500-მდე მედიკამენტზე ფასი 15-20%-ით გაიზარდა... თუმცა, ბოლო მონაცემებით ფასების ზრდა შეჩერებულია
2014 წელს ეროვნულმა ვალუტამ გაუფასურება დაიწყო. 2015 წლის 25-26 თებერვალს ლარის კურსმა დოლართან მიმართებაში მაქსიმალურ ნიშნულს - 2.26-ს მიაღწია. ამ პერიოდში, ეროვნული ვალუტა დოლართან მიმართებაში დაახლოებით 27%-ით გაუფასურდა. ეროვნული ვალუტის გაუფასურებას სურსათზე და მედიკამენტებზე ფასების ზრდა მოყვა.
მიმდინარე წლის 25 თებერვალს მედიკამენტებზე ფასების ზრდას ჯანდაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ "15 000 საბაზრო დასახელებიდან 500-მდე მედიკამენტზე ფასი მომატებულია 15-20%-ის ფარგლებში". მოგვიანებით, 12 მარტს, მინისტრმა განაცხადა, რომ მედიკამენტებზე ფასების ზრდის ტენდენცია შეჩერდა.
ფაქტ-მეტრი მედიკამენტებზე ფასების ცვლილების გაანალიზებას სხვადასხვა წყაროზე დაყრდნობით შეეცადა.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახური ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასების ცვლილებას აკვირდება. ესენია: ანტიბიოტიკები, ვიტამინები, ტკივილგამაყუჩებელი, სისხლძარღვთა გამაფართოებელი, ანთების საწინააღმდეგო და საჭმლის მომნელებელი სისტემის პრეპარატები. საქსტატის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2014 წლის ნოემბრიდან, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები მნიშვნელოვნად გაიზარდა. დეკემბერში, იანვარში და თებერვალში მედიკამენტებზე ფასები გაიზარდა არა მხოლოდ წინა წლის შესაბამის პერიოდთან, არამედ წინა თვეებთან შედარებითაც.
ცხრილი 1: ფასების ზრდა მედიკამენტებზე (%)
2014 (ნოემბერი) 2014 (დეკემბერი)  2015 (იანვარი)  2015 (თებერვალი)
წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით
14.2
16.1
11.4
წინა თვესთან შედარებით
-1.0
3.6
1.3
2.4
მედიკამენტებზე ფასების ზრდა ჯერ კიდევ ლარის გაუფასურებამდე, 2014 წლის თებერვლიდან დაიწყო. ჩვენ ამ თემაზე ადრეც ვწერდით (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).
საქსტატის მონაცემებით, 2014 წელს ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები საშუალოდ 7.1%-ით გაიზარდა. მაშინ, როცა წინა წლებში მედიკამენტებზე ფასების საშუალო მაჩვენებელი ყოველწლიურად მცირდებოდა.
გრაფიკი 1: მედიკამენტებზე ფასების ცვლილება 2011-2014 წლებში (%)
მედიკამენტებზე ფასების ცვლილების სტატისტიკური მონაცემები ჩვენ ჯანდაცვის სამინისტროდანაც გამოვითხოვეთ. თუმცა, სამინისტრომ აღნიშნული მონაცემები არ მოგვაწოდა. უწყების მიერ გამოგზავნილ ოფიციალურ წერილში განმარტებულია, რომ "ფარმაცევტული პროდუქციის რეალიზატორებს არ აქვთ ვალდებულება საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიაწოდონ ინფორმაცია ფარმაცევტული პროდუქტის სარეალიზაციო ფასების შესახებ".
მიუხედავად იმისა, რომ ჯანდაცვის სამინისტრომ მედიკამენტებზე ფასების სტატისტიკა არ მოგვაწოდა, ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ "მედიკამენტის ფასებზე მონიტორინგი ჯანდაცვის სამინისტროს მხრიდან ყოველთვიურად მიმდინარეობს. სამინისტრო რამდენიმე დიდი ფარმაცევტული ქსელიდან იღებს ინფორმაციას და თავად ამოწმებს ფასების ზრდისა და კლების დინამიკას".
მედიკამენტების ფასებზე ინფორმაციის მოპოვებას ჯანდაცვის სამინისტროში შემავალი სსიპ "სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოდანაც" შევეცადეთ. სააგენტოს ფარმაცევტული საქმიანობის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, დავით მაჭარაშვილმა ჩვენთან საუბარში განაცხადა: "თებერვალში 500-მდე მედიკამენტზე მართლაც გაიზარდა 15-20%-ით ფასები, თუმცა ბოლო მონაცემებით, ფასების ზრდის ტენდენცია გაჩერდა."
