2015 წლის 30 იანვარს, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, გიგლა აგულაშვილმა ტელეკომპანია "იმედის" ეთერში განაცხადა, რომ მსოფლიო ბანკის კვლევის მიხედვით, საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობა 62.5%-ით არის შეფასებული. მისი თქმით, ამ შედეგით ჩვენი ქვეყანა რეგიონში ლიდერია და 11 ევროპულ ქვეყანას უსწრებს. ფაქტ-მეტრი გიგლა აგულაშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. მსოფლიო მთავრობების ინდიკატორი (WGI) მსოფლიო ბანკის ერთ-ერთი კვლევაა, რომელიც სხვადასხვა მაჩვენებლებთან ერთად, მთავრობების ეფექტიანობას იკვლევს. მსოფლიო ბანკი აღნიშნულ კველვას 1996 წლიდან ახორციელებს (2014 წელს გამოქვეყნდა ამ დროისთვის ბოლო კვლევა, რომელიც 2013 წლის შედეგებს ასახავს). მსოფლიო ბანკი მთავრობების ეფექტიანობას 15 საერთაშორისო ორგანიზაციის კვლევების შედეგების მიხედვით აფასებს. ანგარიშის მომზადების პროცესში გამოყენებულია ისეთი ორგანიზაციების კვლევების შედეგები როგორებიცაა: The Economist Intelligence Unit (EIU), სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდი (IFAD), აზიის განვითარების ბანკი (ASD), აფრიკის განვითარების ბანკი (ADB), მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი (GCS) და სხვა. მსოფლიო ბანკი ამ ორგანიზაციების კვლევების შედეგებს სხვადასხვა კოეფიციენტს ანიჭებს, რის საფუძველზეც შემაჯამებელ ანგარიშს ამზადებს და სხვადასხვა ქვეყნის მთავრობების ეფექტიანობის შესახებ საკუთარ შეფასებას აქვეყნებს. გიგლა აგულაშვილი, მისივე მოწოდებული ინფორმაციით,  განცხადების გაკეთებისას ქართულ საინფორმაციო გამოცემებს (წყარო 1; წყარო 2) ეყრდნობოდა, რომლებსაც აღებული აქვთ არა მსოფლიო ბანკის შემაჯამებელი ანგარიში, არამედ მასში შემავალი, ცალკეული გამოცემების კვლევები. ამ წყაროებში მოცემულია მსოფლიო ბანკის მონაცემები, თუმცა სტატიებში მოყვანილია WGI -ის შემაჯამებელ ანგარიშში შემავალი 2 ორგანიზაციის, The Economist Intelligence Unit-ის (EIU) და სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდის (IFAD) კვლევები. ჩვენ გიგლა აგულაშვილს იმის განმარტებაც ვთხოვეთ, თუ რას გულისხმობდა "რეგიონში" და "ევროპულ ქვეყნებში," რადგან ორივე შემთხვევაში, შეიძლება ამ ტერმინების სხვადასხვაგვარი დეფინიცია და ინტერპრეტაცია არსებობდეს. დეპუტატმა კვლავაც იმ წყაროებზე მიგვითითა, რომლებზე დაყრდნობითაც მან განცხადება გააკეთა. მათი მიხედვით, "რეგიონში" საქართველოს მეზობელი ქვეყნები მოიაზრებიან, ხოლო "ევროპულ ქვეყნებში" კი, ევროკავშირის წევრი ქვეყნებია ნაგულისხმევი. მსოფლიო ბანკის შემაჯამებელი კვლევის მიხედვით, 2012 წელს საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობა 69,89%-ით შეფასდა, 2013 წელს კი - 69,38%-ით. ამ მაჩვენებლებით საქართველო ნამდვილად უსწრებს მის მეზობელ ქვეყნებს.   ცხრილი 1: საქართველოს და მისი მეზობელი ქვეყნების მთავრობების ეფექტიანობა
69,89
69,38
65,07
65,55
54,55
57,89
40,67
43,06
23,92
38,76
სრული სურათის დასანახად, ჩვენ 2004 წლიდან 2013 წლის ჩათვლით საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობის მაჩვენებელსაც გავეცანით. 2004 წლიდან მოყოლებული, ეს მაჩვენებელი მუდმივი ზრდის დანამიკით ხასიათდებოდა, გარდა 2009 და 2010 წლებისა, რომელთა შედეგებზეც გავლენა 2008 წლის ომმა და მსოფლიო ფინანსურმა კრიზისმა იქონიეს. 2011-2012 წლებში ამ მაჩვენებელმა კვლავ ზრდა დაიწყო და უმაღლეს ნიშნულს, 69,9%-ს, 2012 წელს მიაღწია. რაც შეეხება 2013 წელს, რომელზეც დეპუტატი საუბრობს, ამ წლის მონაცემმა წინა წელთან შედარებით მცირე კლება განიცადა (იხ. ცხრილი 2).   ცხრილი 2: საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობა 2004-2013 წლებში
