„[მიუნხენის კონფერენციაზე] რუმინეთის პრეზიდენტის მიერ დასმულ კითხვაზე და შემდეგ უკვე კომისარ ფულეს მიერ გამარტივებულ კითხვაზე, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია საქართველო არ დაკმაყოფილდეს ასოცირების ხელშეკრულებით და მიიღოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივა,
წლის 5 თებერვალს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას „ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატმა, გიორგი კანდელაკმა, მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის გამოსვლა გააკრიტიკა. დეპუტატმა, რომელიც კონფერენციას თავადაც ესწრებოდა, განაცხადა: „[მიუნხენის კონფერენციაზე] რუმინეთის პრეზიდენტის მიერ დასმულ კითხვაზე და შემდეგ უკვე კომისარ ფულეს მიერ გამარტივებულ კითხვაზე, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია საქართველო არ დაკმაყოფილდეს ასოცირების ხელშეკრულებით და მიიღოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივა, ეს კითხვა ბ-ნმა ღარიბაშვილმა ფაქტობრივად გაატარა... კონფლიქტის მეორე მხარედ დაასახელა არა რუსეთი, ოკუპანტი სახელმწიფო, არამედ აფხაზეთის და ოსეთის რეჟიმები“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დეპუტატის განცხადების სიზუსტით და ის გადაამოწმა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი, მიმდინარე წლის 1 თებერვალს მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა და რუსეთთან ურთიერთობებსა და ევროპულ მისწრაფებაზე ისაუბრა. ის, ასევე, უკრაინაში მიმდინარე მოვლენებსაც შეეხო. ღარიბაშვილი სიტყვით კონფერენციის იმ პანელზე
გამოვიდა,  რომლის განსახილველი თემა ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობა იყო; განხილვისას მთავარი აქცენტი უკრაინაში განვითარებულ მოვლენებზე გაკეთდა. მომხსენებლებს შორის იყვნენ რუმინეთის პრეზიდენტი ტრაიან ბასესკუ, უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი, ლეონიდ კოჟარა, უკრაინის ოპოზიციური პარტიის „უდარის“ ლიდერი, ვიტალი კლიჩკო, რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დსთ-ის და ევრაზიული ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე ლეონიდ სლუცკი და აშშ-ის ყოფილი მრჩეველი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში, ზბიგნევ ბჟეზინსკი. პანელის მოდერატორი გაფართოებისა და ევროპული სამეზობლო პოლიტიკის საკითხებში, ევროკომისარი  შტეფან ფულე გახლდათ.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გამოსვლამდე, პანელზე რუმინეთის პრეზიდენტმა ტრაიან ბასესკუმ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ევროკავშირმა აღმოსავლეთ პარტნიორების მიმართ „ბევრად უფრო ძლიერი მიდგომა“ უნდა წარმოაჩინოს, რაც, მისი თქმით, ამ ქვეყნებს საშუალებას მისცემს, რომ ევროკავშირის წევრობის პერსპექტივები დაინახონ.
„ევროკავშირში მხოლოდ ასოცირებისთვის მათ ვერ მოიწვევთ“, განაცხადა მან, „ეს [ასოცირება] არ იძლევა იმის გარანტიას, რომ თქვენ ოდესმე ევროკავშირში მოხვდებით. ამიტომ, მიმაჩნია, რომ ევროკავშირი ბევრად უფრო მკაფიო და მტკიცე უნდა იყოს ამ ქვეყნებისთვის იმ პერსპექტივის შექმნაში, რომ ისინი გახდებიან ევროკავშირის წევრები, როდესაც ისინი კრიტერიუმებს დააკმაყოფილებენ“.
რუმინეთის პრეზიდენტმა ასევე განაცხადა, რომ ევროკავშირმა გაყინული კონფლიქტების მოგვარება პრიორიტეტად უნდა აქციოს. „ეს საკითხი ერთხელ და სამუდამოდ უნდა მოგვარდეს, რადგანაც ამ ქვეყნებმა თავადაც იციან, რომ მათ ევროკავშირში წევრობის პერსპექტივა არ გააჩნიათ, სანამ გაყინული კონფლიქტები აქვთ საკუთარ ტერიტორიებზე“, განაცხადა ბასესკუმ.