ფაქტ-მეტრს მედიკამენტების ფასებთან დაკავშირებით რეგულირების სააგენტომ გარკვეული სტატისტიკაც მიაწოდა (ბმული 1ბმული 2). აღნიშნული სტატისტიკა ფარმაცევტული კომპანიების და თვეების მიხედვით, დაახლოებით 78 დასახელების მედიკამენტის ფასებს ასახავს. ასეთ არასრულყოფილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, ბუნებრივია საშუალო მაჩვენებელს ზუსტად ვერ დავადგენდით, თუმცა, ჩვენ გარკვეული ტენდენციის დასანახად ამ სიიდან 20 გავრცელებული მედიკამენტის ფასი ერთმანეთს შევადარეთ და ვნახეთ, თუ როგორ იცვლებოდა მედიკამენტების ფასები 2014 წლის ნოემბრიდან 2015 წლის მარტამდე.
ცხრილი 2: ფართო გავრცელების მედიკამენტების ფასების ცვლილება
სავაჭრო დასახელება
"პე-ეს-პე"
ნოემბერი
ფასის ცვლილება
"ავერსი"
ბისეპტოლი
3.70
5.20
40%
4.85
ვალოსედი (წვეთები )
2.50
ვამელანი
13.92
15.70
13%
14.66
კეტონალი
5.30
5.60
კორსიზი
12.50
მეზიმ ფორტე
7.25
7.97
7.65
8.40
ნაზივინი
3.90
4.40
ნო-შპა (40მგ. ტაბლეტი)
6.60
6.95
7.70
ადიპინი
9.32
39%
11.64
ენტეროლი (250)
8.10
ლინექსი
8.55
მოვალისი (ტაბლეტი)
9.50
5.5%
სეპტოლეტე
5.16
ტაიქოლდი
8.08
8.09
ტემპალგინი
1.95
2.06
2.40
ციპრო
10.50
ლიოტონი (გელი)
11.10
12.63
11.70
პრედუქტალი MR
22.85
24.05
რაუნატინი
2.75
კარდიომაგნილი
8.45
8.90
როგორც ცხრილიდანაც ჩანს, უმეტეს შემთხვევაში მედიკამენტებზე ფასების მკვეთრი ზრდა ფიქსირდება.
მედიკამენტების ფასების ცვლილებას "ფარმაცევტული კომპანიების ასოციაციაც" აკვირდება. ჩვენ ასოციაციის აღმასრულებელ დირექტორს, ილონა კოკიაშვილს ვესაუბრეთ. მისი თქმით, "მედიკამენტების უმეტესობა იმპორტირებულია. ადგილობრივი წარმოებისთვის საჭირო ნედლეულიც იმპორტირებულია. შესაბამისად, ლარის კურსის ცვლილება დოლართან და ევროსთან მიმართებაში მედიკამენტების ფასებზე პირდაპირ აისახება. დეკემბრიდან თებერვლის ჩათვლით მედიკამენტებზე ფასი საშუალოდ 10-12%-ის ფარგლებში გაიზარდა. ნოემბერ-დეკემბერში ფასების მკვეთრი ზრდა არ შეინიშნებოდა, რადგან ფარმაცევტულმა კომპანიებმა არსებული მარაგის ხარჯზე ფასების შენარჩუნება შეძლეს". მისივე განმარტებით, მწარმოებლებთან მოლაპარაკებით, მოგების მარჟის შემცირებითა და სხვა გზებით, ფარმაცევტული კომპანიები ცდილობენ მედიკამენტებზე ფასები კიდევ უფრო არ გაიზარდოს. ილონა კოკიაშვილმა ჩვენთან საუბარში ასევე აღნიშნა, რომ "ბოლო მონაცემებით, ფასების ზრდის ტენდენცია შეჩერდა და მომავალში, ვალუტის კურსის მკვეთრი ცვლილება თუ არ მოხდა, მედიკამენტებზე ფასები აღარ უნდა გაიზარდოს".
საქსტატის მონაცემებით, ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები 2015 წლის იანვარში, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, საშუალოდ 16.1%-ით გაიზარდა, თებერვალში კი ზრდის მაჩვენებელი 11.4% იყო. 2014 წელს ფართო მოხმარების მედიკამენტებზე ფასები საშუალოდ 7.1%-ით გაიზარდა. 2011, 2012 და 2013 წლებში მედიკამენტებზე ფასები მცირდებოდა.
ჯანდაცვის სამინისტრომ მედიკამენტებზე ფასების ცვლილების სტატისტიკური მონაცემები არ მოგვაწოდა. თუმცა, სამინისტროში ადასტურებენ, რომ თებერვალში 500-მდე მედიკამენტზე ფასები 15-20%-ით მართლაც გაიზარდა. სამინისტროში ასევე განმარტავენ, რომ ბოლო მონაცემებით, ამ ეტაპზე, მედიკამენტებზე ფასების ზრდის ტენდენცია შეჩერდა. ამ ინფორმაციას ადასტურებს "ფარმაცევტული კომპანიების ასოციაციაც".
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დავით სერგეენკოს განცხადება მედიკამენტების ფასების ზრდასთან დაკავშირებით, არის სიმართლე.

The Georgian national currency started to depreciate in 2014. The exchange rate of GEL with regard to USD reached its maximum by 25-26 February 2015, amounting to 2.26. The national currency depreciated by about 27% with regard to USD in this period. The depreciation of the national currency was followed by the increase in the prices of groceries and medications.
