მსოფლიოში სამედიცინო მიზნებისთვის კანაფის წარმოება იზრდება და სხვადასხვა პროგნოზით, 2024-2025 წლისთვის 25 მილიარდი დოლარის ბაზარი იქნება
ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ივანე მაჭავარიანის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: 2018 წლის აგვისტოში „Global Market Insights“-მა სამედიცინო მარიხუანას ბაზრის ზომის შესახებ კვლევა გამოაქვეყნა, სადაც ბაზრები სამედიცინო კანაფის[1] ტიპის, მოხმარების გზებისა და დისტრიბუციის მეთოდების მიხედვით არის გაანალიზებული. კვლევაში აღნიშნულია, რომ ბოლო წლებში სამედიცინო კანაფთან მიმართებით მეცნიერული კვლევების მომრავლება, ასევე იმ ქვეყნების რიცხვის ზრდა, რომლებიც სამედიცინო მოხმარების მიზნით მარიხუანას ლეგალიზაციას ახდენენ და თავად სამედიცინო მარიხუანაზე დაფუძნებული პრეპარატების რაოდენობრივი ზრდა, მომავალში ბაზარზე სამედიცინო კანაფზე მოთხოვნას მკვეთრად გაზრდის. კვლევის პროგნოზის თანახმად, სამედიცინო მარიხუანას მსოფლიო ბაზრის ზომა 2017 წელს 7 მილიარდ დოლარზე მეტია და 2018-დან 2024 წლამდე 36%-იანი კუმულატიური წლიური ზრდის ტემპია (CAGR) მოსალოდნელი. შედეგად, სამედიცინო მარიხუანას ბაზრის მოცულობა 55 მილიარდ დოლარს გადააჭარბებს.   ანალიზი 16 სექტემბერს ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა, განაცხადა: „წლიდან წლამდე სამედიცინო მიზნებისთვის კანაფის წარმოება გეომეტრიული პროგრესიით იზრდება და სხვადასხვა პროგნოზით, 2024-2025 წლისთვის 25 მილიარდ დოლარის ბაზარი იქნება“. 2018 წლის 13 სექტემბერს საქართველოს მთავრობამ პარლამენტში წარადგინა კანონპროექტი, რომელიც მცენარე კანაფის სამედიცინო ან/და სამრეწველო მიზნით დათესვის, მოყვანის, კულტივირებისა და წარმოების სამართლებრივი საფუძვლის შექმნას ისახავდა მიზნად. თუმცა, ფართო საზოგადოებრივი პროტესტის შემდეგ, კანონპროექტის განხილვა პარლამენტში შეჩერდა. ამჟამად უცნობია, გაგრძელდება თუ არა დისკუსია აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით. 2018 წლის აგვისტოში „Global Market Insights“-მა სამედიცინო მარიხუანას ბაზრის ზომის შესახებ კვლევა გამოაქვეყნა. მასში ბაზრები გაანალიზებულია სამედიცინო კანაფის ტიპის (თუ რომელი დაავადების სამკურნალოდ გამოიყენება), მოხმარების გზებისა (ინჰალაცია, ორალური, ადგილობრივი) და დისტრიბუციის მეთოდების (დისპანსერები, ონლაინ) მიხედვით. ასევე, წარმოდგენილია ანგარიში ინდუსტრიის ანალიზის შესახებ, რეგიონული პერსპექტივები, ფასების ტრენდები, კონკურენტული ბაზრის წილი და პროგნოზები 2018-2024 წლებისათვის. კვლევის დასაწყისში ინდუსტრიის ტენდენციაა განხილული და აღნიშნულია, რომ სამედიცინო მარიხუანის ბაზრის ზომა 2017 წელს 7 მილიარდ დოლარზე მეტით შეფასდა და 2018-დან 2024 წლამდე 36%-იანი კუმულატიური წლიური ზრდის ტემპია (CAGR)[2] მოსალოდნელი.   