"ნაციონალური მოძრაობის" დროს ბიუჯეტი 6-ჯერ საგარეო ვალის ხარჯზე გაიზარდა"
მიმდინარე წლის 27 თებერვალს, ტელეკომპანია იმედის ეთერში, საპარლამენტო უმრავლესობის და უმცირესობის წევრებმა, გიგა ბუკიამ და ზურაბ ჯაფარიძემ საქართველოს საგარეო ვალის შესახებ ისაუბრეს. ბუკიას განცხადებით, საგარეო ვალის გასტუმრება 2013 წლიდან დაიწყო და მთავრობას ბიუჯეტიდან უფრო მეტის გადახდა უწევს, ვიდრე ადრე. მან ასევე აღნიშნა, რომ წინა ხელისუფლების დროს ბიუჯეტი 6-ჯერ ვალის ხარჯზე გაიზარდა. საპასუხოდ, ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა, რომ მართალია ვალი ნომინალში, ანუ აბსოლუტურ რიცხვებში იმატებდა, თუმცა უფრო მნიშვნელოვანი ისაა, მთლიანი შიდა პროდუქტის რამდენ პროცენტს შეადგენს ვალის ოდენობა. უმცირესობის ლიდერმა ისიც აღნიშნა, რომ "ნაციონალური მოძრაობის" მმართველობის დასაწყისში ვალის შეფარდება მშპ-თან 45%-ზე მეტი იყო, ხოლო 2012 წელს კი - 32%.
ცხრილი 1 გვიჩვენებს 2004-2014 წლებში საქართველოს საგარეო ვალის მთლიანი მომსახურების მოცულობას. ცხრილში ასევე მოცემულია საქართველოს საბიუჯეტო შემოსავლები, ხარჯები და ვალის მთლიანი მომსახურების შეფარდება მთლიან სამთავრობო ხარჯებთან.
ცხრილი 1: საგარეო ვალის მომსახურება, საბიუჯეტო შემოსავლები და ხარჯები (ათასი ლარი)
საგარეო ვალისპროცენტი და ძირი საბიუჯეტოშემოსავლები საბიუჯეტოხარჯები საბიუჯეტოშემოსავლებსმინუს ვალი ვალი/ხარჯები
2004 199,449 1,655,030 1,926,355 1,455,581 10.35%
2005 282,040 2,607,867 2,618,557 2,325,827 10.77%
2006 378,321 3,139,227 2,809,428 2,760,906 13.47%
2007 278,961 4,469,123 3,866,236 4,190,162 7.22%
2008 230,315 5,517,690 5,554,685 5,287,375 4.15%
2009 516,172 4,916,958 5,367,210 4,400,785 9.62%
2010 371,987 5,421,474 5,466,467 5,049,487 6.80%
2011 449,078 6,442,308 5,823,850 5,993,230 7.71%
2012 387,704 7,115,329 6,566,316 6,727,625 5.90%
2013 746,908 6,839,494 6,545,615 6,092,586 11.41%
2014 903,128 7,319,000 7,539,613 6,415,872 11.98%
2015 783,329 8,090,000 8,005,443 7,306,671 9.78%
2003 წელს საქართველოს საბიუჯეტო შემოსავლები 1.3 მილიარდი ლარი იყო, ხოლო 2012 წელს კი - 7.1 მილიარდი. 2004-2012 წლებში საქართველოს საბიუჯეტო შემოსავლები 4.3-ჯერ გაიზარდა, ხოლო თუ შემოსავლებს ვალის მომსახურებას (პროცენტს და ძირს) გამოვაკლებთ, ამავე პერიოდში ბიუჯეტის 4.6-ჯერ ზრდა ფიქსირდება.
