2020 წლამდე აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის მშენებლობა დასრულდება
რეზიუმე: მთავრობის ოთხპუნქტიანი გეგმის მიხედვით, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობა 2020 წელს უნდა დასრულდეს. მთავრობის ოფიციალური ინფორმაციით კი, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის რიგი მონაკვეთების მშენებლობის დასრულების ვადები 2021-2022 წლებია.
გარდა ამისა, ამჟამად, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე 200 კილომეტრი გზა არის დასაგები. მშენებლობის 2020 წელს დასასრულებლად, წელიწადში, საშუალოდ, 66.6 კილომეტრი გზა იქნებოდა გასაყვანი. მაშინ, როდესაც „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის დღიდან, წელიწადში, საშუალოდ, 18 კილომეტრი გზა შენდებოდა. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ  ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მშენებლობის ყველაზე რთული მონაკვეთებია დარჩენილი.
ფაქტ-მეტრი ავტობანის მშენებლობის პროცესს მომავალშიც დააკვირდება და თუკი მისი მშენებლობა 2020 წლამდე დასრულდება, სტატიას შესაბამისად დააკორექტირებს.
2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ, პარტიამ - „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო“ - საარჩევნო პროგრამა წარადგინა, რომლის შემადგენელი ნაწილი იყო მთავრობის ოთხპუნქტიანი გეგმა. აღნიშნული გეგმა ეკონომიკური, განათლების, საჯარო მმართველობის რეფორმასა და სივრცით მოწყობას გულისხმობდა.
სივრცითი მოწყობის ერთ-ერთი მთავარი კომპონენტი ახალი მაგისტრალური გზების მშენებლობაა. ოთხპუნქტიანი გეგმის მიხედვით, 2020 წლამდე უნდა დასრულდეს აღმოსავლეთ-დასავლეთ მაგისტრალის მშენებლობა (2.7 ინფრასტრუქტურის განვითარება-გვ. 23).
ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის (თბილისის-სენაკი-ლესელიძის) მშენებლობა 2006 წლის მარტში დაიწყო. ავტომაგისტრალი E-60 (ფოთი-თბილისი-წითელი ხიდი) და E-70 (ფოთი-ბათუმი-სარფი) მაგისტრალებისგან შედგება. მისი საერთო სიგრძე 390 კილომეტრია.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2006 წლიდან დღემდე, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 190 კილომეტრზე გზის საფარის მოწყობა დასრულებულია, მოძრაობა კი 167 კილომეტრ გზაზეა გახსნილი. აქედან, 2006-2012 წლებში, მოძრაობა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 68 კილომეტრზე, 2013 წლიდან დღემდე კი 99 კმ გზაზე გაიხსნა.
ამჟამად, სამშენებლო სამუშაოები ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის შემდეგ მონაკვეთებზე მიმდინარეობს:
• E-60 ავტომაგისტრალის ზემო ოსიაური-ჩუმათელეთის მონაკვეთის მშენებლობა (ლოტი I, II);
• სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის მშენებლობა (ლოტი II, III, IV);
• ქობულეთის შემოვლითი გზის მონაკვეთის მშენებლობა (ლოტი II).
საპროექტო სამუშაოები კი ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის შემდეგ მონაკვეთებზე მიმდინარეობს:
• ჩუმათელეთი-ხევის (F-1) (საავტომობილო გზის დეტალური საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადება);
• ხევი-უბისა-შორაპანი-არგვეთას (F-2, F-3, F-4) (საავტომობილო გზის დეტალური საპროექტო დოკუმენტაციის მომზადება);
• ბათუმის შემოსასვლელი-სარფის (საავტომობილო გზის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთება და დეტალური საპროექტო სამუშაოების მომზადება);
• ფოთი-გრიგოლეთის მონაკვეთის (დეტალური საპროექტო სამუშაოების მომზადება).
საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქურის სამინისტრო, 2017-2020 წლებში განსახორციელებელი პროექტების სიას აქვეყნებს.
ჩვენ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გზის ის მონაკვეთები გამოვყავით, რომელთა დასრულების ვადა 2020 წელს სცილდება (ცხრილი 1). ასეთია ჩუმათელეთი-არგვეთას 52 კმ-იანი მონაკვეთი, რომელიც რიკოთის უღელტეხილს მოიცავს და მაგისტრალის ყველაზე რთული მონაკვეთია. მხოლოდ აღნიშნული მონაკვეთის მშენებლობის ფარგლებში, 40-მდე გვირაბის და 100-მდე ხიდის მშენებლობაა გათვალისწინებული.
ცხრილი 1: ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მონაკვეთები, რომელთა დასრულების ვადა 2020 წელს სცილდება
წელი სამშენებლო სამუშაოების დაწყება სამშენებლო სამუშაოების დასრულებ
ჩუმათელეთი-ხევი(F-1) 2018 წ. ნოემბერი 2021 წ. ნოემბერი
ხევი-უბისა(F-2) 2018 წ. დეკემბერი 2021 წ. დეკემბერი
უბისა-შორაპანი(F-3) 2018 წ. დეკემბერი 2021 წ. დეკემბერი
შორაპანი-არგვეთა(F-4) 2019 წ. იანვარი 2022 წ. იანვარი
წყაროსაავტომობილო გზების დეპარტამენტი
აქედან გამომდინარე, მთავრობის ოფიციალური ინფორმაციით, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობა 2020 წელს ვერ დასრულდება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის განმავლობაში, ცალკეული მონაკვეთების დასრულების ვადები რამდენჯერმე შეიცვალა და გახანგრძლივდა (იხ. სტატია).
