გასული წლის 25 დეკემბერს ლევან მურუსიძე იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ, რომლის მდივანიც თავად არის, გამოსაცდელი 3 წლიანი ვადით სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლედ აირჩია. მისი მოსამართლედ არჩევა და მთლიანად ეს პროცესი სამოქალაქო საზოგადოების მკაცრი კრიტიკის ობიექტი გახდა. სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის განცხადებების თანახმად, მოსამართლეთა დანიშვნა სერიოზული ხარვეზებით წარიმართა, რამაც პროცესის ლეგიტიმურობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა. "დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის კოალიციამ" სათანადო რეფორმების გატარება და არსებული ხარვეზების აღმოფხვრამდე მოსამართლეთა შერჩევის პროცესის შეჩერება მოითხოვა.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, ანა ნაცვლიშვილმა, რუსთავი 2-ის ეთერში მოსამართლეთა შერჩევის პროცესში არსებულ ხარვეზებზე ისაუბრა, რომელთაგან, განსაკუთრებით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანთან, ლევან მურუსიძესთან დაკავშირებული პრობლემა გამოყო. "ეს არის ცალსახა ინტერესთა კონფლიქტი. ლევან მურუსიძე არის კანდიდატიც და ამავე დროს არის საბჭოს წევრიც, რომელიც გადაწყვეტილებას იღებს. საბჭოს რეგულაციებში ინტერესთა კონფლიქტზე საუბარი არ არის და ამას იშველიებს ლევან მურუსიძე. თუმცა, ყველა დაწერილ და დაუწერელ სტანდარტს მიღმაა, რომ კანდიდატი ამავე დროს იყოს ჟიურის წევრი. მას არ აწუხებს პროფესიული ეთიკა, რომ თვითონ დააყენოს თვითაცილების საკითხი და არც საბჭო მსჯელობს ამაზე" - განაცხადა ნაცვლიშვილმა.
"საერთო სასამართლოების შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად, სააპელაციო და რაიონული (საქალაქო) სასამართლოს მოსამართლეებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო ნიშნავს. მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეგლამენტითა და მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს N1/308 გადაწყვეტილებით რეგულირდება.
ინტერესთა კონფლიქტსა და წევრის აცილების ვალდებულების შესახებ საბჭოს რეგლამენტში და მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ წესში საუბარი არ არის. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ "საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად იუსტიციის საბჭოს წევრი თანამდებობის პირია, შესაბამისად, აღნიშნული კანონი მასზეც ვრცელდება. ამ კანონის უმთავრესი მიზანი ინტერესთა შეუთავსებლობის თავიდან აცილებაა. კანონის თანახმად, ინტერესთა შეუთავსებლობაში საჯარო სამსახურში საჯარო მოსამსახურის ქონებრივი ან სხვა პირადი ინტერესების სახელმწიფო სამსახურის ინტერესებთან დაპირისპირება იგულისხმება. კანონი საჯარო მოხელის იმ გადაწყვეტილების მიღებაში მონაწილეობას კრძალავს, რომლის მიმართაც მას გარკვეული ინტერესები გააჩნია.
ამასთან, მართალია საბჭოს ჩანაწერებში (რეგლამენტი და საბჭოს გადაწყვეტილება მოსამართლეთა დანიშვნის წესთან დაკავშირებით) უშუალოდ ინტერესთა კონფლიქტზე საუბარი არ არის, თუმცა საბჭოს მიერ დამტკიცებული მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევის წესი ლოგიკურად გამორიცხავს იმ სცენარს, რომელიც მოსამართლეთა არჩევისას განხორციელდა. კერძოდ, აღნიშნული წესის თანახმად, ნებისმიერი სახის კომუნიკაცია (პირადი თუ ირიბი) კანდიდატსა და საბჭოს წევრს შორის მკაცრადაა აკრძალული, რაც ლევან მურუსიძის შემთხვევაში თავისთავად ვერ იქნა დაცული. მას ყოველდღიური კომუნიკაცია ჰქონდა საბჭოს წევრებთან, რომლებმაც შემდგომში მისი მოსამართლედ დანიშვნის გადაწყვეტილება მიიღეს. ასევე, ლევან მურუსიძეს, როგორც ერთ-ერთ კანდიდატს, ხელი მიუწვდებოდა მისი კონკურენტების კონფიდენციალურ ინფორმაციაზეც, ესწრებოდა რიგი კანდიდატების გასაუბრებებს (თავად არ სვამდა კითხვას, თუმცა, ისმენდა მათთვის დასმულ კითხვებსა და პასუხებს) და მონაწილეობას იღებდა კენჭისყრაში. შესაბამისად, ლევან მურუსიძის საქმიანობას შეიძლება გავლენა მოეხდინა საბჭოს გადაწყვეტილებების დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობაზე. აღნიშნული მდგომარეობის თავიდან აცილება კი, არა მხოლოდ ლევან მურუსიძის, არამედ საბჭოს თითოეული წევრის ვალდებულება იყო.
