საქართველოში უკვე "ტრადიციად" იქცა, რომ რთველი გარკვეული აჟიოტაჟის ფონზე ტარდება. გამონაკლისი არც წლევანდელი რთველი აღმოჩნდა. ყურძენზე შემცირებულმა ფასებმა კახელი ფერმერების განსაკუთრებული ვნებათაღელვა გამოიწვია. წლების განმავლობაში, სუბსიდიას მიჩვეული გლეხებისთვის წლევანდელი ყურძნის ფასი მიუღებელი აღმოჩნდა და მათი ნაწილი საპროტესტო აქციებზე გამოვიდა. საკითხის აქტუალურობიდან გამომდინარე, ჩვენ ბოლო წლებში მევენახეობა-მეღვინეობაში შექმნილი მდგომარეობის გაანალიზებას შევეცადეთ.
საქართველოში ვენახები 37 419 ჰექტარზეა გაშენებული (2004 წლის სასოფლო-სამეურნეო აღწერის მიხედვით), მათ შორის კახეთში 22 227 ჰექტარი ვენახია. 2013-2014 წლებში საქართველოში 5 000 ჰექტარი ახალი ვენახი
გაშენდა (4 700 ჰექტარი კახეთში). სპეციალისტების განმარტებით, ვენახების გაშენება ბოლო წლების (2013, 2014 წლები) წარმატებულმა რთველმა და ჩაბარებული ყურძნიდან მიღებულმა მაღალმა შემოსავლებმა განაპირობეს.
საქსტატის ინფორმაციით, ყურძნის ყველაზე მაღალი მოსავალი 2007 წლის შემდეგ (227 000 ტონა) 2014 წელს
დაფიქსირდა (224 000 ტონა). 2007-2015 წლებში ყურძნის მთლიან მოსავალში კახეთის წილი 51-71% შორის მერყეობდა. სამრეწველოდ გადამუშავებული ყურძნის რაოდენობა კი წლების განმავლობაში შემდეგნაირად იცვლებოდა:
ცხრილი 1: 2009-2014 წლებში სამრეწველოდ გადამუშავებული ყურძნის ოდენობა
გადამუშავებული ყურძნის ოდენობა (ტონა) |
23 000 |
43 500 |
54 000 |
92 773 |
124 606 |
ყურძნის გადამუშავებიდან მიღებულმა შემოსავალმა 2013 წელს 116 მლნ ლარი შეადგინა, მხოლოდ კახეთის შემოსავალი 102 მლნ ლარი იყო. 2014 წელს ყურძნის გადამუშავებიდან მიღებული მთლიანი შემოსავალი 177 მლნ ლარი იყო, მათ შორის კახეთის - 114 მლნ ლარი. დღეის მონაცემით, სამრეწველოდ გადამუშავებულია 143 167 ტონა ყურძენი და შემოსავალი 102 341 924 მლნ ლარს შეადგენს.
