„ეს სისტემა [ვეტერანების საქმეთა დეპარტამენტი] დაუბრუნდა მთავრობას. უკვე რამდენიმე თვეა გასული და არაფერი გაკეთებულა, დღეს-დღეობით ხალხიც კი არ არის დანიშნული... ადამიანები 500 ლარიანი დახმარების მისაღებად დღემდე კარდაკარ დადიან და ვერ გაუგიათ ვისთან უნდა
მიმდინარე წლის 21 თებერვალს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმცირესობის დეპუტატმა, ტარიელ ლონდარიძემ, განაცხადა: „რაც შეეხება ვეტერანებს, მინდა გითხრათ, რომ ვეტერანთა დეპარტამენტი წინა წლებში გადმოყვანილ იქნა ჯანდაცვის სამინისტროდან და თავდაცვის სამინისტროს დაექვემდებარა... ახლა მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება და ეს სისტემა დაუბრუნდა მთავრობას. უკვე რამდენიმე თვეა გასული და არაფერი გაკეთებულა. დღეს-დღეობით ხალხიც კი არ არის დანიშნული... ადამიანები 500 ლარიანი დახმარების მისაღებად დღემდე დადიან კარდაკარ და ვერ გაუგიათ ვისთან უნდა მივიდნენ...“
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადებით დაინტერესდა და მასში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტე გადაამოწმა.
2014 წლის 23 იანვრის საქართველოს მთავრობის N102 დადგენილების საფუძველზე, ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტი ცალკე ერთეულ სტრუქტურად, საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად - ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურად ჩამოყალიბდა.
პრემიერ-მინისტრის N40 ბრძანების თანახმად, 2014 წლის 14 თებერვალს, ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის დირექტორად, გიორგი ფერაძე დაინიშნა. თუმცა, ამ ეტაპზე (11 მარტის მდგომარეობით), როგორც თავდაცვის სამინისტროში განგვიმარტეს, სხვა არცერთი კადრი არ არის დანიშნული. ასევე, არ არიან მოვალეობის შემსრულებლები. აღნიშნულ სამსახურს ჯერ-ჯერობით არ აქვს ვებ-გვერდი და ა.შ.
საქართველოს ვეტერანთა საქმეების დეპარეტამენტი 1997 წელს საქართველო პრეზიდენტის ბრძანებით შეიქმნა და ის აღმასრულებელ ხელისუფლებაში დამოუკიდებლად მოქმედ სამთავრობო დაწესებულებას წარმოადგენდა. 2004 წელს, „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად, ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტი სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებად იქნა რეორგანიზებული. 2004 წელს, აღნიშნული დეპარტამენტი, როგორც სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება, მმართველობაში საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს გადაეცა. 2011 წელს კი იგი საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს გადაეცა.
„სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილების თანახმად, 2014 წლის 1 იანვრიდან, საერთაშორისო ოპერაციების ან სხვა სახის სამშვიდობო საქმიანობის განხორციელებისას მიღებული ჯანმრთელობის დაზიანების გამო გარდაცვლილ, ასევე, 1998 წლის მაისისა და 2004 წლის 22-24 აგვისტოს მოვლენების დროს დაღუპულთა ან მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს, 500 ლარის ოდენობის სახელმწიფო კომპენსაცია დაენიშნათ. აღნიშნული კანონის თანახმად, კომპენსაცია პროპორციული განაწილების წესით  გარდაცვლილის ოჯახის შემდეგ წევრებს ენიშნებათ: მშობლები, მეუღლეები, შვილები 18 წლის ასაკის მიღწევამდე და შრომისუუნარო შვილები.
