„მნიშვნელოვნად იზრდება განათლების, სოფლის მეურნეობის და ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება“
2014 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა საქართველოს პარლამენტში გამოსვლისას განაცხადა, რომ 2015 წელს განათლების, სოფლის მეურნეობის და ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება მნიშვნელოვნად იზრდება. ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტში განათლების სფეროს დაფინანსებისთვის დაახლოებით 853 მილიონი ლარია გამოყოფილი, რაც 2014 წლის გეგმას 83 მილიონი ლარით აღემატება (გვ. 19).   ცხრილი 1: განათლების სფეროს დაფინანსება (მლნ. ლარი)
2013 წლის ფაქტი
2014 წლის გეგმა
2015 წლის პროექტი
683
769
853
აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის ბიუჯეტის ფუნქციონალური ნაწილის თანახმად, ზოგადი განათლება (დაწყებითი და საშუალო ზოგადი განათლება) 493.5 მლნ ლარით დაფინანსდება, რაც 53.9 მლნ ლარით მეტია 2014 წლის გეგმაზე. 2015 წელს უმაღლესი განათლების დაფინანსება 14 მილიონი ლარით გაიზარდა და 94 მილიონ ლარს გაუტოლდა. რაც შეეხება პროფესიული განათლების დაფინანსებას, ამ თანხამ 2014 წელთან შედარებით დაახლოებით 2 მილიონი ლარით დაიკლო და 27 მილიონი ლარი შეადგინა. სოფლის მეურნეობისთვის გამოყოფილი თანხები, 2015 წლის ბიუჯეტის ფუნქციონალური ნაწილის მიხედვით, 2014 წელთან შედარებით დაახლოებით 1.2 მილიონი ლარითაა შემცირებული და 193.4 მილიონ ლარს შეადგენს (გვ. 17). ფინანსთა სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დასაფინანსებლად, ზრდა გათვალისწინებულია ფინანსური აქტივების ზრდის მუხლში, რაც მელიორაციის და აგროსექტორის განვითარების სხვადასხვა ღონისძიებებს ხმარდება. ფინანსური აქტივების მუხლში სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაფინანსება გასულ წელთან შედარებით დაახლოებით 30 მილიონი ლარით გაიზარდა (გვ. 168).   ცხრილი 2: სოფლის მეურნეობის დაფინანსება (მლნ. ლარი)
ხარჯები და არაფინანსური აქტივები
176
194.6
193.4
ფინანსური აქტივების ზრდა
51.4
68.9
99.5
სოფლის მეურნეობის სფეროში დაფინანსებული პროგრამებიდან აღსანიშნავია, რომ "შეღავათიანი აგროკრედიტის" პროგრამის დაფინანსება გასულ წელთან შედარებით დაახლოებით ორჯერ შემცირდა და 30 მილიონი ლარი შეადგინა. აგროსექტორის ხელშეწყობა/განვითარებაზე გამოყოფილი დაფინანსება 2014 წელთან შედარებით 22 მილიონი ლარით გაიზარდა და 34 მილიონი ლარი შეადგინა. სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის სესხისა და ლიზინგის ვალდებულებების დაფარვის პროგრამის ბიუჯეტის რაოდენობა არ იცვლება და 50 მილიონ ლარს შეადგენს. რაც შეეხება სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ახალ პროგრამას, კერძოდ აგროდაზღვევის უზრუნველყოფის ღონისძიებებს, მასზე 10 მილიონი ლარია გამოყოფილი. საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 2015 წელს 1 მილიარდი ლარით განისაზღვრა, რაც 125 მილიონით აღემატება 2014 წლის გეგმას (საქართველოს ბიუჯეტის ასიგნებები, გვ. 114).   ცხრილი 3: საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსება (მლნ. ლარი)
824
875
1 000
რაც შეეხება ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ცალკეული პროექტების დაფინანსებას, 2015 წელს საგზაო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების ღონისძიებებზე 645 მილიონი ლარია გამოყოფილი, რაც 144 მილიონი ლარით აღემატება გასული წლის ბიუჯეტს. რეგიონული და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციაზე 2015 წელს 226 მილიონი ლარია გამოყოფილი, რაც 39 მილიონი ლარით მეტია 2014 წელს ამავე პროგრამისთვის გამოყოფილ თანხაზე. წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის აღდგენა-რეაბილიტაციაზე გამოყოფილი თანხის რაოდენობა 2014 წელთან შედარებით 12 მილიონი ლარით შემცირდა და 119 მილიონი ლარი შეადგინა. 2015 წლის ბიუჯეტში მნიშვნელოვნად შემცირდა იძულებით გადაადგილებული პირების მხარდაჭერაზე გამოყოფილი თანხის რაოდენობა. პროგრამაზე გამოყოფილი თანხის რაოდენობა თითქმის 46 მილიონი ლარით შემცირდა და 3.5 მილიონი ლარი შეადგინა.   დასკვნა გასული წლის გეგმასთან შედარებით საქართველოს 2015 წლის ბიუჯეტის გეგმით, განათლების სფეროს დაფინანსება 83 მილიონი ლარით არის გაზრდილი, ხოლო ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2015 წლის ბიუჯეტი 125 მილიონი ლარით აღემატება 2014 წლის გეგმას. სოფლის მეურნეობაზე 2015 წელს გამოყოფილი თანხის რაოდენობა კი 30 მილიონი ლარით აღემატება 2014 წლის გეგმას. შესაბამისად, ნოდარ ხადურის განცხადება: "მნიშვნელოვნად იზრდება განათლების, სოფლის მეურნეობის და ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება," არის სიმართლე.   რედაქტორის შენიშვნა: აღნიშნული სტატიის თავდაპირველი ვარიანტი მიმდინარე წლის 6 იანვარს გამოქვეყნდა. სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ, ჩვენ ფინანსთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის წარმომადგენელი დაგვიკავშირდა და მოგვაწოდა ინფორმაცია, რომ სტატიაში მოყვანილი მონაცემები სრული არ იყო და ზუსტად ვერ ასახავდა რეალობას. სამინისტროს წარმომადგენლის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის და არგუმენტების განხილვის შემდეგ, აღმოჩნდა, რომ სოფლის მეურნეობის დაფინანსების შესახებ, კვლევის თავდაპირველ ვერსიაში მოცემული ინფორმაცია მართლაც არასრული იყო. შესაბამისად, სტატია დაკორექტირდა, ასევე შეიცვალა ფაქტ-მეტრის ვერდიქტიც და ნოდარ ხადურის განცხადება „ნახევრად სიმართლის“ ნაცვლად „სიმართლედ“ შეფასდა.

