სკოლაში, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, დაახლოებით 25% ვერ იღებს ატესტატს
რეზიუმე: 2018 წელს, საერთო საატესტატო გამოცდებზე გასული 47 669 აპლიკანტიდან, მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი ვერ გადალახა (ერთ საგანში მაინც ჩაიჭრა) 11 674 მათგანმა, რაც საერთო რაოდენობის 24.5%-ია. 2017 წელს, ერთ საგანში მაინც ზღვარი ვერ გადალახა აპლიკანტთა დაახლოებით 27%-მა, განმეორებით გამოცდაზე კი, ხელმეორედ გასული აპლიკანტების 40%-მა ვერ შეძლო მინიმალური ზღვარის დაძლევა, რაც საერთო პოპულაციის 18 %-ია. 2016 წლის მონაცემებით კი, ერთ საგანში მაინც ჩაიჭრა მოსწავლეთა 25.3%. 2012 წლიდან მოყოლებული, თითქმის ყოველ წელს, საატესტატო გამოცდების შედეგები უარესდება - იზრდება მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს მიღმა დარჩენილი აპლიკანტების რაოდენობა. 2014-2015 წლებში, 2013 წელთან შედარებით, მდგომარეობა გამოსწორდა, თუმცა ეს ტენდენცია, აშკარად, დროებითი იყო, რადგან 2016 წლიდან დღემდე, აღნიშნული მაჩვენებლები ისევ უარესდება. სულ უფრო მეტ მოსწავლეს უწევს ერთ საგანში მაინც განმეორებით გამოცდაზე გასვლა, რაც საქართველოს განათლების სისტემაში არსებული ხარვეზების აშკარა გამოვლინებაა.
პარლამენტის წევრმა „ევროპული საქართველოდან“, სერგო რატიანმა, საერთო საატესტატო გამოცდებზე ისაუბრა და განაცხადა: „სკოლაში, ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში, მოსწავლეების დაახლოებით 25% ვერ იღებს ატესტატს“.
2010 წელს საქართველოს მთავრობამ სკოლებში საერთო საატესტატო გამოცდების შემოღების გადაწყვეტილება მიიღო. ტესტირების შინაარსობრივი, ადმინისტრაციული თუ ტექნიკური (პროგრამული) მხარის მომზადება, შემდეგ კი განხორციელება, გამოცდების ეროვნულ ცენტრს დაევალა.გამოცდების ნაწილს სკოლის მოსწავლეები მეთერთმეტე კლასის ბოლოს, ნაწილს კი, მეთორმეტე კლასის დასრულების შემდეგ აბარებენ. გამოცდების ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, 2018 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებზე რეგისტრაცია გაიარა 49 248 აპლიკანტმა, აქედან, გამოცდაზე გავიდა 47 669 აპლიკანტი, რომელთაგან 11 674-მა ვერ დაძლია მინიმალური ზღვარი და დარჩა მის მიღმა. პროცენტული მაჩვენებლით, 2018 წელს, საერთო საატესტატო გამოცდები ვერ ჩააბარა აპლიკანტთა 24.5%-მა.
ცხრილი 1: 2018 წლის საერთო საატესტატო გამოცდის შედეგები
2018 წელი
რეგისტრაცია გავლილი აპლიკანტების რაოდენობა
გამოცდებზე გასული აპლიკანტების რაოდენობა
წარმატებით დაძლია გამოცდები
ვერ დაძლია გამოცდები
%
მაჩვენებელი
49 248
47 619
35 995
11 674
24.5%
რაც შეეხება გასულ წლებს, 2017 წელს რეგისტრირებული 48 434 აპლიკანტიდან, გამოცდაზე გავიდა 47 063 აპლიკანტი, გამოსაშვები გამოცდები ვერ დაძლია 12 803-მა მათგანმა, რაც საერთო რაოდენობის დაახლოებით 27%-ია. ერთ საგანში მაინც, განმეორებით გამოცდაზე გავიდა 13 941 აპლიკანტი, მათგან განმეორებითი გამოცდა გადალახა 5 562 აპლიკანტმა. განმეორებითი გამოცდის შემდეგ, ზღვარს მიღმა დარჩა ხელმეორედ გამოცდაზე გასული აპლიკანტების 40 %, რაც მთლიანი პოპულაციის დაახლოებით 18 %-ია. 2016 წელს საგამოცდო ზღვარს მიღმა დარჩა აპლიკანტთა 25.3%, ხოლო 2015 წლის იგივე მაჩვენებელი 14.8%-ია.
