არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან შემოსულმა ინვესტიციებმა 800 მლნ დოლარს გადააჭარბა
ვერდიქტი: დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: 2017 წელს არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან საქართველოში 62.7 მლნ დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა. ამ მაჩვენებლით, ქვეყანა სიდიდით მე-7 ინვესტორი სახელმწიფო იყო. რეიტინგში პირველ ადგილზე აზერბაიჯანია. აზერბაიჯანიდან 482 მლნ დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა. გაერთიანებული საამიროებიდან პირველი ინვესტიცია 2003 წელს განხორციელდა, 2017 წლის ჩათვლით კი ინვესტირების ჯამურმა ოდენობამ 885 მლნ დოლარი შეადგინა. ამ მაჩვენებლით არაბთა საამიროები ინვესტორ ქვეყნებს შორის, აზერბაიჯანის, გაერთიანებული სამეფოს, ნიდერლანდების, თურქეთისა და აშშ-ის შემდეგ მეექვსე პოზიციას იკავებს.   ანალიზი მიმდინარე წლის 9 აპრილს საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა, რომ 2017 წლის მონაცემებით, არაბთა გაერთიანებული საამიროები საქართველოში განხორციელებული ინვესტიციების მოცულობით მეშვიდე იყო. ქუმსიშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ამ დროისთვის არაბეთის გაერთიანებული საამიროებიდან შემოსული ინვესტიციები 800 მლნ დოლარს აჭარბებს. საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მონაცემებს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური აქვეყნებს. საქსტატის ინფორმაციით, 2017 წელს საქართველოში 1 862 მლნ დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა. აბსოლუტურ რიცხვებში ინვესტიციების ეს მოცულობა უპრეცედენტოდ მაღალია.[1] საქართველოში 2017 წელს შემოსული ინვესტიციების მონაცემი შესაბამისი პერიოდის მშპ-ის 12.4%-ს შეადგენს, რაც საანგარიშო პერიოდში სიდიდით მესამე ნიშნულია 2006 და 2007 წლების მაჩვენებლების შემდეგ. 2017 წელს ინვესტორი ქვეყნების ათეულში პირველ ადგილას აზერბაიჯანია, საიდანაც ინვესტიციების მოცულობამ 481 მლნ დოლარი შეადგინა. აზერბაიჯანს, შესაბამისად, თურქეთი, გაერთიანებული სამეფო, ნიდერლანდები, ჩეხეთი, აშშ და არაბთა გაერთიანებული საამიროები მოსდევს. საამიროებიდან საქართველოში 2017 წელს 62.7 მლნ დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა, ამ მაჩვენებლით ქვეყანა მე-7 ადგილს იკავებს ინვესტორ ქვეყნებს შორის. ათეულში შედის პანამა, ჩინეთი და კვიპროსი. მნიშვნელოვანია, რომ რუსეთი აღნიშნულ თანრიგში მე-12 ადგილასაა. არაბეთის საამიროებიდან საქართველოში პირველი ინვესტიცია, 290 ათასი დოლარის ოდენობით, 2003 წელს განხორციელდა. 2004 წელს ქვეყნიდან საქართველოში თანხა არ დაბანდებულა. საანგარიშო პერიოდში (2003-2017 წლები) საამიროებიდან ყველაზე მეტი ინვესტიცია 2008 წელს განხორციელდა და 307 მლნ დოლარი შეადგინა, ყველაზე მაღალი ზრდა კი 2007 წელს დაფიქსირდა, როცა, წინა წელთან შედარებით, ემირატებიდან შემოსული საინვესტიციო თანხის რაოდენობა 287-ჯერ მაღალი იყო. ზრდის მსგავსი ტემპი, ინვესტირების მაღალ მაჩვენებელთან ერთად, დიდწილად საბაზო ეფექტმა განაპირობა. 2009 წლიდან არაბეთის საამიროებიდან განხორციელებულმა ინვესტიციებმა საქართველოში იკლო და 2012 წლის ჩათვლით მცირდებოდა. 2013-2017 წლებში, 2014 წლის ჩაუთვლელად, საამიროებიდან შემოსული ინვესტიციების დინამიკა მუდმივად მზარდია. 2017 წლის მაჩვენებელი კი 2013 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალი მონაცემია. განხორციელებული ინვესტიციების პარალელურად, საანგარიშო პერიოდში იცვლებოდა არაბეთის გაერთიანებული საამიროების პოზიციაც ინვესტორი ქვეყნების ჩამონათვალში. ქვეყანა 2008-2009 წლებში საქართველოში ყველაზე მეტ თანხას აბანდებდა. ამდენად, 2017 წლის მონაცემი პოზიციურად ყველაზე მაღალი არ არის, თუმცა პოზიტიური ტენდენციის ამსახველია.   ცხრილი 1: არაბეთის გაერთიანებული საამიროებიდან საქართველოში განხორციელებული ინვესტიციების სტატისტიკა 2003-2017 წლებში[2]
ინვესტიცია (მლნ დოლარი) ზრდა (%) პოზიცია ინვესტორ ქვეყნებს შორის წილი მთლიან ინვესტიციებში (%)
2003 0.29 - - 0.09%
2005 0.28 -4% 31 0.06%
2006 0.42 51% 34 0.04%
2007 120.2 28336% 6 6.9%
2008 306.6 155% 1 19.5%
2009 162.8 -47% 1 24.5%
2010 55.5 -66% 5 6.6%
2011 42.3 -24% 9 3.7%
2012 24.4 -42% 14 2.4%
2013 63.7 161% 5 6.2%
2014 4.4 -93% 27 0.2%
2015 8.2 86% 24 0.5%
2016 34.1 315% 11 2.1%
2017 62.7 84% 7 3.4%
წყარო: საქსტატი   2003-2017 წლებში, ჯამურად, არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან საქართველოში 885 მლნ დოლარის ინვესტიცია შემოვიდა. ქვეყანათა თანრიგში ამ მაჩვენებლით ემირატები მეექვსე ადგილს იკავებს. აღნიშნულ პერიოდში საქართველოში ყველაზე მეტი ინვესტიცია, 2.5 მლრდ დოლარის მოცულობით, აზერბაიჯანიდან განხორციელდა. 2.4 მლრდ-ის ოდენობის ინვესტიცია საქართველოში გაერთიანებული სამეფოდან შემოვიდა. ინვესტორ ქვეყანათა ხუთეულში შედის ნიდერლანდები, თურქეთი და აშშ. ამ რეიტინგში რუსეთი მე-8 ადგილს ჩეხეთის შემდეგ იკავებს. საყურადღებოა, რომ ევროკავშირის ქვეყნებიდან 2003-2017 წლებში საქართველოში 7 მლრდ დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა, რაც დსთ-ის ქვეყნებიდან შემოსულ თანხას 600 მლნ დოლარით აღემატება. ამ მაჩვენებლით ევროკავშირი ქვეყანათა ჯგუფში პირველ პოზიციაზეა.   [1] მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა 2017 წლის ნოემბერსა და 2018 წლის მარტში, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიის რეკომენდაციის შედეგად, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებლები ორჯერ დააკორექტირა. ამდენად, ინვესტიციების ამ დრომდე არსებული ისტორიული რიცხობრივი მონაცემი 262 მლნ დოლარით შემცირდა. ფაქტ-მეტრი ამ თემაზე წერდა. [2] 2004 წელს არაბთა საამიროებიდან საქართველოში ინვესტიცია არ შემოსულა.

