აღმოსავლეთ პარტნიორობის რიგის სამიტის შედეგების შეფასებისას პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველომ 6 თვეში ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის კუთხით მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია. პრემიერის განცხადებით, ეს პროცესი საქართველოს ხელისუფლებას 2010 წელს უნდა დაეწყო, მაშინ, როდესაც აღმოსავლეთ პარტნიორობის კიდევ ერთმა წევრმა ქვეყანამ, მოლდოვამ დაიწყო. თუმცა, საქართველომ ეს პროცესი არ დაიწყო. პრემიერმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ სწორედ იმის გამო, რომ მოლდოვამ ეს პროცესი ადრე დაიწყო, მან ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლას უკვე მიაღწია.
ფაქტ-მეტრი პრემიერის ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნები იმ სახელმწიფოების რიცხვში შედიან, რომლებმაც მობილური პარტნიორობის შეთანხმებებით (Mobility Partnerships) პირველებმა ისარგებლეს. აღნიშნული შეთანხმებები, თავის დროზე, ევროკავშირსა და პარტნიორ სახელმწიფოებს შორის ორმხრივი ურთიერთობის ყველაზე სრულყოფილ ხელშეკრულებას წარმოადგენდა. გარდა ამ პროგრამისა, ევროკავშირთან სავიზო პროცედურების გამარტივებულ ფორმას კიდევ ორი პროგრამა უზრუნველყოფს, ესენია: ვიზა-ფასილიტაციისა და რეადმისიის შეთანხმება და ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა.
აღმოსავლეთ პარტნიორობის საკვანძო კომპონენტი პარტნიორობის წევრი ქვეყნის მოქალაქეებისთვის ევროპის მასშტაბით უსაფრთხო გარემოში გადაადგილების უზრუნველყოფაა. ევროკავშირის ტერიტორიაზე მოქალაქეთა გამარტივებული წესით შესვლას ევროგაერთიანება არაწევრ სახელმწიფოსთან ვიზის ფასილიტაციის პროცესის დაწყებითა და ევროკავშირის ტერიტორიაზე უკანონოდ შესული მოქალაქეების რეადმისიის შეთანხმების დადებით უზრუნველყოფს.
ევროკავშირმა მოლდოვას რესპუბლიკასთან მობილური პარტნიორობის შეთანხმება 2008 წლის მაისში გააფორმა, ხოლო ვიზის ფასილიტაციისა და რეადმისიის შეთანხმება ძალაში 2007 წელს შევიდა. შედარებისათვის, 2008 წლის 1 სექტემბერს უმაღლესი დონის საგანგებო შეხვედრაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, ევროკავშირმა საქართველოსთან ვიზების ლიბერალიზაციის პროცესის დაწყების ვალდებულება აიღო. იმავე წლის ივნისში საქართველომ ევროკავშირთან მობილურობის საკითხების შესახებ თანამშრომლობა დაიწყო. 2009 წლის ნოემბერში მიღწეული იქნა შეთანხმება, რომელშიც აღნიშნული იყო, რომ საქართველო ვალდებულებას იღებდა, მიგრაციის საკითხებთან დაკავშირებული მთელი რიგი საკანონმდებლო აქტები შეემუშავებინა. ევროკავშირმა აღმოსავლეთის პარტნიორობის ინიციატივით 2009 წლის მაისში პირობა დადო, რომ ყოფილი საბჭოთა კავშირის ექვსი ქვეყნისთვის მობილურობის ლიბერალიზაცია მოხდებოდა.
როგორც ვხედავთ, ევროკავშირმა მოლდოვასთან 2007 წელს ვიზის ფასილიტაციის შეთანხმება გააფორმა (2008 წლიდან ძალაში შევიდა), მაშინ, როცა საქართველომ იმავე შეთანხმებას მხოლოდ 2010 წელს მიაღწია. რაც შეეხება ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმას (VLAP), ევროკავშირმა მოლდოვასთან პოლიტიკური დიალოგი 2010 წლის 15 ივნისს დაიწყო, ხოლო 2011 წლის იანვარში მოლდოვამ ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა მიიღო. აღმოსავლეთ პარტნიორობის 2015 წლის მაისის სამიტის დეკლარაციაში ვკითხულობთ, რომ მოლდოვამ წარმატებით შეასრულა ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა. შესაბამისად, მოლდოვის მოქალაქეებმა ევროკავშირში უვიზოდ მიმოსვლის უფლება მოიპოვეს.
ევროკავშირმა საქართველოსთან ვიზების ლიბერალიზაციაზე პოლიტიკური დიალოგი 2012 წლის ივნისში დაიწყო. საშინაო საქმეთა საკითხებში ევროკომისრის, სესილია მალმსტრომის განცხადებით, საქართველოს ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა იმავე წელს, მოგვიანებით უნდა მიეღო. თუმცა, ევროკომისარმა საქართველოს ხელისუფლებას ვიზების ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა 2013 წლის თებერვლის ბოლოს გადასცა. შესაბამისად, ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულებისთვის აუცილებელი პროცედურები და საკანონმდებლო ბაზის მომზადება საქართველოს ხელისუფლებამ მხოლოდ 2013 წლის თებერვლის შემდეგ დაიწყო.
ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა ისეთ სფეროებს მოიცავს, როგორებიცაა: დოკუმენტების უსაფრთხოება, საზღვრის და მიგრაციის მართვა, ასევე კორუფციის და ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა, ადამიანთა უფლებების და უმცირესობების დაცვა, ანტიდისკრიმინაცია. აღნიშნულ სფეროებში შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზის მომზადება ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულების აუცილებელი ელემენტებია.
2014 წლის 29 ოქტომბერს ევროკომისიამ საქართველოსთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის განხორციელების ანგარიში დაამტკიცა, რომლის მიხედვითაც, საქართველომ შესაბამისი საკანონმდებლო რეგულაციები მიიღო და პირველი ფაზის მოთხოვნები შეასრულა. საქართველომ ასევე სამოქმედო გეგმის მეორე ფაზა დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც, ევროკომისია მიღებული კანონმდებლობის იმპლემენტაციას დააკვირდება. საკანონმდებლო აქტების მიღების კუთხით მნიშვნელოვანია გამოიყოს 2014 წლის ზაფხულში პერსონალური მონაცემების დაცვის კანონმდებლობაში გატარებული ცვლილებები და ანტიდისკრიმინაციული კანონის მიღება. აქვე აღსანიშნავია, რომ ანტიდისკიმინაციული კანონის შემუშავება ჯერ კიდევ 2013 წელს დაიწყო, თუმცა საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფებში არსებული უკმაყოფილების და საპატრიარქოს სხვადასხვა წარმომადგენლის მიერ გაკეთებული განცხადებების გამო, კანონპროექტის მიღების პროცესს თითქმის ნახევარი წელი დასჭირდა და საბოლოოდ მხოლოდ 2014 წლის მაისში დამტკიცდა. ბუნებრივია, რომ მსგავსი სახის შეფერხებებმა ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულების პროცესი გარკვეულწილად გაართულა.
ფონდ "ღია საზოგადოება - საქართველოს" ევროინტეგრაციის მიმართულების მენეჯერის, ვანო ჩხიკვაძის განცხადებით, უვიზო მიმოსვლაზე გადასასვლელად ქვეყანას ფასილიტაციის ხელშეკრულება სჭირდება. აღნიშნული შეთანხმება ევროკავშირთან მოლდოვამ რამდენიმე წლით ადრე მიიღო, ვიდრე საქართველომ. შესაბამისად, აზრს მოკლებულია იმის თქმა, რომ საქართველოს ვიზა-ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულება მოლდოვასთან ერთად უნდა დაეწყო. ეს წარმოუდგენელია, რადგან მოლდოვამ ხელშეკრულება უფრო ადრე მიიღო.
ევროკავშირმა მოლდოვასთან ვიზების გამარტივებული წესით მიღებაზე თანამშრომლობა 2007 წელს, ვიზის ფასილიტაციის შეთანხმებით დაიწყო, მაშინ, როდესაც საქართველომ იმავე შეთანხმებას მხოლოდ 2010 წელს მიაღწია.
მოლდოვამ ვიზის ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმა 2010 წელს მიიღო და 2011 წელს მისი შესრულება დაიწყო. აღსანიშნავია, რომ 2010 წელს ევროკავშირს საქართველოსთან ვიზის ლიბერალიზაციისთვის მოლაპარაკების დაწყებაზე პოლიტიკური გადაწყვეტილება მიღებული არ ჰქონდა. შესაბამისად, საქართველოს ხელისუფლება ვერ დაიწყებდა იმ გეგმაზე მუშაობას, რომელიც ევროკავშირს არ ჰქონდა შემოთავაზებული. საქართველოსა და ევროკავშირს შორის სამოქმედო გეგმაზე საუბარი მხოლოდ 2 წლის შემდეგ, 2012 წელს დაიწყო, ხოლო სამოქმედო გეგმა საქართველოს 2013 წლის თებერვალში გადაეცა. ამ დროს კი, ხელისუფლებაში უკვე "ქართული ოცნება" იყო. როგორც ვხედავთ, წინა ხელისუფლების დროს ვიზა-ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის შესრულებას საქართველოს იმჟამინდელი ხელისუფლება ვერ დაიწყებდა. პრემიერ-მინისტრის განცხადება, გარდა ფაქტობრივი უზუსტობისა, არც შინაარსობრივადაა სწორი.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის მცდარი.
