2014 წლის 26 ივლისის პარლამენტის პლენალურ სხდომაზე საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ზურაბ ტყემალაძემ საპარლამენტო უმცირესობის დეპუტატს გიორგი თევდორაძეს მიმართა და განაცხადა, რომ მან ქუთაისის მერის პოსტზე ყოფნისას ხელი მოაწერა დოკუმენტს, რომლის მიხედვითაც პარლამენტის შენობის მშენებლობა 1,6 მლნ ლარი უნდა დამჯდარიყო. ზურაბ ტყემალაძის განცხადებით, გიორგი თევდორაძემ 7-ჯერ შეიტანა შესწორება პარლამენტის შენობის მშენებლობისათვის გამოყოფილ ბიუჯეტში, რის შედეგადაც სამშენებლო ხარჯები 200 მილიონ ლარამდე გაიზარდა, საბოლოოდ კი მშენებლობის ხარჯმა 360 მილიონი ლარი შეადგინა.
ფაქტ-მეტრი ზურაბ ტყემალაძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
ფაქტ-მეტრი ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობის შესახებ ადრე უკვე წერდა. ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობისათვის გაწეული ხარჯების დეტალური ანალიზი „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) ვებგვერდზეა ხელმისაწვდომი. IDFI-ის კვლევა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსა და შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიუროდან“ მიღებულ საჯარო ინფორმაციას ეყრდნობა. 2009-2010 წლებში ქუთაისში „დიდების მემორიალის“ ტერიტორიაზე საქართველოს პარლამენტის სამშენებლო სამუშაობის დამკვეთად ქუთაისის მერია იყო განსაზღვრული. საქართველოს მთავრობის 2009 წლის 9 დეკემბრის N915 განკარგულებით, ქ. ქუთაისში პარლამენტის ახალი შენობის დაპროექტების, სამშენებლო მოედანზე არსებული შენობა-ნაგებობების დემონტაჟის და გეოლოგიური კვლევების დასაფინანსებლად ქ. ქუთაისის მერიას რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდიდან 5 მილიონი ლარი გამოეყო. იმავე წლის 11 დეკემბერს ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის სამსახურს საქართველოს ცენტრალური ბიუჯეტიდან თანხა ერთიანად გადაერიცხა. სამუშაოების მაქსიმალურად მოკლე დროში შესასრულებლად სახელმწიფო შესყიდვები ერთ პირთან მოლაპარაკების გზით უნდა განხორციელებულიყო. 2010 წელს პარლამენტის შენობის დაპროექტების, მშენებლობის ექსპერტიზისა და სხვა გადაუდებელი სამუშაოების დასაფინანსებლად საქართველოს მთავრობის 30 მარტის N418 და 14 დეკემბრის N1618 განკარგულებებით, ქუთაისის მერიას საერთო ჯამში 42 მილიონი ლარი გამოეყო. თანხის გადარიცხვა ეტაპობრივად მიმდინარეობდა. იმავე მიზნით საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 10 აგვისტოს N1047 განკარგულებით, ქუთაისის მერიას 11 050 000 ევროს ექვივალენტი ლარში [26 775 300 ლარი] გამოეყო. ადგილობრივი თვითმმართველობის სამსახურს თანხა ერთიანად გადაერიცხა.
2009-2010 წლებში ფინანსთა სამინისტრომ რეგიონებში განსახორციელებილი პროექტების ფონდიდან ქუთაისის მერიას სულ 73 775 300 ლარი გადაურიცხა.
პარლამენტის მშენებლობის შესახებ უფრო დეტალური ინფორმაციის მისაღებად, ფაქტ-მეტრი ქუთაისის მერიას დაუკავშირდა. 2009 წლის 11 დეკემბერს ქუთაისის მერიისთვის გადარიცხული 5 მილიონი ლარიდან ფაქტობრივად 200 ათასი ლარი გაიხარჯა, ხოლო დარჩენილი თანხა 2010 წლის ბიუჯეტში გადავიდა. 2009-2010 წლებში ქუთაისის მერიისთვის პარლამენტის მშენებლობაზე გამოყოფილი თანხები სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ირიცხებოდა. მთლიანობაში ქუთაისის საკრებულომ შესაბამისი დადგენილებებით ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობისათვის გათვალისწინებულ ბიუჯეტში ცვლილება 5-ჯერ შეიტანა.
2009-2010 წლებში საქართველოს პარლამენტის მშენებლობისათვის ქუთაისის მერიამ გადარიცხული 73 775 300 ლარიდან, პარლამენტის სამშენებლო სამუშაოებზე ფაქტობრივად 63 826 800 ლარი დახარჯა.
