სოფელ კორცხელში ენმ-ს არჩევნების ჩაშლა აქვს დაგეგმილი, რისთვისაც ადგილზე ზაზა კედელაშვილის ზონდერები ჩაიყვანეს
2016 წლის 22 მაისს, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ კორცხელში გამართულ შუალედურ არჩევნებზე, 53-ე საარჩევნო უბანთან მომხდარ ფიზიკურ დაპირისპირებას ვიცე-პრემიერი კახა კალაძე გამოეხმაურა
და მომხდარის პროვოცირებაში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრები დაადანაშაულა: "გვაქვს კონკრეტული ინფორმაცია, რომ სოფელ კორცხელში "ნაციონალურ მოძრაობას" განზრახული აქვს საარჩევნო უბნის ჩაშლა, რისთვისაც ადგილზე ჩაყვანილი ჰყავთ ზაზა კედელაშვილის ზონდერ-ჯგუფები, რომლებსაც ხელმძღვანელობას გიგა ბოკერია და ლევან ბეჟაშვილი უწევენ. მედიას არ ეძლევა მუშაობის საშუალება და ზოგიერთმა პროვოკატორმა ჟურნალისტებს ქვების სროლა დაუწყო. მინდა ვთხოვო შესაბამისი ორგანოების წარმომადგენლებს, უმკაცრესად აღკვეთონ  ნებისმიერი სახის ფიზიკური დაპირისპირება".
22 მაისს, ზუგდიდში, სოფელ კორცხელის 53-ე საარჩევნო უბანთან შეკრებილმა პირებმა, რომლებიც მოგვიანებით სპორტსმენები და პარტია "ქართული ოცნების" წარმომადგენლებიც აღმოჩნდნენ, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს "ნაციონალური მოძრაობის" წევრებს, მათ შორის გიგა ბოკერიას, თენგიზ გუნავას, აკაკი მინაშვილს და ნიკა მელიას. ოპოზიციის წარმომადგენლების ინფორმაციით, ხელისუფლებამ არეულობის შესაქმნელად აღნიშნული პირების მობილიზაცია წინასწარ მოახდინა და ამ მიზნით ისინი თბილისიდან ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში სპეციალურად ჩაიყვანა. აღსანიშნავია, რომ დედაქალაქიდან ჩასული სპორტსმენების ჯგუფი ტელეკამერებმა ზუგდიდში, ბოტანიკურ ბაღში, არჩევნების დაწყებამდე დააფიქსირეს.
სპორტსმენთა განცხადებით, ისინი ზუგდიდში ტურისტული მიზნებით იყვნენ ჩასულები. თუმცა, მათ მოგვიანებით საარჩევნო უბანზე გადაინაცვლეს, სადაც ფიზიკურად გაუსწორდნენ ოპონენტებს.
აღსანიშნავია, რომ კახა კალაძემ თავისი განცხადების დასასრულს ხაზი გაუსვა, რომ ოდნავ მოგვიანებით კვლავ გაკეთდებოდა განცხადება და საზოგადოებას დეტალურ ინფორმაციას (სურათებით) მიაწვდიდნენ კონკრეტული ზონდერების შესახებ. მართლაც, გარკვეული პერიოდის შემდეგ, ვიცე-პრემიერის დავალებით, "ქართული ოცნების" პოლიტსაბჭოს წევრმა და პარტიის ახალმა სახემ, მამუკა მდინარაძემ განაცხადა,
რომ ზაზა კედელაშვილის ზონდერ ჯგუფების წარმომადგენლებმა, გიგა ბოკერიას მითითებით, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს უბანზე მყოფ "ქართული ოცნების" წევრ სპორტსმენებს და ხელი შეუშალეს ჟურნალისტების საქმიანობას, რასაც შემდგომში არეულობა მოჰყვა.
მდინარაძის მიერ ე.წ. ზონდერებად დასახელებულმა პირებმა უარყვეს ბრალდება და განაცხადეს, რომ სოფელ კორცხელში მომხდარი დაპირისპირების დროს ისინი თბილისში იმყოფებოდნენ. მოგვიანებით, მდინარაძემ შეცვალა თავდაპირველი ვერსია და თქვა, რომ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში მის მიერ დასახელებული პირების ნაცვლად, სხვა ზონდერები იმყოფებოდნენ, თუმცა რაიმე დამადასტურებელი ფაქტი არ დაუსახელებია. დაპირისპირების დაწყებაში პასუხისმგებლობა გიგა ბოკერიას დააკისრა პარტია "ქართული ოცნების" აღმასრულებელმა მდივანმა ირაკლი კობახიძემ. მისი თქმით,
კორცხელში სპორტსმენების მობილიზება პრევენციული მიზნების გამო მოხდა, ვინაიდან ოპოზიციის წარმომადგენლების მხრიდან ამომრჩევლების დაშინების საფრთხე არსებობდა. ამასთან, კობახიძემ განაცხადა, რომ საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე  "ნაციონალურ მოძრაობას" ბიტებით შეიარაღებული 15 კაციანი ზონდერ-ჯგუფი ჰყავდა.
