მედიის თავისუფლების კუთხით საქართველოს მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვს
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა ლონდონში, ანალიტიკურ ცენტრ Chatham House-ში სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა: "Freedom House-ის ანგარიშებისა და ორგანიზაცია "ჟურნალისტები საზღვრებს გარეშეს" მონაცემებით, საქართველოს მედიის თავისუფლების კუთხით მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვს". ფაქტ-მეტრმა გიორგი კვირიკაშვილის ეს განცხადება გადაამოწმა. Freedom House-ის 2016 წლის ანგარიშის მიხედვით, წინა წელთან შედარებით, დამოუკიდებელი მედიის კომპონენტში საქართველოს მაჩვენებელი უცვლელი დარჩა (4.00). რაც შეეხება წლების განმავლობაში ამ მხრივ არსებულ მდგომარეობას, ის შემდეგნაირად გამოიყურება:   ცხრილი 1: დამოუკიდებელი მედიის ინდექსი, 2007-2016 წლები[1]
წლები 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
დამოუკიდებელი მედია 4.00 4.25 4.25 4.25 4.25 4.25 4.25 4.00 4.00 4.00
წყარო: Freedom House   როგორც ცხრილიდან ჩანს, მედიის დამოუკიდებლობის კუთხით საქართველოში არსებული მდგომარეობა 2008 წელს 0.25 ერთეულით გაუარესდა. აღნიშნული მაჩვენებელი 2013 წლის ჩათვლით უცვლელი იყო. 2014 წელს კი, ის კვლავ ძველ (2007 წლის) ნიშნულს დაუბრუნდა. 2014 წლიდან დღემდე საქართველოში დამოუკიდებელი მედიის ინდექსი აღარ შეცვლილა. Freedom House-ის ანგარიშში, ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებზე დაყრდნობით, საუბარია "რუსთავი 2"-ის  წინააღმდეგ დაწყებული გამოძიებისა და წარმოებული სასამართლო პროცესის პოლიტიზებაზე. კერძოდ, მმართველი პოლიტიკური ძალის - "ქართული ოცნების" მხრიდან პოლიტიკური ზეწოლის ნიშნებზე. ასევე, ანგარიშში 2015 წლის ზაფხულსა და შემოდგომაზე ქართულ ტელეარხებზე პოლიტიკური თემატიკის გადაცემების დახურვაც არის ნახსენები, რაშიც, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების აზრით, პოლიტიკური ზეწოლის ნიშნები იკვეთებოდა. კერძოდ, "ქართული ოცნების" წარმომადგენლების მხრიდან ადგილი ჰქონდა ზეწოლას  სატელევიზიო არხებზე და მათი სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლის მცდელობას. სხვადასხვა ქვეყანაში მედიის კუთხით არსებულ მდგომარეობას ორგანიზაცია "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეც" იკვლევს. აღნიშნული ორგანიზაციის 2016 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს მედიის თავისუფლების ინდექსი წინა წელთან შედარებით 0.26 ერთეულით გაუარესდა. თუმცა, პოზიციურად, ქვეყანა 5 ადგილით დაწინაურდა და 69-დან 64-ე ადგილზე გადაინაცვლა. ეს სხვა ქვეყნების მედიის თავისუფლების ინდექსის კიდევ უფრო მეტად გაუარესების ხარჯზე მოხდა. 2007-2016 წლებში საქართველოს მედიის თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებლები ასე გამოიყურება:   ცხრილი 2: მედიის თავისუფლების ინდექსი, 2007-2016 წლები[2]
წლები 2007 2008 2009 2010 2011-2012 2013 2014 2015 2016
პოზიცია 66 120 81 100 105 100 84 69 64
ინდექსი 20.83 31.25 18.83 27 38 30.09 29.78 27.70 27.96
წყარო: "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე"   როგორც ცხრილიდან ჩანს, საქართველოს მედიის თავისუფლების ინდექსი 2008 წელს მკვეთრად გაუარესდა. 2009 წელს გაუმჯობესდა, 2010-2012 წლებში კი კვლავ გაუარესების ტენდენცია დაიწყო. 2013 წლიდან მედიის თავისუფლების ინდექსი ყოველწლიურად უმჯობესდებოდა. 2016 წლის მონაცემებით, აღნიშნული ინდექსი კვლავ (0.26 ერთეულით) გაუარესდა. "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეს" 2016 წლის ანგარიშში ნათქვამია, რომ საქართველოში მედია კვლავ პოლარიზებულია და მიუხედავად მცირე პროგრესისა, მედიის მფლობელები მათ სარედაქციო პოლიტიკაზე ზეგავლენის მცდელობებზე ისევ საუბრობენ. ამასთან, ტელეკომპანიების წილებისთვის წარმოებული ბრძოლა მედიაპლურალიზმის შენარჩუნების თვალსაზრისით კვლავ შეშფოთების ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად რჩება. სხვადასხვა ქვეყანაში მედიის კუთხით არსებულ მდგომარეობას კიდევ ერთი საერთაშორისო  ორგანიზაცია - IREX (International Exchange & Exchange) იკვლევს. მისი ერთ-ერთი ბოლო ანგარიში 2016 წლის აპრილში გამოქვეყნდა. ანგარიშში წარმოდგენილი 21 ქვეყანა მედიის მდგრადობის მიხედვით ოთხ სხვადასხვა კატეგორიაშია განაწილებული: არათავისუფალი პრესა (არამდგრადი), შერეული (არამდგრადი), მდგრადობასთან მიახლოებული და მდგრადი. 