სახელმწიფო კომპენსაციას სსიპ სოციალური მომსახურეობის სააგენტო გასცემს. შესაბამისად, მოქალაქეებმა, რომლებიც ზემოთ აღნიშნულ კატეგორიას მიეკუთვნებიან, კომპენსაციის მისაღებად სსიპ სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს [ნებისმიერ ფილიალს] უნდა მიმართონ. განცხადებისა და საჭირო დოკუმენტების წარდგენის შემთხვევაში, კომპენსაცია მომდევნო თვის პირველი რიცხვიდან ინიშნება. აღსანიშნავია, რომ კომპენსაციის მისაღებად, ერთ-ერთი აუცილებელი დოკუმენტი ვეტერანის სტატუსის დამადასტურებელი ცნობაა. ეს უკანასკნელი საქართველოს შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული შტაბის ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტის მიერ გაიცემოდა, ამჟამად კი ის ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურმა უნდა გასცეს.
ჩვენ თავდაცვის სამინისტროს როგორც რიგითი მოქალაქე დავუკავშირდით და დავინტერესდით, თუ სად შეგვეძლო კომპენსაციის მისაღებად ვეტერანის სტატუსის დამადასტურებელი ცნობის აღება. როგორც სამინისტროს წარმომადგენელმა განგვიცხადა, ვეტერანის სტატუსის დამადასტურებელი ცნობას ვეტერანთა საქმეების სამსახური გასცემს, მაგრამ მისი აღება ამ ეტაპზე შეუძლებელია, რადგანაც აღნიშნული სამსახური დროებით არ ფუნქციონირებს. გამომდინარე იქიდან, რომ ახლადშექმნილი სამსახურის თანამშრომლებთან დაკავშირება შეუძლებელი აღმოჩნდა. ჩვენ თავდაცვის სამინისტროს დახმარებით, ყოფილ ვეტერანთა დეპარტამენტის კანცელარიის წარმომადგენელს  დავუკავშირდით, რომელმაც ასევე დაგვიდასტურა, რომ  აღნიშნული სამსახური ჯერ-ჯერობით არ მუშაობს.
ფაქტ–მეტრი ასევე დაუკავშირდა სსიპ სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს სახელმწიფო გასაცემლების დეპარტამენტსაც. მათი განმარტებით, სოციალური მომსახურეობის სააგენტომ აღნიშნულ კომპენსაციაზე განცხადებების მიღება 2014 წლის იანვრიდან დაიწყო და მათ, ვისაც შესაბამისი დოკუმენტაციები ჰქონდა წარდგენილი, 500 ლარიანი დახმარება დაენიშნათ. შესაბამისად, მოქალაქეები, რომელთაც არ აქვთ ვეტერანის სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტი, კომპენსაციას მანამდე ვერ მიიღებენ, სანამ ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახური არ ამუშავდება.
ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტი 2014 წლის 23 იანვრის საქართველოს მთავრობის N102 დადგენილების თანახმად, საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად - ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურად ჩამოყალიბდა. აღნიშნული სამსახური საქართველოს მთავრობას დაექვემდებარა, როგორც ამას დეპუტატი მიუთითებდა. ვეტერანთა საქმეების დეპარტამენტი, 2011 წლიდან 2013 წლის ჩათვლით, თავდაცვის სამინისტროს ექვემდებარებოდა.
2014 წლის 14 თებერვალს ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის დირექტორად გიორგი ფერაძე დაინიშნა, თუმცა, ეს სამსახური ჯერ-ჯერობით კადრებით არ დაკომპლექტებულა, როგორც ეს ტარიელ ლონდარიძის განცხადებაშია აღნიშნული. დეპუტატის განცხადებით, ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახური რამდენიმე თვეა რაც ჩამოყალიბდა. განცხადების ეს ნაწილი არაზუსტია, ვინაიდან ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახური 2014 წლის 23 იანვარს შეიქმნა, დეპუტატმა კი განცხადება 21 თებერვალს გააკეთა.
