საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, მთავრობის სხდომაზე სოფლის მეურნეობის შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ამ კუთხით არის ძალიან მნიშვნელოვანი წინსვლა. მისი თქმით, სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვების მოცულობა 2013 წელს 3.21 მილიარდ ლარს შეადგენდა, რაც 2012 წელთან შედარებით 14.3%-იანი ზრდა იყო, ხოლო გასული შვიდი წლის საშუალო მაჩვენებელს კი 35.9%-ით უსწრებდა. მან ასევე ხაზი გაუსვა იმას, რომ საქართველოს მთლიან შიდა პროდუქტში სოფლის მეურნეობის წილის ზრდა (2013 წელი - 9.4%, 2014  წელი - 9.6%) პირველად აღინიშნა. ფაქტ-მეტრი ამ საკითხით დაინტერესდა და ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. 2013 წელს საქართველოში აგრარული სექტორის გამოშვებამ 3.4 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 2012 წლის მაჩვენებელს 12.4%-ით აღემატება. ასევე, 2013 წლის მაჩვენებელი 35%-ით მეტია 2006-2012 წლების საშუალო მაჩვენებელზე. აქვე, ეკონომიკური თვალსაზრისით, გაუგებარია, თუ რატომ ადარებს პრემიერი 2013 წლის მაჩვენებელს სხვა წლების საშუალო მაჩვენებელს. მოცემული წლის წინა წელთან შედარება რელევანტურია, თუმცა, წარსული წლების საშუალო მაჩვენებლებთან შედარება რელევანტურ ინფორმაციას არ იძლევა.   ცხრილი 1: აგრარული სექტორის წილი მშპ-ში, მთლიანი გამოშვება და გამოშვების ზრდის ტემპი
აგრარული სექტორის წილი მშპ-ში აგრარული სექტორის მთლიანი გამოშვება (მიმდინარე ფასებში, მლნ ლარი) გამოშვების ზრდის ტემპი აგრარული სექტორის გამოშვება მშპ-ში (მიმდინარე ფასებში, მლნ ლარი) აგრარული სექტორის ზრდის ტემპი მშპ-ში
1999 26.24% 2 070 9.07% 1 401 6%
2000 21.93% 1 857 -10.29% 1 245 -11%
2001 22.43% 2 102 13.17% 1 399 12%
2002 20.61% 2 155 2.55% 1 435 3%
2003 20.55% 2 483 15.22% 1 653 15%
2004 17.92% 2 420 -2.56% 1 611 -3%
2005 16.69% 2 585 6.84% 1 716 7%
2006 12.82% 2 342 -9.43% 1 544 -10%
2007 10.70% 2 390 2.07% 1 563 1%
2008 9.39% 2 375 -0.62% 1 551 -1%
2009 9.37% 2 229 -6.16% 1 457 -6%
2010 8.38% 2 397 7.53% 1 510 4%
2011 8.84% 2 878 20.07% 1 855 23%
2012 8.59% 3 019 4.90% 1 933 4%
2013 9.41% 3 394 12.42% 2 195 14%
2014 9.20% 3 579 5.46% 2 313 5%
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   ამასთან, ისიც აღსანიშნავია, რომ ირაკლი ღარიბაშვილს აღნიშნულ კონტექსტში 2014 წლის მაჩვენებელი აღარ უხსენებია. 2014 წელს წინა წელთან შედარებით, გაცილებით ნაკლები, 5%-იანი ზრდა დაფიქსირდა. ასევე, როდესაც პრემიერი 2013 წლის აგრარული სექტორის გამოშვების ზრდაზე აკეთებს აქცენტს, არაფერს ამბობს, რომ 2011 წელს ამავე კრიტერიუმში თითქმის ორჯერ მაღალი ზრდა იყო. პრემიერი აქცენტს სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გამოშვებაზე აკეთებს, თუმცა, დარგში პროგრესის სანახავად უფრო მართებულია, რომ აღნიშნულ დარგში შექმნილი რეალური დამატებითი ღირებულება წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს შევადაროთ. ზოგადად, ეკონომიკის თუ კონკრეტული დარგის ზრდა აღნიშნული მეთოდით ითვლება. ამ მეთოდით შედარება ინფლაციის გავლენას გამორიცხავს (გამოშვების მოცულობა ღირებულებაში შეიძლება იზრდებოდეს პროდუქციაზე ფასების ზრდის და არა პროდუციის რაოდენობრივი ზრდის გამო) და შექმნილ პროდუქციაში სოფლის მეურნეობის წმინდა წილის მოცულობას აჩვენებს. 