საგარეო შოკების შერბილების მიზნით, მთავრობამ 2014 წლის ბიუჯეტის დეფიციტი შეამცირა
საქართველოში ეროვნული ვალუტის გაუფასურება 2014 წლის ნოემბრიდან დაიწყო. გასული წლის განმავლობაში ლარი 10%-ით გაუფასურდა, ხოლო მიმდინარე წლის პირველ ორ თვეში ლარის კურსი დოლართან მიმართებაში 15%-ით (28 თეთრით) დაეცა. ლარის გაუფასურებამ პირველ რიგში პროდუქციაზე ფასების მატება გამოიწვია, რამაც მოსახლეობის მსყიდველობით უნარზე უარყოფითად იმოქმედა. ამასთან, ვალუტის კურსის ცვლილების გამო მოსახლეობის მნიშვნელოვან ნაწილს სესხი გაუძვირდა. ლარის გაუფასურება დოლარზე მაღალი მოთხოვნისა და შემცირებული მიწოდების შედეგია. 2014 წლის მეორე ნახევრიდან ქვეყანაში უცხოური ვალუტის ძირითადი წყაროებიდან (ტურიზმი, ფულადი გზავნილები, ექსპორტი) დოლარის ნაკადებმა შემცირება დაიწყო და ეს ტენდენცია დღესაც გრძელდება. ლარის კურსის დაცემას წლის ბოლოს ბიუჯეტის დეფიციტურმა ხარჯვამაც შეუწყო ხელი, რის შესახებაც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. ლარის გაუფასურებასთან დაკავშირებით ბიძინა ივანიშვილმა განცხადება გაავრცელა, სადაც აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობამ საგარეო შოკების შერბილების მიზნით, ბიუჯეტის დეფიციტი 300 მლნ ლარით შეამცირა. ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. ბიუჯეტის პროექტით, 2014 წელს 1 038 მლნ ლარის დეფიციტი იყო დაგეგმილი, რაც მშპ-ის 3.5% უნდა ყოფილიყო. წლის განმავლობაში ბიუჯეტის გეგმა არათანაბრად სრულდებოდა. წლის დასაწყისში, ინფრასტრუქტურული ხარჯების ნაწილში ჩამორჩენა იყო, ხოლო წლის ბოლოს ბიუჯეტის ხარჯები საკმაოდ სწრაფი ტემპით გაიზარდა. ბიუჯეტის დეფიციტური ხარჯვა ლარის გაუფასურების ერთ-ერთი წამახალისებელი ფაქტორი აღმოჩნდა. გასული წლის ბოლოს მშპ-ის ზრდაც შემცირდა. დაგეგმილი 5%-იანი ზრდის ნაცვლად, საქსტატის წინასწარი შეფასებით, მშპ-ის რეალური ზრდა 4.8%-ია, ნომინალურმა მშპ-მა კი 29 187 მლნ ლარი შეადგენა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემების მიხედვით, 2014 წლის ბიუჯეტის ფაქტიური დეფიციტი 863 მლნ ლარია, რაც მშპ-ის მიმართ 2.9%-ს შეადგენს. შესაბამისად, ბიუჯეტის დეფიციტი მართლაც შემცირდა. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ბიუჯეტის დეფიციტის შემცირება მთავრობის მიერ მიზანმიმართული მოქმედების შედეგი არ იყო. მთავრობას ბიუჯეტის ხარჯების შემცირების კუთხით ბიუჯეტის კანონში ცვლილებები არ შეუტანია, რის შესახებ პრემიერ-მინისტრიც აცხადებდა. ბიუჯეტის დეფიციტის შემცირება ძირითადად ხარჯების არასრულად ათვისებით იყო გამოწვეული. ამას, თან დაერთო საგადასახადო შემოსავლების გადაჭარბებით შესრულებაც, რის შედეგადაც წლის ბოლოს ბიუჯეტის დეფიციტი დაგეგმილზე ნაკლები აღმოჩნდა, რაც თავისთავად დადებითი ფაქტია. 