აღსანიშნავია, რომ ყურძნის ფასი, სუბსიდიის ჩათვლით, წლების მიხედვით შემდეგნაირად იცვლებოდა:
ცხრილი 2: წითელი და თეთრი ყურძნის ჩაბარების ფასი (ლარში) 2010-2014 წლებში
თეთრი |
0.60 ლარი |
0.70 ლარი |
1 ლარი |
წითელი |
0.80 ლარი |
1.3 ლარი |
1.95 ლარი |
რაჭა (წითელი) |
3 ლარი |
4 ლარი |
8 ლარი |
რაც შეეხება მთავრობის როლს ყურძნის ფასის განსაზღვრაში, სახელმწიფო ყურძნის სუბსიდირებას 2008 წლიდან ახდენს. სუბსიდირების გადაწყვეტილება მთავრობამ რუსეთის ემბარგოს ნეგატიური შედეგების გასანეიტრალებლად და მევენეხეობა-მეღვინეობის დარგის წახალისების მიზნით მიიღო. ყურძენზე გასაცემი სუბსიდია წლების მიხედვით შემდეგი ოდენობით დადგინდა:
ცხრილი 3: 2008-2014 წლებში ყურძნის სუბსიდირებისთვის გამოყოფილი თანხა ლარებში
რქაწითელი |
0.15 |
0.25 |
0.40 |
0.35 |
საფერავი |
მუჯურეთული |
1.0 |
6.1 მლნ |
5.5 მლნ |
4.7 მლნ |
8.7 მლნ |
14.8 მლნ |
32 მლნ |
30 მლნ |
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ღვინო უმსხვილესი საექსპორტო საქონლის ათეულში შედის და 2014 წელს ღვინის ექსპორტმა მთლიანი ექსპორტის 6.3% შეადგინა. ექსპორტირებული ღვინის ოდენობა წლების მიხედვით შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 4: ღვინის ექსპორტი 2010-2015 წლებში
2015 I-IIკვ. |
ღვინის ექსპორტი (0.75 ლ. ბოთლი) |
15 მლნ. |
19 მლნ. |
23 მლნ. |
46 მლნ. |
59 მლნ. |
13 მლნ. |
2010-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი 61 ქვეყანაში განხორციელდა. 2010-2012 წლებში ღვინის საექსპორტო ქვეყნების ხუთეული თითქმის უცვლელი იყო (უკრაინა, ყაზახეთი, ბელორუსი, პოლონეთი და ლატვია). 2013-2014 წლებში, რუსეთში ქართულ ღვინოზე ემბარგოს გაუქმების შემდეგ, პირველი ადგილი დიდი უპირატესობით რუსეთს უკავია: 2013 წელს 22 997 170 ბოთლი (მთლიანი ექსპორტის 49%) და 2014 წელს - 37 615 052 ბოთლი (მთლიანი ექსპორტის 63%). დანარჩენი ოთხეული უცვლელია: უკრაინა, ყაზახეთი, ბელორუსი და პოლონეთი. 2015 წლის ორი კვარტლის
მონაცემებით, ექსპორტის მატებაა ისეთ ბაზრებზე, როგორებიცაა: ჩინეთი - 23%, იაპონია - 21%, ლატვია - 20%, ესტონეთი -16%, გერმანია - 5%, კანადა -159%, აშშ - 61%, ყაზახეთი - 6%, დიდი ბრიტანეთი - 33%, ჰონგ-კონგი - 230% და სხვა. თუმცა, ამ ქვეყნებში ღვინის ექსპორტის წილი იმდენად მცირეა, რომ ჯერჯერობით საერთო სურათს ვერ ცვლის. შესაბამისად, 2015 წლის პირველ 6 თვეში რუსეთსა და უკრაინაში ღვინის ექსპორტის შემცირების გამო, საქართველოდან ღვინის ექსპორტი 49%-ით შემცირდა.
მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში არსებული მდგომარეობის უკეთ გასაცნობად ფაქტ-მეტრი გურჯაანის რაიონის სოფელ ველისციხეში რთველსაც დაესწრო. მევენახეთა უმრავლესობა წლევანდელი ყურძნის ფასით (რქაწითელი - 60-70 თეთრი, საფერავი - 85 თეთრი) უკმაყოფილოა. მათი განმარტებით, ყურძნის კარგი მოსავლის მოსაყვანად ვენახის გასხვლა, შვიდჯერ შეწამლვა (თითო წამლობა 220 ლარი მაინც ჯდება), სამჯერ მოხნა და ორჯერ გათოხნა სჭირდება. ამას ემატება დაკრეფის და ტრანსპორტირების ხარჯები. 1 ჰექტარი ვენახის დამუშავება დაახლოებით 4 000 ლარი ჯდება. ამ ფართობზე დაახლოებით 10-12 ტონა ყურძნის მოსავალი მოდის, ანუ კილოგრამი თეთრი ყურძნის წარმოება საშუალოდ 40 თეთრი ჯდება, წითელი ყურძნის შემთხვევაში კი, დაახლოებით 50-60 თეთრი. წინა წელთან შედარებით, გაძვირდა ვენახის შესაწამლი შხამ-ქიმიკატები (ხშირ შემთხვევაში უხარისხო), გაიზარდა დღიური მუშის ფასი, ტრანსპორტირების ხარჯი და ასეთ პირობებში ყურძნის ფასი კი დაიკლო. მევენახეები შექმნილი მდგომარეობიდან გამოსავალს ვერ ხედავენ და იძულებულნი არიან შეთავაზებულ ფასს დასჯერდნენ.
