ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ქეთევან ციხელაშვილის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების გაზიფიცირების პროცესი 2014 წელს დაიწყო და უკვე დასრულებულია. სულ 13 913 აბონენტია გაზიფიცირებული. გარდა ამისა, 45 სოფლის ელექტროენერგიით უზრუნველყოფაც მოხდა. საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში (35 სოფელი) რეაბილიტირებულია სასმელი და საირიგაციო სისტემა. ასევე, ამ სოფლების მოსახლეობას, ზამთარში გათბობით უზრუნველყოფის მიზნით, ყოველწლიურად, 200 ლარიანი ვაუჩერი გადაეცემათ. სახელმწიფო აფინანსებს აღნიშნულ სოფლებში მცხოვრებ სტუდენტთა სწავლის გადასახადს  და დაფინანსებულ სტუდენტთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება.   ანალიზი პარლამენტის კომიტეტის სხდომაზე, შერიგების და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა, ქეთევან ციხელაშვილმა, გამყოფი ხაზის მიმდებარე  სოფლების ინფრასტრუქტურაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „აბსოლუტურად ყველა სოფლის (გამყოფი ხაზის გასწვრივ) გაზიფიცირება დასრულდა და ჩვენ 14 000 აბონენტზე ვსაუბრობთ. ასევე, თითქმის დასრულებულია ელექტროფიკაცია. აბსოლუტურად ყველა სტუდენტი ფინანსდება სახელმწიფოს მხრიდან ვინც ამ სოფლებში ცხოვრობს და არის იმ ოჯახებიდან. დაფინანსებული სტუდენტების რიცხვი წლიდან წლამდე იზრდება და წელს უკვე 1 200 სტუდენტია დაფინანსებული. მოწესრიგდა და გრძელდება სასმელი და საირიგაციო წყლის სისტემის რეაბილიტაცია. ასევე, ყოველი ზამთრის განმავლობაში, ჩვენ ყველა ოჯახს ვეხმარებოდით გამოზამთრებისთვის  შეშის ვაუჩერით და ფულადი ვაუჩერით“. 2010 წელს  პრეზიდენტის (მიხეილ სააკშვილის) განკარგულებით მიღებულ დოკუმენტში „სახელმწიფო სტრატეგია ოკუპირებულ ტერიტორიების მიმართ“, ტერმინი „გამყოფი ხაზი“ შემდეგნაირად არის განმარტებული: „ოკუპანტი ძალის მიერ შექმნილი საოკუპაციო ხაზები, რომლითაც ოკუპირებული ტერიტორიები გამოყოფილია საქართველოს დანარჩენი ნაწილიდან“. ოკუპირებული ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფელი სულ 62-ია. ეს ის სოფლებია, სადაც ხელოვნური ბარიერებია (მავთულხლართები) აღმართული და შეზღუდულია წვდომა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებთან და სხვა იმ რესურსებთან, რომლითაც მოსახლეობა ადრე სარგებლობდა. გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში გაზიფიცირების სახელმწიფო პროგრამა 2014 წელს დაიწყო (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია). დღევანდელი მდგომარეობით, ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, გამყოფი ხაზის მიმდებარე 62-ვე სოფელში გაზიფიცირების პროცესი დასრულებულია და სულ 13 913 აბონენტია გაზიფიცირებული. რაც შეეხება აღნიშნული სოფლების ელექტროფიკაციას, ჯამში სულ 45 სოფელია ელექტროფიცირებული. გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები სტუდენტების დაფინანსება სახელმწიფომ 2014 წლიდან დაიწყო. საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 31 დეკემბრის დადგენილებით, სწავლა აკადემიური უმაღლესი განათლების ბაკალავრიატის, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის, მაგისტრატურის აკრედიტებულ  პროგრამებზე ჩარიცხულ სტუდენტებს დაუფინანსდებათ. სახელმწიფო დაფინანსება გაიცემა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ განსაზღვრული სწავლის საფასურის შესაბამისად, მაგრამ არაუმეტეს დაზარალებული სტუდენტის ჩარიცხვის შესაბამის წელს განსაზღვრული სახელმწიფო სასწავლო გრანტის სრული ოდენობის მაქსიმალური ოდენობისა.   ცხრილი 1: 2013-2018 წლებში გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები დაფინანსებული სტუდენტების რაოდენობა
სასწავლო წელი 2013-2014 2014-2015 2015-2016 2016-2017 2017-2018 სულ
სტუდენტი 433 552 751 906 1 168 3 810
წყარო: შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი   როგორც ცხრილიდან ჩანს, გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ სტუდენტთა დაფინანსება მზარდი ტენდენციით ხასიათდება და მიმდინარე სასწავლო წელს ყველაზე მეტი - 1 168 სტუდენტი დაფინანსდა. რაც შეეხება გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში სასმელი წყლის  და საირიგაციო სისტემის მოწესრიგებას, აღნიშნულ საკითხებზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. სტატია 1; სტატია 2). დღეისთვის სასმელი წყლის სისტემა გამყოფი ხაზის 35 სოფელშია მოწესრიგებული.  საირიგაციო სიტემის (სალთვისი-ტირიფონის საირიგაციო სიტემის) რეაბილიტაციის შედეგად კი, გამყოფი ხაზის მიმდებარე 39 სოფლის სარწყავი სისტემა (20 000 ჰექტარი მიწის)  გაუმჯობესდა, რომლითაც 18 000 ოჯახი სარგებლობს. ქეთევან ციხელაშვილი განცხადებაში გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები მოსახლეობის გათბობის ვაუჩერით უზრუნველყოფაზეც საუბრობს. სახელმწიფო გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში  მცხოვრებ ოჯახებს, ზამთრის პერიოდში გათბობით უზრუნველყოფის მიზნით,  ყოველწლიურად 200 ლარიან დახმარებას გადასცემს. ოჯახებს, რომლებიც ბუნებრივი აირის აბონენტებად არიან დარეგისტრირებულნი, წლის განმავლობაში 200 ლარიანი გაზის ვაუჩერი ერიცხებათ, შეშის მომხმარებელ ოჯახებს კი იგივე ღირებულების საშეშე მასალა გადაეცემათ.   ცხრილი 2: 2013-2018 წლებში ზამთრის პერიოდში დახმარების მიმღებ ოჯახთა რაოდენობა
წელი 2013-2014 2014-2015 2015-2016 2016-2017 2017-2018
ოჯახი 11 440 11 677 12 261 11 894 12 178
2015-2017 წლებში გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის შეშით უზრუნველყოფის მიზნით, სატყეო უბნებიდან  42 565 მ3 მერქნული რესურსი იქნა გამოყოფილი.