მიუხედავად ამისა, მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესი შეუფერხებლად გაგრძელდა და საბოლოოდ, სხვადასხვა ინსტანციის სასამართლოში 38 მოსამართლე დაინიშნა. აღსანიშნავია, რომ ლევან მურუსიძესთან საბჭოს გასაუბრება ფაქტობრივად არ ჩაუტარებია. ამასთან, კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა მოსამართლეთა შერჩევის კანონით გათვალისწინებული კრიტერიუმების დაცვა. აღნიშნული ეჭვი მურუსიძის მოსამართლედ დანიშვნასთან დაკავშირებით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების (ევა გოცირიძე, ვახტანგ თორდია, კახა სოფრომაძე) განცხადებამაც გააჩინა.
საბჭოს მიერ დამტკიცებული წესის თანახმად, მოსამართლეთა კანდიდატის შეფასებისას ყურადღება ექცევა უნარს, გამოავლინოს ყოველგვარი ზეგავლენისადმი მედეგობა, მუდამ ზრუნავდეს ინტერესთა რეალური თუ პოტენციური კონლიქტის თავიდან აცილებაზე. ამასთან, მხედველობაში მიიღება კანდიდატის საქმიანი და მორალური რეპუტაცია და ავტორიტეტი იურიდიულ წრეებსა თუ საზოგადოებაში და მისი ღვაწლი საზოგადოების წინაშე. განცხადებიდან კი ირკვევა, რომ მოსამართლე ლევან მურუსიძე აღნიშნულ კრიტერიუმებს ვერ აკმაყოფილებს. კერძოდ, არამოსამართლე წევრების განცხადებით, "შეუძლებელია იმის უარყოფა, რომ ბატონ მურუსიძეს არასახარბიელო რეპუტაცია გააჩნია საზოგადოებაში და არც იმის განჭვრეტა იყო რთული, რომ მის ხელახალ განმწესებას მოჰყვებოდა მკვეთრი უარყოფითი შეფასებანი ჩვენს საზოგადოებაში. თუ მხოლოდ სასამართლოსადმი ხალხის ნდობის თვალსაზრისით ვიხელმძღვანელებთ, მისი დანიშვნა მართლაც არ იქნებოდა გამართლებული".
აქ პარადოქსი ის გახლავთ, რომ არამოსამართლე წევრები ლევან მურუსიძის დანიშვნას კომპრომისულ გადაწყვეტილებას უწოდებენ. განცხადების მიხედვით, თუ ლევან მურუსიძეს არ აირჩევდნენ, მაშინ დანარჩენ მოსამართლეთა დანიშვნაც შეფერხდებოდა. მურუსიძის დანიშვნის შედეგად კი, სასამართლო სისტემას 38 ახალი მოსამართლე შეემატა. სწორედ ამაში მდგომარეობდა კომპრომისი. "ბატონი მურუსიძის კანდიდატურის უარყოფას შეიძლებოდა გამოეწვია სხვა, უწინარესად კი იმ კანდიდატურებისადმი უარყოფითი დამოკიდებულების წარმოშობა, რომლებსაც არამოსამართლე წევრები ვუჭერდით მხარს. კენჭისყრა შესაძლოა დამთავრებულიყო ნულოვანი შედეგით" - ნათქვამია განცხადებაში.
იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ, რომლის მდივანიც ლევან მურუსიძეა, ეს უკანასკნელი ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლედ სამი წლის ვადით აირჩია. საბჭოს წევრების (როგორც საჯარო მოხელეების) ქმედება წინააღმდეგობაში მოდის "საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ" კანონის მთავარ მიზანთან, კერძოდ, საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობის თავიდან აცილებასთან.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ანა ნაცვლიშვილის განცხადება არის სიმართლე.
ლევან მურუსიძე იყო მოსამართლეობის კანდიდატი და ამავე დროს იმ ჟიურის წევრი, რომელმაც ის მოსამართლედ დანიშნა

On 25 December 2015, the High Council of Justice of Georgia, whose Secretary is Levan Murusidze, appointed Mr Murusidze as judge of the Administrative Affairs Chamber of the Court of Appeals. Levan Murusidze’s election and the entire process became a target of fierce criticism from civil society. According to the statements of different non-governmental organisations, the election of judges has been marked with serious shortcomings which have brought the legitimacy of the whole process under question. The Coalition for Transparent and Independent Judiciary demanded
the implementation of necessary reforms and a stoppage of the process of appointing judgesbefore the shortcomings were addressed.