ფაქტ-მეტრმა კახეთში ყურძნის ჩამბარებელი ერთ-ერთი ქარხანაც მოინახულა, სადაც ასევე პრობლემები დაგვხვდა. მევენახეებს ყურძნის ჩასაბარებლად ზოგჯერ ერთ დღეზე მეტ ხანს უწევდათ რიგში დგომა. ყურძნის ჩაბარების პროცესს ისიც აფერხებს, რომ ყურძნის გადამამუშავებელი დანადგარები მოძველებულია და ნელა მუშაობენ. გარდა ამისა, მევენახეები აცხადებენ, რომ ქარხნების უმრავლესობას საკუთარი ვენახები აქვთ და პირველ რიგში საკუთარ ყურძენს იბარებენ და შემდეგ სხვა დანარჩენს. გურჯაანში ჩვენი ყოფნის დროს (30 სექტემბერი, 16:00 საათისთვის) ყურძნის ჩამბარებელ ქარხანას მუშაობა ჯერ დაწყებული არ ჰქონდა.
მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში შექმნილ მდგომარეობასთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრმა პოზიციის დაფიქსირება მებაღეობა, მევენეხეობის და მეღვინეობის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დამფუძნებელს, დავით თამარაშვილს სთხოვა. მისი აზრით, ყურძნის ფასის სუბსიდირება აბსოლუტურად გაუმართლებელია და რეალურად დარგის განვითარებას ხელს არ უწყობს. მევენახე აბსოლუტურად სახელმწიფოზეა დამოკიდებული და დარგის განვითარებისთვის არაფერს აკეთებს, არ ზრუნავს ყურძნის ხარისხზე. ამიტომ, მისი აზრით, სახელმწიფომ მიდგომა უნდა შეცვალოს. სუბსიდირების ნაცვლად უნდა ამოქმედდეს საგრანტო პროგრამები, რაც ხელს შეუწყობს საოჯახო, მცირე მარნების შექმნას და მათ შესაბამისი დანადგარებით უზრუნველყოფას. ამასთან, აუცილებელია ღვინის ხარისხის რეგულაცია, არ უნდა იყიდებოდეს ფალსიფიცირებული ღვინოები. სახელმწიფოს მხრიდან კანონმდებლობის გამკაცრება, სხვა ზომების მიღებასთან ერთად, უპრიანი იქნებოდა.
რაც შეეხება ყურძნის ფასს, დავით თამარაშვილის განმარტებით, 1 ჰექტარზე გაწეული დანახარჯების მიხედვით, ვენახის მოვლა საშუალოდ 4 000-5 000 ლარი ჯდება. ყურძნის თვითღირებულებას მოვლის ხარჯთან ერთად მოსავლიანობაც განსაზღვრავს. წლევანდელი წელი ყურძნის მაღალი მოსავლით გამოირჩევა და მევენახემ 1 ჰექტარზე 10-12 ტონა შავი (საფერავი) ყურძენი და 12-14 ტონა თეთრი ყურძენი უნდა მიიღოს. ასეთ შემთხვევაში 1 კილოგრამი თეთრი ყურძნის ღირებულება 35-40 თეთრის ფარგლებში მერყეობს, შავი ყურძნის კი, 40-50 თეთრის ფარგლებში. თუმცა, არიან მევენახეები, ვინც უფრო მეტი თანხა დახარჯეს და მათთვის ყურძნის თვითღირებულება 50-60 თეთრს აღწევს. ეს გარკვეულწილად ლარის დევალვაციამ, სასუქებისა და შხამ-ქიმიკატების ფასების ზრდამ და მუშახელის გაძვირებამ გამოიწვია, რაც ყურძნის თვითღირებულებაზე აისახა.