რუმინეთის პრეზიდენტის გამოსვლის შემდეგ, პანელის მოდერატორმა, ევროკომისარმა შტეფან ფულემ, სიტყვა საქართველოს პრემიერს გადასცა და შეკითხვით მიმართა, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ეს „სინათლე გვირაბის ბოლოს [ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივა]“ საქართველოსთვის.
პრემიერ-მინისტრის გამოსვლის ტექსტის ქართული ოფიციალური თარგმანი
მისმა პრეს-სამსახურმაც გაავრცელა. ირაკლი ღარიბაშვილმა ვილნიუსის სამიტს ისტორიული მნიშვნელობის უწოდა და აღნიშნა, რომ ასოცირების ხელშეკრულება საქართველოს შესანიშნავ შესაძლებლობებს აძლევს. პრემიერ-მინისტრმა ასევე ყურადღება გაამახვილა საქართველოს მოსახლეობაში ევროინტეგრაციის 85%-იან მხარდაჭერაზე და საქართველოს მისწრაფებაზე, გახდეს ევროკავშირისა და ნატოს წევრი. მისი თქმით, ეს საქართველოს ისტორიული არჩევანია, რომელიც საერთო ღირებულებებიდან, კულტურიდან და ისტორიიდან გამომდინარეობს.
თუმცა, მიუხედავად ამ განცხადებისა და საქართველოს ევროპული მისწრაფების ხაზგასმისა, გახდეს ევროკავშირის წევრი, მას არ უსაუბრია „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ფარგლებში მონაწილე ქვეყნებისთვის წევრების პერსპექტივის მინიჭებაზე, რაზეც აქცენტს რუმინეთის პრეზიდენტი და გაფართოების და სამეზობლო პოლიტიკის საკითხებში ევროკომისარი აკეთებდნენ.
„აღმოსავლეთ პარტნიორობა“ პროგრამის მონაწილე ქვეყნების ევროკავშირთან თანამშრომლობის რამდენიმე მიმართულებას მოიცავს:
• ახალი თაობის ასოცირების შეთანხმების პერსპექტივას;
• ევროკავშირის ეკონომიკაში ინტეგრაციას ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებებით;
• ევროკავშირში გამარტივებულ მოგზაურობას, ვიზების თანდათან ლიბერალიზაციის გზით;
• ენერგეტიკული უსაფრთხოების გაძლიერებულ ზომებს;
• გაზრდილ ფინანსურ დახმარებას;
• გარემოსა და კლიმატის საკითხებში გაღრმავებულ თანამშრომლობას;
• ადამიანებს შორის გაზრდილ კონტაქტებსა და სამოქალაქო საზოგადოებაში უფრო ფართო ჩართულობას.
„აღმოსავლეთ პარტნიორობა“ პროგრამის მონაწილე ქვეყნებს ევროკავშირის წევრობის პერსპექტივას არ სთავაზობს, თუმცა, მას არც გამორიცხავს. რუმინეთის პრეზიდენტისა და ევროკომისარ შტეფან ფულეს განცხადებები პარტნიორი ქვეყნების ტრანსფორმაციისთვის სწორედ ამ პერსპექტივის მინიჭების აუცილებლობას ეხებოდა. აქვე უნდა ითქვას, რომ ლისაბონის შეთანხმების
მიხედვით, ევროკავშირის წევრი შეიძლება გახდეს ნებისმიერი ევროპული ქვეყანა, რომელიც ევროკავშირის ღირებულებებს პატივს სცემს.