გრაფიკი 1: სამედიცინო კანაფის ბაზრის ზომა, 2013-2024 წლები 888888 წყარო: Global Market Insights   კვლევაში პროგნოზები გაკეთებულია როგორც ბაზრის ზრდის გამომწვევი, ასევე შესაძლო შემაფერხებელი ფაქტორების გათვალისწინებისა და ანალიზის შედეგად. სამედიცინო მარიხუანას ბაზრის ზრდის გამომწვევ ფაქტორებს წარმოადგენს: სამედიცინო მარიხუანაზე მოთხოვნის ზრდა სხვადასხვა დაავადებების სამკურნალოდ, მოთხოვნა სამედიცინო კანაფის ლეგალიზების შესახებ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში და მარიხუანას სამედიცინო გამოყენების მიზნით კლინიკური კვლევების რაოდენობრივი ზრდა. ხოლო ინდუსტრიის განვითარების შესაძლო შემაფერხებელი მიზეზებია: კანაფზე დამზადებული პრეპარატებისათვის დამახასიათებელი გვერდითი მოვლენები (თავბრუსხვევა, აჩქარებული გულისცემა, ძილიანობა), რომელმაც შესაძლოა ხელი შეუშალოს ბაზრის ზრდას და სამედიცინო მარიხუანას ბიზნეს ბანკინგის (ბიზნეს სესხებისა და კრედიტების გამცემ ინსტიტუტთან თანამშრომლობა) სირთულეები. კვლევაში ნათქვამია, რომ თერაპიული მიზნებისთვის (ნევროლოგიური პრობლემების, კიბოს, HIV/AIDS ვირუსის, ეპილეპტიური შეტევებისა და კუნთების სპაზმების მკურნალობა) სამედიცინო მარიხუანას მზარდი გამოყენება მისი ბაზრის ზრდას გამოიწვევს. აშშ-ის ჯანდაცვის ეროვნული სერვისის კვლევის თანახმად, ქვეყანაში 25 მილიონი ადამიანი განიცდის ქრონიკული დაავადებებისგან გამოწვეულ ტკივილს. გარდა ამისა, არაერთმა სახელმწიფომ მიიღო კანონი, რომელიც მოსახლეობას სამედიცინო მიზნებისთვის მარიხუანას გამოყენების შესაძლებლობას აძლევს. სამედიცინო მიზნებისთვის მარიხუანას გამოყენების პოტენციალის კვლევა ასევე მსოფლიოს მასშტაბით ძლიერდება. სფეროს ექსპერტები ვარაუდობენ, რომ აღნიშნული კვლევები გამოიწვევს კანაფისგან წარმოებული ახალი პრეპარატების დამტკიცებასა და სამედიცინო მარიხუანის ბაზრის ზრდას. ამჟამად, სამედიცინო მარიხუანას პრეპარატების 75% ქრონიკული ტკივილების გაყუჩების მიზნით გამოიყენება. არსებული კვლევების თანახმად, ყოველწლიურად 10-დან 1 ზრდასრულ ადამიანს უდგინდება ქრონიკული დაავადებებისა და მათგან გამოწვეული ტკივილების დიაგნოზი. სწორედ ამ უკანასკნელმა გამოიწვია ბაზარზე მარიხუანას სამედიცინო მოხმარების მიზნით მოთხოვნის ზრდა. მკვლევრები ვარაუდობენ, რომ ნეიროპათიური დაავადებების ზრდის ფონზე, მისი მკურნალობისათვის ბაზარზე სამედიცინო კანაფზე მოთხოვნა გაიზრდება. გარდა ამისა, სამედიცინო კანაფზე მოთხოვნის 37.4%-ით ზრდა მოსალოდნელია კანის დაავადებების (ეგზემა და ფსორიაზი) მკურნალობის მიზნით. სამედიცინო მარიხუანას ინჰალაციური სეგმენტის ბაზარი 2017 წლის მონაცემებით 5 330 მილიონ აშშ დოლარად შეფასდა. მკვლევრები ვარაუდობენ, რომ მისი სხვადასხვა სახის უპირატესობა, როგორიცაა მარტივად კონტროლირებადი დოზირება და ორგანიზმში კანაბინოიდების ეფექტური აბსორბცია, ბაზარზე ინჰალაციური მარიხუანას მიმართ მოთხოვნის მხოლოდ ზრდას გამოიწვევს. გარდა ამისა, 2018-2024 წლებში სამედიცინო მარიხუანასგან დამზადებული ადგილობრივი მოხმარებისათვის განკუთვნილი პროდუქტის (მალამოები, ლოსიონები, გელები და ცხელსაფენები, რომლებიც კანის ანთების სამკურნალოდ გამოიყენება) ბაზრის კუმულატიური წლიური ზრდის ტემპი 37.2%-ის დონეზეა მოსალოდნელი. ამჟამად, სამედიცინო