16 სექტემბრის პარლამენტის სხდომაზე, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა, მიხეილ მაჭავარიანმა "ქართული ოცნების" ეკონომიკური პოლიტიკა გააკრიტიკა და ლარის კურსის გაუფასურებასთან დაკავშირებით აღნიშნა, რომ მთავრობამ პრივატიზაციასთან დაკავშირებით დაპირება ვერ შეასრულა და დაპირებული 350 მლნ დოლარის ნაცვლად, 48 მლნ დოლარი მოიზიდა.
ფაქტ-მეტრმა მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება გადაამოწმა.
პრივატიზაციის პროცესის დაჩქარებაზე საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, გიორგი კვირიკაშვილმა მიმდინარე წლის 22 თებერვალს განაცხადა. მაშინ, ლარის კურსი დოლარის მიმართ 2.17 იყო და ხელისუფლებამ კურსის გაუფასურების შესაჩერებლად გარკვეული ღონისძიებების გატარება დაგეგმა. ერთ-ერთი ასეთი ღონისძიება პრივატიზაციის პროცესის გააქტიურება გახლდათ. გიორგი კვირიკაშვილის განცხადებით, სამინისტროს "ძალიან კონკრეტულ ნაბიჯებზე გათვლილი გეგმა" ჰქონდა და უახლოეს მომავალში (რამდენიმე თვეში) პრივატიზაციის გააქტიურებიდან ქვეყანა 250-300 მილიონ აშშ დოლარს მიიღებდა.
2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველ ვარიანტში (რომელიც პარლამენტმა გასული წლის დეკემბერში მიიღო) პრივატიზაციიდან (ძირითადი აქტივების და მიწის გაყიდვიდან შემოსავალი) მისაღები შემოსავლების გეგმა 83 მლნ ლარი იყო, რაც ბიუჯეტში აღნიშნული მაშინდელი ლარის კურსის (1.80) მიხედვით, 46 მლნ დოლარს შეადგენდა. მიმდინარე წლის ივლისში სახელმწიფო ბიუჯეტის კანონი შეიცვალა და პრივატიზაციიდან მისაღები შემოსავალი 84 მლნ ლარის დონეზე განისაზღვრა. განახლებულ ბიუჯეტში ლარის კურსი 2.30-ის დონეზე დაფიქსირდა. აქედან გამომდინარე, დოლარში გამოხატული საპრივატიზაციო გეგმა 37 მლნ დოლარამდე შემცირდა.
მიხეილ მაჭავარიანმა პარლამენტში განცხადება 16 სექტემბერს გააკეთა, ამ დროისთვის კი პრივატიზაციიდან შემოსავლების მიმდინარე წლის პირველი 8 თვის მაჩვენებლები იყო ცნობილი. იანვარ-აგვისტოში პრივატიზაციიდან სახელმწიფო ბიუჯეტში 47 მლნ ლარი, ხოლო ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულების ბიუჯეტებში კი 39 მლნ ლარი შევიდა. ჯამში, ქვეყნის ნაერთ ბიუჯეტში 86 მლნ ლარი შევიდა, რაც მიმდინარე წლის ლარის საშუალო კურსით მაქსიმუმ 40 მლნ დოლარია.
19 სექტემბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროში განაცხადეს, რომ მიმდინარე წელს, ამ ეტაპზე, პრივატიზებულია სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული 7 მსხვილი ობიექტი, რომელთა პრივატიზებიდან შემოსული თანხა 48 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს. ამასთან, გარდა ზემოთხსენებული საპრივატიზებო საფასურისა, ინვესტორებმა ვალდებულება აიღეს, აღნიშნულ უძრავ ქონებაზე მინიმუმ 73 მლნ აშშ დოლარის და 30 მლნ ლარის ინვესტიცია განახორციელონ.
უფრო კონკრეტულად, პრივატიზებულია:
- თბილისში, ბაღდადის ქუჩაზე მდებარე 26 295 კვ.მ. არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი;
- ქ. თბილისში, დავით აღმაშენებლის გამზირზე მდებარე ყოფილი მიხაილოვის საავადმყოფო;
- ქ. წყალტუბოში, რუსთაველის ქუჩაზე მდებარე ყოფილი სანატორიუმი "მეშახტე";
- ქ. ბათუმი, ნინოშვილი/ჟღენტის ქუჩაზე მდებარე უძრავი ქონება (ბათუმი თაუერი);
- ქ. თბილისში ჭანტურიას ქუჩაზე მდებარე შენობა, რომელშიც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროა განთავსებული;
- ქალაქ თბილისში, დ. აბაშიძის ქუჩაზე მდებარე 7 823 კვ.მ. არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი;

On 16 September 2015, at the session of the Parliament of Georgia, a member of the United National Movement, Mikheil Machavariani, criticised the economic policy of the Government of Georgia. He mentioned the depreciation of GEL and stated that the Government of Georgia failed to deliver its promise with regard to privatisation and attracted only GEL 48 million instead of the GEL 350 million which was planned initially.
FactCheck verified Mikheil Machavariani’s statement.
On 22 February 2015, the then Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, announced plans for the acceleration of privatisation. The USD-GEL exchange rate stood at 1:2.17 at that time and the Government of Georgia decided to take certain measures to halt the depreciation of the national currency. One of those measures was to invigorate the process of privatisation. According to Giorgi Kvirikashvili, the Ministry of Economy and Sustainable Development had "a plan which included very specific steps" and in the nearest future (in a few months) the country was poised to receive USD 250-300 million income through privatisation.
In the initial draft of the 2015 budget (which was adopted by the Parliament of Georgia in December 2014) the planned amount of income from privatisation (income which the state should receive after selling land and other basic assets) was GEL 83 million which was USD 46 million according to the USD-GEL exchange rate (1:1.8) at that time. In July 2015, the Law on Budget was amended and the planned amount of income from privatisation was set at GEL 84 million. At that time, the USD-GEL exchange rate in the renewed budget was at 1:2.30. Therefore, the planned amount of income from privatisation in USD dropped to USD 37 million.
Mikheil Machavariani made his statement on 16 September 2015. At that time, the numbers from only the first eight months of privatisation income were known. The state budget received GEL 47 million whilst the budgets of local self-governing bodies received GEL 39 million through privatisation in the period of January-August of 2015. In total, the combined budget of the country received GEL 86 million which is USD 40 million if we take the average USD-GEL exchange rate throughout the year.
On 19 September 2015, the Ministry of Economy and Sustainable Development declared that so far in this year, seven large state-owned assets have been privatised and that the total income received was USD 48 million. Additionally, besides the price of privatisation as such, investors took the obligation to invest an additional minimum of USD 73 million and GEL 30 million.