On 12 December 2014 during a presentation at the Parliament of Georgia, Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that the funding of educational, agricultural and infrastructural projects will increase significantly in 2015.
took interest in this issue and decided to verify it.
Nearly GEL 853 million has been allocated for funding the educational sector in the 2015 draft budget which comprises GEL 83 million more than in 2014.
Funding of the Educational Sector (GEL million)
2013 Factual
2014 Plan
2015 Draft
683
769
853
It is noteworthy that according to the functional part of the 2015 budget, general education (primary and secondary general education) will receive funding worth GEL 493.5 million which comprises GEL 53.9 million more as compared to the 2014 budget plan. In 2015, the funding of higher education grew by GEL 14 million and equalled GEL 94 million. As for the funding of professional education, the amount shrank by GEL 2 million as compared to 2014 and equalled GEL 27 million.
Funds allocated for agriculture in the functional part of the 2015 budget decreased by GEL 1.2 million as compared to 2014 and amount to GEL 193.4 million.
According to the information provided by the Ministry of Finance of Georgia, an increase in the funding of the Ministry of Agriculture is planned in the financial assets part of the budget designated for melioration and other activities for improving the agricultural sector. In the financial assets part, the funding of the Ministry of Agriculture has grown by GEL 30 million as compared to the last year.
Funding of Agriculture (GEL million)
Expenditures and Non-Financial Assets
176
194.6
193.4
Financial Assets Increase
51.4
68.9
99.5
As for the programmes funded in the agricultural sector, the funding of the Preferential Agro-Credit programme decreased nearly twice as compared to the last year and comprises GEL 30 million. Funding allocated for the development and support of the agricultural sector increased by GEL 22 million as compared to 2014 and is equal to GEL 34 million. The funding of agricultural equipment loan and leasing remains the same and amounts to GEL 50 million. As for a new programme of the Ministry of Agriculture of Georgia, Agro-Insurance Provision, GEL 10 million has been allocated for the programme.
The budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has been defined at GEL 1 billion and comprises GEL 125 million more than the 2014 plan.
Table 3: Funding of the Ministry of Regional Development and Infrastructure (GEL million)
Infrastructure
824
875
1,000
As for the funding of the particular projects of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, GEL 645 million has been allocated for road infrastructure improvement activities which comprises GEL 144 million more than the last year’s budget. GEL 226 million is allocated for regional and municipal infrastructure rehabilitation which amounts to GEL 39 million more than the funds allocated in 2014 for the same programme. Funds allocated for water supply recovery and rehabilitation have decreased by GEL 12 million as compared to 2014 and amount to GEL 119 million. Funds for supporting Internally Displaced Persons have significantly decreased in the 2015 budget. Funds allocated for the programme decreased by up to GEL 46 million and equal GEL 3.5 million.
Compared to last year’s plan, the 2015 budget plan envisages an increase of GEL 83 million in the educational sector whilst the 2015 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia surpasses the 2014 plan by GEL 125 million. As for the funds allocated for agriculture, the amount of the 2015 budget exceeds the 2014 plan by GEL 30 million.
Therefore, Mr Khaduri’s statement: “Funding of educational, agricultural and infrastructural projects is increasing significantly,” is TRUE.
Editor’s note: The initial version of this article was published on 6 January 2015. After publishing the article, we were contacted by a representative of the Public Relations Office of the Ministry of Finance of Georgia and told that the data provided in the article were not complete and did not show the real picture. After revising the information and the arguments provided by the representative of the Ministry, it appeared that the information in the initial version of the agricultural sector funding survey was indeed incomplete. Therefore, the article has been corrected and the verdict was accordingly changed from HALF TRUE to TRUE.