა, რომ საბიუჯეტო შემოსავლების უცხოურ ვალუტაში გამოსახვა და შედარება არასწორია, შეგვიძლია ვნახოთ სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები დოლარშიც (იმავე წლის გასაშუალოებული კურსით). 2003 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები 566.1 მლნ დოლარი იყო, რაც 2012 წელს 4 847.2 მლნ დოლარს შეადგენდა. ამდენად, დოლარებში დათვლილი სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები ამავე პერიოდში 756.3%-ით, 8.6-ჯერ გაიზარდა. რაც შეეხება 2012 წლიდან დღემდე, ამ შუალედში დოლარში დათვლილი შემოსულობები 3.2%-ით არის გაზრდილი.
გრაფიკი 2: სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები (მლნ დოლარი, %)[i]
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო; საქართველოს ეროვნული ბანკი
[i] მიდგომა არ არის რელევანტური რეალური მდგომარეობის შესაფასებლად და გამოყენებულია მხოლოდ განცხადებაში დასახლებული რაოდენობრივი მაჩვენებლების გადასამოწმებლად.

FactCheck concludes that Mikheil Saakashvili’s statement is a LIE.
Resume: State budget figures are given in the national currency because payments (revenues) as well as spending budget funds (expenses) are carried out in the national currency. Therefore, figures for different periods should be compared in GEL given that there is no legitimate ground to convert these amounts into USD. The calculation of state budget figures in a foreign currency is incorrect and not objective for comparison.
In 2003-2012, Georgia’s state budget GEL denominated revenues increased by 558.9%; that is, by a factor of 6.6 whilst incomes have increased by 55.4% or by a factor of 1.6 from 2012 to today. It is not appropriate to make a comparison of these two periods because of the difference in the number of years in each period. Of additional note is the so-called base effect (2004 and several subsequent years) when the budget is so small that any kind of growth produces a high percentage figure.
Calculating state budget revenues in USD is inappropriate. However, even when using this methodology, the numbers given in the former President’s statement do not correspond to actual figures. In 2003-2012, USD denominated state budget revenues increased by 756.3% whilst revenues have increased by 3.2% from 2012 to today.
On air on Rustavi 2’s talk show, Archevani, the former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, discussed his presidency and the current situation. The former President stated that the state budget increased tenfold in his time whilst it had decreased under the Georgian Dream by 8% in USD.
Georgia’s national currency is GEL which is the country’s only legal tender for its entire territory. Therefore, state finances are calculated in the national currency – in GEL. In addition, the calculation of revenues in a foreign currency for different years is not objective because it does not take the currency exchange rate into account.
In 2004, state budget revenues increased by 46% as compared to the previous year and reached GEL 1,773.7 million. In the period of 2003-2012, only 2009 showed a decrease in state budget revenues by 11.3% as compared to the previous year which was caused by the post-war economic recession. In 2003-2012, budget revenues increased by 558.9% which makes for growth by a factor of 6.6. State budget revenues decreased by 3.6% in 2013 as compared to the previous year whilst the plan for 2013’s state budget revenues foresaw growth in this component. However, the budget revenues fulfillment figure lagged behind the planned amount by GEL 708.1 million. Since 2012 to today, state budget revenues have increased by 55.4% which accounts for an increase by a factor of 1.6. In 2012, state budget revenues amounted to GEL 8,004 million whilst the figure is GEL 12,440.9 million in accordance with the updated plan for this year. The draft state budget for 2019 shows revenues 1.4% higher (GEL 12,611.6) as compared to the plan for this year. Even though the growth margin was higher under the previous government as compared to the last years, this is because of the size of the budget. This is the so-called base effect (2004 and several years afterwards) when the budget is so small that any kind of growth produces high percentage figures. In 2003, the state budget was GEL 1,214.7 million whilst the starting figure for comparing the numbers during the Georgian Dream’s tenure in power is substantially higher. The budget revenues for 2012 comprised GEL 8,004 million. In addition, it is not objective to compare the periods named in Mikheil Saakashvili’s statement because these periods are unequal (nine years and six years).
Graph 1: State Budget Revenues (GEL Million, %)
The main source of state budget revenues is tax income. Therefore, any alteration of a country’s tax system and changes in tax rates directly affect budget revenues. Therefore, FactCheck’s analysis for 2012-2018 takes into account that taxes were not increased (except the periodically rising excise tax rate) and the types and rates of taxes were the same for this period as they were in 2008-2012. Of note is that the profit tax reform resulted in a decrease of budget tax incomes after reducing the taxable base. There were 21 types of taxes before 2008. Taxes being equal, the growth in budget revenues is related to economic growth and improvements in administering taxes.
Even though the denomination and comparison of budget revenues in a foreign currency is incorrect, we can also see state budget revenues in USD (using the average currency exchange rate of the same year). In 2003, state budget revenues were USD 566.1 million whilst this figure increased to USD 4,847.2 million in 2012. Therefore, the USD denominated state budget incomes increased by 756.3% which is a factor of 8.6. For the period from 2012 up until the present day, USD denominated budget revenues have increased by 3.2%.
Graph 2: State Budget Revenues (USD Million, %)[1]
Source: Ministry of Finance of Georgia, National Bank of Georgia
[1] This is not an appropriate approach for assessing the existing situation and is used only to verify the numbers given in the statement.