ჩვენ იგივე საკითხის კომენტირება კომპანია "თბილღვინოს" დირექტორს, ზურაბ მარგველაშვილსაც ვთხოვეთ. მისი შეფასებით, ყურძნის სუბსიდირება ამ ეტაპზე გამართლებული აღარ არის, რადგამ ამან რეალური შედეგი არ გამოიღო და შარშან ყურძნის მაღალი ფასი "ქართულმა ხასიათმა" განაპირობა. რადგან რუსეთის ბაზარი გაიხსნა, ყველამ ჩათვალა, რომ ღვინის კომპანიებში ფულის დაბანდება სარფიანი საქმე იქნებოდა. ამან გამოიწვია ის, რომ გაიზარდა ღვინის კომპანიების რიცხვი, რამაც თავის მხრივ ყურძენზე მოთხოვნა გაზარდა და შესაბამისად, გაიზარდა ყურძნის ფასიც. ყურძნის ფასის ზრდამ ღვინის ფასიც გაზარდა. შედეგად, მივიღეთ ის, რომ ქართულ ღვინოს თავის ხარისხთან შეუდარებლად მაღალი ფასი ჰქონდა და რუსეთში ქართული ღვინის ექსპორტის შემცირების პირველი ტალღა სწორედ ამან განაპირობა. "გამოსავალი რაშია? მევენახემ უნდა იზრუნოს, რომ გაზარდოს ხარისხიანი ვენახის მასა და მოსავლიანობა. მათ სახელმწიფოს ჩარევის გარეშე ღვინის კომპანიებთან გრძელვადიანი ურთიერთობები უნდა უზრუნველყონ. მხოლოდ ასეთ შემთხვევაში იქნება ყურძნის ფასი სტაბილური, ღვინის ხარისხი კი - მაღალი", აღნიშნა ზურაბ მარგველაშვილმა.
როგორც აღვნიშნეთ, ყურძნის სუბსიდირება 2008 წლიდან ხორციელდება. ამ წლების განმავლობაში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სუბსიდირების მიზნით 133.8 მილიონი ლარი გამოიყო. სახელმწიფოს სოლიდური დახმარების მიუხედავად, მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში კვლავაც პრობლემა რჩება. ბოლო პერიოდში მეზობელ ქვეყნებში განვითარებულმა მოვლენებმა მსხვილ საექსპორტო ბაზრებზე (რუსეთი, უკრაინა) ღვინის ექსპორტის შემცირება გამოიწვია, რამაც თავის მხრივ ყურძენზე მოთხოვნის შემცირება განაპირობა. საბაზრო ეკონომიკის პირობებში პროდუქტის ფასს მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის თანაფარდობა განსაზღვრავს. 2015 წელს ყურძნის მიწოდება (მოსავალი) წინა წელთან შედარებით გაზრდილია (დაახლოებით 30 000 ტონით), მოთხოვნა კი (ღვინის ექსპორტის შემცირების გამო) შემცირებული. ამ რეალობიდან გამომდინარე, ყურძენზე ფასი უნდა შემცირებულიყო. თუმცა, პოლიტიკოსების მიერ გაცემულმა დაპირებებმა და წლების განმავლობაში (როგორც წინა, ასევე დღევანდელი მთავრობის დროს) მიმდინარე სუბსიდირების პოლიტიკამ მევენახეებში გადაჭარბებული მოლოდინები შექმნა. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ წელს ყურძნის სუბსიდირების მიზნით ბიუჯეტიდან 30 მილიონი ლარი გამოიყო, მევენახეები ყურძნის ფასმა მაინც იმედგაცრუებული დატოვა.