2014 წელს ბიუჯეტი არათანაბრად სრულდებოდა. ძირითადი ჩამორჩენა ინფრასტრუქტურული ხარჯების ნაწილში შეინიშნებოდა, რომელიც მნიშვნელოვანწილად საგარეო ვალით ფინანსდება. 2014 წლის მესამე კვარტლის ბოლოს, დაგეგმილი პროექტების შეუსრულებლობის გამო, საგარეო ვალის მხოლოდ ნახევარი იყო ჩარიცხული, წლის ბოლოს კი 478 მილიონი ლარი გადმოირიცხა. ქვემოთ მოცემულ გრაფიკზე სახელმწიფო ხარჯები კვარტლების მიხედვითაა მოცემული. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, წლის განმავლობაში ხარჯვა (განსაკუთრებით საინვესტიციო პროექტების ნაწილში) არათანაბარი იყო. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.   გრაფიკი 1: ბიუჯეტის კვარტალური ხარჯები
წყარო: სახელმწიფო ხაზინა   ასევე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2014 წლის დეკემბერში, როდესაც ლარმა საკმაოდ სწრაფი ტემპით დაიწყო გაუფასურება, მთავრობას ხარჯები არ შეუმცირებია. პირიქით, 2014 წლის ბოლო კვარტალში ბიუჯეტიდან ხარჯვა საკმაოდ სწრაფი ტემპით გაზარდა. მაგალითად, იანვარ-სექტემბრის პერიოდში ბიუჯეტის დეფიციტი 274 მლნ ლარი იყო, რომელიც მეოთხე კვარტალში 863 მლნ ლარამდე (588 მლნ ლარით) გაიზარდა, საიდანაც მხოლოდ დეკემბრის თვეში ბიუჯეტის დეფიციტური ხარჯვა 288 მლნ ლარი იყო, რამაც შემდგომში ვალუტის კურსის ვარდნას შეუწყო ხელი.   გრაფიკი 2: ბიუჯეტის დეფიციტი[1] 2014 წლის იანვარ-დეკემბერი
წყარო: სახელმწიფო ხაზინა   დასკვნა 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტით დაგეგმილი დეფიციტი 1 038 მლნ ლარს შეადგენდა, რაც მშპ-ის 3.5% იყო. წლის ბოლოს ბიუჯეტის ფაქტიური დეფიციტი 863 მლნ ლარი იყო, რაც მშპ-ის 2.9%-ია. შესაბამისად, ბიუჯეტის დეფიციტი 2014 წელს მართლაც შემცირდა. თუმცა, ის, რომ მთავრობამ ბიუჯეტის დეფიციტი მიზანმიმართულად შეამცირა, სიმართლეს არ შეესაბამება. 2014 წლის ბიუჯეტში მთავრობას არანაირი ცვლილება არ განუხორციელებია. ბიუჯეტის დეფიციტის კლება ძირითადად ინფრასტრუქტურული პროექტების ხარჯების არასრულად ათვისებამ და საგადასახადო შემოსავლების გადაჭარბებით შესრულებამ გამოიწვია. ასევე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ წლის ბოლოს, როდესაც ლარმა გაუფასურება დაიწყო, ბიუჯეტიდან საკმაოდ მაღალი ხარჯვა განხორციელდა. ბიუჯეტის დეფიციტი წლის ბოლო სამ თვეში 588 მლნ ლარით გაიზარდა, საიდანაც დეკემბრის თვეში ბიუჯეტის დეფიციტი 288 მლნ ლარი იყო, რამაც ლარის კურსის ვარდნას შეუწყო ხელი. შესაბამისად, ბიძინა ივანიშვილის განცხადება: საგარეო შოკების შერბილების მიზნით, მთავრობამ 2014 წლის ბიუჯეტის დეფიციტი შეამცირა არის მეტწილად მცდარი.

