„სტრატეგიული ობიექტების ცნება აღარ არსებობდა და ჩემი ინფომაციით, სტრატეგიული ობიექტების ნუსხა გაუქმებული იყო“
2014 წლის 20 იანვარს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ეკონომიკური საბჭოს სხდომაზე, ეკონომიკური გუნდის ანგარიში ჩაიბარა. სხდომაზე რამდენიმე საკითხი განიხილეს, მათ შორის საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესებასა და  მიმდინარე წლის ეკონომიკურ პარამეტრებზე იმსჯელეს. საბჭოს სხდომაზე პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა: „პირველი საკითხია საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით საინვესტიციო კანონმდებლობის სრულყოფისთვის სამუშაო ჯგუფის შექმნა, მეორე - საქართველოს კანონი განსაკუთრებული მნიშვნელობის ქონების შესახებ. მოგეხსენებათ, რომ სტრატეგიული ობიექტების ცნება აღარ არსებობდა და ჩემი ინფორმაციით, სტრატეგიული ობიექტების ნუსხა გაუქმებული იყო. ჩვენ გამოვდივართ ინიციატივით, რომ განახლდეს სტრატეგიული ობიექტების ჩამონათვალი და მთავრობამ აღნიშნული ნუსხა პარლამენტს დასამტკიცებლად გადაუგზავნოს“. ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. საქართველოს კანონში (მიღების თარიღი: 2003 წელი) „განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული ობიექტების საინჟინრო-გეოდეზიური კონტროლისა და უსაფრთხოების შესახებ“ განმარტებულია სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ცნება: ასეთ ობიექტებს განეკუთვნება ის ობიექტები (შენობა-ნაგებობები), რომლებიც ფუნქციონალური და სტრატეგიული თვალსაზრისით ზეგავლენას ახდენენ ქვეყნის თავდაცვასა და უსაფრთხოებაზე, ტერიტორიულ-სივრცით მოწყობაზე, კულტურულ მემკვიდრეობაზე, ეკონომიკაზე, გარემოსა და ბუნებრივ რესურსებზე. განსაკუთრებული ობიექტების ნუსხას "სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პროვატიზებისა და სარგებლობის უფლების გადაცემის შესახებ" – კანონის (მიღებულია: 1997 წელს) საფუძველზე, საქართველოს მთავრობა ამტკიცებდა. განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიულ დანიშნულების ობიექტების ნუსხა 2003 წელს ურბანიზაციისა და მშენებლობის მინისტრის #58 ბრძანებით განისაზღვრა. ეს სია 21 პუნქტისგან შედგებოდა და მასში მაგისტრალური ნავთობსადენი, გაზსადენი, წყალსადენი, მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზი, ჰიდრო, თბო და ატომური ელექტროსადგურები, მაგისტრალური საავტომობილო გზა, ტელეცენტრის შენობა, ტელე და კავშირგაბმულობის ყველა ანძა შედიოდა. აგრეთვე ხიდები, გვირაბები, მეტროპოლიტენი, რკინიგზის სადგური, აეროპორტი და საზღვაო პორტის შენობა-ნაგებობები. ნუსხაში სამაყურებლო და საკონცერტო დარბაზები, ბიბლიოთეკები, უმაღლესი სასწავლებლის და უნივერსიტეტის შენობა-ნაგებობა, სპორტული და სამედიცინო დაწესებულებებიც შედიოდნენ. აღნიშნული ნუსხა 2003 წლის 5 დეკემბერს მიღებულ „განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული ობიექტების საინჟინრო-გეოდეზიური კონტროლისა და უსაფრთხოების შესახებ“ კანონშიც არის მოცემული და შემდეგნაირად გამოიყურება: ა) მაგისტრალური მილსადენები, გაზსადენები და წყალსადენები; ბ) მაგისტრალური საავტომობილო გზები (I და II კატეგორია); გ) მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზები (35 კვტ და მეტი) და ქვესადგურები (110 კვტ და მეტი); დ) ჰიდრო, თბო და ატომური ელექტროსადგურები; ე) ხიდები, გვირაბები და გზაგამტარები; ვ) რკინიგზისა და მეტროპოლიტენის შენობა-ნაგებობები; ზ) ტელეცენტრის შენობა-ნაგებობები, ტელე- და კავშირგაბმულობის ყველა სახის ანძები; თ) წყალსაცავი და სამელიორაციო ნაგებობები; ი) რეგიონალური და საქალაქო გამწმენდი ნაგებობები; კ) იმ საწარმოების შენობა-ნაგებობები, რომლებიც იყენებენ რადიოაქტიურ ან/და ტოქსიკურ ნივთიერებებს; ლ) აეროვაგზლების, აეროპორტების, რკინიგზის ვაგზლების, რკინიგზის სადგურების, ავტოსადგურების, საზღვაო ვაგზლებისა და საზღვაო პორტების შენობა-ნაგებობები; მ) ქვეყნის უშიშროების უზრუნველყოფისათვის საჭირო სამრეწველო, სამეცნიერო-საკონსტრუქტორო, სამხედრო, საბაჟო და სასაზღვრო დანიშნულების შენობა-ნაგებობები; ნ) პატიმრობისა და თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულებების შენობა-ნაგებობები; ო) სპორტული შენობა-ნაგებობები 5 ათას და მეტ მაყურებელზე; პ) საზღვარგარეთის ქვეყნების წარმომადგენლობათა შენობა-ნაგებობები და მათი კომპლექსები (საელჩო, საკონსულო, მისია, წარმომადგენლობა, კულტურის ცენტრი); ჟ) საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების დაწესებულებების შენობა-ნაგებობები; რ) ყველა სახის სახელმწიფო თეატრის, საკონცერტო და სამაყურებლო დანიშნულების შენობა-ნაგებობები; ს) სახელმწიფო ბიბლიოთეკების, არქივებისა და მუზეუმების შენობა-ნაგებობები; ტ) უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების შენობა-ნაგებობები და მათი კომპლექსები; უ) სასტუმროების, სანატორიუმებისა და სამედიცინო დაწესებულებების შენობა-ნაგებობები და მათი კომპლექსები 300 და მეტ ადგილზე; ფ) ბანკებისა და ბირჟების შენობა-ნაგებობები. 