აღნიშნული განცხადებების საფუძველზე, ფაქტ-მეტრმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს წერილობით მიმართა და დაინტერესდა, მოჰყვა თუ არა რაიმე ტიპის სამართლებრივი რეაგირება ვიცე-პრემიერისა და მმართველი ძალის სხვა წარმომადგნელების მხრიდან ოპოზიციის წარმომადგენლების კრიმინალურ ქმედებაში დადანაშაულებას. მომხდარი ინციდენტის სახელისუფლებო ვერსიის დადასტურების შემთხვევაში, დიდი ალბათობით, სახეზე გვაქვს დანაშაულის ნიშნები, რაც, ბუნებრივია, სამართალდამცავი ორგანოების ყურადღების მიღმა არ უნდა დარჩეს. ასევე საინტერესოა, თუ რატომ არ გატარდა პოლიციის მხრიდან პრევენციული სამუშაოები დაპირისპირების თავიდან აცილების მიზნით, თუკი ხელისუფლების წარმომადგენლებისთვის პროვოკაციის მოწყობის შესახებ ინფორმაცია წინასწარ არსებობდა, რასაც ირაკლი კობახიძის განცხადებაც ადასტურებს. ინფორმაციის დაზუსტების მიზნით, არაერთხელ ვცადეთ შსს-ს პრესსამსახურთან დაკავშირება, თუმცა მათ ჩვენი სატელეფონო ზარები უპასუხოდ დატოვეს.
საარჩევნო უბანთან მომხდარ ფიზიკურ დაპირისპირებას კრიტიკულად გამოეხმაურნენ სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და პოლიტიკური ჯგუფების წევრები. ისინი საქმის სასწრაფოდ გამოძიებას მოითხოვენ და მიაჩნიათ, რომ ინციდენტის ადგილზე პოლიციელთა სიმცირის გამო პრევენციული ზომების გატარება ვერ მოხერხდა. "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" წარმომადგენლის ცნობით, საარჩევნო უბანთან მყოფმა სპორტსმენებმა, პოლიტიკოსების გარდა, ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს შეკრებილ მოქალაქეებს და მედიასაშუალებების წარმომადგენლებს, მათ შორის ტელეკომპანია "ოდიშის" გადამღებ ჯგუფს, რომელსაც ბოთლი და ქვები ესროლეს. კალაძის განცხადება ცინიკურად და დაუჯერებლად შეაფასეს "რესპუბლიკურ პარტიაში". ლევან ბერძენიშვილმა "ქართული ოცნების" წარმომადგენლების მხრიდან გავრცელებული მოსაზრებები ქვეყნის წინააღმდეგ გადადგმულ ნაბიჯად მიიჩნია. თითქმის ანალოგიურ პოზიციას იზიარებენ "თავისუფალი დემოკრატებიც". თავად ზაზა კედელაშვილი კორცხელში მომხდარ ინციდენტთან მისი კავშირის შესახებ არსებულ ბრალდებებს უსაფუძვლოდ მიიჩნევს
და უმრავლესობის წარმომადგენლებს ცილისწამებაში ადანაშაულებს.
გასათვალისწინებელია ის ფაქტი, რომ სოფელი კორცხელი ორიდან ერთ-ერთი ადგილი აღმოჩნდა, სადაც "ნაციონალურმა მოძრაობამ" შუალედურ არჩევნებზე გამარჯვების მიღწევა შეძლო. შესაბამისად, ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ ოპოზიციის მიმართ  არასასურველი შედეგების გამო საარჩევნო უბნის ჩაშლის შესახებ გაკეთებული ბრალდებები ნაკლებად დამაჯერებელია.