The Chair of the Georgian Young Lawyers’ Association, Ana Natsvlishvili, talked about the existing shortcomings in the process of selecting judges on air on Rustavi 2. Of these issues, Ms Natsvlishvili made particular emphasis upon the problem regarding the Secretary of the High Council of Justice, Levan Murusidze. Ms Natsvlishvili stated: "This is an obvious conflict of interests. Levan Murusidze is both a candidate and a member of the decision-making council. The regulations of the High Council of Justice say nothing about the conflict of interests and Mr Murusidze uses this as an argument in his favour. However, it is beyond all written and non-written standards that a candidate should not be a member of his jury at the same time. Mr Murusidze is not concerned with professional ethics enough to demand self-recusation and the High Council of Justice does not discuss this issue as well."
According to the Law of Georgia on General Courts, the High Council of Justice appoints the judges of the Court of Appeals and District (City) Courts. The procedure of the appointment of judges is regulated by the Regulation of the High Council of Justice and by Decision N1/308 of the High Council of Justice about the appointment of judges.
Both the aforementioned regulation and the decision do not include clauses about conflicts of interests or the obligation of self-recusation. However, according to the Law of Georgia on Conflict of Interests and Corruption in the Public Service, a member of the High Council of Justice is an official and, therefore, heis under the jurisdiction of that law. The principal aim of the aforementioned law is the prevention of conflicts of interests which it defines as a conflict between the private or the property interests of a public official with the interests of the public service. The law forbids the participation of a public servant in the decision-making of that process in which he has certain interests.
Additionally, even though the documents (the aforementioned regulation and decision of the High Council of Justice about the rule of appointment of judges) do not include an article about conflicts of interests, the rule for the selection of judges, approved beforehand by the Council, logically excludes that particular scenario which was enacted in Mr Murusidze’s election process; namely, according to the rule, any kind of communication (both direct and indirect) between a candidate and a member of the High Council of Justice is strictly forbidden which was clearly violated in Mr Murusidze’s case. Mr Murusidze had communication upon a daily basis with other members of the High Council of Justice who later made the decision to appoint him judge. Furthermore, he had access to confidential information about his competitors and was present at the interviews with the other candidates (he did not ask questions himself although listened in on the question and answer session) and did participate in the voting. Therefore, Mr Murusidze’s conduct could have affected the independence and integrity of the decisions of the High Council of Justice. It was not only his obligation but that of each and every member of the High Council of Justice to avoid such a situation.
Notwithstanding this controversy, the process of the appointment of new judges moved forward without any obstacles and eventually 38 judges were appointed in courts of different instances. Of note, too, is that the High Council of Justice did not even interview Levan Murusidze. It also became suspect whether or not all of the criteria as prescribed by the law concerning the appointment of judges were observed. This suspicion was also abetted by the statement of the non-judge members (Eva Gotsiridze, Vakhtang Tordia and Kakha Sopromadze) of the High Council of Justice.
According to the rule adopted by the High Council of Justice, in regard to the evaluation of candidates for judges, particular attention is paid to the candidate’s ability for being resistant to any type of pressure as well as being constantly focused in order to avoid any potential or real conflicts of interests. Additionally, the candidate’s moral and professional reputation, his authority among judicial circles and the public and his contribution to society are also collectively taken into account. The statement by the non-judge members of the High Council of Justice, however, indicates that Levan Murusidze does not meet all of these criteria as a judge. Specifically, the statement reads: "It is impossible to deny that Mr Murusidze’s public image is not very positive and it was not difficult to forecast that his appointment would be followed by a vocal public outcry. And if we take the level of trust of people towards the judiciary as a sole guideline for making our decision, Mr Murusidze’s appointment would not be justified indeed."
The paradox here is that the non-judge members of the High Council of Justice say that Levan Murusidze’s appointment was a compromise decision. According to their statement, if Mr Murusidze had not been elected, the process of the appointment of other judges could have also been hampered. As a result of Mr Murusidze’s appointment, 38 new judges were added to the judiciary system. Therein lies the compromise. The statement further reads: "The rejection of Mr Murusidze’s candidacy might have resulted in the creation of a negative attitude towards the other candidates, primarily to those backed by us, the non-judge members of the High Council of Justice. Therefore, the voting could have had a zero result."
The High Council of Justice, whose secretary is Levan Murusidze himself, elected Mr Murusidze as judge of the Administrative Affairs Chamber of the Court of Appeals. The decision of the members of the High Council of Justice (as public servants) contradicts the principal aim of the Law of Georgia on Conflict of Interests and Corruption in the Public Service which is the avoidance of conflicts of interests in the public service.