ევროკავშირისა და საქართველოს მიერ შეთანხმებული ასოცირების ხელშეკრულების პრეამბულაში საქართველო აღმოსავლეთ ევროპულ ქვეყნად მოიხსენიება, რომელსაც კავშირის წევრებთან ისტორიული კავშირი და საერთო ღირებულებები აქვს. უკრაინა და მოლდოვა
ასოცირების შეთანხმებების პრეამბულებში ევროპულ ქვეყნებად არიან მოხსენიებული, რომლებსაც ასევე ევროკავშირთან საერთო ისტორია და ფასეულობები აქვთ.
ამავდროულად, უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ, ევროკავშირის საბჭოს მიერ მიღებული 10 თებერვლის განცხადებაში,
კვლავაც გამოხატულია მზაობა, ხელი მოეწეროს უკრაინასთან ასოცირების შეთანხმებას და ნათქვამია, რომ ასოცირების შეთანხმება ევროკავშირისა და უკრაინის თანამშრომლობაში საბოლოო მიზანს არ წარმოადგენს.
ევროინტეგრაციის მნიშვნელობაზე საუბრის შემდეგ, პრემიერ-მინისტრმა საუბარი რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობის თემით გააგრძელა. მან ისაუბრა როგორც ორი ქვეყნის ურთიერთობაში მიღწეულ პროგრესზე, ასევე, ურთიერთობის ნორმალიზების მცდელობის ფონზე, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ განხორციელებულ პროვოკაციებზე. სოჭის ოლიმპიადასთან დაკავშირებით კი მან განაცხადა: „რაც შეეხება სოჭის ოლიმპიადას, ჩვენ უარი ვთქვით ბოიკოტირებაზე. ჩვენი ოლიმპიური გუნდი გაემგზავრება სოჭში, ჩვენთვის მეტად რთული იყო ამ გადაწყვეტილების მიღება, რადგანაც ჩვენ წინაშე დგას ეს გადაუჭრელი პრობლემები, კონფლიქტი ჩვენს ძმებთან, აფხაზებსა და ოსებთან“.
აქვე უნდა ითქვას, რომ დისკუსიის დასასრულს, მისი შეჯამებისას, ევროკომისარი ფულე კიდევ ერთხელ შეეხო „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ მონაწილე ქვეყნების ევროპულ პერსპექტივას. მისი თქმით, თუკი ევროკავშირს ნამდვილად სურს ევროპის ამ ნაწილისთვის ტრანსფორმაციაში დახმარება, ასოცირების შეთანხმება მხოლოდ პირველი ნაბიჯია, შემდეგი კი „გვირაბის ბოლოს სინათლე“ უნდა იყოს.
მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გამოსვლამდე, რუმინეთის პრეზიდენტმა ტრაიან ბასესკუმ ისაუბრა. მან ევროკავშირის მხრიდან „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ქვეყნების მიმართ  მეტი ყურადღების საჭიროებაზე გააკეთა აქცენტი. ბასესკუს თქმით, მხოლოდ ასოცირების ხელშეკრულება ამ ქვეყნების დასახმარებლად საკმარისი არაა და აუცილებელია მათთვის ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივის მიცემა.
რუმინეთის პრეზიდენტის გამოსვლის შემდეგ, ევროკომისარმა ფულემ ირაკლი ღარიბაშვილს შეკითხვით მიმართა, რამდენად მნიშვნელოვანია „სინათლე გვირაბის ბოლოს“ საქართველოსთვის. საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ევროინტეგრაციის მნიშვნელობასა და საქართველოს ევროპულ არჩევანზე ისაუბრა, ისევე როგორც საქართველოს მისწრაფებაზე, გახდეს ევროკავშირისა და ნატოს წევრი. თუმცა კონკრეტულად „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ მონაწილე ქვეყნებისთვის წევრობის პერსპექტივის მინიჭების მნიშვნელობაზე დასმულ კითხვაზე მას პირდაპირი პასუხი არ გაუცია. ეს განსაკუთრებით ცხადად გამოჩნდა სხვა გამომსვლელების, კერძოდ ტრაიან ბასესკუს და შტეფან ფულეს განცხადებების ფონზე, რომლებმაც პირდაპირ ისაუბრეს იმაზე, რომ მხოლოდ ასოცირების ხელშეკრულება არ არის საკმარისი და ამ ხელშეკრულების ხელმომწერი ქვეყნებისთვის კიდევ უფრო მეტი გარანტიები და პერსპექტივები უნდა არსებობდეს. დღევანდელი მდგომარეობით, „აღმოსავლეთ პარტნიორობა“ პროგრამის მონაწილე ქვეყნების ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივას არ ითვალისწინებს, თუმცა მას არც გამორიცხავს.
