2014 წლის 17 ივნისს გამართულ მთავრობის სხდომაზე, პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგებს გამოეხმაურა. მან ყურადღება საკრებულოების მაჟორიტარული წესით არჩეული დეპუტატების რაოდენობასა და პოლიტიკურ ძალებს შორის ადგილების გადანაწილებაზე გაამახვილა. ამ თემაზე საუბრისას პრემიერმა განაცხადა: „რაც შეეხება იმ ოპოზიციურ პარტიებს, რომლებსაც მეორე ადგილის პრეტენზია აქვთ, ვგულისხმობ „ნაციონალურ მოძრაობას“, მათ მაჟორიტარი კანდიდატებიდან მხოლოდ 6,1%-ის გაყვანა შეძლეს. ეს არის ის, რაზეც ჩვენ ვსაუბრობთ, რომ მათი რეალური რეიტინგი არის 6%.“
ფაქტ-მეტრი ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. ჩვენ ვეცადეთ გაგვერკვია, თუ როგორ გადანაწილდნენ პოლიტიკური ძალები საკრებულოებში და ასევე, რამდენად მართებულია პოლიტიკური პარტიების რეიტინგის შეფასება მაჟორიტარული წესით არჩეული დეპუტატების რაოდენობის მიხედვით.
2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში ამომრჩეველმა 71 ადგილობრივი საკრებულოს 2088 წევრი (აქედან 1049 მაჟორიტარული, ხოლო 1039 პროპორციული წესით) აირჩია. ამასთან, 12 თვითმმართველ ქალაქში ქალაქის მერის, ხოლო დანარჩენ მუნიციპალიტეტებში 59 გამგებლის პირდაპირი წესით არჩევნები ჩატარდა. ეს პირველი არჩევნებია, რომლის დროსაც (თბილისის გარდა) ქალაქის მერების და გამგებლების არჩევა პირდაპირი წესით ხდება.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 17 ივნისის მონაცემებით, 12-დან 8 თვითმმართველ ქალაქში მერის არჩევის მიზნით მეორე ტური გაიმართება. თბილისში, რუსთავში, თელავსა და ბათუმში „ქართული ოცნების“ კანდიდატებს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატები დაუპირისპირდებიან. ოზურგეთისა და ფოთის მერობისთვის „ქართული ოცნების“ და „დავით თარხან-მოურავი – პატრიოტთა ალიანსის“ კანდიდატები იბრძოლებენ. მცხეთისა და გორის მერების არჩევნების მეორე ტურში კი „ქართული ოცნების“ კანდიდატებთან ერთად, შესაბამისად, „მწვანეთა პარტიის“ და „ირაკლი ოქრუაშვილი – ქართული პარტიის“ წარმომადგენლები გავიდნენ.
მეორე ტურის გამართვა გახდა საჭირო გამგებლის ასარჩევად 59-დან 11 მუნიციპალიტეტში. აქედან „ქართული ოცნების“ კანდიდატებს 4 მუნიციპალიტეტში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, 4 მუნიციპალიტეტში „ნინო ბურჯანაძე - ერთიანი ოპოზიციის,“ სამ მუნიციპალიტეტში კი „ირაკლი ოქრუაშვილი - ქართული პარტიის“, „სალომე ზურაბიშვილი - საქართველოს გზის“ და „დავით თარხან-მოურავი – საქართველოს პატრიოტთა ალიანსის“ კანდიდატები დაუპირისპირდებიან.
თვითმმართველბის არჩევნების წინასწარი შედეგებით, ცესკოს 16 ივნისის 18 საათის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით პროპორციული წესით არჩევნებში კოალიცია „ქართულმა ოცნებამ“ 50,84% მიიღო, „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ - 22,4%, „ნინო ბურჯანაძე - ერთიანმა ოპოზიციამ“ - 10,23%, „დავით თარხან-მოურავი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა“ - 4,71%.
კოალიცია „ქართული ოცნების“ მიერ, ცესკოს მონაცემებზე დაყრდნობით გავრცელებული ინფორმაციით, მაჟორიტარული წესით არჩევნებში საქართველოს მასშტაბით საკრებულოებში 1049 ადგილიდან 811 კოალიცია „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარებმა დაიკავეს, რაც საერთო რაოდენობის 77,31%-ს შეადგენს. 128 მაჟორიტარი (12,20%) საინიციატივო ჯგუფების სახელით გავიდა. „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ საქართველოს მასშტაბით 64 მაჟორიტარულ ოლქში გაიმარჯვა (6,1%), „ნინო ბურჯანაძე – ერთიან ოპოზიციას“ კი საკრებულოებში სულ 28 მაჟორიტარი (2,67%) წარმოადგენს.
საკრებულოები, როგორც მაჟორიტარული, ისე პროპორციული წესით არჩეული დეპუტატებით კომპლექტდება. კოალიცია "ქართული ოცნების" ინფორმაციით, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში საქართველოს მასშტაბით საკრებულოებში პოლიტიკური ძალების წარმომადგენლობა შემდეგნაირად გადანაწილდა:
1. საარჩევნო ბლოკი „ქართული ოცნება“ - 1391 დეპუტატი (67,6%)
2. „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ - 281 დეპუტატი (13,7%)
3. „ნინო ბურჯანაძე - ერთიანი ოპოზიცია“ - 148 დეპუტატი (7.2%)
4. „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“ - 47 დეპუტატი (2,3%)
5. „საქართველოს ლეიბორისტული პარტია“ - 31 დეპუტატი (1,5%)
6. „არასაპარლამენტო ოპოზიცია –კახა კუკავა, ფიქრია ჩიხრაძე“ – 15 დეპუტატი (0,7%)
7. საინიციატივო ჯგუფი - 134 დეპუტატი (6,5%)
8. სხვა - 11 დეპუტატი (0,5%)
იმის დასადგენად, თუ რამდენად მართებულია მხოლოდ მაჟორიტარ დეპუტატთა შორის გამარჯვებული კანდიდატების რაოდენობით ამა თუ იმ პოლიტიკური ძალის რეიტინგის გაზომვა, ქვეყანაში მოქმედ საარჩევნო სისტემაში უნდა გავერკვეთ.
საქართველოში შერეული საარჩევნო სისტემა მოქმედებს, რომელიც არჩევითი საკანონმდებლო ორგანოების (პარლამენტის და ადგილობრივი საკრებულოების), როგორც მაჟორიტარული, ისე პროპორციული წესით დაკომპლექტებას გულისხმობს. აღნიშნული წესის თანახმად, საქართველოს მასშტაბით საკრებულოებში არსებული 2088 ადგილიდან 1049 მაჟორიტარული, 1039 კი პროპორციული წესით კომპლექტდება. პარლამენტის შემთხვევაში 73 დეპუტატი აირჩევა მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის, ხოლო 77 კანონმდებელი - პროპორციული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე.
მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის მიხედვით, ამომრჩევლები დაყოფილნი არიან საარჩევნო ოლქებად გეოგრაფიული ზონების მიხედვით. საქართველოში მოქმედი საარჩევნო კანონმდებლობის თანახმად, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მაჟორიტარ დეპუტატობის კანდიდატთა შორის გამარჯვებული ის პიროვნება ხდება, რომელიც თავის საარჩევნო ოლქში ხმების ყველაზე მეტ რაოდენობას მოაგროვებს. ამ შემთხვევაში არ არსებობს რაიმე ბარიერი, გარდა იმისა, რომ კანდიდატმა კონკურენტებზე მეტი მხარდაჭერა უნდა მიიღოს.
პროპორციულ საარჩევნო სისტემაში კი პარტიებს შორის მანდატები მათი, როგორც პოლიტიკური ძალების მიერ მოპოვებული მხარდაჭერის პროპორციულად ნაწილდება. მაგალითისთვის, 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში თბილისის საკრებულოში „ქართული ოცნება“ 74%-ით იქნება წარმოდგენილი, მიუხედავად იმისა, რომ კოალიციამ პროპორციული წესით ხმათა 46% მიიღო. აღნიშნული იმით აიხსნება, რომ 25 მაჟორიტარული ოლქიდან „ქართულმა ოცნებამ“ 24 მოიგო.
ანალოგიურად, მიუხედავად იმისა, რომ „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ თბილისში პროპორციული წესით არჩევნებში 26,12% მიიღო, ის საკრებულოში 14%-ით იქნება წარმოდგენილი, „ნინო ბურჯანაძე - ერთიანი ოპოზიციის“ მაჩვენებელი პროპორციული წესით არჩევნებში 10,35% არის, თუმცა საკრებულოში მათი წარმომადგენლობა მხოლოდ 6% იქნება.
თუკი დავუშვებთ, რომ მაჟორიტარული წესით გაყვანილი დეპუტატების რაოდენობა პოლიტიკური ძალის რეიტინგის მაჩვენებელია, მაშინ მივიღებთ, რომ თბილისში „ქართული ოცნების“ რეიტინგი 96% –ია (25-დან 24 დეპუტატი), საინიციატივო ჯგუფების (ალექსანდრე ელისაშვილი) - 4% (25-დან 1 ადგილი), დანარჩენი პოლიტიკური ძალების კი–0%.
