„გამოვდივარ ინიციატივით, რომ კონსტიტუციაში შევიტანოთ ჩანაწერი, რომ ოჯახი არის ქალისა და მამაკაცის ერთობა. ასე მოიქცა ლატვია, შარშან კი - ხორვატია ევროკავშირში შესვლის წინ“
2014 წლის 28 მარტს, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა მთავრობის სხდომაზე განაცხადა: „გამოვდივარ ინიციატივით, რომ კონსტიტუციაში შევიტანოთ ჩანაწერი, რომ ოჯახი [მოგვიანებით მმართველი კოალიციის წარმომადგენლებმა განმარტეს, რომ პრემიერი სიტყვა „ოჯახის“ ნაცვლად ქორწინებას გულისხმობდა] არის ქალისა და მამაკაცის ერთობა. ასე მოიქცა ლატვია, შარშან კი ხორვატია ევროკავშირში შესვლის წინ. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს არსებული კანონმდებლობით ოჯახი ისედაც განიხილება, როგორც ქალისა და მამაკაცის ერთობა, რომ არ მოხდეს არასწორი ინტერპრეტირება, ვფიქრობ სასურველია ამ საკონსტიტუციო ჩანაწერის არსებობა. ეს კანონი არ ქმნის არავისთვის რაიმე ტიპის ახალ უფლებას. ის საზოგადოების არცერთ ჯგუფს რაიმე ტიპის პრივილეგიას არ ანიჭებს. კანონი უზრუნველყოფს მხოლოდ იმას, რომ ყველამ თანაბრად ვისარგებლოთ იმ უფლებებით, რაც უკვე გვაქვს უზრუნველყოფილი საქართველოს კანონმდებლობით. ეს არის ჩვენი ერის უფლება, მოახდინოს აღნიშნული ჩანაწერის გაკეთება კონსტიტუციაში“. (წყარო: civil.ge) ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის ამ განცხადებით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა. ლატვია ევროკავშირის წევრი 2004 წლის 1 მაისს გახდა, ხოლო ხორვატია 2013 წლის 1 ივლისს. 2005 წლის დეკემბრამდე, ლატვიის კონსტიტუციის 110-ე მუხლი შემდეგი შინაარსის იყო: „სახელმწიფო ვალდებულია დაიცვას და ხელი შეუწყოს ქორწინებას, ოჯახს, ბავშვებისა და მშობლების უფლებებს“. 2005 წლის 15 სექტემბერს, ლატვიის მმართველმა პარტიამ წამოაყენა კონსტიტუციური ცვლილების განხორციელების წინადადება, რომელიც კონსტიტუციურ საფუძველს იძლეოდა იმისთვის, რომ მომავალში თავიდან ყოფილიყო აცილებული ერთსქესიანი ქორწინებები. ამ წინადადებას ლატვიის საკანონმდებლო ორგანოს 2/3-ზე მეტმა დაუჭირა მხარი და 2005 წლის დეკემბრიდან ლატვიის კონსტიტუციის 110-ე მუხლი ასე შეიცვალა: „სახელმწიფო ვალდებულია ხელი შეუწყოს ქორწინებას, კავშირს ქალს და მამაკაცს შორის, ოჯახს, მშობლებს და ბავშვებს...“ რაც შეეხება ხორვატიას, იქ 2013 წლის 1 დეკემბერს ჩატარდა რეფერენდუმი, რომლის მიხედვითაც გადაწყდა, რომ კონსტიტუციაში უნდა შეტანილიყო ცვლილება ქორწინების ზუსტი განსაზღვრებისთვის. ამ გადაწყვეტილებამდე ხორვატიის კონსტიტუციის 61-ე მუხლში ეწერა: „ქორწინება და სამართლებრივი ურთიერთობები ქორწინებაში, ქორწინება და ოჯახი უნდა იყოს რეგულირებული კანონით“. 2014 წლის იანვრიდან კი ხორვატიის კონსტიტუციის 61-ე მუხლი შემდეგნაირად შეიცვალა: „ქორწინება არის კავშირი ქალსა და მამაკაცს შორის“. კონსტიტუაციაში ამგვარი ჩანაწერის გაკეთებას ერთსქესიანთა ქორწინების აკრძალვის მიზანი ჰქონდა. ამ საკითხის შესახებ რეფერენდუმის ჩატარება 700 ათასზე მეტი ხელმოწერის შეგროვების საფუძველზე განხორციელდა, რომლის მთავარი ორგანიზატორიც ხორვატიის  კათოლიკური ეკლესია გახლდათ. ინიციატივას მხარი დაუჭირეს რადიკალურმა მემარჯვენე ძალებმაც. აქვე აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული ინიაციტივა იყო რეაქცია მთავრობის წინადადებაზე, დაეკანონებინათ ერთსქესიანთა ქორწინება. ნიშანდობლივია, რომ ხორვატიის მემარცხენე, მმართველი სოციალისტური კოალიციის ლიდერები, პრეზიდენტი ივო იოსიპოვიჩი და პრემიერი ზორან მილანოვიჩი, ადამიანის უფლებათა დამცველ ორგანიზაციებთან და ხორვატიის მედიის უმრავლესობათან ერთად საკონსტიტუციო ცვლილებისა და რეფერენდუმის ჩატარების კატეგორიული წინააღმდეგი იყვნენ. ხორვატიის პრეზიდენტი აცხადებდა, რომ ქორწინება უკვე განსაზღვრული იყო ხორვატიის კანონმდებლობით. რეფერენდუმის კითხვა (რეფერენდუმის შედეგის მიუხედავად) დისკრიმინაციულ გზავნილს ატარებდა და ამასთან, მსგავსი რეფერენდუმის ჩატარება გადასახადების გადამხდელი მოქალაქეების ფუჭ დანახარჯებთან იყო დაკავშირებული. პრემიერ-მინისტრის, ზორან მილანოვივიჩის თქმით კი, ეს რეფერენდუმი უმრავლესობას უფლებას ანიჭებდა, უმცირესობებისთვის ჩამოერთმიათ უფლებები. 2003 წლიდან ხორვატიაში უკვე არსებობდა „ოჯახის აქტი“ რომლის მე-5 მუხლი ქორწინებას განსაზღვრავდა როგორც ქალის და მამაკაცის ცხოვრებისეულ კავშირს. რაც შეეხება საქართველოს კანონმდებლობას, „ქორწინებისა და ქორწინების შემდგომი თანაცხოვრების რეგულირების შესახებ“ კანონის მე-3 მუხლში წერია, რომ ტერმინი - წყვილი შესაძლებელია იყოს ქალი და მამაკაცი და რომ ამ კანონის მოქმედება მხოლოდ საპირისპირო სქესის მქონე წყვილებს ეხება. უმაღლეს ხელისუფალთა წინააღმდეგობის მიუხედავად ხორვატიაში რეფერენდუმი მაინც ჩატარდა. 2013 წლის ნოემბერში კი ხორვატიის საკანონმდებლო ორგანოს 104 წევრმა (151-დან) აღნიშნული რეფერენდუმის ჩატარებას მხარი დაუჭირა. რეფერნდუმის კითხვას: „ეთანხმებით თუ არა, რომ ქორწინება არის კავშირი ქალსა და მამაკაცს შორის“, ხორვატთა 65%-მა დადებითი პასუხი გასცა, ხოლო 34% კი წინააღმდეგი იყო. აღნიშნულ რეფერენდუმს და კონსტიტუტუციაში განხორციელებულ ცვლილებას ძირითადად უარყოფითი საერთაშორისო რექცია მოჰყვა. რაც შეეხება ევროკავშირს, მას რეფერენდუმის შესახებ ოფიციალური პოზიცია არ დაუფიქსირებია. ევროკომისიის განცხადებით, ქორწინების დეფინიცია, ეს ევროკავშირის ქვეყნების ნაციონალური კომპეტენციაა.   დასკვნა ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ ლატვიასა და ხორვატიაში ქორწინების განსაზღვრებასთან დაკავშირებით ცვლილებები განხორცილდა, სიმართლეა. თუმცა პრემიერის მტკიცება, რომ მსგავსი საკონსტიტუციო ნორმა ხორვატიამ ევროკავშირში შესვლამდე მიიღო, სიმართლეს არ შეესაბამება. ხორვატიამ საკონსტიტუციო ცვლილებები 2013 წლის იანვრიდან, ანუ ქვეყნის ევროკავშირში შესვლიდან 7 თვის შემდეგ განახორციელა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ხორვატიის მემარცხენე, მმართველი სოციალისტური კოალიციის ლიდერები, პრეზიდენტი ივო იოსიპოვიჩი და პრემიერი ზორან მილანოვიჩი, ადამიანის უფლებათა დამცველ ორგანიზაციებთან და ხორვატიის მედიის უმრავლესობათან ერთად საკონსტიტუციო ცვლილებისა და რეფერენდუმის ჩატარების კატეგორიული წინააღმდეგი იყვნენ. მეტიც, ხორვატიის მთავრობა ერთსქესიანთა ქორწინების დაკანონების წინადადებით გამოვიდა. ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ პრემიერ-მინისტრის განცხადება: „გამოვდივარ ინიციატივით, რომ კონსტიტუციაში შევიტანოთ ჩანაწერი, რომ ოჯახი არის ქალისა და მამაკაცის ერთობა. ასე მოიქცა ლატვია, შარშან კი - ხორვატია ევროკავშირში შესვლის წინ“, არის მეტწილად მცდარი.