36,59
39,51
50,24
56,31
65,53
62,20
64,11
69,19
ჩვენ საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობის მაჩვენებელი ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მაჩვენებლებსაც შევადერეთ. მსოფლიო ბანკის 2012-2013 წლების კვლევის მიხედვით, საქართველოს მთავრობა ეფექტიანობით ევროკავშირის წევრ 4 ქვეყანას, კერძოდ: რუმინეთს, ბულგარეთს, საბერძნეთს და იტალიას უსწრებს.   ცხრილი 3: ევროკავშირის ქვეყნების მთავრობების ეფექტიანობა და საქართველოს მაჩვენებლები
82.3
82.78
ფინეთი
80.86
78.95
99.04
77.99
78.47
შვედეთი
98.56
74.64
76.08
ნიდერლანდები
96.65
ჩეხეთი
76.56
75.12
ლუქსემბურგი
94.74
94.26
ლიტვა
74.16
73.68
ბელგია
93.78
93.3
73.21
ავსტრია
92.82
71.77
71.29
91.39
72.25
70.81
91.87
89.95
70.33
87.56
89.47
69.86
69.38
92.34
89
66.03
67.46
88.04
88.52
62.2
66.99
85.65
86.6
60.29
59.33
81.34
43.54
52.63
დასკვნა საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობის მაჩვენებელი 2004 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით ზრდის დინამიკით გამოირჩეოდა, გარდა 2009-2010 წლებისა, რაზეც გავლენა რუსეთ-სქართველოს ომმა და მსოფლიო ფინანსურმა კრიზისმა მოახდინეს. მსოფლიო ბანკის კვლევის მიხედვით, საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობა 2012 წელს 69,89%-ით შეფასდა. 2013 წელს ეს მაჩვენებელი 69,38% იყო. ამ მონაცემით, 2012-2013 წლებში საქართველოს მთავრობა რეგიონში ლიდერია. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს რეგიონის ქვეყნების მთავრობების ეფექტიანობის მაჩვენებელი 2012 წელთან შედარებით გაიზარდა, საქართველოში კი მან დაიკლო. გიგლა აგულაშვილის განცხადება საქართველოს მთავრობის ეფექტიანობის შესახებ ზუსტია, თუმცა ეს მაჩვენებელი უფრო წინა ხელისუფლების მიერ ნაჩვენებ შედეგებს ეყრდნობა, ვიდრე მოქმედი ხელისუფლების მიღწევებს. როგორც აღვნიშნეთ, წინა წლებში მთავრობის ეფექტიანობის პროცენტი ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა, 2013 წელს (ახალი ხელისუფლების პირობებში) კი, ის არ გაუმჯობესებულა და ოდნავ შემცირდა კიდეც. აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ მთავრობის ეფექტიანობის კარგი ინდიკატორი სწორედ პროგრესი და არსებული შედეგების გაუმჯობესებაა, განსაკუთრებით სხვა ქვეყნებთან შედარებით. რაც შეეხება ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, საქართველოს მთავრობა ეფექტიანობით 4 ქვეყანას უსწრებს და არა 11-ს, როგორც ეს დეპუტატმა განაცხადა. შესაბამისად, გიგლა აგულაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

On 30 January 2015, on air on Imedi TV, member of the Parliamentary Majority, Gigla Agulashvili, declared that according to the World Bank’s research, the effectiveness of the Georgian government was measured to be 62.5% which meant, therefore, that Georgia was a leader in the region and in a position ahead of 11 other European states.
took interest in Gigla Agulashvili’s statement and verified its accuracy.
