2015 წელს ვიზიტორების რიცხვის 8%-იანი ზრდა გვაქვს
გასული წლის 28 დეკემბერს, პარლამენტის რიგგარეშე სხდომაზე სამთავრობო პროგრამის წარდგენისას გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა: "ჩვენ განსაკუთრებული ძალისხმევა დავხარჯეთ ტურიზმის განვითარებაში. წელს ვიზიტორების რიცხვის უკვე 8%-იანი ზრდა გვაქვს. წლის ბოლოსთვის ვიზიტორების რაოდენობა 5.8 მილიონს მიაღწევს". საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2015 წლის დეკემბერში ქვეყანაში 466 ათასი ვიზიტორი შემოვიდა და 2014 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 7%-ით გაუსწრო. რაც შეეხება გასული წლის 12 თვეში დაფიქსირებულ ვიზიტორთა რაოდენობას, ამ მაჩვენებელმა 5.9 მილიონს მიაღწია, რაც 2014 წლის მონაცემზე ასევე 7%-ით მეტია.   გრაფიკი 1: საქართველოში შემოსულ საერთაშორისო მოგზაურთა რაოდენობა (2006-2015 წლები) image001   როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2006 წლიდან 2013 წლის ჩათვლით, ქვეყანაში შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა ყოველწლიურად საკმაოდ მაღალი ზრდით ხასიათდებოდა. 2014 წელს კი, ვიზიტორთა რაოდენობის მხოლოდ 2%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. ეს გამოწვეული იყო როგორც ქვეყნის შიგნით გატარებული არასწორი სავიზო პოლიტიკით, ისე მთლიანად რეგიონში არსებული არასახარბიელო ეკონომიკური მდგომარეობით. 2015 წელს გაზრდილ ვიზიტორთა რაოდენობაზე დადებითი გავლენა მოახდინა როგორც ელექტრონული ვიზების პორტალის ამოქმედებამ და გამკაცრებული სავიზო რეჟიმის შერბილებამ, ასევე ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მიერ გატარებულმა სხვადასხვა მარკეტინგულმა ღონისძიებებმა. ამ საკითხებზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. მნიშვნელოვანი ფაქტია, რომ 2015 წელს ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორებიდან 2.3 მილიონი ტურისტია (ის, ვინც ქვეყანაში 24 საათზე მეტი დროით რჩება) და მათი რაოდენობა 2014 წელთან შედარებით 2.2%-ით არის გაზრდილი. 1.4 მილიონი ვიზიტორი ტრანზიტის მიზნით იყო შემოსული, რაც 2014 წელთან შედარებით 25.7%-ით მეტია. გასულ წელს ტურიზმის  ეროვნულმა ადმინისტრაციამ დოკუმენტი - "საქართველოს ტურიზმის სტრატეგია 2015-2025" მოამზადა. აღნიშნული დოკუმენტის მიხედვით, 2015-2025 წლებში ვიზიტორთა რაოდენობის საშუალოდ 5%-იანი ზრდაა დაგეგმილი. დოკუმენტის მიხედვით, 2025 წელს ვიზიტორთა რაოდენობა უნდა გაორმაგდეს და 11 მილიონს მიაღწიოს. რაც შეეხება ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავლებს, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების 1.8 მილიარდი აშშ დოლარიდან 5.5 მილიარდ აშშ დოლარამდე ზრდას გეგმავს. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ რამდენად იზრდება ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები ვიზიტორთა რაოდენობის ზრდის პარალელურად. ამჟამად, მხოლოდ 2015 წლის სამი კვარტლის მონაცემებია გამოქვეყნებული, რის მიხედვითაც 2015 წლის პირველ 9 თვეში ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა 1 269 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 94 მილიონით (8%-ით) აღემატება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.   გრაფიკი 2: ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 2006-2015 წლებში image002   როგორც  წინა წლებში, ასევე 2015 წელს, ვიზიტორთა ყველაზე დიდი ნაკადი მეზობელი ქვეყნებიდან შემოვიდა: სომხეთი, აზერბაიჯანი, თურქეთი და რუსეთის ფედერაცია. ჩვენ ასევე დავინტერესდით, როგორია წლების განმავლობაში საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ბიუჯეტი (ცხრილი 1). როგორც ცხრილიდან ჩანს, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის დაფინანსება ყველაზე მეტი 2014 და 2015 წლებში იყო. დაფინანსება განსაკუთრებით გაიზარდა 2015 წელს, როცა ის 13 მლნ ლარიდან 26 მილიონი ლარამდე ავიდა.   ცხრილი 1: ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ბიუჯეტი წლების მიხედვით
წელი დაზუსტებული ბიუჯეტი საკასო შესრულება
2011 10 416 900 10 376 991
2012 9 179 213 7 377 162
2013 6 431 347 5 568 016
2014 12 753 000 12 429 761
2015 25 809 739 25 808 718
2016 22 963 000
