პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, პარალამენტის რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავჯდომარემ, გრიგოლ ლილუაშვილმა
განაცხადა: „ერთი წლის წინ ამ დარბაზში, ჩვენი ოპონენტების მხრიდან, სკეპტიკური განცხადებები ისმოდა, რომ აღმასრულებელი ხელისუფლება იმ მძიმე ფინანსურ ტვირთს ვერ აწევდა, რომელიც ბიუჯეტში ინფრასტრუქტურული პროექტების დასაფინანსებლად იქნა ჩადებული 1 260 მლნ ლარი. თუმცა, ცხრა თვის შესრულების შედეგები არის უპრეცედენტო - 98.6%. დარჩენილია ერთი კვარტალი და ჩვენი გაანგარიშებით მიმდინარე წლის შესრულება იქნება გადაჭარბებული და 1 300 მლნ ლარს მიაღწევს“.
გრიგოლ ლილუაშვილმა ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსებაში რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი იგულისხმა. საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს
ინფორმაციით, 2017 წელს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 1 258 მლნ ლარით განისაზღვრა, 9 თვის საბიუჯეტო გეგმამ კი 948 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 97.7%-ით იქნა ათვისებული (926.2 მლნ ლარი).
ცხრილი 1: საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი, მლნ ლარი
გეგმა |
ფაქტი |
767.9 |
663.0 |
86% |
1003.6 |
823.6 |
82% |
935.7 |
904.0 |
96.6% |
880.1 |
898.4 |
102% |
967.5 |
965.8 |
99.8% |
1.258.0 |
926.2 (ცხრა თვე) |
97.7% |
1 832.5 |
ინფრასტრუქტურის სამინისტრო 2009 წელს შეიქმნა. 2010 წლიდან დღემდე, ცხრა თვეში ყველაზე მაღალი საკასო შესრულება 2011 წელს დაფიქსირდა 98.9%, 2011 წლის შემდეგ კი მიმდინარე წლის ცხრა თვეში 97.7%. რაც შეეხება წინა წლებს, 2016 წელს ცხრა თვის გეგმა 88.5%-ით შესრულდა. 2015 წელს 86.8 %-ით, ხოლო 2014 წელს 73.4%. შესაბამისად წინა წლებში დაფიქსირებული პრაქტიკიდან გამომდინარე შეიძლება ითქვას, რომ 2017 წლის ცხრა თვის საბიჯეტო გეგმის მაჩვენებელი საკმაოდ მაღალია.
იმის წინასწარ განსაზღვრა, 2017 წლის ბიუჯეტის საკასო შესრულება მიაღწევს თუ არა 1 300 მლნ ლარს, რთული სათქმელია. თუმცა, თუ გადავხედავთ წინა წლებში დაფიქსირებულ პრაქტიკას ვნახავთ, რომ მე-4 კვარტალში ყოველთვის კვარტალურ გეგმასთან შედარებით მეტი იხარჯებოდა. ამასთან, სახელმწიფო ხაზინის ოპერატიული
ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 17 ნოემბრის მდგომარეობით, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მიერ გაწეული ხარჯები 1 112 მლნ ლარია. თუმცა, სამინისტროს გეგმიური ხარჯი გაზრდილია 1 284 მლნ-მდე (ნაცვლად 1 258 მლნ-ისა). გეგმის შესასრულებლად, წლის ბოლომდე 172 მლნ ლარია დასახარჯი.
2017 წლის რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 1 258 მლნ ლარით განისაზღვრა. სამი კვარტლის საბიუჯეტო გეგმის შესრულებამ კი 97.7% შეადგინა, რაც უპრეცედენტო არ არის, რადგან 2011 წელს 3 კვარტლის შესრულება 98.9% იყო.
რამდენი იქნება 2017 წლის ბიუჯეტის საკასო შესრულება, ამჟამდ ამას ვერ ვიტყვით. თუმცა, თუ გადავხედავთ წინა წლებში დაფიქსირებულ პრაქტიკას, ვნახავთ, რომ წლიური ბიუჯეტის საკმაოდ დიდი ნაწილი, სწორედ მეოთხე კვარტალში იხარჯება. შესაბამისად, წინა წლებში დაფიქსირებული პრაქტიკიდან გამომდინარე დასაშვებია, რომ 2017 წელს ბიუჯეტის შესრულებამ 1 300 მლნ ლარს მიაღწიოს.

Regional Policy and Self Governance Committee Chair of the Parliament of Georgia, Grigol Liluashvili, in his speech at the plenary session of the Parliament of Georgia, stated: “One year ago, in this chamber, our opponents were making sceptical statements that the Government of Georgia would be unable to bear the heavy financial burden of GEL 1,260 million from the budget to fund infrastructural projects. However, the nine-month budget fulfilment results are unprecedented – 98.6%. One quarter of the year remains and based on our calculations, this year’s budget fulfilment will be in surplus and reach GEL 1,300 million.”
Grigol Liluashvili was referring to the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in his statement about funding infrastructural projects. According to the information of the Ministry of Finance, the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was GEL 1,258 million in 2017 whilst the nine-month fulfilment plan was determined to be GEL 948 million. This was fulfilled by 97.7% (GEL 926.2 million).
Table 1: Ministry of Regional Development and Infrastructure Budget
The Ministry of Regional Development and Infrastructure was established in 2009. In the period from 2010 to today, the highest fulfilment figure was registered in 2011 with 98.9%. After 2011, the highest figure is the one for 2017 (nine months) at 97.7%. In regard to the previous years, the 2016 plan was fulfilled by 88.5%, the 2015 plan was fulfilled by 86.8% and the 2014 plan was fulfilled by 73.4%. Therefore, taking into account the history of the previous years, it can be stated that the budget fulfilment report for the first nine months of 2017 is rather high.
It is hard to estimate whether or not the 2017 infrastructural budget fulfilment will reach GEL 1,300 million. However, if we take a look at the established practice in the previous years, we will see that more is always spent in the fourth quarter as compared to the other quarters. Additionally, according to the operative information of the State Treasury, the total expenses made by the Ministry of Regional Development and Infrastructure constitute GEL 1,112 million as of 17 November 2017. However, the planned expenses of the Ministry of Regional Development and Infrastructure have been increased to GEL 1,284 million (instead of GEL 1,258 million). In order to fulfil the budget plan, GEL 172 million has to be spent before the end of the year.
The budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure for 2017 was determined to be GEL 1,258 million. The budget fulfilment rate for the first three quarters of 2017 is 97.7%. This not an unprecedented figure because the three-quarter fulfilment rate in 2011 was 98.9%.
We are unable to say what the 2017 budget fulfilment rate will be. However, if we take a look at the practice of the previous years, we will see that quite a big portion of the annual budget is usually spent in the fourth quarter. Therefore, taking into account the established practice of the previous years, it is possible that 2017 budget fulfilment rate will reach GEL 1,300 million.