ანალოგიურად განვითარდა მოვლენები 2016 წლის 28 იანვარს, გარდაბანში გამართულ გამგებლის რიგგარეშე არჩევნებზე, სადაც დაუდგენელმა პირებმა "ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენლებს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. "ქართული ოცნების" აღმასრულებელმა მდივანმა ირაკლი კობახიძემ პროვოკაციის მოწყობაში მაშინაც ოპოზიციის წარმომადგენლები დაადანაშაულა. სოფელ კორცხელში მომხდარ დაპირისპირებაზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდქსის 125-ე მუხლით აღძრა, რაც ცემას გულისხმობს. ინციდენტში მონაწილე სპორტსმენები ჩვენების მისაცემად
საკუთარი სურვილით გამოცხადნენ, პარალელურად კი, შსს-ს მიმდებარე ტერიტორიაზე მათმა მხარდამჭერებმა საპრტოესტო აქცია გამართეს. მანამდე კი, შს მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა განაცხადა, რომ მისი უწყება სასამართლოს უახლოეს დღეებში ინციდენტში იდენტიფიცრებული პირების დაკავების მოთხოვნით მიმართავს. პასუხისგებაში ამ დრომდე არავინ არის მიცემული.
ვიცე-პრემიერ კახა კალაძის და მმართველი ძალის სხვა წარმომადგენლების მიერ გაკეთებული შეფასებები, სადაც ისინი კრიმინალური ქმედებების ჩადენაში "ნაციონალური მოძრაობის" ლიდერებს და სხვა წარმომადგენლებს ადანაშაულებენ, სამართლებრივი რეაგირების გარეშე რჩება. თუკი ვიცე-პრემიერის მიერ გაკეთებული განცხადება სიმართლეს წარმოადგენს, მაშინ შესაბამისი უწყებები ძალადობის პროვოცირებაში დადანაშაულებული პოლიტიკოსებით და მამუკა მდინარაძის მიერ დასახელებული ე.წ. ზონდერებით უნდა დაინტერესებულიყვნენ. უკანასკნელი ინფორმაციით, ამ საქმეზე არცერთი დასახელებული პირის დაკითხვა არ მომხდარა.
პარტია "ქართული ოცნება" ოპოზიციის მხრიდან არეულობის მოწყობას თავისი კანდიდატის დიდი უპირატესობით გამარჯვებას უკავშირებდა,
რაც სიმართლეს არ შეესაბამება. სოფელ კორცხელში გამარჯვება "ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელმა მოიპოვა. ასევე მცდარია მედიის მუშაობის შეფერხებაში ოპოზიციის წევრების დადანაშაულებაც, ვინაიდან, გავრცელებული სატელევიზიო კადრებით, ასვე "საერთაშორისო გამჭვირვალობის" ინფორმაციით, დგინდება, რომ ჟურნალისტებს ქვები და ბოთლები ხელისუფლების მომხრე სპორტსმენებმა ესროლეს. ოპოზიცია ვიცე-პრემიერ კახა კალაძის - როგორც ამ ინციდენტის ორგანიზატორის - პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს.

The Minister of Energy and the Deputy Prime Minister of Georgia, Kakha Kaladze, commented upon the physical violence which took place close to precinct N53 in the village of Kortskheli on 22 May 2016 during the municipal by-elections. The Deputy Prime Minister accused members of the United National Movement of provoking this incident: "We have concrete information that the United National Movement plans to disrupt elections at a certain precinct and to this aim they have brought in Zaza Kedelashvili’s sonders[1]
led by Giga Bokeria and Levan Bezhashvili. The media is deprived of the possibility to work and some of the provocateurs started to throw stones at the journalists. I would like to ask the representatives of the respective organs to strictly prevent any kind of physical violence."
checked the accuracy of the statement.
On 22 May 2016 individuals, who later were identified as sportsmen and representatives of the Georgian Dream party, gathered at precinct N53 in the village of Kortskheli and physically assaulted members of the United National Movement, including Giga Bokeria, Tengiz Gunava, Akaki Minashvili and Nika Melia. According to the information of the representatives of the opposition, the Government of Georgia mobilised selected individuals in advance in order to create unrest and transported them with this aim from Tbilisi to the Municipality of Zugdidi. Of note is that the group of sportsmen who came to Zugdidi from Tbilisi were observed by TV cameras in the Zugdidi Botanical Garden before the start of the elections. As stated by the sportsmen themselves, they had come to Zugdidi for the purpose of tourism. However, they later moved to the polling station and physically assaulted their opponents.