Verdict: Dimitri Kumsishvili’s statement is TRUE.
Summary: In 2017, the United Arab Emirates made investments in Georgia in the amount of USD 62.7 million. With this indicator, it became Georgia’s seventh largest investor country. Azerbaijan is in the first place with its investment in Georgia amounting to USD 482 million.
The first investment from the United Arab Emirates was made in 2003 and the cumulative amount of investments since then until 2017 amounts to USD 885 million. With this indicator, the UAE is in the sixth place among the investor countries, falling behind Azerbaijan, the United Kingdom, the Netherlands, Turkey and the United States.
On 9 April 2018, the Minister of Economy of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated that the United Arab Emirates are in the seventh place by investments made in Georgia. Mr Kumsishvili also added that investments from the UAE currently exceed USD 800 million.
The National Statistics Office of Georgia (Geostat) publishes statistics about foreign direct investment made in Georgia. According to Geostat, investments worth USD 1,862 million were made in Georgia in 2017. This number is unprecedentedly high in absolute terms.[1] Investments constitute 12.4% of the 2017 GDP which is the third highest point in the reporting period and only lags behind the indicators for 2006 and 2007.
In 2017, Azerbaijan held the first place among the top ten investor countries with investments worth USD 481 million. Azerbaijan was followed by Turkey, the United Kingdom, the Netherlands, the Czech Republic, the United States and the United Arab Emirates. Investments worth USD 62.7 million were made in Georgia from the UAE in 2017 which placed the country in the seventh position. Panama, China and Cyprus complete the top ten. It is noteworthy that Russia is in twelfth place.
The first investment from the United Arab Emirates to Georgia, worth USD 290 thousand, was made in 2003. The UAE did not invest any funds in Georgia in 2004.
Most of the investments from the United Arab Emirates in the reporting period (2003-2017) were made in 2008 and worth USD 307 million. The largest amount was recorded in 2007 with investments growing 287 times. Market effects also contributed to such a high growth rate in UAE investment.
Investments in Georgia from the United Arab Emirates shrank between 2009 and 2012. In 2013-2017, excluding 2014, the dynamic of the inflow of investments from the UAE was constantly increasing. The 2017 indicator is the second largest after 2013.
In parallel with the investments, the position of the United Arab Emirates in the list of investor countries was also changing. Georgia was a top investment choice in 2008-2009. The 2017 indicator is not the highest in terms of the UAE’s position in the list of investor countries; nevertheless, it does reflect a positive tendency.
Table 1: Investments made by the United Arab Emirates in Georgia in 2003-2017[2]
Source: Geostat
In 2003-2017, the United Arab Emirates invested more than USD 885 million in Georgia. The UAE is in the sixth position among investor countries with this indicator. In this period, most of the investments in Georgia were made by Azerbaijan – USD 2.5 billion. The United Kingdom invested USD 2.4 billion in Georgia. The Netherlands, Turkey and the United States complete the top five investor countries list. Russia is in the eighth position in the 2003-2017 ranking, falling behind the Czech Republic. It is noteworthy that European Union countries invested USD 7 billion in Georgia in 2003-2017 which exceeds the amount received from the Commonwealth of Independent States by USD 600 million. With this indicator, the EU is in the first position by country groups.
[1] Importantly, Geostat edited the foreign direct investment indicators twice, in November 2017 and March 2018, following recommendations from the International Monetary Fund. Therefore, the hitherto historical quantitative indicator of investments decreased by USD 262 million. FactCheck has already written about this issue.
[2] Georgia did not receive any investments from the United Arab Emirates in 2004.
| Investment (USD million) | Growth (%) | Position among Investor Countries | Share in the Total Investments (%) | |