On 28 March 2014, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated at the sitting of the Government of Georgia:  “I propose to make a constitutional change by including the definition that a family [later on, representatives of the Georgian Dream coalition explained that the Prime Minister meant marriage instead of family] is the union of a man and a woman. Latvia did the same, as well as Croatia before entering the EU last year. Despite the current legislation of Georgia envisaging a family as being the union of a man and a woman, in order to avoid any misinterpretation, I believe a constitutional amendment is necessary. This legislation would neither establish any new rights for anyone nor privilege any part of society. It ensures the possibility for all of us to benefit from the already existing right provided by the Georgian legislation. This is the right of our nation to make this amendment to the Constitution.” (Source:  civil.ge) FactCheck
looked deeper into the statement of the Prime Minister to investigate its accuracy.
Latvia joined the European Union on 1 May 2013, while Croatia did the same on 1 July 2013.
Before 2005, Article 110 of the Constitution of Latvia
read as follows:  “The state should protect and support marriage, family, the rights of parents and the rights of a child.” On 15 September 2005, the ruling party of Latvia proposed the constitutional amendment that would create the constitutional grounds for avoiding same-sex marriages in the future. The proposition was supported by two-thirds of the members of the Parliament of Latvia and Article 110 of the Constitution was adapted into the following:  “The State shall protect and support marriage - a union between a man and a woman, family, the rights of parents and the rights of a child…”
As for Croatia, on 1 December 2013, Croatia held a referendum on which the voters decided to introduce amendments to the Constitution for redefining the definition of marriage more precisely. Before the aforementioned decision, Article 61 of the Constitution of Croatia
proclaimed:  “Marriage and legal relations in marriage, common-law marriage and families shall be regulated by law.” From January 2004, Article 61 of the Constitution of Croatia was formulated in the following wording:  “Marriage is a union between a man and a woman.”
Rendering the aforementioned paragraph to the Constitution aimed at prohibiting same-sex marriages. The referendum
on this subject was initiated by the Croatian Catholic Church and based upon the signatures of 700,000 citizens. The abovementioned initiative was supported by the radical right-wing forces. Of note is the fact that the initiative was a backlash against the proposition of the Government of Croatia to legalise same sex-marriages.
It is also of importance to mention that the leaders of the left-wing ruling socialist coalition, President, Ivo Josipović, and Prime Minister, Zoran Milanović, supported by human rights organisations and the majority of Croatian media representatives, were opposed to the referendum and the constitutional changes. The President of Croatia declared that marriage was already defined by the legislation of Croatia. The question posed at the referendum (regardless of the referendum results) contained a discriminatory message; in addition, holding the referendum of this sort only meant the squandering of taxpayers’ resources. According to the statement of Prime Minister Milanović, the aforementioned referendum enabled the majority to deprive the minorities of their rights.
Croatia has had the Family Act
since 2003. The provision of Article 5 of the Family Act lays down the legal definition of marriage. According to it, marriage is a life union of a woman and a man regulated by the law. As for the legislation of Georgia, based upon Article 3 of the Law of Georgia on Marriage and Regulating Post-Marital Relationship, a couple can consist of a woman and a man and the current law concerns only couples of the opposite sex.
Despite the resistance of the supreme officials, Croatia still held a referendum. In November 2013, 104 members of the Croatian Parliament, out of 151, supported the aforementioned referendum. To the question of the referendum:  “Do you agree with the proposition that marriage is a union between a man and a woman?,” 65% of the population responded positively while 34% were opposed.
The aforementioned referendum and the constitutional amendments were followed by negative international response. As concerns the European Union, no official statement has been issued on the subject of the Croatian referendum. According to the declaration of the European Commission the definition of marriage is a national competence.
Irakli Gharibashvili’s statement concerning the legislative changes in the definition of marriage introduced in Latvia and Croatia is correct. However, the Prime Minister wrongly asserts that Croatia made the aforementioned constitutional changes before becoming an EU member. Croatia has introduced the constitutional amendments since January 2013 after seven months of EU membership.
Of particular note is the fact that the leaders of the ruling socialist coalition of Croatia, President, Ivo Josipović, and Prime Minister, Zoran Milanović, supported by human rights organisations and the majority of Croatian media representatives, were opposed to the referendum and the constitutional changes. Furthermore, the Government of Croatia even proposed the legitimisation of same-sex marriages.
FactCheck concludes that the statement of the Prime Minister of Georgia:  “I propose to make a constitutional change by including the definition that a family is the union of a man and a woman. Latvia did the same, as well as Croatia before entering the EU last year,” is MOSTLY FALSE.