საქართველოს მთავრობის საგარეო ვალი აბსოლუტურ რიცხვებში (ნომინალში) 2003-2012 წლებში 2.6-ჯერ გაიზარდა. 2004-2006 წლებში ვალის მოცულობამ იკლო, თუმცა რუსეთ-საქართველოს ომის და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის გამო, საქართველოს მთავრობამ საგარეო ვალის მოცულობა გაზარდა. 2008 წელს საგარეო ვალი 44.5%-ით, 2009 წელს 21%-ით, ხოლო 2010 წელს 21.9%-ით გაიზარდა. ამის შემდეგ, 2011-2012 წლებში ვალი საშუალოდ  10%-ით იზრდებოდა. რაც შეეხება 2013-2014 წელს, საგარეო ვალი 2.5%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი 1: საქართველოს მთავრობის საგარეო ვალი 2003-2015 წლებში
აბსოლუტურ რიცხვებში ქვეყნის ვალის შესახებ მსჯელობაზე უფრო მნიშვნელოვანი ისაა, თუ როგორია ვალის შეფარდება ქვეყნის მთლიან შიდა პროდუქტთან. ეს მაჩვენებელი ცხადყოფს, თუ რა ვალდებულება აქვს ქვეყანას გამომუშავებასთან შედარებით და გვიჩვენებს, რამდენად შეუძლია ქვეყანას ვალთან გამკლავება. თუ ვალი მშპ-ის 100%-ზე მაღალია, ეს ნიშნავს, რომ ქვეყანას უფრო მეტი ვალდებულება აქვს, ვიდრე მთლიანი გამოშვება. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში 2003-2014 წლებში ვალის მოცულობა მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებაში შემცირდა. საგარეო ვალის შეფარდება მშპ-თან 2003 წელს თითქმის 45% იყო, ხოლო 2012 წელს ის 27.6%-ზე ჩამოვიდა. რაც შეეხება მთლიან სახელმწიფო ვალს, მისი მშპ-თან შეფარდება 2003 წელს 63.2% იყო, ხოლო 2012 წელს კი - 34.9%.
გრაფიკი 2: სახელმწიფო საგარეო ვალი ნომინალურ მშპ-თან მიმართებაში
ვალის გასტუმრება 2013 წელს არ დაწყებულა, როგორც ამას გიგა ბუკია აცხადებს. ცხრილ 4-ში მოცემულია, რომ ქვეყანა ვალს 2003-2012 წლებშიც ისტუმრებდა. დეპუტატი მართალია, როდესაც ამბობს, რომ აბსოლუტურ რიცხვებში 2012 წლის შემდეგ გადასახდელი გაიზარდა, თუმცა, მთლიან (საბიუჯეტო) ხარჯებთან მისი შეფარდება მცირედითაა გაზრდილი და მაგალითად 2006 წელს ანალოგიური მაჩვენებელი უფრო მაღალი იყო, ვიდრე 2013-2014 წლებში.
გრაფიკი 3: საპროცენტო ხარჯები და მათი შეფარდება საბიუჯეტო ხარჯებთან (2003-2015 წლები)
2004-2007 წლებში მთავრობის საგარეო ვალი აბსოლუტურ რიცხვებშიც და მშპ-თან მიმართებაშიც შემცირდა, თუმცა 2008-2010 წლებში რუსეთ-საქართველოს ომისა და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის გამო, ვალის მაჩვენებლები გაიზარდა.
გიგა ბუკიას განცხადება, რომ 2003-2012 წლებში საქართველოს ბიუჯეტი ძირითადად ვალის ზრდის გამო გაიზარდა, მცდარია. 2008 წლამდე საგარეო ვალი იკლებდა, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტი კი მნიშვნელოვნად იზრდებოდა. ასევე, თუ საბიუჯეტო შემოსავლებს ვალის საპროცენტო და ძირი თანხის მომსახურებას გამოვაკლებთ, ვნახავთ, რომ 2004-2012 წლებში ბიუჯეტი 4.6-ჯერ გაიზარდა.
ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება, რომ ბოლო ორ წელიწადში ვალის მომსახურება გაზრდილია, მაგრამ მცირედით, სიმართლეა. ასევე სიმართლეა მისი განცხადება იმის თაობაზეც, რომ ვალის შეფარდება მშპ-თან 2012 წელს 2003 წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად შემცირდა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება არის სიმართლე, ხოლო გიგა ბუკიას განცხადება კი - მეტწილად მცდარი.

On 27 February 2015, on air on Imedi TV, members of the Parliamentary Majority, Giga Bukia, and the Parliamentary Minority, Zurab Japaridze, discussed the issue of Georgia’s foreign debt. According to Mr Bukia, the Government of Georgia has started to pay its foreign debt since 2013 and this requires increased spending from the budget as compared to what had been spent before. Mr Bukia also emphasised that the budget was increased six-fold under the previous government only at the expense of the foreign debt. Zurab Japaridze replied that the nominal foreign debt did indeed increase in absolute numbers but a more significant indicator is calculating the foreign debt to the GDP ratio (%). Mr Japaridze also mentioned that at the beginning of the United National Movement’s rule, the debt to the GDP ratio was more than 45% whilst that number stood at 32% at the end of 2012.
FactCheck took interest in the accuracy of the MPs’ statements.