VerdictFactCheck concludes that Ketevan Tsikhelashvili’s statement is TRUE.   Resume: Gasification in villages adjacent to the occupation line was launched in 2014 and has already been completed. A total of 13,913 customers were gasified. In addition, 45 villages now have an electricity supply. Clean water and irrigation systems were also rehabilitated in villages adjacent to the occupation line (35 villages). Moreover, the population of these villages receives vouchers worth GEL 200 annually for heating during the winter. The state provides funding for the tuition fees of students living in these villages with the number of students with state funding increasing annually.   Analysis The State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Ketevan Tsikhelashvili, in her speech before the Parliament of Georgia’s committee sitting underlined the state of infrastructure in the villages adjacent to the occupation line and stated: “The gasification of all villages (along the occupation line) has been completed and we are talking about 14,000 customers. In addition, electrification has also almost been completed. All students from families living in these villages receive state funding. The number of students with funding increases annually with this number currently at 1,200. Clean water and irrigation systems have been repaired and rehabilitated. Moreover, we provide assistance to all families during the winter with monetary vouchers as well as with firewood vouchers.” In 2010, the Government of Georgia’s State Strategy on the Occupied Territories:  Bridging Communities through Engagement was adopted pursuant to the decree of the then President of Georgia (Mikheil Saakashvili). The Strategy gives the following definition of the occupation line: “A line of occupation established by the occupier force through which the occupied territories are detached from the rest of Georgia.” There is a total of 62 villages adjacent to the occupation line. These are villages where artificial barriers (barbed wire fences) have been erected and which restrict access to agricultural land and other resources previously used by the population. The state gasification programme for villages adjacent to the occupation line was launched in 2014 (see FactCheck’s article). As of today, the gasification process has been completed in each of those 62 villages adjacent to the occupation line according to the official statistics with a total of 13,913 customers having been gasified. Further, a total of 45 villages along the occupation line have also been electrified. In 2014, the state started to provide funding for students living in villages adjacent to the occupation line. In accordance with the ordinance of the Government of Georgia of 31 December 2013, students who are enrolled in bachelor’s and master’s degree programmes with state accreditation as well as for those students who are studying to become medical doctors and dentists receive funding to cover their tuition fees. State funding is provided in accordance to the tuition fee as determined by the institution of higher education although it should not exceed the amount of a full state scholarship for tuition fees for the year when the student begins study.   Table 1: Number of Students Living Near the Occupation Line with State Funding in 2013-2018
Academic Year 2013-2014 2014-2015 2015-2016 2016-2017 2017-2018 Total
Number of Students 433 552 751 906 1,168 3,810
Source: Staff of the State Ministry for Reconciliation and Civic Equality   As illustrated by the table, the funding for students living in the villages adjacent to the occupation line has a tendency of growth with the number of students receiving funding at its highest at 1,168 in the current academic year. FactCheck has already written about the topic of rehabilitating clean water and irrigation systems in villages adjacent to the occupation line (see article 1, article 2). As of today, clean water systems have been rehabilitated in 35 villages adjacent to the occupation line. Irrigation systems for 39 villages (covering 20,000 hectares of land) adjacent to the occupation line and which are used by 18,000 families have been improved as a result of rehabilitation work (Saltvisi-Tirifona irrigation system). In her statement, Ketevan Tsikhelashvili also mentioned firewood vouchers provided to the population living in the villages adjacent to the occupation line. The state provides vouchers worth GEL 200 annually during the winter to all families living in villages adjacent to the occupation line to offset their heating costs. Those families who are registered as natural gas customers receive a gas voucher worth GEL 200 annually whilst those families using firewood for heating receive firewood of the same monetary value.   Table 2: Number of Families Receiving Winter Assistance in 2013-2018
Year 2013-2014 2014-2015 2015-2016 2016-2017 2017-2018
Number of Families 11,440 11,677 12,261 11,894 12,178
A total of 42,565 cubic meters of firewood resources were allocated in 2015-2017 in order to provide firewood for the population of villages adjacent to the occupation line.