ევროკავშირთან ვიზის ლიბერალიზაციის პროცესი უნდა დაწყებულიყო 2010 წელს, მაშინ, როდესაც მოლდოვამ დაიწყო

The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, in his assessment of the results of the Eastern Partnership’s Riga Summit, stated that Georgia has achieved significant progress over the last six months in terms of the implementation of the Visa Liberalisation Action Plan (VLAP). As stated by the Prime Minister, the government should have begun the process in 2010 when Moldova – another member of the Eastern Partnership – started. However, Georgia did not begin the visa liberalisation process at that time. Mr Gharibashvili underscored that Moldova has already been granted visa-free travel to the European Union precisely because it started work on the process earlier.
took interest in the accuracy of the Prime Minister’s statement.
The Eastern Partnership countries comprise those European countries which were first to conclude their mobility partnership agreements with the European Union. At the time, these agreements were the most sophisticated forms of bilateral relations between the European Union and the partner states. Apart from this programme, there are two more agreements working to simplify visa procedures with the EU: the Visa Facilitation and Readmission Agreement and the Visa Liberalisation Action Plan.
A key component
of the Eastern Partnership is to enable citizens of partner countries to move throughout Europe within a safe environment. The simplification of entrance procedures to the territory of the European Union for citizens of non-EU member states is guaranteed by launching the visa facilitation process and concluding an agreement on readmission for those citizens who had entered the territory of the EU illegally.
The European Union concluded the Mobility Partnership Agreement with Moldova in May 2008 whilst the Visa Facilitation and Readmission Agreement went into force in 2007. To compare, the European Union took the obligation to start the visa liberalisation process with Georgia in September 2008 at a high-level extraordinary summit. In June 2008, Georgia started
cooperation with the EU in regard to mobility issues. In November 2009, the EU and Georgia reached an agreement which envisaged Georgia’s obligation to draft a set of legislative acts on migration. With the initiative of launching the Eastern Partnership in May 2009, the EU promised that mobility would be liberalised for the six post-Soviet republics of the Eastern Partnership.
As we can see, the EU concluded the Visa Facilitation and Readmission Agreement with Moldova in 2007 (it went into force in 2008) whilst Georgia had to wait until 2010 to conclude the same agreement. In regard to the Visa Liberalisation Action Plan (VLAP), the EU started a political dialogue with Moldova on 15 June 2010 and Moldova was granted the VLAP in January 2011. The declaration of the Eastern Partnership’s 2015 Riga Summit says that Moldova successfully fulfilled all of the requirements of the VLAP. Therefore, citizens of Moldova were granted the right of visa-free travel to Europe.
The EU-Georgia political dialogue in regard to visa liberalisation started in June 2012. According to the statement of the former European Commissioner for Home Affairs, Cecilia Malmström, Georgia was to have received the VLAP later that year. However, the European Commissioner provided Georgia with the VLAP only at the end of February 2013. Therefore, the Government of Georgia started the necessary procedures and the preparation of the legislative basis as required by the VLAP only after February 2013.
Visa Liberalisation Action Plans include the following fields: document security, border and migration management, fight against corruption and organised crime, protection of human rights and minorities and antidiscrimination. The preparation of the respective legislative basis in the aforementioned fields is a crucial element to fulfilling the requirements of the VLAP.
On 29 October 2014, the European Commission approved the implementation report of the EU-Georgia Visa Liberalisation Action Plan, thus confirming that Georgia had adopted the respective legislative regulations and fulfilled the first phase requirements. Georgia also began the second phase of the VLAP which envisages the EU’s observation of the actual implementation process of the legislative novelties. In regard to legislative acts, it is important to note that an antidiscrimination law was adopted in the summer of 2014 together with significant amendments in personal data safety legislation. Of note is that the elaboration of the antidiscrimination law started in 2013 but took almost a half-year for the law to be adopted owing to dissatisfaction in certain circles of society and statements made by different representatives of the Georgian Orthodox Church. It was eventually approved in May 2014. Naturally, these types of obstacles have complicated the process of fulfilling the requirements of the VLAP to some extent.
According to the Euro Integration Direction Manager of the Open Society Georgia Foundation, Ivane Chkhikvadze, Georgia needs a facilitation agreement in order to have visa-free travel to the EU. The aforementioned agreement with Moldova was concluded several years before Georgia. Therefore, it is groundless to say that Georgia should have started to fulfil the requirements of the VLAP together with Moldova. Further, this represents an impossibility because Moldova was granted the facilitation agreement earlier than Georgia.
The European Union started cooperation with Moldova to simplify visa procedures in 2007 when the Visa Facilitation and Readmission Agreement was concluded. Georgia was granted the same agreement only in 2010.
Moldova received its Visa Liberalisation Action Plan (VLAP) in 2010 and started to fulfil all of its requirements in 2011. Of particular mention is that the EU had not made a political decision on starting negotiations on visa liberalisation with Georgia in 2010. Therefore, the Government of Georgia could not have started to fulfil a plan which had not even been offered by the European Union. Talks on the EU-Georgia Visa Liberalisation Action Plan started only after two years, in 2012, and Georgia was granted the VLAP in February 2013. At that time, the Georgian Dream government was already in power. As we can see, the then Government of Georgia was unable to start to fulfil all of the VLAP’s requirements in 2010. The statement of the Prime Minister is factually incorrect.