2007-2016 წლებში საქართველოს მედიის მდგრადობის ინდექსი შემდეგნაირად გამოიყურება:   ცხრილი 3: მედიის მდგრადობის ინდექსი, 2006-2016 წლები
წლები 2006-2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ინდექსი 2.40 2.07 1.89 1.82 2.07 1.88 2.15 2.63 2.51 2.42
კატეგორია - - ა/მ ა/მ მ/მ ა/მ მ/მ მ/მ მ/მ მ/მ
წყარო: IREX (International Exchange & Exchange)   როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2009-2010 წლებში საქართველო შერეული/არამდგრადი ქვეყნების კატეგორიაში შედიოდა. 2011 წელს ის მდგრადობასთან მიახლოებული ქვეყნების კატეგორიაში გადავიდა. 2012 წელს კვლავ ქვედა კატეგორიაში გადაინაცვლა. 2013 წლიდან კი, საქართველო კვლავ მდგრადობასთან მიახლოებული ქვეყნების კატეგორიაშია. თუმცა, 2014 წლიდან ინდექსის მაჩვენებელი მცირედით უარესდება. IREX-ის 2016 წლის ანგარიშის მომზადების ფარგლებში გამართული პანელური დისკუსიის მონაწილეებმა საქართველოში მედიაგარემოს კუთხით არსებულ ნეგატიურ ტენდენციებს გაუსვეს ხაზი. კერძოდ, გამოიყო ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის წინააღმდეგ წარმოებული სასამართლო დავა. ასევე, ტელევიზიებისთვის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად დასახელებულია საქართველოს პარლამენტის მიერ სარეკლამო დროსთან დაკავშირებული კანონის დაჩქარებული წესით მიღება. ამასთან, დისკუსიის მონაწილეების მხრიდან აღინიშნა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ბორდის ორი წევრის არჩევის გაჭიანურების საკითხი. ანგარიშში ასევე საუბარია მედიაში პრორუსული ნარატივის გაძლიერებაზე. ამის პარალელურად, ანგარიშში პოზიტიურად შეფასდა ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი. თუმცა, იქვე აღნიშნულია, რომ ამ პროცესში გამოვლენილმა ტექნიკურმა ხარვეზებმა რეგიონების მოსახლეობის გარკვეული ნაწილი ქართული მაუწყებლობის გარეშე დატოვა.   დასკვნა Freedom House-ის ანგარიშების მიხედვით, 2014 წლიდან, მედიის დამოუკიდებლობის კუთხით საქართველოში არსებული მდგომარეობის მხრივ, 2008-2013 წლებთან შედარებით მცირე პროგრესი მართლაც დაფიქსირდა. თუმცა, ბოლოს სამი წლის განმავლობაში საქართველოს ინდექსი აღარ გაუმჯობესებულა. ორგანიზაცია "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეს" 2013-2015 წლების ანგარიშების მიხედვით, საქართველოს მედიის თავისუფლების ინდექსი უმჯობესდებოდა. 2016 წელს კი, ეს მაჩვენებელი 0.26-ით ერთეულით გაუარესდა. რეიტინგში პოზიციური დაწინაურება კი სხვა ქვეყნების მიერ თავისუფლების ინდექსის კიდევ უფრო მეტად გაუარესების ხარჯზე მოხდა. ამასთან, აღნიშნული ორგანიზაციების ანგარიშებში საქართველოს მედიასივრცეში არსებულ არაერთ პრობლემაზეა საუბარი. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, პრემიერ-მინისტრის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.   ______________________________ [1] Freedom House-ის პრესის თავისუფლების ინდექსის ნაკლები რიცხობრივი მაჩვენებელი პრესის მეტ თავისუფლებას ნიშნავს [2] Reporters Without Borders press freedom index-ის ნაკლები რიცხობრივი მაჩვენებელი პრესის მეტ თავისუფლებას ნიშნავს

During his speech at the Chatham House analytical centre in London, UK, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated: "According to the reports of Freedom House and Reporters Without Borders, Georgia has achieved significant progress in terms of media freedom."
FactCheck verified the accuracy of Giorgi Kvirikashvili’s statement.
