„მთავრობა, ეს ბიუროკრატია, რომელიც ახლა არის ხელისუფლებაში გადასახადის გადამხდელებს შარშან დაუჯდათ 138 მილიონით მეტი, წელს ექვს თვეში უკვე დაუჯდათ 130 მილიონით მეტი... მომავალ წელს ბიუროკრატიის ხარჯები იქნება 323 მილიონით მეტი, ვიდრე 2012 წელს“
მიმდინარე წლის 30 სექტემბერს გადაცემა „არჩევანში“ ზურაბ ჯაფარიძემ გაზრდილ სამთავრობო ხარჯებზე ისაუბრა. დეპუტატმა აღნიშნა, რომ მთავრობის ხარჯები შარშან 138 მლნ ლარით, ხოლო მიმდინარე წლის პირველ 6 თვეში 130 მლნ ლარით გაიზარდა. ასევე, მისი თქმით, მომავალ წელს მთავრობის ხარჯები 2012 წელთან შედარებით 323 მილიონით მეტი იქნება. ფაქტ-მეტრი ამ განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. თავის განცხადებაში დეპუტატმა სახელმწიფო ბიუჯეტის მიერ შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილი ხარჯები იგულისხმა. 2012 წელს შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილი თანხა 1 049 მლნ ლარი იყო, 2013 წელს ის 1 187 მლნ ლარამდე გაიზრდა, რაც 138 მლნ ლარით მეტია წინა წლის მონაცემზე. 2014 წლის ბიუჯეტში შრომის ანაზღაურებაზე გათვალისწინებული ხარჯები 1 318 მლნ ლარს შეადგენს, რაც 269 მლნ ლარით მეტია 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემზე. 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტში შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილი თანხა 1 372 მლნ ლარს შეადგენს, რაც 323 მილიონით მეტია 2012 წლის მონაცემთან შედარებით. მართალია ზემოთ აღნიშნული რიცხვები დეპუტატის მიერ მოყვანილ მონაცემებს ემთხვევა, თუმცა უნდა აღვნიშნოთ, რომ აღნიშნული რიცხვები მოიცავენ არა მარტო მთავრობის შენახვისთვის გამოყოფილ შრომის ანაზღაურებას, არამედ სახელმწიფო ბიუჯეტის დაფინანსებაზე მყოფი სხვა საჯარო დაწესებულებებისთვის გამოყოფილ შრომის ანაზღაურებას, როგორიცაა: თავდაცვა, საზოგადოებრივი უსაფრთხოება და წესრიგი, განათლება და სხვა. შესაბამისად, დეპუტატის მიერ მოყვანილ რიცხვებში შედის არა მარტო მინისტრთა კაბინეტის ან სამინისტროების ცენტრალური აპარატის შესანახად გაწეული ხარჯები, არამედ, მაგალითად, პოლიციელების, მოსამართლეების, სამხედრო პერსონალის სახელფასო ფონდისთვის გათვალისწინებული თანხები. უნდა აღვნიშნოთ ისიც, რომ დეპუტატი თავის განცხადებაში ეყრდნობოდა სახელმწიფო ბიუჯეტიდან შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილ ხარჯების შესახებ მონაცემებს. შესაბამისად, ამ ხარჯებში არ იგულისხმებოდა ადგილობრივი თვითმმართველობის და ავტონომიური რესპუბლიკების ხარჯები, რომლებიც ნაერთ ბიუჯეტში, შრომის ანაზღაურების მუხლშია ასახული. საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლის მიხედვით მთავრობა შედგება პრემიერ-მინისტრისა და მინისტრებისგან. მთავრობის შემადგენლობაში ასევე შესაძლებელია იყოს სახელმწიფო მინისტრებიც. გამომდინარე აქედან, თუ ვსაუბრობთ მთავრობის შენახვის ხარჯებზე, პრემიერ-მინისტრისა და მინისტრთა კაბინეტის შენახვის ხარჯები უნდა დავთვალოთ და არა ქვეყნის მასშტაბით საჯარო სექტორში დასაქმებულთა ხელფასები. 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, შრომის ანაზღაურების მნიშვნელოვანი ზრდა გათვალისწინებულია თავდაცვის, შინაგან საქმეთა, იუსტიციის, კულტურის და ძეგლთა დაცვის სამინისტროებში. ქვემოთ მოცემულ ცხრილში მოცემულია დაწესებულებები, სადაც შრომის ანაზღაურების მნიშვნელოვანი ზრდაა დაგეგმილი.   ცხრილი 1: შრომის ანაზღაურება საბიუჯეტო დაწესებულებებში 2013-2015 წწ.