Table 1 illustrates the volume of Georgia’s total foreign debt service in the period of 2004-2014. The table also includes Georgia’s budget revenues, expenditures and the total debt service to the total government expenditures ratio.
Table 1: Foreign Debt Service, Budget Revenues and Expenditures (GEL thousand)
Foreign Debt Interest and Principal Sum |
Budget Revenues |
Budget Expenditures |
Budget Revenues minus Debt |
Debt/Expenditure |
199,449 |
1,655,030 |
1,926,355 |
1,455,581 |
10.35% |
282,040 |
2,607,867 |
2,618,557 |
2,325,827 |
10.77% |
378,321 |
3,139,227 |
2,809,428 |
2,760,906 |
13.47% |
278,961 |
4,469,123 |
3,866,236 |
4,190,162 |
7.22% |
230,315 |
5,517,690 |
5,554,685 |
5,287,375 |
4.15% |
516,172 |
4,916,958 |
5,367,210 |
4,400,785 |
9.62% |
371,987 |
5,421,474 |
5,466,467 |
5,049,487 |
6.80% |
449,078 |
6,442,308 |
5,823,850 |
5,993,230 |
7.71% |
387,704 |
7,115,329 |
6,566,316 |
6,727,625 |
5.90% |
746,908 |
6,839,494 |
6,545,615 |
6,092,586 |
11.41% |
903,128 |
7,319,000 |
7,539,613 |
6,415,872 |
11.98% |
783,329 |
8,090,000 |
8,005,443 |
7,306,671 |
9.78% |
Georgia’s budget revenues were GEL 1.3 billion in 2003 whilst this amount rose to GEL 7.1 billion in 2012. In the period of 2004-2012 Georgia’s budget revenues increased 4.3 times. Deducting the debt service (the principal amount plus interest) from the expenditures would mean that the budget increased 4.6 times in the same period.
The Government of Georgia’s foreign debt rose 2.6 times in absolute numbers (nominal) in the years of 2003-2012. In 2004-2006 the volume of debt decreased but in the aftermath of the Russian-Georgian war and as a result of the world financial crisis, the government had to increase the foreign debt. Georgia’s foreign debt rose by 44.5% in 2008, by 21% in 2009 and by 21.9% in 2010. In the period of 2011-2012 the average foreign debt growth rate equalled 10%. In the period of 2013-2014, Georgia’s foreign debt grew by 2.5%.
Graph 1: Government of Georgia Foreign Debt, 2003-2015
The debt to the GDP ratio is more important as compared to a country’s debt in absolute numbers. The former indicates the ratio between a country’s wealth and its obligations and illustrates the degree to which it is capable of bearing the burden of debt. If a country’s debt constitutes more than 100% of its GDP, this means that it has bigger obligations than its production. It must be noted that in the period of 2003-2014, the debt to the GDP ratio decreased in Georgia. It was almost 45% in 2003 whilst in 2012 it dropped to 27.6%. The total government debt to the GDP ratio was 63.2% in 2003 whilst in 2012 it constituted 34.9%.
Graph 2: Foreign Debt to the Nominal GDP Ratio
The Government of Georgia did not start to pay its foreign debt in 2013 as claimed by Giga Bukia. The graph below does illustrate that the country did pay its foreign debt in the period of 2003-2012. The MP is right to state that the total foreign debt service has increased in absolute numbers since 2012. However, the debt service to the total (budgetary) expenditures ratio has only marginally increased; for instance, this number was higher in 2006 as compared to 2013-2014.
Graph 3: Interest Payments and their Ratio to Budget Expenditures (2003-2015)
In the period of 2004-2007, the Government of Georgia’s foreign debt decreased both in absolute numbers and to the GDP ratio. However, in the aftermath of the Russian-Georgian war in 2008 and due to the world financial crisis, the foreign debt increased in 2008-2010.
Giga Bukia’s statement that Georgia’s budget increased mostly at the expense of the growth of the foreign debt in 2003-2012 is incorrect. Until 2008, the foreign debt was decreasing whilst the state budget grew considerably. Additionally, if we deduct the debt interest and the principal sum service payments from budget expenditures, we shall see that the budget grew 4.6 times in the period of 2004-2012.
Zurab Japaridze’s statement that the debt service has been increased but only marginally for the last two years is correct. Mr Japaridze’s other statement that the debt to the GDP ratio was significantly reduced in 2012 as compared to 2003 is also correct.
Therefore, FactCheck concludes that Zurab Japaridze’s statement is TRUE whilst Giga Bukia’s statement is MOSTLY FALSE.