has to pay more to cover its bank loans.
The depreciation of GEL is caused by a high demand and a reduced supply of USD. Beginning from the second half of 2014, the inflow of USD from the basic sources of foreign currency (tourism, remittances, exports) started to decrease and this trend remains unchanged until now. The budget deficit spending at the end of 2014 also contributed to the depreciation of GEL. FactCheck has already writtenabout this particular issue.
Bidzina Ivanishvili issued a statement regarding the depreciation of GEL and declared that in order to alleviate external shocks, the Government of Georgia decreased the 2014 budget deficit by GEL 300 million.
According to budget projection, a deficit of GEL 1,038 million was planned for 2014 and which constituted 3.5% of Georgia’s GDP. The budget plan was executed unevenly throughout the year. At the beginning of 2014, infrastructure expenditures were lagging behind schedule whilst budget expenditures accelerated at a very fast pace at the end of the year. The deficit spending of the budget was one of the contributing factorsto the depreciation of GEL.
Georgia’s GDP growth rate also decreased at the end of 2014. Instead of a 5% growth rate as planned, the GDP real growth rate is 4.8% according to the preliminary estimates of the National Statistics Office of Georgia whilst the nominal GDP equals GEL 29,187 million. According to the data of the National Treasury of Georgia, the budget deficit in 2014 was GEL 863 million which constituted 2.9% of the GDP. Therefore, the budget deficit was indeed decreased.
It must be noted that the decrease of the budget deficit was not a result of the deliberate actions of the Government of Georgia. The Government of Georgia did not amend the Law on Budget to slash budgetary expenditures as claimedby the Prime Minister of Georgia. The decrease of the budget deficit was largely caused by an incomplete absorption of expenditures. In addition, the tax incomes part of the budget was fulfilled with a surplus and, consequently, the budget deficit at the end of the year was less than planned which in itself is a positive outcome.
Of further note is the uneven executionof the 2014 budget. In the main, infrastructural expenditure, funded principally by the foreign debt, was in a constant state of lagging behind. At the end of the third quarter of 2014, only half of the foreign debt was transferred owing to incomplete project planning whilst GEL 478 million was transferred at the end of the year.
The table below illustrates state expenditures by quarter. It is obvious that spending (especially in the part of investment projects) was uneven throughout the year. FactCheck has already published an articleon this topic.
Quarterly Budget Expenditures
We have to underline that when GEL started to depreciate rapidly in December 2014, the Government of Georgia did not reduce spending. On the contrary, in the last quarter of 2014 budgetary spending started to accelerate. For instance, in the period of January-September 2014, the budget deficit was GEL 274 million which rose to GEL 863 million (by GEL 588 million) in the fourth quarter. Of these amounts, the budget deficit spending in December alone amounted to GEL 288 million which subsequently contributed to the depreciation of the national currency.
Graph 2: Budget Deficit[1]
in January-December 2014
According to the budget projection, a deficit of GEL 1,038 million was planned for 2014 which constituted 3.5% of the GDP. At the end of the year, the actual budget deficit was GEL 863 million which constituted 2.9% of the GDP. Therefore, the budget deficit in 2014 was indeed decreased. However, the statement that the Government of Georgia deliberately decreased the budget deficit is far from the truth. It has not made any corrections to the Law on Budget. The decrease of the budget deficit was caused by an incomplete spending for infrastructural projects and by surplus tax incomes.
Of particular mention is the fact that when GEL started to depreciate rapidly at the end of the year, budget spending rose considerably. The budget deficit increased by GEL 588 million during the last three months of 2014. Of these amounts, the budget deficit rose by GEL 288 million in December alone which in turn contributed to the depreciation of GEL.
Therefore, Bidzina Ivanishvili’s statement: In order to alleviate external shocks, the Government of Georgia decreased the 2014 budget deficit, is MOSTLY FALSE.