2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების წინასწარი შედეგებით, ცესკოს 16 ივნისის 18 საათის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით, პროპორციული წესით არჩევნებში „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ 22,4% მიიღო, მაჟორიტარული წესით არჩევნებში 1049 დეპუტატიდან „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ 64 დეპუტატის გაყვანა შეძლო, რაც საერთო რაოდენობის 6,1%-ს შეადგენს.
საქართველოს საარჩევნო სისტემის მიხედვით, ადგილობრივი საკრებულოები როგორც მაჟორიტარული, ისე პროპორციული წესით არჩეული დეპუტატებით კომპლექტდება. 2088 ადგილიდან 1049-ს მაჟორიტარული, 1039-ს კი პროპორციული წესით არჩეული კანდიდატები იკავებენ. შესაბამისად, თვითმმართველობის არჩევნებში, საქართველოს მასშტაბით, საკრებულოებში „ნაციონალური მოძრაობა“ 13,7%-ით (281 დეპუტატი) იქნება წარმოდგენილი.
ირაკლი ღარიბაშვილი განცხადებაში ზუსტად ასახელებს ადგილობრივ თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებულ პროცენტულ მონაცემებს. თუმცა, საქართველოში საკრებულოს მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევის წესიდან გამომდინარე, ასევე იმის გათვალისწინებით, რომ საკრებულოების დაკომპლექტება პროპორციული წესითაც ხდება და ამ ნაწილში პარტიების რეიტინგი მნიშვნელოვნად განსხვავდება მაჟორიტარული წესით ნაჩვენებ შედეგთან შედარებით, პრემიერ-მინისტრის მხრიდან მონაცემთა ამგვარი ინტერპრეტაცია რეალობას არ ასახავს.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „რაც შეეხება იმ ოპოზიციურ პარტიებს, რომლებსაც მეორე ადგილის პრეტენზია აქვთ, ვგულისხმობ „ნაციონალურ მოძრაობას“, მათ მაჟორიტარი კანდიდატებიდან მხოლოდ 6,1%-ის გაყვანა შეძლეს. ეს არის ის, რაზეც ჩვენ ვსაუბრობთ, რომ მათი რეალური რეიტინგი არის 6%,“ არის მცდარი.
„რაც შეეხება იმ ოპოზიციურ პარტიებს, რომლებსაც მეორე ადგილის პრეტენზია აქვთ, ვგულისხმობ „ნაციონალურ მოძრაობას“, მათ მაჟორიტარი კანდიდატებიდან მხოლოდ 6,1%-ის გაყვანა შეძლეს. ეს არის ის, რაზეც ჩვენ ვსაუბრობთ, რომ მათი რეალური რეიტინგი არის 6%“

Prime Minister Irakli Gharibashvili commented upon the results of the local self-government elections at a government meeting on 17 June 2014. He focused upon the number of city council members elected by majoritarian rule and the distribution of seats among the political forces. The Prime Minister stated the following on this issue: ”As for those opposition parties which have an ambition for second place, I have the United National Movement in mind, just 6.1% of their majoritarian candidates were able to succeed. This is what we are talking about. Their actual rating is 6%.”
FactCheck took interest in the Prime Minister’s statement and checked its accuracy. We tried to figure out how the political forces were distributed in the city councils and how proper it is to evaluate the ratings of political parties based upon the number of city council members elected by majoritarian rule.
The electorate elected 2,088 members (1,049 by majoritarian rule and 1,039 by proportion rule) to 71 local city councils in the local self-government elections in 2014. Besides that, city mayors in 12 self-governing cities and 59 gamgebelis in the rest of the municipalities were elected through direct vote. These are the first elections when city mayors and gamgebelis have been elected through direct suffrage except for Tbilisi.
According to the data of the Central Election Commission of 17 June, a second round of voting will be necessary in eight self-governing cities of the 12 altogether. Candidates from the Georgian Dream are facing a runoff against candidates from the United National Movement in Tbilisi, Rustavi, Telavi and Batumi. Candidates from the Georgian Dream and the Davit Tarkhan-Mouravi-Patriotic Alliance of Georgia will be competing for the mayor’s offices in Ozurgeti and Poti. Along with candidates from the Georgian Dream, representatives from the Green Party and the Irakli Okruashvili-Georgian Party passed the second round of votes in Mtskheta and Gori.
Runoff elections for the gamgebeli post are necessary for 11 municipalities out of the 59 altogether. From this number, Georgian Dream candidates will be competing against: UNM candidates in four municipalities, Nino Burjanadze–United Opposition candidates in four municipalities, Irakli Okruashvili-Georgian Party candidates, Salome Zurabishvili-Georgian Way and Davit Tarkhan-Mouravi-Patriotic Alliance of Georgia candidates in three municipalities.