The Worldwide Governance Indicator (
WGI) is one of the research activities of the World Bank which measures government effectiveness alongside other indicators. The World Bank has published this research annually since 1996 (the last research, based upon data collected in 2013, was published in 2014).
The World Bank assesses government effectiveness upon the basis of research published by 15 international organisations; namely: the Economist Intelligence Unit, International Fund for Agricultural Development, Asian Development Bank, African Development Bank and the World Economic Forum, among others. The World Bank uses the results of the publications and produces its own report which includes an assessment of the effectiveness of various governments.
According to Gigla Agulashvili, his statement was made upon the basis of Georgian news sources. However, instead of using the World Bank report, the aforementioned media outlets formulated their conclusions upon the basis of other research which was included in the World Bank report. The outlets provided World Bank data but their respective articles cite the research of the Economist Intelligence Unit and the International Fund for Agricultural Development, both of which are included in the World Bank’s Worldwide Governance Indicator report.
We asked Gigla Agulashvili to clarify what he meant by "region" and "European countries" in terms of Georgia’s positions therein as it is possible to attribute different meanings and interpretations to these concepts. Mr Agulashvili asked that we consult the sources which he used to make his statement. According to those sources, the concept of "region" implies Georgia’s immediate neighbourhood whilst "European countries" are deemed to be the members of the European Union.
According to the World Bank report, the effectiveness of the Georgian government was measured to be 69.89% in 2012 and 69.38% in 2013. According to these indicators, Georgia is indeed ahead of its neighbouring countries.
Effectiveness of the Georgian Government and the Governments of its Neighbouring Countries
69.89
69.38
65.07
65.55
54.55
57.89
40.67
43.06
23.92
38.76
In order to see the full picture, we analysed the government’s performance in terms of government effectiveness in the period of 2004-2013. Since 2004, the performance has been gradually improving with the only exception being in 2009 and 2010 which were years affected by the war with Russia in 2008 and the world financial crisis. Beginning from 2011-2012, the performance rate started to grow again and reached its climax of 69.9% in 2012. In 2013, which was mentioned in the MP’s statement, the rate dropped slightly (see Table 2).
Effectiveness of the Georgian Government in 2004-2013
Percentage
36.59
39.51
50.24
56.31
65.53
62.20
64.11
69.19
We compared the rate of effectiveness of the Georgian government to the rates of EU member countries. According to the World Bank research of 2012-2013, the Georgian government in terms of its effectiveness is ahead of four EU member countries: Romania, Bulgaria, Greece and Italy.
Table 3: Effectiveness of the Governments of EU Member Countries and Georgia
82.3
82.78
Finland
Slovenia
80.86
78.95
Denmark
99.04
77.99
78.47
Sweden
98.56
74.64
76.08
96.65
76.56
75.12
Luxembourg
94.74
94.26
74.16
73.68
Belgium
93.78
93.3
Slovakia
73.21
92.82
71.77
71.29
91.39
Croatia
72.25
70.81
91.87
89.95
Hungary
70.33
87.56
89.47
69.86
Ireland
92.34
89
66.03
67.46
Cyprus
88.04
88.52
62.2
66.99
Malta
85.65
86.6
60.29
59.33
Portugal
81.34
Romania
43.54
52.63
The Georgian government’s effectiveness rate has been on the rise in the period of 2004-2013 with the only exception appearing in 2009 and 2010 as a result of the 2008 war with Russia and the world financial crisis. According to the World Bank’s research, the effectiveness of the Georgian government was measured to be 69.89% in 2012. In 2013, it dropped to 69.38%. Accordingly, in 2012-2013 the Georgian government was indeed a leader in the region. However, it must be noted that the rate of effectiveness of the governments of neighbouring countries increased whilst Georgia experienced a decline.
Gigla Agulashvili’s statement, with respect to the effectiveness of the Georgian government, is accurate but that result is largely based upon the previous government’s activities rather than the achievements of the incumbent government. As we have already mentioned, the effectiveness percentage was on the rise in the previous years whilst in 2013 (under the incumbent government) it did not improve and even dropped slightly. A good indicator of a government’s effectiveness is its moving forward and further improvement, especially as compared to other countries.
In regard to European Union member states, the Georgian government is ahead of four countries, and not 11 as stated by the MP, in terms of its rate of effectiveness.