რუსეთთან ურთიერთობასა და სოჭის ოლიმპიადაზე საუბრისას კი ირაკლი ღარიბაშვილმა აღნიშნა: „ჩვენი ოლიმპიური გუნდი გაემგზავრება სოჭში, ჩვენთვის მეტად რთული იყო ამ გადაწყვეტილების მიღება, რადგანაც ჩვენ წინაშე დგას ეს გადაუჭრელი პრობლემები, კონფლიქტი ჩვენს ძმებთან, აფხაზებსა და ოსებთან.“
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ დეპუტატ გიორგი კანდელაკის განცხადება: „[მიუნხენის კონფერენციაზე] რუმინეთის პრეზიდენტის მიერ დასმულ კითხვაზე და შემდეგ უკვე კომისარ ფულეს მიერ გამარტივებულ კითხვაზე, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია საქართველო არ დაკმაყოფილდეს ასოცირების ხელშეკრულებით და მიიღოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივა, ეს კითხვა ბ-ნმა ღარიბაშვილმა ფაქტობრივად გაატარა... კონფლიქტის მეორე მხარედ დაასახელა არა რუსეთი, ოკუპანტი სახელმწიფო, არამედ აფხაზეთის და ოსეთის რეჟიმები“, არის სიმართლე.

On 5 February 2014, at the plenary session of the Georgian Parliament, Member of the United National Movement, Giorgi Kandelaki, criticised the speech of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, given at the Munich Security Conference. Kandelaki, who also attended the abovementioned conference, declared:  “At the Munich Security Conference, Mr. Gharibashvili practically disregarded the question put forward by the President of Romania and, afterwards, paraphrased by the Commissioner Füle, stressing how important it is for Georgia not to be content with the EU Association Agreement and to seek a prospect of EU membership… Gharibashvili named the regimes of Abkhazia and South Ossetia as the second parties of the conflict and not Russia, the occupant country.”
took interest in the abovementioned statement and checked its accuracy.
On 1 February 2014, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, delivered a speech at the Munich Security Conference and spoke about the relations with Russia and Georgia’s European aspirations as well as the ongoing processes in Ukraine. Gharibashvili gave a speech at the panel
discussing the Eastern Partnership; the discussion was dominated by the issues concerning the ongoing processes in Ukraine. The panel discussants included the President of Romania, Traian Băsescu; Acting Foreign Minister of Ukraine, Leonid Kozhara; Leader of the Ukrainian opposition party UDAR, Vitaliy Klychko; Chairman of the Committee on CIS and Eurasian Integration of the Russian State Duma, Leonid Slutsky, and the former US National Security Advisor, Zbigniew Brzezinski. The panel was moderated by the EU Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy, Štefan Füle.
The President of Romania, Traian Băsescu, delivered a speech in which he admitted that the EU should have a “much stronger approach” towards its Eastern Partners that would enable these countries to see the prospects of EU membership. “You cannot just invite them to associate with the European Union,” he said. “This [association] does not guarantee that you would ever get accepted into the EU. So, I believe the EU should be much firmer and much stronger in creating the prospect for becoming EU members for these countries when they meet the criteria.”
The Romanian President also declared that the EU should make the issue of the frozen conflicts a priority. “This issue must be solved once and for all, because these countries themselves know that they do not have the prospect of EU membership as long as they have frozen conflicts on their territories,” Băsescu said.
Following the speech of the Romanian President, the panel moderator, European Commissioner Füle, addressed the Prime Minister of Georgia and asked about the importance of “the light at the end of the tunnel” [the prospect of EU membership] for Georgia.