დასკვნა 2015 წელს ვიზიტორების რაოდენობა 7%-ით გაიზარდა და 5.9 მილიონს მიაღწია. აქედან, 2.3 მილიონი ტურისტია და მათი რაოდენობა წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 2.2%-ით არის გაზრდილი. ტრანზიტის მიზნით შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა კი 1.4 მილიონია, რაც წინა წელთან შედარებით 25.7%-ით მეტია. რაც შეეხება ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავლებს, 2015 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 8%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის სიმართლე.

On 28 December 2015, whilst presenting a government programme at the extra plenary session of the Parliament of Georgia, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated: "We made special efforts in order to develop tourism. This year, we already have an 8% growth in the number of visitors. The number of visitors will reach 5.8 million by the end of the year."
According to the data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, a total of 466 thousand visitors entered Georgia in December 2015, surpassing the numbers recorded in December 2014 by 7%. As for the number of visitors recorded in the 12 months of the previous year, it reached 5.9 million which is 7% more than it was at the end of the previous year.
Chart 1: Number of International Travellers Entering Georgia from 2006 to 2015
As the chart makes clear, the growth of the number of visitors entering the country was quite high from 2006 to 2013. In 2014, however, the number of visitors increased by just 2%. This was due to the incorrect visa policies implemented in the country as well as the tough economic conditions in the wider region. The growth of the number of visitors in 2015 was greatly influenced by enacting the electronic visa portal and loosening the tightened visa policies as well as by various marketing events carried out by the National Tourism Administration of Georgia. FactCheck wrote about this issue earlier as well.
It is important to note that of the visitors who entered the country in 2015, 2.3 million were tourists (those who stay in the country for more than 24 hours) and their number increased by 2.2% as compared to 2014. About 1.4 million visitors entered for transit which is 25.7% more than in 2014.
Last year, the National Tourism Administration of Georgia prepared a document named Tourism Strategy of Georgia from 2015 to 2025. According to this document, the average growth of the number of visitors from 2015 to 2025 is envisaged to be 5%. The number of visitors must double in 2025, reaching 11 million. As for the revenues from tourism, the National Tourism Administration plans to increase them from USD 1.8 billion to USD 5.5 billion. Hence, FactCheck also took interest in the growth pace of revenues from tourism as the number of visitors and tourists increases. Only the data of the first three quarters of 2015 have been published as of now which suggest that the revenues from tourism reached USD 1,269 million in the first nine months of 2015 which is USD 94 million (8%) more than in the same period of the previous year.
Chart 2: Revenues from Tourism from 2006 to 2015
Similar to the previous years, the largest number visitors entered Georgia from the neighbouring countries: Armenia, Azerbaijan, Turkey and the Russian Federation.
We also took interest in the budget of the National Tourism Administration of Georgia over the past years (Table 1). As the table makes clear, the funding of the National Tourism Administration was at its highest in 2014 and 2015. The funding especially increased in 2015, going up from GEL 13 million to GEL 26 million.
Table 1: Budget of the National Tourism Administration of Georgia (2011-2016)
The number of visitors increased by 7% in 2015 and reached 5.9 million. Of this number, 2.3 million were tourists which is 2.2% more than it was in 2014. The number of those entering for transit was 1.4 million which is 25.7% more than in 2014. As for the revenues from tourism, there was an 8% growth in the first nine months of 2015 as compared to the same period of the previous year.