კანაფის მსოფლიო ბაზარზე 10 ყველაზე მსხვილი კომპანია ფუნქციონირებს. ზოგი მათგანი ერთიანდება ან თანამშრომლობას აფორმებს იმისათვის, რომ გაზარდონ მისაწვდომობის გეოგრაფიული არეალი, პროდუქტის პორტფოლიო და ადგილი ბაზარზე. კვლევაში აღნიშნულია, რომ სამედიცინო კანაფის ინდუსტრია ჯერ კიდევ ჩამოყალიბების პროცესშია და განვითარების მნიშვნელოვანი ეტაპი წინ აქვს. სამედიცინო მარიხუანას ბაზარზე უმსხვილეს რეგიონებს აშშ და ევროპა წარმოადგენენ. ბაზრის დეტალური ანალიზის შედეგად, კვლევის საბოლოო პროგნოზით, რომლის თანახმადაც, კუმულატიური წლიური ზრდის ტემპი (CAGR) 36%-ს შეადგენს და 2024 წლისთვის სამედიცინო მარიხუანას ბაზარი 55 მილიარდ დოლარს გადააჭარბებს.     [1] სამედიცინო კანაფი, რეკრეაციულისგან განსხვავებით, არ შეიცავს ან მინიმალური რაოდენობით შეიცავს ფსიქოაქტიურ ნივთიერება ტეტრაჰიდროკანაბინოლს და შესაბამისად, თრობას არ იწვევს. [2] კუმულატიური წლიური ზრდის ტემპი წარმოადგენს საშუალო წლიური ზრდის ტემპს გარკვეულ პერიოდზე, რომელიც ერთ წელზე მეტია და გამოითვლება ფორმულით: CAGR(1,n) = [(EV/BV)1/n] – 1 სადაც EV - საბოლოო ღირებულებაა, BV - საწყისი ღირებულება, n - პერიოდის(წლის, თვის) რიცხვი რომლისთვისაც გაიანგარიშება ზრდის ტემპი.

Resume: In August 2019, Global Market Insights published a research study on the size of the medical marijuana market. The research study analyses markets in terms of the type of medical cannabis,[1] the ways of consumption and the methods for its distribution. It is also noted that the increase in the number of scientific studies about medical cannabis as well as the growing number of countries which have legalized marijuana for medical purposes and the ever-expanding amount of medications based on medical marijuana in the last years will result in a sharply increased market demand for medical cannabis in the future.
In accordance with the research’s estimates, the size of the medical marijuana market exceeded USD 7 billion as of 2017 and is expected to have a 36% cumulative annual growth rate (CAGR) in the period of 2018-2024. As a result, the size of the medical marijuana market will exceed USD 55 billion.
On 16 September 2018, on air on TV Imedi, the Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, stated: “The production of medical marijuana is increasing annually and there will be a cannabis market of USD 25 billion by 2024-2025.”
On 13 September 2018, the Government of Georgia submitted a bill to the Parliament of Georgia which envisioned the establishment of a legal ground for planting, growing, cultivating and producing the cannabis plant for medical or/and industrial purposes. However, a discussion on the bill at the Parliament was stopped following a public backlash. Currently, it is unknown whether or not this discussion will be continued.