2013 წელს, 2005 წლის შემდეგ, სოფლის მეურნეობაში რეალური ზრდის ყველაზე მაღალი ტემპი დაფიქსირდა (11.3%). 2014 წელს რეალური ზრდის ტემპმა 1.5% შეადგინა.   გრაფიკი 1: აგრარული სექტორის რეალური ზრდის ტემპი image001 წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   პრემიერმა მთლიან შიდა პროდუქტში აგრარული სექტორის წილზეც ისაუბრა. 1996 წლიდან მოყოლებული ეს მაჩვენებელი უმეტეს შემთხვევაში მცირდებოდა (2001 და 2011 წლების გარდა). 2013 წელს, წინა წელთან შედარებით, მშპ-ში მისი წილი 8.6%-დან 9.4%-მდე მართლაც გაიზარდა. თუმცა, 2014 წელს, საქსტატის მონაცემებით, ეს რიცხვი კვლავ შემცირდა (9.2%-მდე). ცხრილ 3-ში მოცემულია საქართველოს რეგიონის ქვეყნების, ასევე განვითარებული ქვეყნების და მათი აგრარული სექტორის წილი მთლიან შიდა პროდუქტში.   ცხრილი 2: აგრარული სექტორის წილი მშპ-ში და მშპ ერთ სულ მოსახლეზე
ქვეყანა აგრარული სექტორის წილი მშპ-ში მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (მიმდინარე ფასებში)
გაერთიანებული სამეფო 0.65% $ 39 351
ბელგია 0.83% $ 45 387
გერმანია 0.86% $ 45 085
იაპონია 1.22% $ 38 492
აშშ 1.31% $53 143
დანია 1.36% $ 58 894
კანადა 1.52% $ 51 911
საფრანგეთი 1.69% $ 41 421
საბერძნეთი 3.80% $ 21 910
რუსეთი 3.94% $ 14 612
აზერბაიჯანი 5.66% $ 7 812
თურქეთი 8.49% $ 10 946
საქართველო 9.20% $  3 602
სომხეთი 21.94% $  3 505
წყარო: მსოფლიო ბანკი   ირაკლი ღარიბაშვილმა აგრარული სექტორის წილის ზრდა მშპ-თან მიმართებაში ქვეყნის ეკონომიკური წინსვლის კონტექსტში გადმოსცა. ცხრილი 2-დან ჩანს, რომ რაც უფრო მდიდარია ქვეყანა, მთლიან შიდა პროდუქტში აგრარულ სექტორს მით ნაკლები წილი უჭირავს. ფაქტ-მეტრმა 56 ქვეყნის (განვითარებული და განვითარებადი, სხვადასხვა რეგიონის მიხედვით) მაჩვენებლები მოიძია. გრაფიკი 2 ასევე აჩვენებს, რომ რაც უფრო მდიდარია ქვეყანა, აგრარულ სექტორს მთლიან შიდა პროდუქტში მით ნაკლები წილი უჭირავს.   გრაფიკი 2: აგრარული სექტორის წილი და მშპ ერთ სულზე image002 წყარო: მსოფლიო ბანკი   აგრარულ სექტორში დადებით პროცესებზე საუბრისას, მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნაც, თუ  რამდენი დაიხარჯა ამ სექტორის განვითარებისთვის და შეესაბამება თუ არა გაზრდილი სარგებელი გაწეულ დანახარჯებს. 2013-2014 წლებში "აგროკრედიტის" პროექტის ფარგლებში 723 მილიონი ლარის სესხები გაიცა, ასევე უფასოდ დაიხნა სასოფლო-სამეურნეო მიწების უმეტესი ნაწილი. კერძოდ, საგაზაფხულო ნათესების ფართობმა 2013 წელს 258 ათასი ჰა, ხოლო 2014 წელს 264 ათასი ჰა შეადგინა. ბიუჯეტის ხარჯებით 200 000 ჰექტარზე მეტი მიწის კულტივირება განხორციელდა. ფაქტ-მეტრი აგრარულ სექტორში გაცემულ სამთავრობო დახმარებებზე უკვე წერდა. 