2011 წლიდან საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წინადადებით, სახელმწიფო 100% წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიურო“ საქართველოს პარლამენტის მშენებლობის დამკვეთად განისაზღვრა. საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან საქართველოს პარლამენტის მშენებლობაზე დახარჯული თანხა 2009-2012 წლებში სულ 144 375 300 ლარს შეადგენს, თუმცა, რეალურად საქართველოს პარლამენტის მშენებლობაზე გაწეული ხარჯები გაცილებით მეტია, ვიდრე სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მისი მშენებლობისთვის გადარიცხული თანხა. IDFI-ის კვლევის მიხედვით, საქართველოს პარლამენტის მშენებლობისათვის მხოლოდ საბიუჯეტო სახსრები საკმარისი არ აღმოჩნდა. შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიურომ“ შპს „მენო ინტერნეიშნლს“ 216 470 114 ლარი გადაურიცხა, რაც ფინანსთა სამინისტროს მიერ 2011-2012 წლებში შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიუროსთვის“ გადარიცხულ თანხას სამჯერ აღემატება. აღსანიშნავია, რომ შპს „სახელმწიფო მომსახურების ბიურო“ საქართველოს პარლამენტის მშენებლობას საკუთარი კაპიტალით ახორციელებდა. ხოლო, კაპიტალის ზრდა ბიუროსთვის ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ სახელმწიფო ბალანსზე არსებული სახელმწიფო ქონების გადაცემის და შემდგომ მისი გასხვისების ხარჯზე ხდებოდა.
ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობა 2012 წელს დაასრულდა, მთლიანობაში კი პარლამენტის მშენებლობაზე 2009-2012 წლებში 326 243 038 ლარი დაიხარჯა. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ვებგვერდზე ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობაზე გაწეული ხარჯების დეტალური ანალიზი მითითებულ ბმულზეა ხელმისაწვდომი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული კვლევისა და ქუთაისის მერიიდან მიღებულ საჯარო ინფორმაციაზე დაყრდნობით დეპუტატის განცხადება არაზუსტია. 2009-2010 წლებში ქუთაისის მერია მართლაც იყო ქუთაისში პარლამენტის მშენებლობის დამკვეთი, თუმცა, დეპუტატი ცდება, როდესაც გაწეულ დანახარჯებსა და პარლამენტის მშენებლობისათვის ბიუჯეტში შეტანილ შესწორებებზე საუბრობს. ქუთაისის მერიას საერთო ჯამში ცენტრალური ბიუჯეტიდან 73 775 300 ლარი გადაერიცხა, რომლიდანაც 63 826 800 ლარი გახარჯა. შესაბამისად, ზურაბ ტყემალაძის განცხადების ის ნაწილი, სადაც ქუთაისის მერიის მიერ გახარჯულ 200 მილიონ ლარზე საუბრობს, სიმართლეს არ შეესაბამება.
დეპუტატი ასევე, არაზუსტია როდესაც ქუთაისის ყოფილი მერის მიერ ხელმოწერილ დოკუმენტზე საუბრობს, რომლის მიხედვითაც პარლამენტის მშენებლობის ხარჯები 1,6 მლნ. ლარით განისაზღვრა. ამასთან ერთად აღსანიშნავია, რომ საერთო ჯამში ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობის ხარჯებმა IDFI-ის კვლევის მიხედვით 2009-2012 წლებში 326 243 038 ლარი შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ მშენებლობის დასრულებისათვის მხოლოდ საბიუჯეტო სახსრები არ აღმოჩდა საკმარისი და დამატებითი თანხების მოძიება სახელმწიფოს ბალანსზე არსებული ქონების გასხვისების შედეგად მოხდა. შესაბამისად, ზურაბ ტყემალაძის განცხადების კონტექსტი გარკვეულწილად შეიძლება სწორია, თუმცა, ის ცდება, როდესაც აღნიშნულს ქუთაისის მერიას მიაწერს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ტყემალაძის განცხადება: „ბატონო გიორგი [თევდორაძე], ხელი გაქვთ მოწერილი, რომ ამ შენობის[პარლამენტის] მშენებლობა დაჯდებოდა 1,6 მლნ. ლარი და შვიდჯერ გაქვთ შესწორება შეტანილი... 200 მლნ-ზე რომ ახვედით, თავი დაანებეთ და ბოლოს 360 მლნ. დაგიჯდათ,“ არის ნახევრად სიმართლე.

On 26 July 2014, at the plenary session of the Parliament, the member of the Parliamentary Majority, Zurab Tkemaladze, addressed the Parliamentary Minority MP, Giorgi Tevdoradze. He stated that Mr Tevdoradze, when holding the position of the Mayor of Kutaisi, signed a document according to which the construction of the new Parliament building would cost GEL 1.6 million. Tkemaladze said that Tevdoradze amended the aforementioned document seven times before the sum reached GEL 200 million. The final cost of the construction, however, was GEL 360 million.