In August 2018, Global Markets Insight published a research study on the size of the medical marijuana market. The research study analyses the markets in terms of the type of medical cannabis (its use for the treatment of certain diseases), the ways of consumption (inhalation, oral, topical) and the methods for its distribution (dispensers, online). The research study also offers a report on industry analysis, regional perspectives, price trends and a competitive market share and prognosis for 2018-2024.
In the study, its authors offer an analysis of industry trends and note that the size of the medical marijuana market was estimated to be over USD 7 billion as of 2017 and is expected to have a 36% cumulative annual growth rate (CAGR) in the period of 2018-2024.[2]
Graph 1: Medical Cannabis Market Size, 2013-2014
Source: Global Market Insights
The research estimates are based on the taking into account and analysing of two factors – those contributing to the growth of the market and those possibly impeding its expansion. Of the factors contributing to the growth of the marijuana market are: a growing demand for medical marijuana for the treatment of different diseases, a demand for the legalisation of medical cannabis in different countries of the world and the increasing number of clinical research studies on using marijuana for medical purposes. The factors possibly impeding the development of the medical marijuana industry are: side effects (dizziness, increased heartbeat, sleepiness) of medications based on cannabis which might hamper market growth as well as difficulties associated with medical marijuana business banking (business loans and cooperation with loan issuing institutions).
The research says that the growing use of medical marijuana for therapeutic purposes (for the treatment of neurological problems, cancer, HIV/AIDS, epileptic seizures and muscle spasms) will result in the expansion of its market. In accordance with the United States Public Health Service’s research, 25 million people suffer from the pain of chronic ailments. In addition, a number of US states has adopted legislation allowing people to use marijuana for medical purposes. Research on the potential use of marijuana for medical purposes is getting more vigorous worldwide. Field experts assume that these research studies will lead to the approval of new medication produced from cannabis and this will result in the growth of the marijuana market.
Currently, nearly 75% of medical marijuana medications are used to relieve chronic pain. In accordance with the existing scholarship, one out of ten people are diagnosed with painful chronic ailments annually. This is precisely what has contributed to the growth of the market demand for marijuana for medical purposes. Researchers assume that the market demand for medical cannabis will increase in light of the growth of neuropathic diseases. In addition, a 37.4% growth in the use of medical cannabis to treat skin diseases (psoriasis and eczema) is expected.
As of 2017, the inhalation segment of the medical marijuana market was assessed at USD 5,330 million based on different sources. Researchers believe that the different advantages of inhalation, such as an easily controlled dosage and the effective absorption of cannabinoids in the body, will only increase the demand for inhaled marijuana. In addition, a 37.2% compound annual growth rate in medical marijuana-based products designated for local consumption (ointments, lotions, gels and poultices which are used for the treatment of skin inflammation) is expected in the period of 2018-2024.
As of today, the global medical cannabis market is dominated by the ten largest companies in the world. Some of them merge or expand their cooperation in order to increase their geographic access area, product portfolio and market share. The aforementioned research study notes that the medical cannabis industry is still in the development stage and has yet to undergo an important phase of progress. The USA and Europe are largest regions for the medical marijuana market.
As a result of detailed market analysis, the compound annual growth rate (CAGR) constitutes 36% and the value of the medical marijuana market will surpass USD 55 billion by 2024 according to the final estimates of the research study.
[1] In contrast to recreational cannabis, medical cannabis does not contain (or contains a very little amount) the psychoactive substance tetrahydrocannabinol and, therefore, does not cause drug intoxication.
[2] The cumulative annual growth rate is the annual growth rate for a certain period which is more than one year and is calculated with the following formulae: CAGR(1,n) = [(EV/BV)1/n]– 1, where EV is the ending value, EV is the beginning value and n is a period (month, year) for which the growth rate is calculated.