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლიდან დღემდე, მოძრაობა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 99 კილომეტრ გზაზე გაიხსნა. შესაბამისად, წელიწადში, საშუალოდ, 18 კოლომეტრზე იხსნებოდა გზა.
ამჟამად, ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე 200 კილომეტრი გზა არის დასაგები. ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის 2020 წელს დასასრულებლად, წელიწადში, საშუალოდ, 66.6 კილომეტრი გზა იქნებოდა გასაყვანი (წელიწადში 3.7-ჯერ მეტი, ვიდრე გასულ წლებში). გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე ყველაზე რთული მონაკვეთების მშენებლობაა დარჩენილი.

Verdict:FactCheck concludes that the aforementioned promise WAS NOT FULFILLED.
Resume: In accordance with the Four Point plan of the Government of Georgia, the construction of the east-west high-speed highway should be completed by 2020. However, as stated in the official information of the Government of Georgia, the construction of certain sections of the highway is scheduled to be completed in 2021-2022.
At the present moment, 200 kilometres of the highway still have to be built as a part of the overall construction. To finish the work by 2020, approximately 66.6 kilometres of road have to be built each year whereas only approximately 18 kilometres of road have been built annually since the Georgian Dream’s coming to power. Of importance is that the remaining portions of the high-speed highway are the ones which are the most difficult to build.
FactCheck will continue to monitor the high-speed highway construction process in the future as well and amend this article as required should construction be completed by 2020.
Ahead of the 2016 Parliamentary elections, the Georgian Dream – Democratic Georgia party presented its election programme. The Four Point plan of the Government of Georgia was its integral component. This plan envisioned reforms in the fields of the economy, education and public administration as well as improved spatial planning.
One of the primary components of the spatial plan is the construction of the new east-west highway. In accordance with the Four Point plan, this construction has to be completed before 2020 (2.7 Development of Infrastructure – p. 23).
The construction of the new high-speed highway (Tbilisi-Senaki-Leselidze) was launched in March 2006. The highway consists of the E-60 (Poti-Tbilisi-Red Bridge) and the E-70 (Poti-Batumi-Sarpi) highways. The total length of the east-west high-speed highway is 390 kilometres.
In accordance with the information of the Roads Department of Georgia, 190 kilometres of the high-speed highway have already been paved and traffic is open on a 167 kilometre-long stretch. Of this stretch, traffic was opened on 68 kilometres of the highway between 2006-2012 and on 99 kilometres between 2013 and today.
Construction work is currently in progress on the following sections of the high-speed highway:
• Zemo Osiauri-Chumateleti section of the E-60 highway (Lot I, II)
• Samtredia-Grigoleti road (Lot II, III, IV)
• Kobuleti bypass road section (Lot II)
Projection work is in progress on the following sections of the high-speed highway:
• Chumateleti-Khevi (F-1) (preparation of detailed highway project documentation)
• Khevi-Ubisa-Shorapani-Argveta (F-2, F-3, F-4) (preparation of detailed highway project documentation)
• Batumi entrance-Sarpi (collection of economic and technical data in support of construction of the highway and preparation of detailed project work)
• Poti-Grigoleti section (preparation of detailed project work)
The Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has published the list of projects which are scheduled to be implemented in 2017-2020.
FactCheck has highlighted these sections of the high-speed highway whose date of completion goes beyond 2020 (see Table 1). These sections include the Chumateleti-Argveta 52 kilometre-long section which includes the Rikoti pass and represents the most difficult section of the highway. The construction of approximately 40 tunnels and nearly 100 bridges is envisioned as a part of the construction of this section alone.
Table 1:Sections of the High-Speed Highway with Scheduled Completion Dates Beyond 2020
Year Start of Construction End of Construction
Chumateleti-Khevi (F-1) November 2018 November 2021
Khevi-Ubisa (F-2) December 2018 December 2021
Ubisa-Shorapani (F-3) December 2018 December 2021
Shorapani-Argveta (F-4) January 2019 December 2022
Source:Roads Department ofGeorgia
Therefore, in accordance with the official information of the Government of Georgia, the construction of the east-west high-speed highway cannot be completed by 2020.
Of note is that the completion dates for certain sections of the high-speed highway have been amended and prolonged several times (see article).
Since the Georgian Dream’s coming to power, traffic has been opened on 99 kilometres of the high-speed highway. Therefore, traffic was opened on approximately 18 kilometres of the highway each year.
At the present moment, 200 kilometres of the highway still have to be paved as a part of the construction project. In order to have the work completed by 2020, approximately 66.6 kilometres of paving needs to be done (which is 3.7 times more as compared to the previous years). In addition, the fact that the most difficult sections of the high-speed highway are yet to be built must also be taken into consideration.