FactCheck took interest in Mr Tkemeladze’s statement and verified its accuracy.
FactCheck wrote about the Kutaisi Parliament building earlier as well. The detailed analysis of the amount of money spent on the construction of the Kutaisi Parliament is available on the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) website. Their study is based upon the public information requested from the Ministry of Finance of Georgia and the State Service Bureau Ltd. In 2009-2010, the Kutaisi City Hall was an official contractor of the construction of the Parliament of Georgia building near the Memorial of Glory. According to the 9 December 2009 Directive No. 915 of the Government of Georgia, GEL 5 million was allocated from the Regional Projects Fund to the Kutaisi City Hall for creating the new Parliament building construction project, dismantling any buildings at the construction site and conducting geological studies. On 11 December 2014, the total amount was transferred to the Kutaisi Local Government Service. In order to carry out the construction work in the shortest possible time the state purchases would be conducted through negotiations with only one person. According to the 30 March 2010 No. 1,618 Directive of the Government of Georgia, GEL 42 million was allocated to the Kutaisi City Hall for creating the new Parliament building construction project, hiring construction experts and other urgent expenses. The money was transferred in stages. According to the 10 August 2010 No. 1,047 Directive of the Government of Georgia, EUR 11,050,000 (GEL 26,775,300) was allocated to the Kutaisi City Hall for the same purposes. A lump sum transfer was made to the Kutaisi Local Government Service.
The Ministry of Finance transferred the overall amount of GEL 73,775,300 from the Regional Projects Fund to Kutaisi City Hall in 2009-2010.
For more detailed information about the construction costs of the Parliament building FactCheck contacted Kutaisi City Hall. From the GEL 5 million transferred to the City Hall on 11 December 2009 only GEL 200,000 was actually spent and the remaining sum was moved to the 2010 annual budget. The money allocated for the construction of the new Parliament building in 2009 and 2010 was transferred from the state budget. The Kutaisi City Council made a total of five amendments to the approved budget of the new Parliament building construction.
Of the GEL 73,775,300 transferred to Kutaisi City Hall in 2009 and 2010, GEL 63,826,800 was actually spent on the construction of the Parliament building.
At the suggestion of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the state established State Service Bureau Ltd was determined as the contractor of the new Parliament construction from 2011. The amount of money spent on the construction of the Parliament building from the state budget of Georgia from 2009 to 2012 is equal to GEL 144,375,300; however, the actual amount of money spent on the construction is much larger than the sums transferred from the state budget. The IDFI’s study found that the budgetary funds were not enough for the construction. The State Service Bureau Ltd transferred GEL 216,470,114 to Meno International Ltd. This is three times more than the amount of money received by the State Service Bureau Ltd from the Ministry of Finance in 2011 and 2012. It should be pointed out that the State Service Bureau Ltd financed the construction work of the Parliament building by its own capital and increased its capital by selling state-owned properties given to it by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
The construction of the Kutaisi Parliament building was finished in 2012 and the overall amount of money spent on the construction from 2009 to 2012 was equal to GEL 326,243,038. The detailed analysis of the amount of money spent on the construction of the Kutaisi Parliament is available on the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) website.
According to the Institute for Development of Freedom of Information study and the public information requested from Kutaisi City Hall, the statement of the MP is not accurate. Kutaisi City Hall was in fact a contractor of the Parliament construction; however, Mr Tkemaladze is wrong when talking about the construction costs and budget amendments. The overall amount of money transferred to Kutaisi City Hall amounted to GEL 73,775,300 with only GEL 63,826,800 actually being spent. Hence, the part of Tkemaladze’s statement where he talks about GEL 200 million spent by Kutaisi City Hall is not accurate.
The MP is also not accurate when talking about the document signed by the Mayor of Kutaisi which set the construction costs of the new Parliament at GEL 1.6 million. It should also be noted that according to the IDFI, the overall cost of the Parliament construction, from 2009 to 2012, was equal to GEL 326,243,038. The budgetary sources were not enough to finish the construction and the additional amount of money was only raised after selling the state-owned properties. Hence, the context of Tkemaladze’s statement might be true, but he is wrong in attributing these facts to Kutaisi City Hall.
FactCheck concludes that Zurab Tkemaladze’s statement: “Mr [Giorgi] Tevdoradze, you confirmed with your signature that the construction of the new Parliament building would cost GEL 1.6 million and then you amended this seven times… you finally gave up when the amount reached GEL 200 million. The final cost of the construction was equal to GEL 360 million,” is HALF TRUE.