მლნ ლარი 2013 ფაქტი 2014 გეგმა 2015 პროექტი
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო 29.7 37.5 39.5
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო 354.7 390.9 404.3
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო 372.2 398.9 403.8
საქართველოს კულტურის და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო 4.5 5.5 52.5
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო 13.5 19.1 19.4
საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო 11.2 16.5 19.8
რაც შეეხება აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების (რომლებიც შესაძლოა არაფორმალური გაგებით მთავრობად მივიჩნიოთ) შრომის ანაზღაურებას, 2012 წელს აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების შრომის ანაზღაურება 127 მლნ ლარი იყო, ხოლო 2013 წელს 132 მლნ ლარამდე გაიზარდა. შესაბამისად, ცვლილება სულ 5 მლნ ლარია. მიმდინარე წლის 6 თვის მანძილზე აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული ხარჯი 66 მლნ ლარია, ხოლო 2013 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელი 65 მლნ ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, შრომის ანაზღაურების მხრივ ზრდა არ გვქონია. გრაფიკი 1 პარლამენტის, პრეზიდენტისა და მთავრობის ადმინისტრაციისთვის  შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილი ხარჯების დინამიკას ასახავს, რომლის მიხედვითაც აღნიშნული დაწესებულებებში შრომის ანაზღაურებაზე ხარჯების მნიშვნელოვანი ზრდა არ შეინიშნება.   image001 წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   ამასთან, ისიც უნდა აღვნიშნოთ, რომ საბიუჯეტო ხარჯები სახელმწიფო მომსახურებაზე, გარდა შრომის ანაზღაურებისა, მოიცავს ისეთ ხარჯებს, როგორიცაა სახელმწიფოს მიერ საქონლისა და მომსახურების შესყიდვა, სოციალურ უზრუნველყოფაზე გაწეული ხარჯი, დარგებისთვის გამოყოფილი სუბსიდიები და სხვა ხარჯები, რომლებიც სახელმწიფო დანიშნულების საქონლისა და მომსახურების უზრუნველსაყოფადაა აუცილებელი. ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით 2012 წელს აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების საქმიანობის უზრუნველყოფის ხარჯებმა 339 მლნ ლარი (აქედან შრომის ანაზღაურებაზე - 44%) შეადგინა. 2013 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 313 მლნ ლარი იყო (აქედან შრომის ანაზღაურებაზე - 46%), რაც 2012 წლის მონაცემზე ნაკლებია. მიმდინარე წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანიზაციების საქმიანობის დასაფინანსებლად 374 მლნ ლარი გამოიყო. 2015 წლის პროექტით კი, აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანიზაციების დაფინანსება 419 მლნ ლარამდე იზრდება. როგორც ვხედავთ, 2015 წელს აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანიზაციების (ე.წ. ბიუროკრატიის) დაფინანსება 2012 წელთან შედარებით 80 მლნ ლარით იზრდება, თუმცა ამ ეტაპზე ჩვენთვის უცნობია, გაზრდილი ხარჯების რა წილი მიდის შრომის ანაზღაურებაზე. მიუხედავად ამისა, ხარჯების დაგეგმილი ზრდა ფაქტია და ჩვენ, გარკვეული თვალსაზრისით, ე.წ. ბიუროკრატიის გაზრდილ ხარჯებზეც შეგვიძლია ვისაუბროთ, თუმცა არა იმ მასშტაბით რაზეც დეპუტატი მიუთითებდა.   დასკვნა 2012 წლიდან დღემდე სახელმწიფო ბიუჯეტიდან შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული და დაგეგმილი ხარჯები მართლაც გაიზარდა. კერძოდ, 2013 წელს 138 მლნ ლარით. 2014 წლის გეგმით, ზრდა 269 მლნ ლარს შეადგენს, ხოლო 2015 წლის ბიუჯეტის პროექტით შრომის ანაზღაურებაზე 1 372 მლნ ლარია გამოყოფილი, რაც 323 მილიონით მეტია 2012 წლის ანალოგიურ მონაცემზე. თუმცა, უნდა აღვნიშნოთ, რომ აღნიშნულ ხარჯებში შედის როგორც მთავრობის წევრებზე, ასევე თავდაცვაზე, საზოგადოებრივი უსაფრთხოებაზე და წესრიგზე, განათლებაზე და სხვა  საჯარო მომსახურებაზე გამოყოფილი შრომის ანაზღაურება. რაც შეეხება სახელმწიფო აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების (ე.წ. ბიუროკრატიის) საქმიანობას, აქ 2015 წელს დაფინანსება 2012 წელთან შედარებით 80 მლნ ლარით მართლაც იზრდება (თუმცა, შესაძლოა არა შრომითი ანაზღაურების მასშტაბური ზრდის ხარჯზე). სტატიაში განხილული გარემოებების გათვალისწინებით ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

Zurab Japaridze spoke about the increased governmental expenditures. The deputy noted that governmental expenditures increased by GEL 138 million last year and by GEL 130 million in the first six months of this year. In addition, according to Mr Japaridze, next year’s governmental costs will be higher by GEL 323 million as compared to 2012.
