ვერდიქტი: „საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ამბავი არის ყალბი.
რეზიუმე: „საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც ამერიკის დაზვერვის სამსახური რუსული სანქციების უსარგებლობაზე საუბრობს, არის დეზინფორმაცია, დაზვერვის ანგარიშის საპირისპიროდ წარმოჩენა და კიდევ ერთი მცდელობა, ხაზი გაუსვას რუსეთის ფედერაციის ე.წ. „უძლეველობის“ იდეას.
რეალურად, აშშ-ის ეროვნული დაზვერვის ხელმძღვანელის, დენიელ ქოუთსის მოხსენება და 2018 წლის „მსოფლიო საფრთხის შეფასების“ დოკუმენტი, ამ აზრის საპირისპიროა და ამბობს, რომ დეზინფორმაციული პროპაგანდით რუსეთი ცდილობს შეასუსტოს დასავლური სანქციების წნეხი.
მედიასაშუალება „საქართველო და მსოფლიომ“ გაავრცელა სტატია სათაურით: „აშშ-ის დაზვერვის აზრით, ანტირუსული სანქციები უსარგებლოა“. გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, აშშ-ის ეროვნული დაზვერვის დირექტორის, დენიელ ქოუტსის მოხსენებაში, რომელიც მან აშშ-ის სენატის შეიარაღებული ძალების კომიტეტს წარუდგინა, ეწერა, რომ რუსეთმა თავი გაართვა დაკისრებულ სანქციებს.
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დაზვერვის არსებობა და მისი მოქმედების თავისუფლება, ქვეყნის ეროვნული უსაფრთხოების განსამტკიცებლად, ამერიკის კონსტიტუციით არის გარანტირებული და 1947 წლის „ეროვნული უსაფრთხოების აქტით“ გამყარებული. დაზვერვის მუშაობის თითოეულ ასპექტს, მათ შორის, ანგარიშვალდებულების საკითხს 1981 წლის „დაზვერვის საქმიანობის შესახებ წესი“ აწესრიგებს, რომლის მიხედვითაც, ცენტრალური სადაზვერვო სამსახური, გარდა აღმასრულებელი ხელისუფლების კონკრეტული შტოებისა, სენატის დაზვერვის კომიტეტის წინაშეც არის ანგარიშვალდებული.
დენიელ ქოუთსი (Daniel R. Coats) ამერიკის შეერთებული შტატების ეროვნული დაზვერვის ხელმძღვანელია. შესაბამისად, ყოველი წლის ანგარიშს ის დაზვერვის კომიტეტს წარუდგენს. 2018 წლის 13 თებერვალს მან „მსოფლიო საფრთხის შეფასების“ 2018 წლის დოკუმენტი წარადგინა. შეხვედრა გაიმართა დაზვერვისა და თავდაცვის კომიტეტების გაერთიანებულ სესიაზე.
სავარაუდოა, რომ სწორედ ეს მოხსენება გახდა „საქართველო და მსოფლიოს“ სტატიის ინსპირაცია და წარმოდგენილი დასკვნების წყარო. თუმცა, გავრცელებული სტატია ყალბია, გამომდინარე იქიდან, რომ არც მოხსენების ზოგად მოსმენაში და არც წარმოდგენილი ანგარიშის ტექსტში არ არსებობს ჩანაწერი, რომლის მიხედვითაც „რუსეთმა თავი გაართვა დაკისრებულ სანქციებს“, მით უმეტეს, არ არსებობს ჩანაწერი, რომელიც სანქციების უსარგებლობაზე მიუთითებს.
ძირითადი საკითხი, რომელსაც დანიელ ქოუთსი შეეხო, არის რუსული დეზინფორმაცია და ყალბი ამბების გავრცელების გზით კრემლის მხრიდან საკუთარი გავლენების ზრდის მცდელობა. ანგარიშში ნათქვამია, რომ რუსეთი სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებული მედიის საშუალებით აღვივებს ანტიამერიკულ და ანტიევროპულ განწყობებს და ცდილობს შეასუსტოს დასავლური სანქციებით არსებული წნეხი. საბოლოო ჯამში, ჩანაწერის გაცნობიდან ირკვევა, რომ მოხსენებაში არსებული აქცენტები „საქართველო და მსოფლიომ“ მისი საპიროსპირო კონტექსტით გადმოსცა.
ანტიდასავლური დამოკიდებულების გაღვივება და რუსეთის „უძლეველ“ სახელმწიფოდ წარმოჩენის მცდელობა „საქართველო და მსოფლიოსთვის“ ახალი არ არის. ამ ციკლს განეკუთვნება შემდეგი სახის დეზინფორმაციული სტატიები: „პენტაგონმა აღიარა, რომ ვერ გაუმკლავდება რუსეთისა და ჩინეთის სტრატეგიულ ძალებს“, „ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ მიიღო რეზოლუცია, რომლითაც რუსეთს შეიძლება სანქციები მოუხსნან“ და ა.შ.

Verdict: The news disseminated by Georgia and the World is FAKE NEWS.
Summary: The information disseminated by Georgia and the World, according to which the National Intelligence of the United States speaks of the uselessness of sanctions, is disinformation, an attempt to inadequately present the National Intelligence Report
and yet another attempt to underline the idea of the “invincibility” of the Russian Federation.
In fact, both the report published by the Director of the National Intelligence of the United States, Daniel R. Coats, and the Worldwide Threat Assessment 2018 document claim the opposite and state that Russia, through its disinformation propaganda, tries to weaken the pressure of the West.
Analysis Georgia and the World, a Georgian media outlet, published an article
entitled “According to the National Intelligence of the United States, Anti-Russian Sanctions are Useless.” As the story claimed, the report of the Director of the National Intelligence, Daniel R. Coats, mentioned that Russia has managed to cope with the imposed sanctions.
The existence and freedom of operation of the National Intelligence of the United States in order to strengthen the country’s national security is guaranteed by the Constitution of the United States and the 1947 National Security Act. Each aspect of the operation of the National Intelligence of the United States, including the issue of accountability, is regulated by the 1981 Intelligence Community Legal Reference Book according to which the Central Intelligence Agency is accountable not only to certain branches of the executive government but also to the Intelligence Committee
at the United States Senate.
Daniel R. Coats is the Director of the National Intelligence of the United States. He presents an annual report to the Intelligence Committee at the United States Senate. On 13 February 2018, he presented the 2018 Worldwide Threat Assessment document at a meeting of a joint session
of the Intelligence and Defence Committees.
Most likely, this hearing became the source of inspiration and the conclusions presented by Georgia and the World. However, the disseminated article is fake because neither the general hearing of the document nor the text of the report
includes a paragraph according to which “Russia has managed to cope with the imposed sanctions” and, even more so, there is nothing that would point to the uselessness of the sanctions.
The main issues that Daniel R. Coats raised were Russian disinformation and the attempt to increase the Kremlin’s influence through disseminating fake news. The report mentions that Russia, by using state-controlled media, tries to incite anti-American and anti-European sentiments and weaken the existing pressure from Western sanctions. Georgia and the World presented the information in the report within a context opposite to its true intent.
Inciting anti-Western sentiments and portraying Russia as an “invincible” country is not new for Georgia and the World. The following disinformation articles also belong to the list of publications from Georgia and the World: “Pentagon Acknowledged that it Will Not be Able to Cope with the Strategic Forces of Russia and China,” “Parliamentary Assembly of the Council of Europe Adopted a Resolution that Might Lift Sanctions on Russia” and others.