„დებატებიც კი არ იყო 2012 წლამდე „რუსთავი 2“–ზე“
2014 წლის 23 სექტემბერს, გადაცემა „არჩევანში“ „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა გიგა ბუკიამ განაცხადა, რომ 2012 წლამდე „რუსთავი 2“-ში დებატები არ იმართებოდა.
ფაქტ-მეტრი გიგა ბუკიას განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა. ჩვენ „რუსთავი 2“-ის საინფორმაციო სამსახურის უფროსს, გიორგი ლაფერაშვილს დავუკავშირდით. ის ტელეკომპანიაში 2006 წლიდან მუშაობს. გიორგი ლაფერაშვილის თქმით, ტელეკომპანია „რუსთავი 2“ ეთერში ყოფნის არცერთ ეტაპზე არ განიცდიდა საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თოქშოუების ნაკლებობას, თუმცა 2004 წლიდან, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, ეკა ხოფერიას „ღამის კურიერის“ დახურვის შემდეგ, ერთ მაგიდასთან ორი ოპონენტის მოწვევა აღარ იყო აქტუალური და მარკეტინგული მიზეზებიდან გამომდინარე ტელევიზიამაც გასართობი მიმართულება აიღო, რაც სხვადასხვა ე.წ. „რეალითი შოუების“ მომზადებაში გამოიხატა. თუმცა, საზოგადოების მხრიდან პოლიტიკური გადაცემების მიმართ ინტერესის კვლავ ზრდის შემდეგ, პოლიტიკური თოქშოუები „რუსთავი 2“-ის ეთერში ისევ განახლდა. „რუსთავი 2“-მა 2004-2012 წლებში რამდენიმე საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თოქშოუ მოამზადა. 2004 წელს ამ ტელეკომპანიის ეთერი დებატებს არ ეთმობოდა. 2005-2006 წლებში ტელეკომპანიის ეთერში ეკა ხოფერიას თოქშოუ - „თავისუფალი თემა“ გადიოდა. ეკა ხოფერიას განცხადებით, გადაცემების უმრავლესობა ეთერში დებატების ფორმატით გავიდა და მასში ძირითადად მონაწილეობდნენ როგორც სამთავრობო გუნდის წარმომადგენლები, ასევე მნიშვნელოვანი ოპოზიციური ფიგურები. 2007 წელს „რუსთავი 2“-ის ეთერი არ ეთმობოდა პოლიტიკურ თოქშოუს დებატების ფორმატით, მხოლოდ 2007 წლის დეკემბრიდან ინგა გრიგოლიას გადაცემა - „პრაიმტაიმი“ დაიწყო, რომელშიც დებატები იყო წარმოდგენილი. გადაცემა ეთერში 2008 წლის ივნისამდე გადიოდა. ფაქტ-მეტრი დამატებითი ინფორმაციისათვის ინგა გრიგოლიასაც დაუკავშირდა, თუმცა მან კომენტარზე უარი განაცხადა. 2009 წელს, „რუსთავი 2“-ის ეთერში ნინო შუბლაძის თოქშოუ - „პოზიცია“ გადიოდა. როგორც ნინო შუბლაძემ ფაქტ-მეტრთან საუბარში განაცხადა, გადაცემაში იყო დებატების ფორმატი და მასში ძირითადად მონაწილეობდნენ დეპუტატები, როგორც სახელისუფლებო, ისე ოპოზიციური პარტიებიდან. 2010-2011 წლებში „რუსთავი-2“-ის ეთერში დებატები კვლავ აღარ იყო, ხოლო 2012 წელს, წინასაარჩევნო პერიოდში, საინფორმაციო პროგრამა „კურიერის“ ერთი ბლოკი გიორგი გაბუნიას გადაცემა „არჩევანი 2012“-ს ეთმობოდა, რომელიც დებატების ფორმატში მიმდინარეობდა.