2003-2012 წლებში აგრარული სექტორის მთლიანი გამოშვება მთავრობის აქტიური ჩარევის გარეშე საშუალოდ 3.8%-ით იზრდებოდა. 2014 წელს კი, აგრარული სექტორის გამოშვების მხოლოდ 5%-იანი ზრდა გვაქვს. ბუნებრივია, რომ მთავრობის ნაბიჯებს სარგებლიანობა და დანაკარგის გათვალისწინებით უნდა მივუდგეთ. სოფლის მეურნეობის სექტორშიც, მთავარი ის არის, თუ რამდენად შესაბამისობაშია მოტანილი სარგებელი დანახარჯებთან. სოფლის მეურნეობის სექტორში ბოლო 2 წელიწადზე მაღალი ნომინალური ზრდის ტემპი წინა წლებშიც დაფიქსირებულა (მაგალითად, 2011 წლის 20%-იანი ზრდა), თუმცა მთავრობის მხრიდან, სექტორში მსგავსი ძალისხმევით ჩარევა არ ყოფილა.   დასკვნა 2013 წელს აგრარული სექტორის გამოშვებამ 3.4 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც 2012 წელთან შედარებით 12.4%-იანი ზრდაა. ეკონომიკური თვალსაზრისით, 2013 წლის მაჩვენებლის 2006-2012 წლების საშუალო მაჩვენებელთან შედარება რაიმე მნიშვნელოვან ინფორმაციას არ იძლევა. ირაკლი ღარიბაშვილმა 2013 წლის მაჩვენებელზე ისაუბრა და 2014 წლის იმავე მონაცემებზე არაფერი თქვა, სადაც გამოშვების ზრდის ტემპი (5%) წინა წელთან შედარებით გაცილებით დაბალია. აღსანიშნავია ისიც, რომ პრემიერი გამოშვების ნომინალურ ზრდაზე საუბრობს, თუმცა უფრო მართებულია, რომ აგრარული სექტორის რეალური ზრდის ტემპი იქნას გათვალისწინებული. 2013 წელს აგრარული სექტორის რეალური ზრდის ტემპმა 11.3% შეადგინა, ხოლო 2014 წელს ეს მონაცემი 1.5%-მდე შემცირდა. პრემიერის ნათქვამი, რომ საქართველოში პირველად აღინიშნა მშპ-ში აგრარული სექტორის წილის ზრდა, სიმართლეს არ შეესაბამება. 2011 წელს 8.4%-დან 8.9%-მდე ზრდა დაფიქსირდა. ამასთან, ფაქტ-მეტრმა სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკური მონაცემები მოიძია, რომელთა მიხედვითაც, რაც უფრო მდიდარია ქვეყანა, აგრარულ სექტორს ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტში მით ნაკლები წილი უჭირავს. პრემიერი არასწორად გადმოსცემს რიცხვებსაც. 2013 წელს აგრარული სექტორის მთლიანი გამოშვება არა 3.2, არამედ 3.4 მილიარდი ლარი იყო. ასევე, აგრარული სექტორის წილი მშპ-ში 9.4%-დან 9.6%-მდე არ გაზრდილა. ის 0.02%-ით შემცირდა და 9.2% შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ როდესაც აგრარულ სექტორში გაწეულ პროგრესზე აქცენტი კეთდება, მნიშვნელოვანია ხარჯ-სარგებლის ანალიზის გაკეთება და იმის დადგენა, თუ რა რესურსი დაიხარჯა ამა თუ იმ სექტორში და არის თუ არა შემოსავალი დანახარჯებზე მეტი. საქართველოში, მთავრობის განსაკუთრებული ჩარევის გარეშე, აგრარული სექტორში გამოშვების მაღალი ზრდის ტემპი ადრეც (2011 წელს) დაფიქსირებულა. ხოლო, 2014 წელს, მთავრობის აქტიური ჩარევის შედეგად, გამოშვების ზრდის ტემპი მხოლოდ 5%-ს შეადგენს, რაც 3.7-ჯერ ნაკლებია ვიდრე 2011 წლის მაჩვენებელი. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: სოფლის მეურნეობის კუთხით არის ძალიან მნიშვნელოვანი წინსვლა, არის მეტწილად მცდარი.

The Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, talked about agriculture during a meeting of the Cabinet and pointed out that there have been some significant advances in this field. According to his statement, the overall agricultural production amounted to GEL 3.21 billion in 2013 which was 14.3% more than in 2012 and 35.9% more than the average production of the past seven years. He also underscored that an increase of the share of agriculture in the Georgian economy has been recorded for the first time (2013 – 9.4%, 2014 – 9.6%).
FactChecktook interest in this issue and verified the accuracy of Mr Gharibashvili’s statement.
Georgia’s agricultural production amounted to GEL 3.4 billion in 2013 which was 12.4% more than in 2012. In addition, 2013’s production is 35% more than the average rate from 2006 to 2012. It should be pointed out, however, that comparing the data of 2013 to the average of the previous years is incorrect in an economic sense. Comparing the data of a certain year to that of the previous year is relevant; however, comparing it to the average data of the past several years provides no useful information.
Share of Agriculture in the GDP, Overall Production and Production Growth Rate
Share of Agriculture in the GDP | Overall Agricultural Production (Current Prices, GEL Million) | Production Growth Rate | Agricultural Production in the GDP (Current Prices, GEL Million) | Growth Rate of Agriculture in the GDP | |
1999 | 26.24% | 2,070 | 9.07% | 1,401 | 6% |
2000 | 21.93% | 1,857 | -10.29% | 1,245 | -11% |
2001 | 22.43% | 2,102 | 13.17% | 1,399 | 12% |
2002 | 20.61% | 2,155 | 2.55% | 1,435 | 3% |
2003 | 20.55% | 2,483 | 15.22% | 1,653 | 15% |
2004 | 17.92% | 2,420 | -2.56% | 1,611 | -3% |
2005 | 16.69% | 2,585 | 6.84% | 1,716 | 7% |
2006 | 12.82% | 2,342 | -9.43% | 1,544 | -10% |
2007 | 10.70% | 2,390 | 2.07% | 1,563 | 1% |
2008 | 9.39% | 2,375 | -0.62% | 1,551 | -1% |
2009 | 9.37% | 2,229 | -6.16% | 1,457 | -6% |
2010 | 8.38% | 2,397 | 7.53% | 1,510 | 4% |
2011 | 8.84% | 2,878 | 20.07% | 1,855 | 23% |
2012 | 8.59% | 3,019 | 4.90% | 1,933 | 4% |
2013 | 9.41% | 3,394 | 12.42% | 2,195 | 14% |
2014 | 9.20% | 3,579 | 5.46% | 2,313 | 5% |
In addition, it is also notable that Irakli Gharibashvili did not talk about the data of 2014 in this context. A much lower – 5% – growth in agriculture was recorded in 2014 as compared to the previous year. Additionally, when the Prime Minister elaborates upon the growth of production of the agricultural sector in 2013, he does not mention that the growth was twice as much in 2011.
The Prime Minister focused upon the productivity of the agricultural sector; however, in order to actually see the progress in the field it would be much more relevant to compare the real added value created in the field to that of the previous year. In general, the growth of the economy or any single field is calculated using this method. A comparison using this method excludes inflation (the overall volume of production might increase in value due to the rising prices and not the increasing quantity) and shows the net share of agriculture in the created production. The highest real growth rate in the field of agriculture since 2005 was recorded in 2013 (11.3%). The real growth rate amounted to 1.5% in 2014.
Real Growth Rate of Agriculture
![image001](https://factcheck.ge/wp-content/uploads/2015/06/image0015.png)
The Prime Minister also talked about the share of agricultural production in the GDP. This share, for the most part, kept decreasing since 1996 (except 2001 and 2011). The share of agriculture did indeed increase from 8.6% to 9.4% in 2013 as compared to the previous year. However, according to the data of the National Statistics Office of Georgia, it decreased again to 9.2% in 2014.