2003 წელს მიღებული ეს კანონი, თავის მხრივ, 2010 წლის 8 აპრილს ძალადაკარგულად გამოცხადდა, თუმცა ამ მოვლენამდე ორი წლით ადრე, 2008 წელს მთავრობამ სტრატეგიული ობიექტების ნუსხა შეამცირა. შეიცვალა ტერმინიც, აღნიშნული სია ადრე „განსაკუთრებული მნიშვნელობისა და სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების“ ნუსხად მოიხსენიებოდა, ცვლილების შემდეგ კი სახელწოდებაში მხოლოდ „განსაკუთრებული მნიშვნელობის ქონება“ დარჩა. მთავრობის 2008 წლის 8 აპრილის #93 დადგენილებით ნუსხაში  მხოლოდ 5 ობიექტი შევიდა:
1. სენაკის აეროდრომის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლი;
2. მარნეულის აეროდრომის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლი;
3. ფოთის ახალი (სამხედრო) ნავსადგური (ნავმისადგომი, ჰიდროტექნიკური ნაგებობები, შუქნიშნები, აკვატორია);
4. ფოთის საზღვაო ნავსადგურის შუქურა, შუქნიშნები და აკვატორია.
5. ბათუმის საზღვაო ნავსადგურის შუქურა, შუქნიშნები და აკვატორია.
დღეის მდგომარეობით განსაკუთრებული მნიშვნელობის სახელმწიფო ქონების ნუსხის დამტკიცებას  „სახელმწიფო ქონების შესახებ“  კანონი (მიღების თარიღი: 2010 წელი, 21 ივლისი) არეგულირებს. კანონის მეოთხე მუხლის, მეექვსე პუნქტში აღნიშნულია, რომ განსაკუთრებული მნიშვნელობის სახელმწიფო ქონების ნუსხას კვლავ საქართველოს მთავრობა ამტკიცებს. როგორც ფაქტ-მეტრთან საუბარში ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელმა, თეა ბოლქვაძემ განაცხადა, ამ დროისთვის სტრატეგიული ობიექტების კრიტერიუმების და მათი ნუსხის ხელახალი დამტკიცების შესახებ კონსულტაციები მიმდინარეობს, შესაბამისად ჯერ ისევ უცნობია კონკრეტულად რომელი ობიექტები მოხვდება სტრატეგიული ობიექტების ახალ სიაში. ჩვენ ასევე დავინტერესდით, იგეგმება თუ არა განსაკუთრებული მნიშვნელობის სახელმწიფო ქონებისა და სტრატეგიული ობიექტების ცნებების გამიჯვნა და ამ კითხვით სამინისტროს „სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს“ მივმართეთ, თუმცა პასუხი ვერ მივიღეთ. აქვე აღსანიშნავია, რომ სტრატეგიული ობიექტების ახალი ნუსხის შესახებ ქართულ პოლიტიკურ სპექტრში აზრთა სხვადასხვაობაა. საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლის, ზურაბ ჯაფარიძის აზრით, სტრატეგიული ობიექტების ეკონომიკაში არსებობა გაუმართლებელია და მსგავსი მიდგომა მხოლოდ სამხედრო სფეროში შეიძლება (წყარო: საზ. მაუწყებელი). ამ საკითხზე განსხვავებული მოსაზრება აქვს მთავრობას, კერძოდ, ეკონომიკის მინისტრის განცხადებით, სტრატეგიული ობიექტების ნუსხა უნდა არსებობდეს და ეს საერთაშორისო პრაქტიკაა. მისი თქმით, ქვეყანაში უნდა არსებობდეს კრიტერიუმები, როდესაც ამა თუ იმ ობიექტის გასხვისება განსაკუთრებულ კონტროლს ექვემდებარება (წყარო: commersant.ge). დასკვნა განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების ნუსხა, "სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ“ კანონის საფუძველზე, 2003 წელს, ურბანიზაციის და მშენებლობის მინისტრის #58 ბრძანებით განისაზღვრა. ნუსხა 21 პუნქტისაგან შედგებოდა. მთავრობამ 2008 წელს სტრატეგიული ობიექტების ნუსხა შეამცირა, შეიცვალა ტერმინიც და „სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტი“ ნუსხის სახელწოდებიდან ამოვარდა. შესაბამისად, პრემიერის განცხადება სტრატეგიული ობიექტების ცნების და აღნიშნული ნუსხის თავდაპირველი სახით არ არსებობის შესახებ, სიმართლეა. თუმცა, გასულ წლებში განსაკუთრებული მნიშვნელობის ქონების ნუსხა კვლავ არსებობდა და მთავრობის 2008 წლის #93 დადგენილებით მასში 5 ობიექტი შედიოდა. საკანონმდებლო წყაროების კვლევის შედეგად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ზემოთაღნიშნული ორი ტერმინი: „სტრატეგიული ობიექტი“ და „განსაკუთრებული მნიშვნელობის ქონება“, შინაარსობრივად თითქმის იდენტურ ცნებას წარმოადგენს. აქვე უნდა ითქვას, რომ ამ შემთხვევაში მთავარ საკითხს არა ტერმინთა მსგავსება, ან განსხვავება, არამედ ამგვარი ობიექტების სიის მოცულობა წარმოადგენს. ახალი ინიციატივით, მთავრობას ამ ნუსხის გაზრდა/დახვეწა სურს, ყოფილი ხელისუფლება კი პირიქით, მისი ლიმიტირების მომხრე იყო. ზემოთ მოყვანილი გარემოებების გათვალისწინებით ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „სტრატეგიული ობიექტების ცნება აღარ არსებობდა და სტრატეგიული ობიექტების ნუსხა გაუქმებული იყო“, არის ნახევრად სიმართლე.

