„დაახლოებით 10 000-ით იზრდება საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა, რადგან კეძო სექტორში მთავრობა ვერაფერს ახერხებს“
2014 წლის 26 ნოემბერს, პარლამენტში, 2015 წლის ბიუჯეტზე მსჯელობისას, ზურაბ მელიქიშვილმა აღნიშნა, რომ ბიუჯეტის გეგმით, საჯარო სექტორში დასაქმებული ადამიანების რიცხვი იზრდება, რადგან ხელისუფლება კერძო სექტორში ვერაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ ინვესტიცია შემოიტანოს.
ფაქტ-მეტრი ზურაბ მელიქიშვილის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
2012 წლის ბიუჯეტის გეგმა საჯარო სექტორში 101 017 ადამიანის დასაქმებას ითვალისწინებდა, თუმცა, ფაქტობრივად, 2012 წელს 102 976 ადამიანი იყო დასაქმებული. 2013 წელს საჯარო სექტორში 109 685 კაცი იყო დასაქმებული, 2014 წელს კი – 111 337. მიმდინარე წლის ბიუჯეტის გეგმით, საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობამ 116 442 ადამიანს უნდა მიაღწიოს.
გრაფიკი 1: დასაქმება საჯარო სექტორში
წყარო: საქართველოს 2015 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტი
აღსანიშნავია, რომ საჯარო სამსახურში დასაქმებულთა რიცხვის ზრდა უმეტესწილად კულტურის სამინისტროს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების რიცხვის ზრდითაა განპირობებული (იხ. ცხრილი 1). აქვე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ კულტურის სამინისტროში მომუშავეთა რიცხოვნობის ზრდა სამინისტროს კონტროლს დაქვემდებარებულ სხვადასხვა თეატრებში, მუზეუმებში, ანსამბლებსა და კულტურის სხვა დაწესებულებებში დასაქმებულთა რაოდენობის სამინისტროს მუხლში გადმოტანამ გამოიწვია. რაც შეეხება შსს-ს, 2012 წელს სამინისტროში 28 553 ადამიანი მუშაობდა, 2015 წლის ბიუჯეტი კი 33 758 ადამიანის დასაქმებას ითვალისწინებს. შსს-ში მომუშავეთა რიცხოვნობის ზრდა განაპირობა 2015 წლიდან სახანძრო-სამაშველო სამსახურების შსს-ს დაქვემდებარებაში გადასვლამ. შესაბამისად, ქვეყნის მასტაბით ამ სამსახურებში დასაქმებულთა რაოდენობა (4936 კაცი) შსს-ში დასაქმებულებში აისახა, რაც თავისთავად ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას არ ასახავს.
ცხრილი 1: უწყებები, სადაც დასაქმებულთა რიცხვი მნიშვნელოვნად იზრდება
ორგანიზაცია
2015 წელი
ზრდა (კაცი)
418
7048
6603
შინაგან საქმეთა სამინისტრო
28533
33758
5225
გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო
841
2048
1207
603
1259
656
ფინანსთა სამინისტრო
4475
4785
310
მთავრობის ადმინისტრაცია
215
352
137
596
716
120
თუ სახელმწიფო და კერძო სექტორის მთლიან დასაქმება-უმუშევრობას განვიხილავთ, ვნახავთ, რომ 2009 წლიდან უმუშევართა დონის კლება შეინიშნება. 2009 წელს უმუშევარი ქვეყნის მოსახლეობის 16.9% იყო, 2010 წელს – 16.3%, 2011 წელს – 15.1%, 2012 წელს – 15%, ხოლო 2013 წელს – 14.6%. აქვე, აღსანიშნავია, რომ 2013 წელს საქართველოში დასაქმებულ (როგორც დაქირავებულები, ასევე თვითდასაქმებულები) ადამიანთა ოდენობა შემცირდა. 2012 წელს დასაქმებული იყო 1 724 ათასი, ხოლო 2013 წელს – 1 712 ათასი კაცი.
2014 წლის დასაქმების და უმუშევრობის სრული მონაცემები ჯერჯერობით უცნობია. ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 2014 წლის მე-3 კვარტალში (მე-4 კვარტლის მონაცემები ჯერჯერობით უცნობია) 520 ათას კაცს შეადგენს. შედარებისთვის, 2013 წლის მე-3 კვარტალში აღნიშნულ სექტორში 507 ათასი კაცი იყო დასაქმებული. შედეგად, 2014 წლის მე-3 კვარტალში ბიზნეს სექტორში დასაქმება 2.5%-ით გაიზარდა.
ფაქტობრივი მონაცემების გადამოწმების შედეგად შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რიცხვი მართლაც გაზრდილია. 2012 წელს საჯარო სექტორში 102 976 დასაქმებული იყო, ხოლო 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, დასაქმებულთა რაოდენობა 116 442 იქნება, რაც ნიშნავს, რომ სამი წლის განმავლობაში საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რიცხვი 13 466-ით გაიზარდა. თუმცა, აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ მოცემული ზრდა მნიშვნელოვნად განაპირობა კულტურის და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს კონტროლს დაქვემდებარებულ სხვადასხვა დაწესებულებებში დასაქმებულთა რაოდენობის სამინისტროს მუხლში გადმოტანამ და სახანძრო-სამაშველო სამსახურების შსს-ს დაქვემდებარებაში გადასვლამ. ჯამში, ამ ორ ცვლილებაზე მოდის დასაქმებულთა რიცხოვნობის დაახლოებით 11 500-ით ზრდა.