ცხრილი 2:  2011-2017 წლებში, რეგისტრირებული, გამოცდებზე გასული და საგამოცდო ზღვარს მიღმა დარჩენილი მოსწავლეები
რეგისტრირებული მოსწავლეები
46 490
41 483
41 947
38 140
44 482
47 084
48 434
გამოცდაში მონაწილეობდა
41 482
40 545
37 945
37 189
43 525
45 688
47 063
ზღვარი ვერ გადალახა
5 978
4 727
7 941
5 235
6 446
11 577
12 803
14.4%
11.7%
14.8%
25. 3%
გრაფიკი 1: 2011-2018 წლებში, საატესტატო გამოცდებში, მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს მიღმა დარჩენილი აპლიკანტების პროცენტული მაჩვენებელი38301031_2416705911702720_8118372312752848896_n
როგორც მოცემული ცხრილიდან და შესაბამისი გრაფიკიდან ჩანს, 2012 წლიდან მოყოლებული, თითქმის ყოველ წელს, საატესტატო გამოცდების შედეგები უარესდება - იზრდება მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს მიღმა დარჩენილი აპლიკანტების რაოდენობა. 2014-2015 წლებში, 2013 წელთან შედარებით, მდგომარეობა გამოსწორდა, თუმცა ეს ტენდენცია, აშკარად, დროებითი იყო, რადგან 2016 წლიდან-დღემდე, აღნიშნული მაჩვენებლები ისევ უარესდება. სულ უფრო მეტ მოსწავლეს უწევს ერთ საგანში მაინც განმეორებით გამოცდაზე გასვლა, რაც საქართველოს განათლების სისტემაში არსებული ხარვეზების აშკარა გამოვლინებაა.

In 2018, of the 47,669 applicants who took the unified education completion exams, 11,674 failed to surpass the minimum competence threshold (failed in at least one subject) which constitutes 24.5% of the total number of applicants. In 2017, nearly 27% of applicants failed in at least one subject whilst 40% of those who took the exam for the second time failed again (this constituted 18% of the total number of applicants). In accordance with 2016’s data, 25.3% of schoolchildren failed in at least one subject.
Since 2012, the results of the unified education completion exams have been getting worse almost every year – the number of applicants unable to surpass the minimum competence threshold has been on the rise. As compared to 2013, the situation has become better in 2014-2015 although that was a clearly temporary trend because exam results have continued to deteriorate from 2016 to today. More and more pupils have to take an exam again in at least one subject which is a clear indication of the existing flaws within Georgia’s education system.
Analysis MP from the European Georgia Movement for Freedom, Sergo Ratiani, spoke about the unified education completion exams and stated:
“For the past several years, nearly 25% of schoolchildren cannot get education completion diplomas.”
In 2010, the Government of Georgia decided to launch the unified education completion exams at public schools. Georgia’s National Assessment and Examination Centre was tasked to prepare the content of the tests and ensure administrative and technical (software) provisions as well as to hold the exams. Schoolchildren take exams in some of the subjects by the end of the 11th grade whilst they have to take the exams in the remaining subjects by the end of the 12th
grade.
In accordance with the information of Georgia’s National Assessment and Examination Centre, 49,248 applicants registered for the 2018 education completion exams. Of this number, 47,669 applicants did take an exam with 11,674 having failed to surpass the minimum competence threshold. In terms of percentage, 24.5% of applicants failed in unified education completion exams.
Results of 2018 Education Completion Exams
2018 Number of Registered Applicants Number of Applicants who Took Exams Passed the Exam Failed the Exam Failed the Exam %
Figures 49,248 47,619 35,995 11,674 24.5%
Source: Georgia’s National Assessment and Examination Centre
In regard to the previous years, 47,063
applicants from 48,434 registered applicants took an exam in 2017. Of this number, 12,803 applicants failed which constitutes nearly 27% of the total number of applicants. There were 13,941 applicants who took an exam again in at least one subject. Of this number, 5,562 applicants passed the second exam. Nearly 40% of applicants who retook an exam still failed which amounted to approximately 18% of the total number of applicants. In 2016, 25.3% of applicants failed to pass the minimum threshold. This figure was 14.8% in 2015.
Schoolchildren Registration, Examination and Failure Figures in 2011-2017
Year 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Registered Schoolchildren 46,490 41,483 41,947 38,140 44,482 47,084 48,434
Number of Schoolchildren who Took an Exam 41,482 40,545 37,945 37,189 43,525 45,688 47,063
Number of Schoolchildren who Failed an Exam 5,978 4,727 7,941 5,235 6,446 11,577 12,803
% 14.4% 11.7% 20.9% 14% 14.8% 25.3% 27%
Graph 1: 4444 Source: Georgia’s National Assessment and Examination Centre
As shown in the table and graph above, the education completion exam results have been getting worse in almost every year since 2012 – the number of applicants who failed to surpass the minimum competence threshold is on the rise. As compared to 2013, the situation improved in 2014-2015; however, this was clearly a temporary trend because pupil performance has been deteriorating again since 2016. More and more schoolchildren have to take a second exam in at least one subject which is a clear indication of the existing flaws within Georgia’s education system.