ის, რომ დარგის მუდმივი სუბსიდირება გამოსავალი არ არის, მთავრობისთვისაც ცხადი გახდა. ოთარ დანელიამ პარლამენტის კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე განაცხადა: "სუბსიდირება არ არის სწორი ზოგადად და ჩვენ ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ დარგს აღარ დასჭირდეს
სუბსიდირება".
ამ ეტაპზე მევენახეები სუბსიდირებაზე დამოკიდებული რჩებიან. საკუთარი ღვინის საწარმოებლად მათ საკმარისი მატერიალური რესურსები (თანხა, ინფრასტრუქტურა) არ აქვთ. მევენახეების ცოდნა ბიზნესშიც საკმაოდ მწირია. შესაბამისად, მიზანშეწონილია, რომ სუბსიდირების ნაცვლად მათ ხელისუფლებამ დახმარების ალტერნატიული ფორმები შესთავაზოს (მაგ: საგრანტო პროგრამები, კოოპერატივების ხელშეწყობა, საოჯახო და მცირე მარნების განვითარება და სხვა). განსაკუთრებით აქტიური მუშაობა უნდა გაგრძელდეს ღვინის ბაზრების დივერსიფიცირებისთვის, რომ ერთ ქვეყანაში ექსპორტის შემცირებამ მომავალშიც მსგავსი პრობლემები არ შეგვიქმნას. მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება ქართული ღვინის ხარისხის ამაღლება.

Subsidisation of the grape harvest – the actual way for the development of the field or a temporary solution to the problem?
27/10/2015
It has already become a "tradition" in Georgia that the grape harvesting process is always paired with some sort of public agiotage with the 2015 grape harvest being no exception. The low grape prices have seriously angered farmers from the Kakheti region who were expecting continued subsidisation and not the prices for 2015 which are, for them, unacceptable. As a result, some farmers have joined in protests against the low prices. Given the importance of this issue, we attempted to analyse the situation in Georgian viticulture and winery over the past several years. Vineyards occupy a total of 37,419 hectares in Georgia (according to the agricultural census of 2004) of which 22,227 hectares are located in the Kakheti region. A total of 5,000 hectares of new vineyards were planted in Georgia in 2013 and 2014 (4,700 hectares in Kakheti). According to the explanation of industry specialists, the planting of new vineyards (in 2013 and 2014) was due to the successful grape harvests of the past several years and the high incomes from the sold grapes. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the largest amount of grapes, after 2007 (227,000 tonnes), was harvested in 2014 (224,000 tonnes). The share of the Kakheti region in the overall amount of harvested grapes varied from 51% to 71% from 2007 to 2015. The amount of grapes processed for industrial purposes over the years changed as follows:   Table 1: Amount of Grapes Processed for Industrial Purposes from 2009 to 2014
Year 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Amount of Processed Grapes (Tonnes) 23,000 23,000 43,500 54,000 92,773 124,606
Source: Ministry of Agriculture of Georgia   The amount of revenues from processing grapes equalled GEL 116 million in 2013 whilst the revenues in the Kakheti region alone were GEL 102 million. The overall amount of revenues from processing grapes equalled GEL 177 million including GEL 114 million to Kakheti. As of today, the amount of processed grapes equals 143,167 tonnes of grapes and the revenues amounted to GEL 102,341,924. It should be pointed out that, over the years, grape prices, including subsidies, changed as follows:   Table 2: Prices of White and Red Grapes (in GEL) from 2010 to 2014
White GEL 0.60 GEL 0.70 GEL 1 GEL 1 GEL 1
Red GEL 0.80 GEL 1 GEL 1 GEL 1.3 GEL 1.95
Racha (Red) GEL 3 GEL 3 GEL 4 GEL 8 GEL 8
Source: Ministry of Agriculture of Georgia   As for the role of the government in determining grape prices, the state has been subsidising the grape harvest since 2008. The government decided to subsidise the grape harvest in order to neutralise the negative effects caused by the Russian embargo and encourage the fields of viticulture and winery. The amount of subsidies for grapes by year was as follows:   Table 3: Amount of Money in GEL for the Subsidisation of Grapes from 2008 to 2014
Year 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Rkatsiteli 0.15 0.15 0.15 0.15 0.25 0.40 0.35 0.35
Saperavi 0.25 0.25 0.25 0.25 0.35 0.35 0.15 0.15
Mujuretuli - 1.0 1.0 1.0 1.0 - - -
Overall 6.1 Million 5.5 Million 4.7 Million 8.7 Million 14.8 Million 32 Million 32 Million 30 Million