გადაცემა
ავტორი
„თავისუფალი თემა“
ეკა ხოფერია
2007 (იანვარი - ნოემბერი)
2007 (დეკემბერი)
„პრაიმტაიმი“
ინგა გრიგოლია
2008 (იანვარი - ივნისი)
2008 (ივლისი - დეკემბერი)
„პოზიცია“
ნინო შუბლაძე
2012 (წინასაარჩევნოდ)
„არჩევანი 2012“
გიორგი გაბუნია
რაც შეეხება პერიოდს 2012 წლიდან დღემდე, 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, 2013 წლის იანვრიდან 2014 წლის მაისის ჩათვლით „რუსთავი 2“-ის ეთერში ნინო შუბლაძის თოქშოუ „პოზიცია“ გადიოდა. გადაცემაში წარმოდგენილი იყო დებატების ფორმატი. 2013 წლის სექტემბრიდან კი, ტელეკომპანიის ეთერში გიორგი გაბუნიას თოქშოუ „არჩევანი“ გადის, რომელიც ასევე დებატების ფორმატისაა. გიორგი ლაფერაშვილის განცხადებით, 2012 წლამდე „რუსთავი 2“-ის თოქშოუებისათვის ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა მოწვეული მხარეების გადაცემაში მონაწილეობაზე უარი იყო. მმართველი გუნდის მიერ დებატებში მონაწილეობაზე უარის შემთხვევაში, განსხვავებული მოსაზრებების წარმოსაჩენად და გადაცემის დასაბალანსებლად, თოქშოუებში სხვადასხვა ოპოზიციური ძალების წარმომადგენლებს მოწვევა ხდებოდა საჭირო. გარდა ამისა, გიორგი ლაფერაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ 2012 წლის შემდეგ გადაცემაში დებატების ფორმატის გამართვა ბევრად ადვილია, რადგან მხარეები ძირითადად უარს აღარ ამბობენ მასში მონაწილეობაზე.   დასკვნა „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ „რუსთავი 2“-ის პოლიტიკურ თოქშოუებში დებატების ელემენტმა მართლაც იკლო, რაც გიორგი ლაფერაშვილის განცხადებით, გარკვეული ხნით საზოგადოებაში დებატების აქტუალურობის დაკარგვას, პოლიტიკური გადაცემების რიცხვის შემცირებასა და შესაბამისად, გადაცემების ფორმატის ცვლილებას უკავშირდებოდა. თოქშოუების ეთერში დაბრუნების შემდეგ, გიორგი ლაფერაშვილის და ნინო შუბლაძის ინფორმაციით, პრობლემას გადაცემაში მოწვეული პოლიტიკური ძალების უარი ქმნიდა – მონაწილეობა მიეღოთ დებატებში. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ 2004 და 2007 წლებში, 2008 წლის პირველ ნახევარში, 2010 და 2011 წლებში ტელეკომპანიის ეთერი არ ეთმობოდა პოლიტიკურ თოქშოუებს და დებატებიც არ იმართებოდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიგა ბუკიას განცხადების კონტექსტი მთლიანობაში მართებულია და შესაბამისად მისი განცხადებაც: „დებატებიც კი არ იყო 2012 წლამდე რუსთავი 2-ზე“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 23 September 2014, whilst being a guest on Rustavi 2’s Archevani programme, the Parliamentary Majority MP, Giga Bukia, stated that Rustavi 2 did not host any debates until 2012.
FactCheck took interest in Giga Bukia’s statement and verified its accuracy.
We contacted the head of Rustavi 2’s news service, Giorgi Laperashvili. He has been working at Rustavi 2 since 2006. According to Mr Laperashvili, Rustavi 2 did not lack socio-political talk shows at any stage of its broadcasting; however, after 2004, when Eka Khoperia’s Night Courier was cancelled, the debates of two opponents sitting at the same table became less and less relevant and based upon its marketing interests the television leaned more in the direction of entertainment, organising several reality shows. However, after public interest in political programmes was renewed, political talk shows started to appear on Rustavi 2 once more.
From 2004 to 2012 Rustavi 2 prepared several socio-political talk shows. In 2004 Rustavi 2 devoted much time to debates. Eka Khoperia’s talk show Free Topic was on the air in 2005 and 2006. According to Ms Khoperia, the majority of the programmes took place in the form of debates between high ranking government officials and notable leaders of the opposition. There were no political talk shows on Rustavi 2 in 2007. Only at the end of the year did Inga Grigolia’s Prime Time appear with its political debates. The programme was on the air until June 2008. For additional information FactCheck contacted Inga Grigolia but she refused to comment on the issue.
Nino Shubladze’s Position was on the air in 2009. As Ms Shubladze stated in a conversation with FactCheck, the programme did involve a form of debates, mainly between the government and opposition party MPs. There were once again no debates on Rustavi 2 in 2010 and 2011 whilst one block of the news programme Courier was dedicated to Giorgi Gabunia’s Archevani 2012 in the pre-election period of 2012. It also involved debates.
As for the time period after the 1 October 2012 Parliamentary Elections, Nino Shubladze’s Position has once again been on the air on Rustavi 2 from January 2013 to May 2014. This programme also involved political debates. Giorgi Gabunia’s Archevani has been on the air since September 2013 which also takes place in the form of debates.
According to Giorgi Laperashvili, the biggest problem of the Rustavi 2 talk shows before 2012 was the refusal of participants to take part in the programmes. In case of the refusal from the government officials it was necessary to invite the representatives of various opposition parties to balance the programmes and represent differing points of view. Mr Laperashvili also pointed out it has been much easier to organise political debates after 2012 as politicians rarely refuse to take part in them.
The number of debates on Rustavi 2’s political talk shows did decrease after the Rose Revolution.  According to Giorgi Laperashvili, this was mainly due to the lack of relevance of debates to society, a reduction of the number of political programmes in general and the consequential change in the formats of the programmes. After the talk shows reappeared, the main problem, according to Giorgi Laperashvili and Nino Shubladze, was the refusal of participants to take part in them. However, it should be pointed out that Rustavi 2 allocated no time for talk shows and debates in 2004, 2007, the first part of 2008, 2010 and 2011.
FactCheck concludes that the context of Giga Bukia’s statement is generally accurate and his statement, “Rustavi 2 didn’t even have debates until 2012,” is also MOSTLY TRUE.