According to the 2016 Freedom House
Report, Georgia’s rating in terms of media independence did not change as compared to the previous year (4.00). As for the same ratings throughout the years, they look like this:
Table 1: Independent Media Index, 2007-2016
| Year | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
| Independent Media | 4.00 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.00 | 4.00 | 4.00 |
As the table makes clear, the situation in Georgia in terms of media independence worsened by 0.25 points in 2008. This indicator stayed constant from 2007 up until 2013 but returned to its previous score in 2014. The Independent Media Index for Georgia has not changed from 2014 to date.
Based upon the information from local non-governmental organisations, the Freedom House Report includes the proceedings against Rustavi 2 and the politicisation of the whole process. More specifically, it talks about the signs of political pressure applied by the ruling Georgian Dream coalition. The Report also mentions the closing down of political talk shows on various channels in the summer and autumn of 2015 which, according to the local non-governmental organisations, also showed signs of political pressure. In particular, representatives of the Georgian Dream coalition pressured various broadcasting companies and tried to alter their editorial policies.
Reporters Without Borders also
studies the media environment in various countries. According to the organisation’s 2016 Report, the
Press Freedom Index for Georgia worsened by 0.26 points as compared to the previous year. However, in terms of positions, the country moved forward by five positions, from 69
th to 64
th in the global ranking. This was due to a serious worsening in the ratings of other countries. The Press Freedom Index for Georgia from 2007 to 2016 looks like this:
Table 2: Press Freedom Index, 2007-2016
| Year | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011-2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
| Position | 66 | 120 | 81 | 100 | 105 | 100 | 84 | 69 | 64 |
| Index | 20.83 | 31.25 | 18.83 | 27 | 38 | 30.09 | 29.78 | 27.70 | 27.96 |
As the table shows, the Press Freedom Index for Georgia worsened significantly in 2008. It improved in 2009 but started worsening again in the period from 2010 to 2012. The Press Freedom Index kept improving upon an annual basis starting from 2013. According to the 2016 data, this Index has worsened again by 0.26 points.
The 2016 Reporters Without Borders
Report says that the media is still polarised in Georgia and despite small progress, the owners of the media companies still talk about the attempts by politicians to influence their editorial policies. In addition, the battle for shares in broadcasting companies still remains among the top reasons for concern in terms of media pluralism.
Another international organisation, the International Research and Exchange Board (IREX), also studies the media environment of different countries. Its latest
Report was published in April 2016. The 21 countries presented in the Report are put into four different categories in terms of media sustainability: Unsustainable, Anti-Free Press (A/A), Unsustainable Mixed System (U/M), Near Sustainability (N/S) and Sustainable (S). The Media Sustainability Index for Georgia from 2007 to 2016 looks like this:
Table 3: Media Sustainability Index, 2006-2016
| Year | 2006-2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
| Index | 2.40 | 2.07 | 1.89 | 1.82 | 2.07 | 1.88 | 2.15 | 2.63 | 2.51 | 2.42 |
| Category | - | - | U/M | U/M | N/S | U/M | N/S | N/S | N/S | N/S |
Source: IREX (International Research and Exchange Board)
As the table makes clear, Georgia was categorised in the Unsustainable Mixed System in 2009 and 2010. It moved to the category of Near Sustainability in 2011, moving down again in 2012. In 2013 Georgia once again assumed the place in the category of Near Sustainability and has stayed there ever since. The Index points, however, have worsened slightly since 2014.
In terms of the panel discussion held by IREX in the process of preparing its 2016 Report, participants underscored the negative trends in the field of media in Georgia. The court case against Rustavi 2 was in particular focus. The rapid adoption of the Law on Advertising Time by the Parliament of Georgia was also said to be among the major challenges for Georgian broadcasting companies. The participants of the discussion also mentioned the lengthy process of electing the two members of the Georgian Public Broadcaster’s Board. The Report also talks about the strengthening of the pro-Russian narrative in the media. Parallel to this, however, the Report positively assessed the transfer to digital broadcasting. However, it also says that the technical flaws in this process left parts of the population in the regions without access to Georgian TV channels.
According to Freedom House reports, small progress was indeed observed in terms of media independence in Georgia after 2014 as compared to the period from 2008 to 2013. However, Georgia’s points have not improved in the Independent Media Index over the past three years. According to the Reporters Without Borders reports from 2013-2015, the Press Freedom Index for Georgia showed improvement. It worsened by 0.26 points in 2016. The advance in the country’s positioning in the ratings, on the other hand, was due to the much sharper worsening in points by other countries. In addition, the aforementioned reports highlight numerous problems in Georgia’s media environment.
FactCheck concludes that the Prime Minister’s statement is
______________________________
[1] The lesser the ranking point in the Freedom House Independent Media Index, the higher the media independence.
[2] The lesser the ranking point in the Reporters Without Borders Press Freedom Index, the higher the freedom of the press.