Source: Ministry of Agriculture of Georgia   It should be noted that wine is among the top ten Georgian export goods and its share of overall export constituted 6.3% in 2014. The amount of exported wine by year was as follows:   Table 4: Wine Export from 2010 to 2015
Year 2010 2011 2012 2013 2014 2015 I-II Quarters
Wine Exports (0.75 Liter Bottles) 15 Million 19 Million 23 Million 46 Million 59 Million 13 Million
Source: National Wine Agency   Georgian wine was exported to 61 countries from 2010 to 2014. The top five export destination countries for wine from 2010 to 2012 barely changed (Ukraine, Kazakhstan, Belarus, Poland and Latvia). Since 2013-2014, after the abolition of the Russian embargo, it has firmly occupied the first place in export destination countries:  a total of 22,997,170 bottles in 2013 (49% of overall exports) and 37,615,052 in 2014 (63% of overall exports). The rest of the top five remains the same:  Ukraine, Kazakhstan, Belarus and Poland. According to the data of the first two quarters of 2015, exports have increased to markets such as:  China – 23%, Japan – 21%, Latvia – 20%, Estonia – 16%, Germany – 5%, Canada – 159%, USA – 61%, Kazakhstan – 6%, UK – 33%, Hong Kong – 230% and so on. However, the share of wine exports to these countries is so small that it fails to change the larger image. Hence, due to the decrease in exports to Russia and Ukraine in the first six months of 2015, exports of Georgian wine dropped by 49%. In order to better analyse the situation in the fields of viticulture and winery, FactCheck attended the grape harvest process in Velistsikhe, Gurjaani Municipality. The majority of grape farmers are dissatisfied with grape prices in 2015 (Rkatsiteli – 60-70 tetri, Saperavi – 85 tetri). According to their explanation, in order to get a good harvest, the vines need to be pruned, chemically processed seven times (each process costs about GEL 220), ploughed three times and hoed two times. The actual costs of harvesting and transporting the grapes are also added to this. It takes about GEL 4,000 to process one hectare of grape vines. The amount of grapes that can be harvested on one hectare of land varies from ten to 12 tonnes which means that the production of 1 kg of white grapes costs 40 tetri whilst this is as much as 50-60 tetri for red grapes. The chemicals necessary for maintaining grape vines have become expensive as compared to the previous year (and in most cases are of a lower quality) and the prices of transportation and daily labourers have also gone up whilst the prices of grapes have decreased. Farmers see no solution to their problems and are forced to be content with what is offered in terms of prices. FactCheck visited one of the grape processing factories in Gurjaani where we also witnessed some of the problems facing farmers. For example, they are sometimes forced to stand in line for days in order to sell their grapes. There are further delays as well owing to the age of the grape processing machines (they are quite old) which means that a lot of time is needed to process the grapes. In addition, the farmers are saying that the majority of the factories have their own vineyards and they process these grapes first. When we visited Gurjaani (30 September 2015, 16:00 pm), the grape processing factory had not yet started working. FactCheck asked the Founder of the Scientific Research Institute on Gardening, Viticulture and Winery, Davit Tamarashvili, to comment upon the situation in the fields of viticulture and winery in Georgia. According to his statement, the subsidisation in this field is absolutely unjustified and does not encourage development because the grape farmer becomes entirely dependent upon the state, does nothing for the development of the field and, further, does not pay attention to the quality of the grapes. Hence, according to Mr Tamarashvili, the state should change its approach, moving away from subsidisation into the direction of grant programmes which will facilitate the creation of small family farms and their provision with appropriate equipment and machinery. In addition, it is absolutely necessary to control the quality of wine and prevent any falsified production from entering the market. It would be justified