2013 წელს ქვეყანაში დასაქმებულთა მთლიანი რაოდენობა 12 ათასი კაცით შემცირდა. ჯერჯერობით არ გვაქვს 2014 წლის მთლიანი დასაქმების მონაცემები. ამ ეტაპზე ცნობილია მხოლოდ ბიზნეს სექტორში, გასული წლის მე-3 კვარტალში დასაქმებულთა რაოდენობა, რაც 2.5%-ით აღემატება 2013 წლის მაჩვენებელს.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
რედაქტორის შენიშვნა: აღნიშნული სტატიის თავდაპირველი ვერსია მიმდინარე წლის 8 იანვარს გამოქვეყნდა. სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ აღმოჩნდა, რომ საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რიცხვის ზრდის შესახებ სტატიაში მოცემული ინფორმაცია არასრული იყო. როგორც აღმოჩნდა, 2014 წელს საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რიცხვის ზრდა კულტურის და ძეგლთა დაცვის სამინისტროს კონტროლს დაქვემდებარებულ სხვადასხვა დაწესებულებებში დასაქმებულთა რაოდენობის სამინისტროს მუხლში გადმოტანამ და სახანძრო-სამაშველო სამსახურების შსს-ს დაქვემდებარებაში გადასვლამ გამოიწვია. ამ ფაქტორის გათვალისწინებით, ნათელია, რომ საჯარო სექტორში დასაქმებულთა ზრდის შესახებ დეპუტატის განცხადება ბოლომდე ზუსტი არაა. აღნიშნული გარემოების აღმოჩენის შემდეგ ფაქტ-მეტრმა სტატია დააკორექტირა. ასევე, შეიცვალა ვერდიქტიც და ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება „მეტწილად სიმართლის“ ნაცვლად „ნახევრად სიმართლედ“ შეფასდა.

On 26 November 2014, during discussions about the 2015 budget at the Parliament of Georgia, Zurab Melikishvili noted that according to the draft budget, the number of employees in the public sector will increase because the government does not do anything to attract investments.
FactCheck took interest in Mr Melikishvili’s statement and verified its accuracy.
The 2012 draft budget envisaged the employment of 101,017 people in the public sector; however, only 102,976 people were actually employed in 2012. In 2013, 102,976 people were employed whilst in 2014 this number was 111,337. According to this year’s draft budget, the number of employees in the public sector should reach 116,442 people.
Graph 1: Employment in the Public Sector
Source: State Budget of Georgia 2015
It is noteworthy that the increase in the number of employees in public offices is mainly due to the increase in the employees at the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and the Ministry of Internal Affairs of Georgia (see Table 1). The increase in the number of the employees at the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia is owing to the transferring of various subordinate theatres, museums, ensembles and other cultural institutions to the budget line of the Ministry. As for the Ministry of Internal Affairs, 28,553 people were employed there in 2012 whilst the 2015 draft budget envisages employing 33,758 people. The increase in the number of employees at the Ministry of Internal Affairs is owing to the transferring of the Fire-Rescue Service to the Ministry. Therefore, those employed in the aforementioned Service (4,936 people) affected the number of employees at the Ministry of Internal Affairs but this does not mean that new jobs have been created.
Table 1: Institutions with Significant Numbers of Employee Increase
By examining the gross employment rate of both the public and private sectors it becomes evident that there has been a decrease in the unemployment rate since 2009. In 2009, 16.9% of the whole population was unemployed. In 2010 this number was 16.3%, in 2011 it was 15.1%, in 2012 it was 15% and in 2013 it was 14.6%. However, it should be noted that the number of the employed shrank in 2013. In 2012, 1,724 thousand people were employed whilst in 2013 this amounted to 1,712 thousand people.
The total data concerning employment and unemployment for the year 2014 are not yet known. The number of employed in the business sector in the third quarter of 2014 (the fourth quarter data are still unknown) is 520 thousand. To compare, 507 thousand people were employed in the third quarter of 2013 in the business sector. Employment in the business sector grew by 2.5% in the third quarter of 2014.
After verifying the factual data, we can conclude that the number of employed in the public sector has indeed increased. In 2012, there were 102,976 employees in the public sector whilst according to the 2015 draft budget, the number of employees will be 116,442 which means that the number of employed in the public sector has increased by 13,466 in three years. Nevertheless, it should be noted that this increase is mainly due to the transfer of various subordinate institutions to the budget line of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and the transferring of the Fire-Rescue Service to the Ministry of Internal Affairs of Georgia. In total, the given changes account for 11,500 people in the gross number of increased employees.
In 2013, the number of employees in the country decreased by 12 thousand people. At the moment, there are no gross data for 2014. Currently, only the number of employed in the business sector in the third quarter of the last year is known and which is 2.5% more than the same period in 2013.
FactCheck concludes that Mr Melikishvili’s statement is HALF TRUE.
Editor’s note: The initial version of this article was published on 8 January 2015. After publishing the article, it turned out that the data presented in the article concerning the increase in the number of employees in the public sector were incomplete. As it has appeared, the increase in the number of employees in the public sector in 2014 was mainly due to the transferring of various subordinate institutions to the budget line of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia and the transferring of the Fire-Rescue Service to the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Considering these factors, it is clear that the statement of the MP regarding the increase in the number of employees in the public sector is not fully accurate. After discovering the given circumstance, FactCheck corrected the article. Respectively, the verdict was changed from MOSTLY TRUE to HALF TRUE.