According to the preliminary results of the Central Election Commission of 16 June of 18:00 as concern elf-government elections, the Georgian Dream coalition received 50.84% of proportional votes across Georgia, the UNM received 22.4% of the votes, Nino Burjanadze-United Opposition-23% and Davit Tarkhan-Mouravi-Patriotic Alliance of Georgia-4.71%.
According to data of the Georgian Dream coalition based upon the results of the Central Election Commission, the Georgian Dream majoritarian candidates won 811 seats out of the 1,049 in a majoritarian vote across Georgia which constitutes 77.31% of the total number. Further, 128 majoritarian candidates (12.20%) won seats on behalf of the Initiative Group. The UNM won 64 majoritarian districts (6.1%) across Georgia and a total of 28 majoritarian candidates (2.67%) represent the Nino Burjanadze-United Opposition in city councils.
City councils will be composed of members elected through both majoritarian and proportional systems. According to the information of the Georgian Dream, the representation of political forces in city councils across Georgia is as follows:
1. Georgian Dream electoral block -1,391 members (67.6%)
2. United National Movement– 281 members (13.7%)
3. Nino Burjanadze-United Opposition– 148 members (7.2%)
4. Patriotic Alliance of Georgia– 47 members (2.3%)
5. Georgian Labor Party– 31 members (1.5%)
6. Non-parliamentary opposition-Kakha Kukava, Pikria Chikhradze – 15 members (0.7%)
7. Initiative Group– 134 members (6.5%)
8. Others – 11 members (0.5%)
A look into the current electoral system is in order to find out how appropriate it is to measure the ratings of different political forces based upon the number of winning candidates.
Georgia has a mixed electoral system which means that elective legislative bodies (Parliament and local councils) are composed of candidates elected through majoritarian and proportional electoral systems. According to the rule, 1,049 seats in city councils out of the 2,088 across Georgia are composed of candidates elected through majoritarian vote and 1,039 through proportional vote. In the case of the Parliament, 73 MPs are elected through a majoritarian electoral system and 77 MPs are elected through a proportional electoral system.
According to the majoritarian electoral system, voters are divided into electoral districts according to geographical zones. According to the current Georgian legislation, the winner among the single-mandate candidates in the local self-government elections becomes the person who receives the highest number of votes in his/her electoral district. In this case there is no barrier except for the fact that the winning candidate should receive more support than his/her rivals.
In the proportional electoral system mandate among the political parties is distributed in proportion to their obtained support as political forces. For instance, in the local self-government elections in 2014, the Georgian Dream will be represented in the Tbilisi City Council by 74% despite the fact that the coalition received 46% through the proportional list. This abovementioned can be explained by the fact that the Georgian Dream won 24 majoritarian districts out of the 25.
Similarly, despite the fact that the United National Movement received 26.12% in Tbilisi in the proportional list, it will be represented by 14% in the City Council. The Nino Burjanadze-United Opposition received 10.35% of the proportional votes, but will be represented only by 6% in the City Council.
If we assume that the number of council members elected through the majoritarian system is the indicator of the rating of the political force, then we will see that the rating of the Georgian Dream in Tbilisi is 96% (24 council members out of the 25), 4% (one seat out of the25) for the Initiative Group ( Aleksandre Elisashvili) and 0% for the rest of the political forces.
According to the preliminary results of the Central Election Commission of 16 June 18:00 concerning the self-government elections in 2014, the UNM received 22.4% of the proportional votes across Georgia. At the same time, 64 UNM candidates out of the 1,049 were elected through the majoritarian vote which constitute 6.1% of the total number.
According to the Georgian electoral system, local city councils are composed of members elected through both majoritarian and proportional votes. Candidates elected through the majoritarian in councils hold 1,049 seats out of the 2,088 while 1,039 were elected through proportional vote. Accordingly, in self-government elections, the UNM will be represented by 13.7% (281 members) in city councils across Georgia.
Irakli Gharibashvili explicitly mentions the percentage of data related to the local self-government elections. However, taking into consideration the election procedure of the single-mandate members of the city councils as well as the fact that the city councils are also composed of members elected through proportional vote and in that regard ratings of the political parties are significantly different from the outcomes shown by the majoritarian vote, this type of interpretation by the Prime Minister does not reflect the reality.
Accordingly, FactCheck concludes that the statement made by Irakli Gharibashvili, ”As for those opposition parties which have an ambition for second place, I have the United National Movement in mind, just 6.1% of their majoritarian candidates were able to succeed. This is what we are talking about. Their actual rating is 6%,” is a FALSE.