რაც შეეხება სახელმწიფო კომპენსაციას, 2014 წლის 1 იანვრიდან საერთაშორისო ოპერაციების ან სხვა სახის სამშვიდობო საქმიანობის განხორციელებისას მიღებული ჯანმრთელობის დაზიანების გამო გარდაცვლილ, ისევე როგორც 1998 წლის მაისისა და 2004 წლის 22-24 აგვისტოს მოვლენების დროს დაღუპულთა ან მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს, 500 ლარის ოდენობის სახელმწიფო კომპენსაცია დაენიშნათ. სახელმწიფო კომპენსაციას სსიპ სოციალური მომსახურეობის სააგენტო გასცემს. ამ სააგენტოს სახელმწიფო გასაცემლების დეპარტამენტის განმარტებით, სოციალური მომსახურეობის სააგანტომ აღნიშნულ კომპენსაციაზე განცხადებების მიღება 2014 წლის იანვრიდან დაიწყო და მათ, ვისაც შესაბამისი დოკუმენტაციები წარდგენილი ჰქონდა, 500 ლარიანი დახმარება დაენიშნათ.
მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ აღნიშნული კომპენსაციის მისაღებად, სოციალური მომსახურეობის სააგენტოში მოქალაქეებმა, სხვა დოკუმენტებთან ერთად, ვეტერანის სტატუსის დამადასტურებელი ცნობა უნდა წარადგინონ. ამ ეტაპზე კი ვეტერანის სტატუსის დამადასტურებელი ცნობის აღება  შეუძლებელია, რადგანაც ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახური ჯერ-ჯერობით არ ფუნქციონირებს, რაც თავისთავად, შეუძლებელს ხდის კომპენსაციის მიღებას.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ტარიელ ლონდარიძის განცხადება: „ეს სისტემა [ვეტერანების საქმეთა დეპარტამენტი] დაუბრუნდა მთავრობას. უკვე რამდენიმე თვეა გასული და არაფერი გაკეთებულა, დღეს-დღეობით ხალხიც კი არ არის დანიშნული... ადამიანები 500 ლარიანი დახმარების მისაღებად დღემდე კარდაკარ დადიან და ვერ გაუგიათ ვისთან უნდა მივიდნენ...“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 21 February 2013, at the plenary session of the Georgian Parliament, Member of the Parliamentary Minority, Tariel Londaridze, stated: “As for the veterans, I can assure you that the Department of Veterans Affairs was transferred from the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia to the sphere of governance of the Ministry of Defence of Georgia… Based upon the new decision, this unit was returned to the Government. Several months have passed since then but nothing has been accomplished in the meantime, even positions are not being filled… To this day, people are going from door to door in search of their financial aid of GEL 500 and still are at loss of figuring out whom they are supposed to address.”
FactCheck took interest in the abovementioned statement and decided to check the accuracy of the facts.
Based upon Resolution No. 102 of the Georgian Government, dated 23 January 2014, the Department of Veterans Affairs was converted into a separate unit – State Veterans Affairs Office (LEPL).
According to Decree No. 40 of the Prime Minister of Georgia, dated 14 February 2014, Giorgi Peradze was appointed as the Director of the Department of Veterans Affairs. Nevertheless, at the moment (as of 11 March), as we were told at the Ministry of Defence of Georgia, no other personnel are being appointed at the department. Furthermore, there is no interim staff in place and the office does not have a website.
The Department of War Veterans Affairs of Georgia was established in 1997 by Decree of the President of Georgia as an independent unit within the executive Government of Georgia. In 2004, according to the Law of Georgia on Structure, Powers and Order of Activities of the Government of Georgia, the Department of War Veterans Affairs was reorganised into a sub-state department. In 2004, the abovementioned department, as a sub-state unit, was transferred to the sphere of governance of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs. In 2011 it was transferred to the Ministry of Defence of Georgia.
Based upon amendments to the Law of Georgia on State Compensation and State Academic Scholarship, state compensation equal to GEL 500 will be given to the family members of deceased veterans participating in international operations or other peacekeeping activities starting from 1 January 2014 as well as to those deceased in the aftermaths of the events of May 1998 and 22-24 August 2004. The abovementioned groups include parents, spouses, children to the age of 18 years and disabled children.