“The notion of strategic objects was discarded and to my information, the list of strategic objects has been abolished.”
At the sitting of the Government’s Economic Council, held on 20 January 2014, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, heard the report delivered by the Economic Council’s team. Several issues were on the agenda of the sitting including the improvement of the investment environment and the economic indicators of the current year. In the course of the discussion the Prime Minister stated: “The first issue is the forming of a working group commissioned to reform investment legislation in pursuance of improving the investment environment. The second is the Law of Georgia on Property of Special Importance. As you are well aware, the notion of strategic objects was discarded and to my information, the list of strategic objects has been abolished. We introduce an initiative to renew the list of strategic objects and let the Government forward the said list to the Parliament for approval.” FactCheck took interest in the given statement and inquired about its accuracy. The Law of Georgia (adopted in 2003) on Engineering-Geodetic Control and Safety of Strategic Objects of Special Importance offers a definition of the notion of strategic objects recognised as especially important: the title refers to objects (buildings-constructions) which are strategically and functionally affecting state security and defence, territorial-spatial organisation, cultural heritage, economy, environment and natural resources. The list of special objects was approved by the Georgian Government in compliance with the Law of Georgia on Privatisation and Transfer with the Right of Use of State Property and Property of a Local Self-governing Unit (adopted in 1997). The list of strategic objects of special importance was compiled in 2003 based upon Ordinance No. 58 of the Minister of Urbanisation and Construction. The said list combined 21 points and included:oil trunk pipelines, natural gas pipelines, water pipelines, high voltage power transmission lines; hydro, thermal and nuclear power plants, main motorways, the telecentre building and all TV and communications towers as well as bridges, tunnels, the metropolitan, the railway station, airport and seaport constructions. The list also covered performance and concert halls, libraries and the buildings of higher educational institutions and universities and sporting or medical establishments. The abovementioned list is given in the Law of Georgia on Engineering-Geodetic Control and Safety of Strategic Objects of Special Importance as well and includes the following: a)      Oil trunk pipelines, natural gas pipelines and water pipelines b)      Main motorways (I and II categories) c)      High voltage power transmission lines (35 KW and higher) and substations (110 KW and higher) d)      Hydro, thermal and nuclear power plants e)      Bridges, tunnels and viaducts f)       Railway and metropolitan buildings g)      Telecentre buildings and all TV and communications towers h)      Reservoir and melioration constructions i)        Regional and city cleaning constructions j)        Buildings of enterprises employing radioactive and/or toxic substances k)       Buildings of airports, railway stations, bus terminals, sea ports l)        Industrial, scientific-construction, military, customs and frontier buildings in the service of state security m)     Imprisonment and custodial buildings n)      Sport buildings designed for at least 5,000 spectators o)      Buildings of foreign representations and building complexes (embassy, consulate, mission, representation, cultural centre) p)      Buildings designated for the legislative and executive branches of government q)      All buildings designated for state theatres, concert and performance halls r)       Buildings of state libraries, archives and museums s)       Buildings and building complexes of higher educational institutions t)       Buildings and building complexes of hotels, sanatoriums and medical institutions accommodating 300 persons or more u)      Buildings designated for banks and stock exchanges The said law, adopted in 2003, was recognised invalid on 8 April 2010. Two years prior to that event, however, in 2008, the government shortened the list of strategically important objects. The title of the list was modified as well. Prior to the shortening of the list, its title was Strategic Objects of Special Importance. After it was shortened, the title was reformulated as Property of Special Importance. In accordance with the Government Decree No. 93 issued on 8 April 2008 only the following five objects were included on the list:
1. Take-off and landing strip of Senaki airfield
2. Take-off and landing strip of Marneuli airfield
3. New (military) port of Poti (wharf, hydro-technical constructions, lights, waters)
4. Poti seaport lighthouse, lights and waters
5. Batumi seaport lighthouse, lights and waters
As of today, the list of state property of special importance is regulated by the Law on State Property (adopted on 21 July 2010). As can be gathered from Article 4 Paragraph 6 of the Law, the Georgian Government maintains the authority of approving the List of State Property of Special Importance. As FactCheck was informed by Tea Bolkvadze, Head of the Department of Public Relations at the Ministry of Economy and Sustainable Development, at present, consultations are still ongoing concerning the criteria of the strategic objects and the approval of the new list and so at this stage it is still unknown precisely which objects will be included on the new list of strategic objects. We also inquired whether or not the government had any intention to differentiate between the notions of state properties of special importance and strategic objects. In the quest for an answer we addressed the Agency of State Property operating at the Ministry of Economy but received no response to our query from the unit. It is also to be noted that the Georgian political spectrum is far from being in agreement on the matter of the new list of strategic objects. According to representative of the Parliamentary opposition, Zurab Japaridze, the existence of strategic objects is not justified in the state economy and such an approach can be employed solely in the military field (Source: Georgian Public Broadcaster). A position contrary to this opinion is maintained in the Georgian Government; as stated by the Minister of Economy and Sustainable Development, the list of strategic objects has to exist and it is an internationally recognised practice. According to the Minister, the state needs to have certain criteria distinguishing the objects whose alienation should abide special regulations. (Source: commersant.ge)   Conclusion The List of Strategic Objects of Special Importance was compiled in 2003 based upon Ordinance No. 58 of the Minister of Urbanisation and Construction and in compliance with the Law of Georgia on Privatisation and Transfer with the Right of Use of State Property and Property of a Local Self-governing Unit. The list comprised 21 points. In 2008 the Government shrank the list of strategic objects and changed the title as well - the term “strategic objects” was taken out of the name of the list. Accordingly, the Prime Minister’s assertion about the absence of the term “strategic objects” and the eradication of the list in its principal form is accurate. However, the List of Objects of Special importance did exist in the last years and in line with the Government Decree No. 93 issued in 2008, the list included five objects. Having studied the legislative documents, it is safe to say that the abovementioned two terms: “strategic object” and “object of special importance” are contextually almost identical notions. It should be mentioned herewith that the essence of the research is not the resemblance or difference between the terms but the extensiveness of the list of state properties recognised as possessing special importance. According to the new initiative, the Government seeks to enlarge the list whereas the previous government sought to diminish it. Taking into the consideration the circumstances laid out above, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: “The notion of strategic objects was discarded and to my information, the list of strategic objects has been abolished,” is HALF TRUE.