for the state, among other measures, to tighten legal norms in the field. As for grape prices, Mr Tamarashvili states that producing grapes on one hectare of land takes from GEL 4,000 to GEL 5,000. The net value of grapes, apart from the production costs, is also determined by the harvested amount. The year 2015 has been distinguished with a good harvest and a farmer will be able to harvest ten to 12 tonnes of red grapes (Saperavi) and 12-14 tonnes of white grapes on one hectare. In such a case, the net price for 1 kg of white grapes varies from 35 to 40 tetri whilst this is from 40 to 50 tetri for red grapes. However, there are farmers who spent more money and, consequently, the net price of grapes for them varies from 50 to 60 tetri. This was partly due to the depreciation of GEL and the increase in the prices of fertilisers, chemicals and daily labour which have affected the net price of grapes. We also asked the Director of the Tbilgvino Company, Zurab Margvelashvili, to comment upon this issue. According to his statement, the subsidisation of grapes is no longer effective at this point as it has not had actual results and the high grape prices in 2014 were due to the Georgian character." As the Russian market opened, everyone decided that investing in wine companies would be a good idea. This caused the number of wine companies to increase which, consequently, also increased the demand on grapes and their price as well. The increase in grape prices had a similar effect upon wine prices. The result was that Georgian wine had a much higher price than quality because of the first wave of a decrease in exports to Russia. "How can this problem be resolved? The farmer must work to increase the productivity of high quality grape vines. They must ensure long-term relations with wine companies without the involvement of the state. Only in this case will the grape price become stable and the quality of wine high," said Mr Margvelashvili. As already pointed out earlier, grapes have been subsidised since 2008. Over these years, a total of GEL 133.8 million has been allocated from the state budget for these purposes. Despite the solid facilitation from the state, winery and viticulture are still fields with problems. Recent events in neighbouring countries have caused exports to top export destinations (Russia and Ukraine) to fall which, in its turn, has decreased the demand on grapes. In the case of a market economy, the prices of products are determined by the balance between demand and supply. The supply of grapes in 2015 (harvest) has increased (by 30,000 tonnes) as compared to the previous year whilst the demand (due to the drop in exports) has decreased. Given this background, grape prices should decrease as well. However, the promises made by politicians (including those from the previous as well as the incumbent governments) and the policy of subsidisation which has been going on for years have created inappropriate expectations among grape farmers. Hence, despite the fact that GEL 30 million has been allocated for the subsidisation of grapes in 2015, farmers were still disappointed by this year’s grape prices. The fact that a perpetual subsidisation of the field is not a solution has become clear to the government as well. At a joint session of the Parliamentary Committees, the Minister of Agriculture, Otar Danelia, stated: "Subsidisation, in general, is not the right tool and we must do everything we can for it not be necessary in the future." At this stage, grape farmers are still dependent upon subsidisation. They do not have sufficient material resources (money, infrastructure) to produce their own wine. The farmers’ knowledge in the field of business is also fairly limited. Hence, it would be more appropriate for the government to offer them alternative ways of help instead of subsidisation (for example:  grant programmes, facilitation of cooperatives, development of small family enterprises and so on). The diversification of the markets must be at the top of the list of priorities so that the decline in exports to one country alone (Russia, for example) does not create such problems in the future. The increase in the quality of Georgian wine is also an important challenge for the state.