FactChecktook interest in the accuracy of the statement and decided to verify it.
In his statement, the deputy referred to the expenditures allocated from the budget for salaries. The amount allocated for remuneration amounted to GEL 1,049 million in 2012. In 2013, it increased to GEL 1,187 million which is GEL 138 million more than last year’s amount. The expenditures, envisaged in the 2014 budget for salaries, amount to GEL 1,318 million which is GEL 269 million than the same index of 2012. Further, GEL 1,372 million has been allocated for remuneration in the 2015 budget which is GEL 323 million more than the index of 2012.
Even if the abovementioned numbers coincide with the data provided by the deputy, it must be noted that these numbers include not only the expenditures allocated for sustaining the government but also the remuneration allocated for other public facilities which are being funded from the budget such as defence, public security and order, and education, etc. Therefore, the numbers, mentioned by the deputy include not only the expenditures made to sustain the Cabinet or the Central Office of the Ministries but also the funds allocated for the salary fund of police officers, judges and military personnel, for example.
It should also be noted that the deputy’s statement was based upon the data of the funds allocated from the state budget for remuneration. Therefore, the expenditures did not include local self-governments and autonomous republics envisaged in the consolidated budget’s remuneration budget line.
According to Article 78 of the Constitution of Georgia, the Government consists of the Prime Minister and the Ministers. The composition of the Government may also include State Ministers. Therefore, if we speak of the expenditures for sustaining the Government, the expenditures of the Prime Minister and the Cabinet of Ministers should be counted and not the remuneration of employees of the public sector in the country.
According to the 2015 budget, a notable increase of remuneration is planned in the Ministries of Defence, Internal Affairs, Justice, and Culture and Monument Protection. The table below shows those institutions in which a notable increase of remuneration is planned.
Table 1. Remuneration in Budgetary Institutions in 2013-2015GEL million | 2013 (factual) | 2014 (planned) | 2015 (projected) |
Ministry of Justice | 29.7 | 37.5 | 39.5 |
Ministry of Defence | 354.7 | 390.9 | 404.3 |
Ministry of Internal Affairs | 372.2 | 398.9 | 403.8 |
Ministry of Culture and Monument Protection | 4.5 | 5.5 | 52.5 |
Ministry of Agriculture | 13.5 | 19.1 | 19.4 |
Ministry of Environment and Natural Resources Protection | 11.2 | 16.5 | 19.8 |
As for the remuneration of the executive and representative bodies (which can be considered as governmental bodies in a non-formal way), the salaries of the executive and representative bodies amounted to GEL 127 million in 2012 and increased to GEL 132 million in 2013. Thus, the difference is only GEL 5 million. In the first six months of the current year, the expenditures on the remuneration of the executive and representative bodies amount to GEL 66 million whilst the same index of 2013 was GEL 65 million. Therefore, we have not had an increase in salaries.
Graph 1 shows the dynamics of the funds allocated for the remuneration of the Administration of the President and the Government. According to it, there is no notable increase in the remuneration in the given institutions.
In addition, we should also note that apart from the remuneration, the budgetary expenditures on state service include such expenditures as the purchase of product and service by the state, expenditure on social security, subsides allocated to sectors and other expenditures necessary for the provision of the products and service of the state purpose.
In 2012, according to the budget completion report, the expenditures on the maintenance and activity of executive and representative bodies amounted to GEL 339 million (including 44% on salaries). In 2013 the same index was GEL 313 million (including 46% on salaries) which is less than the index of 2012. This year, GEL 374 million was allocated for the funding of the activity of the executive and representative organisations. According to the 2015 budget, the funding of the executive and representative organisations will be increased to GEL 419 million. As we can see the funding of the executive and representative organisations (so-called bureaucracy) will increase by GEL 80 million as compared to 2012 although it is unknown for us at this stage which part of the expenditures falls upon remuneration. Nevertheless, a planned increase in the expenditures is a fact and so we can also speak of an increase in so-called bureaucratic expenditures although not on the scale to which the deputy referred.
The actual and planned budgetary expenditures on remuneration have indeed increased since 2012; in particular, by GEL 138 million in 2013. Based upon the 2014 plan, the increase amounts to GEL 269 million whilst in the 2015 budget projection, GEL 1,372 million are allocated for remuneration which is GEL 323 million more than the same index of 2012.
We should mention, however, that the given expenditures include the remuneration allocated for members of the Government as well as for defence, public security and order, education and other public services.
As for the activity of the executive and representative bodies (so-called bureaucracy), their funding will indeed be increased by GEL 80 million in 2015 as compared to 2012 (although perhaps not because of a large-scale increase in remuneration).
Based upon the reviewed information, FactCheck concludes that Zurab Japaridze’s statement is MOSTLY FALSE.