On 25 February 2015, the Minister of Health, Labour and Social Affairs of Georgia, Davit Sergeenko, commented upon the depreciation of GEL and stated: “Prices of about 500 types of medications out of an overall 15,000 have increased from 15% to 20%.” Later, on 12 March 2015, the Minister stated that the growth of the prices of medications had stopped.
FactCheckattempted to analyse the changes in the prices of medications based upon various sources.
The National Statistics Office of Georgia observes the price changes of widely used medications. These include: antibiotics, vitamins and painkillers as well as cardiovascular, anti-inflammatory and gastrointestinal medications. According to the information provided by the National Statistics Office, the prices of widely used medications increased significantly from November 2014 as compared to the same period of the previous year. In December, January and February the prices of medications increased not only as compared to the same months of the previous year but to the previous months of the same year as well.
Table 1:Growth of Prices of Medications (%)
2014 (November)
(December)
(January)
(February)
Compared to the same month of the previous year (%)
14.2
16.1
11.4
Compared to the previous month (%)
-1.0
1.3
2.4
The growth of the prices of medications started before the depreciation of GEL, from February 2014. We wrote about this issue earlier as well (see ourarticle).
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the prices of widely used medications increased by an average of 7.1% in 2014. In contrast to that, the prices of medications decreased every year during the previous several years.
Chart 1:Changes in the Prices of Medications from 2011 to 2014 (%)
We requested data about the price changes of medications from the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia as well; however, the Ministry did not provide this information. The official answer letter sent to us by the Ministry states: “The distributors of pharmaceutical production have no obligation to provide the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia with the distribution prices of these products.”
Despite the fact that the Ministry did not provide us with data about the prices of medications, a representative of the Ministry told us in an interview: “The Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia monitors the prices of medications every month. The Ministry gets information from several large pharmaceutical networks and checks the dynamics of growth or decrease on its own.”
We attempted to obtain information about the prices of medications from the LEPL State Regulation Agency for Medical Activities, subordinate to the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia. In his interview with us, the Deputy Head of the Pharmaceutical Affairs Department of the Agency, Davit Macharashvili, stated: “The prices of up to 500 medications did indeed increase by 15% to 20% in February; however, according to recent data, the growth of prices has stopped.”
The State Regulation Agency for Medical Activities providedFactCheckwith certain statistics as well. It reflects the monthly prices of pharmaceutical companies for about 78 medications. We obviously could not calculate the average indicator based upon such incomplete data; however, in order to determine certain trends, we compared the prices of 20 of the most widely used medications from this list and noted how the prices changed from November 2014 to March 2015.
Table 2:Changes in the Prices of Widely Used Medications
Trade Name
PSP
November
Change in Prices
Aversi
Biseptol
3.70
5.20
4.85
Valosed(drops )
2.50
20%
0%
Vamelan
13.92
15.70
14.66
Ketonal
5.30
5.60
Korsis
12.50
Mezim Forte
7.25
7.97
7.65
8.40
Nazivin
3.90
4.40
No-Shpa(40 mg tablets)
6.60
6.95
7.70
Adipin
9.32
39%
11.64
Enterol (250)
8.10
Linex
8.55
Movalis(tablets)
9.50
5.5%
Septolete
5.16
Ticold
8.08
8.09
Tempalgin
1.95
2.06
2.40
Cypro
10.50
25%
Lioton(gel)
11.10
12.63
11.70
Preductal MR
22.85
24.05
Raunatin
2.75
Cardiomagnil
8.45
8.90
As the table above reflects, there is a significant increase in the prices of the majority of these medications.
The Association of Pharmaceutical Companies also observes the price changes of medications. We spoke with the Executive Director of the Association, Ilona Kokiashvili, who stated: “The majority of the medications are imported. Resources for local production are also imported. Hence, the changes in the exchange rate of GEL with regard to USD and EUR affect the prices of medications directly. The prices of medications grew by an average of 10%-12% from December to February. There was no sharp decrease in the prices in November and December as the pharmaceutical companies managed to maintain the prices due to existing reserves.” She also said that the pharmaceutical companies are trying to keep the prices from increasing further by negotiating with the producers, reducing profit margins and through other ways as well. Ms Kokiashvili also pointed out: “According to recent data, the trend of an increase of prices has stopped and provided there are no significant changes in the exchange rate of the national currency, the prices of medications should not increase.”
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the prices of widely used medications increased by an average of 16.1% in January 2015 as compared to the same period of the previous year whilst in February the increase was 11.4%. The prices of widely used medications increased by an average of 7.1% in 2014. The prices of medications had a trend of decrease in 2011, 2012 and 2013.
The Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia did not provide us with information about the price changes of medications. However, the Ministry confirms that the prices of up to 500 medications did indeed increase from 15% to 20% in February. It also clarified that, according to recent data, the trend of an increase of prices has stopped. This is confirmed by the Association of Pharmaceutical Companies as well.