Table 2 shows the share of agriculture in the economies of the countries neighbouring Georgia as well as those of developed countries.
Share of Agriculture in the GDP and the GDP Per Capita
Country | Share of Agriculture in the GDP | GDP Per Capita (Current Prices, USD) |
UK | 0.65% | 39,351 |
Belgium | 0.83% | 45,387 |
Germany | 0.86% | 45,085 |
Japan | 1.22% | 38,492 |
USA | 1.31% | 53,143 |
Denmark | 1.36% | 58,894 |
Canada | 1.52% | 51,911 |
France | 1.69% | 41,421 |
Greece | 3.80% | 21,910 |
Russia | 3.94% | 14,612 |
Azerbaijan | 5.66% | 7,812 |
Turkey | 8.49% | 10,946 |
Georgia | 9.20% | 3,602 |
Armenia | 21.94% | 3,505 |
Irakli Gharibashvili communicated the growth of the share of agriculture in Georgia’s economy in the context of the country’s economic development. Table 2 illustrates that the wealthier the country, the lower the share of agriculture in its economy is. FactCheck
looked into the data of 56 countries (both developed and developing ones in different regions). Chart 2 shows the same correlation between the wealth of the country and the share of agriculture in its economy.
Share of Agriculture and the GDP Per Capita
![image002](https://factcheck.ge/wp-content/uploads/2015/06/image0023.png)
Whilst talking about positive processes in the agricultural sector, it is also important to remember how much was spent for its development and assess whether or not the growing income corresponds to the past expenditure. A total of GEL 723 million in loans was distributed in terms of the agro-credit project in 2013 and 2014 and a large part of agricultural land was ploughed free-of-charge. Specifically, spring crops encompassed 258 thousand hectares in 2013 and 264 thousand hectares in 2014. More than 200,000 hectares of land was cultivated at the expense of the state budget. FactCheck wrote
about the subsidies in the agricultural sector earlier as well. The production in the agricultural sector increased by an average of 3.8% from 2003 to 2012 without the active engagement of the government. We had just a 5% growth of production of the agricultural sector in 2014.
We should approach the steps taken by the Government of Georgia by a cost-benefit analysis. In the field of agriculture, it is also very important for the costs to correspond to the benefits. There have been higher nominal growth rates in the field of agriculture in the previous years as well (20% growth in 2011) but the engagement of the government in the sector has never been so evident.
The production of the agricultural sector amounted to GEL 3.4 billion in 2013 which was 12.4% more than in 2012. Comparing the data of 2013 to the average of the previous years is incorrect in an economic sense and provides no useful information. Irakli Gharibashvili talked about the data of 2014 but said nothing about the same indicators in 2014 when the growth rate of production was much lower (5%).
It should also be noted that the Prime Minister spoke about the nominal growth of production. However, it would make more sense to take the real growth rate of the agricultural sector into account. The real growth rate of the agricultural sector amounted to 11.3% in 2013 whilst it decreased to just 1.5% in 2014.
The Prime Minister’s statement that the increase of the share of agriculture in the Georgian economy has been recorded for the first time is incorrect. A growth of the share from 8.4% to 8.9% was recorded in 2011. In addition, FactChecklooked into the data of various countries and found that the wealthier the country, the lower the share of agriculture in its economy is.
The Prime Minister messed up the numbers as well. The overall production of the agricultural sector in 2013 was GEL 3.4 billion and not GEL 3.2 billion. In addition, the share of agriculture in the GDP did not increase from 9.4% to 9.6%. It decreased by 0.02% and amounted to 9.2%.
It should also be noted that when focusing upon the progress in the agricultural sector, it is important to make a cost-benefit analysis, finding out the amount of money spent in the field and whether or not the income exceeds the expenditure. A high rate of agricultural production in Georgia, without the involvement of the government, has been recorded in the previous years as well (2011). In 2014, however, the growth rate of production amounted to 5%, even with the active engagement of the government which is 3.7 times less than in 2011.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: “There have been some significant advances in the field of agriculture,” is MOSTLY FALSE.