Of mention is that at the end of his statement, Kakha Kaladze underlined that a new statement would be delivered within a short amount of time with the public getting detailed information (with pictures) about the specific sonders. Indeed, after some time, Mamuka Mdinaradze, a member of the Georgian Dream’s political council and a new face of the party, stated that representatives of Zaza Kedelashvili’s sondercommandos, on the orders of Giga Bokeria, had physically assaulted Georgian Dream member sportsmen who were at the polling station and disrupted the work of the journalists, all of which caused the unrest.
The individuals who were accused by Mamuka Mdinaradze of being sonders denied the allegation and stated that they were in Tbilisi when the incident in Kortskheli was taking place. Later, Mr Mdinaradze changed his initial version and said that there were some other sonders in the Municipality of Zugdidi instead of the individuals he previously named. However, he did not present any factual evidence to prove his statement. The Executive Secretary of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, also put the blame on Giga Bokeria for provoking the violence. Mr Kobakhidze stated that the mobilisation of the sportsmen in Kortskheli was done for preventive purposes because there was a danger of the opposition intimidating voters. Additionally, Mr Kobakhidze stated that the United National Movement had deployed a 15-man strong sonder squad, armed with baseball bats, near the polling station.
FactCheck addressed the Ministry of Internal Affairs with a letter inquiring about whether or not there was any type of legal response in regard to the accusations made by Kakha Kaladze and other representatives of the ruling party about members of the opposition committing criminal offences. If the information of the Government of Georgia in regard to the aforementioned incident is proven to be true, then this presumably points to the occurrence of a crime which, naturally, should not be left beyond the attention of law enforcement agencies. Of additional interest is why the police did not take any preventive measures to avoid the incident if representatives of the government had information about a forthcoming provocation as confirmed by the statement of Irakli Kobakhidze. FactCheck
attempted multiple times to contact the press service of the Ministry of Internal Affairs in order to obtain more precise information but they never responded to our telephone calls.
Representatives of various political parties and non-governmental organisations have condemned the physical incident at the polling station. They are demanding a swift investigation of the incident and believe that an insufficient police force was the reason why preventive measures were not taken. As reported by a representative of Transparency International Georgia, the sportsmen who were gathered at the polling station physically assaulted not only politicians, but citizens and media representatives, including TV Odishi’s camera crew who were hit with bottles and stones.
The Republican Party of Georgia assessed Kakha Kaladze’s statement as cynical and unbelievable. Levan Berdzenishvili called the statements of the Georgian Dream representatives a step taken against the country. The Free Democrats have nearly the same position. Zaza Kedelashvili himself asserts that the allegations about his involvement in the Kortskheli incident are groundless and accuses representatives of the Parliamentary Majority of libel.
The fact that the village of Kortskheli was one of the two places where the United National Movement won the municipal by-elections also needs to be taken into account. Allegations made by representatives of the government that the opposition was trying to disrupt the elections because of a possible defeat do not sound convincing.
Similar events unfolded on 28 January 2016 at the municipal by-elections in the Gardabani district where some unidentified individuals verbally and physically assaulted United National Movement representatives. Irakli Kobakhidze blamed representatives of the opposition for organising the provocations at that time as well.
An investigation about the incident in the village of Kortskheli was launched on the basis of Article 125 of the Criminal Code of Georgia; namely, assault. The sportsmen involved in the incident have voluntarily shown up for testimony. Meanwhile, their supporters organised a protest demonstration in front of the Ministry of Internal Affairs. Before that, the Minister of Internal Affairs, Giorgi Mghebrishvili, stated that his Ministry would address the court in the nearest future with the request to arrest the individuals identified in the incident. So far, no one has been brought to justice.
The assessments made by the Deputy Prime Minister, Kakha Kaladze, and other representatives of the ruling party in which they accuse the leaders and other representatives of the United National Movement of committing criminal offences remain without due legal reaction. If the statement of the Deputy Prime Minister were true, then the respective organs should take interest in politicians accused of violence and the so-called sonders named by Mamuka Mdinaradze. According to the latest information, not a single one of the aforementioned individuals mentioned has been summoned for testimony.
The Georgian Dream party asserted that the opposition fuelled the unrest because the Georgian Dream party candidate was winning by a landslide but this is not true. A member of the United National Movement won the elections in the village of Kortskheli. It is also false to blame members of the opposition for hampering the media from carrying out its functions because TV footage and the information of Transparency International Georgia indicate that stones and bottles were thrown at the journalists by the pro-government sportsmen. The opposition believes that Kakha Kaladze should be held responsible as the organiser of the incident.
FactCheck concludes that Kakha Kaladze’s statement is a LIE.
____________________________ [1] Sonders – from SS-Sondercommandos: (here) an organised group which commits acts of violence against political opponents.