The state compensation is given by the Social Service Agency (LEPL). Therefore, citizens belonging to the aforementioned groups have to address the Social Service Agency in order to receive their due compensation. In the case of submitting the set of necessary documents and applications, compensation will be issued from the first day of the following month. Of note is the fact that the certificate confirming veteran status of the deceased is one of the necessary documents for receiving the compensation. This certificate was previously issued by the Department of Veterans Affairs of the Georgian Armed Forces; currently, it is issued by the State Veterans Affairs Office.
We contacted the Ministry of Defence of Georgia as ordinary citizens and inquired where to obtain the certificate of veteran status in order to receive deceased veterans’ compensation. According to the representative of the Ministry, such certificates are issued by the Government Office of Veterans Affairs although it is impossible to obtain the certificate at this stage owing to a temporary suspension of the work of the Government Office of Veterans Affairs. Since it was impossible to get in touch with the personnel of the newly-formed State Veterans Affairs Office, the Ministry of Defence assisted us in contacting a representative of the Chancellery of the former Department of War Veterans Affairs who confirmed the fact that the abovementioned Office is indeed currently not in operation.
FactCheck also made contact with the State Disbursements Department of the Social Service Agency (LEPL). According to their clarification, the Social Service Agency started to receive applications for the deceased veterans’ compensation starting from January 2014 and has appointed compensation in the amount of GEL 500 per month to those citizens having already submitted their relevant documentation. Therefore, citizens not having the certificate confirming the veteran status of the deceased will not be able to receive compensation until the Government Office of Veterans Affairs resumes its operational functions.
In the course of our inquiry on the given subject, FactCheck established that in agreement with the stipulations of Ordinance No. 102 of the Georgian Government issued on 23 January 2014, the Department of War Veterans Affairs was transformed into an LEPL in the form of the Government Office of Veterans Affairs. This office was subjected to the Georgian Government, as was indicated by the MP in the abovementioned statement, from 2011 through 2013, however, the Department of Veterans Affairs was under the governance of the Ministry of Defence.
On 14 February 2014, Giorgi Peradze was appointed as the Director of the Government Office of Veterans Affairs although the personnel of this unit still has not been formed as was highlighted in Londaridze’s statement. The MP asserts that the Government Office of Veterans Affairs was established several months ago which proves to be inaccurate given the fact that the aforementioned office was formed on 23 January 2014 while Londaridze made his statement on 21 February.
As for the government compensation, starting from 1 January 2014 GEL 500 will be given to the family members of individuals deceased by the cause of injuries received in international operations or other peacekeeping activities as well as to the family members of those deceased on the grounds of injuries received in the events of May 1998 and 22-24 August 2004. The state compensations are issued by the Social Service Agency (LEPL). According to the Social Service Agency’s State Disbursements Department, the Agency indeed started to receive applications for compensation in January 2014 and has appointed compensation in the amount of GEL 500 per month to those citizens having already submitted their relevant documentation.
It is also of note that citizens are required to submit a certificate confirming the veteran status of the deceased in addition to the other required documentation in order to receive the aforementioned compensation. At this stage, however, it is impossible to acquire the abovementioned certificate as the Government Office of Veterans Affairs is currently not operating. This, naturally, renders it impossible to obtain deceased veterans’ compensation.
Therefore, we conclude that Tariel Londaridze’s statement: “The Department of War Veterans Affairs was returned to the Government. Several months have passed since then but nothing has been accomplished in the meantime, even positions are not being filled… To this day, people are going from door to door in search of their financial aid of GEL 500 and still are at loss of figuring out whom they are supposed to address,” is Half TRUE.
“The Department of War Veterans Affairs was returned to the Government. Several months have passed since then but nothing has been accomplished in the meantime, even positions are not being filled… To this day, people are going from door to door in search