The official Georgian translation of the Prime Minister’s speech was distributed by his press centre. Irakli Gharibashvili stated that the Vilnius Summit is of a historic importance and added that the Association Agreement gives wonderful opportunities to Georgia. The Prime Minister also underlined that 85% of Georgian citizens support European integration and highlighted Georgia’s aspirations towards the membership of the EU and NATO. According to Gharibashvili, this is Georgia’s historic choice based upon the common values, culture and history.
However, despite the abovementioned statement and the emphasis on Georgia’ European aspirations to become an EU member, Gharibashvili did not speak of the membership prospects for the states within the frameworks of the Eastern Partnership Programme put forward by the Romanian President and the European Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy.
The Eastern Partnership Programme foresees several directions
for its partner countries in terms of the collaboration with the EU:
• The prospect of a new generation of Association Agreements;
• Integration into the EU economy with deep free trade agreements;
• Easier travel to the EU through gradual visa liberalisation, accompanied by measures to tackle illegal immigration;
• Enhanced energy security arrangements;
• Increased financial assistance;
• Deeper cooperation on environment and climate issues;
• Increased people-to-people contacts and greater involvement of civil society.
The Eastern Partnership neither promises nor precludes the prospect of EU membership to the partner states. The statements of President Băsescu and Commissioner Füle concerned the necessity of the abovementioned prospect for the transformation of the partner states. Herewith, it should be admitted that according to the Lisbon Treaty,
any European state which respects the European values may apply to become a member of the European Union.
The Preamble of the Association Agreement between the European Union and Georgia refers to Georgia as an Eastern European country sharing historic links and common values with the EU member states. In the Preambles of the Association Agreements between the European Union and Ukraine and the European Union and Moldova,
these countries are also named as European countries sharing the common history and values with the EU.
At the same time, in the Conclusions
on Ukraine adopted by the Council of the European Union on 10 February, the Council reiterates its commitment to signing the Association Agreement with Ukraine and expresses its conviction that this Agreement does not constitute the final goal in EU-Ukraine cooperation.
After speaking of the importance of EU integration, the Prime Minister continued with the issue of Georgian-Russian relations. He discussed the progress achieved by the two states as well as the provocations undertaken near the occupation line in light of the attempts to normalise the relations. In respect to the Sochi 2014 Winter Olympics he declared:  “As for the Sochi Olympics we decided not to boycott. Our Olympic team will go to Sochi. This decision was extremely hard to make as we are faced with these unresolved issues, the conflict with our brothers, Abkhazians and South Ossetians.”
By the end of the discussion, in closing remarks, Commissioner Füle touched upon the prospect of EU membership for the partner states within the Eastern Partnership Programme. According to Füle, in order to transform this part of Europe, the Association Agreement has to be only the first step and “the next one should be the light at the end of the tunnel.”
Prior to the address of the Prime Minister of Georgia, a speech was delivered by the President of Romania, Traian Băsescu, who highlighted the pressing need for the EU’s increased attention towards the Eastern Partnership countries. As stated by Băsescu:  “In order to help these countries, the EU needs to offer more than the Association Agreement, it is essential to provide them the prospect of EU integration.”
The speech of the Romanian President was followed by the question of Euro Commissioner Füle addressed to Irakli Gharibashvili who asked how important the “light at the end of the tunnel” is for Georgia. The Prime Minister of Georgia spoke about the importance of European integration and Georgia’s European choice as well as the aspirations of the country towards EU and NATO membership. However, Gharibashvili did not give a direct response to the question about the importance of granting the prospect of EU membership to the Eastern Partnership countries. This was particularly discernible in light of the statements of the other speakers, Traian Băsescu and Štefan Füle, who underlined the fact that the Association Agreement is not sufficient and the countries signing this agreement should be given far more guarantees and perspectives. As of today, the Eastern Partnership programme does not specifically envisage the prospect of EU membership for its partner states, however, nor does it preclude such a possibility.
Discussing the relations with Russia and the 2014 Sochi Winter Olympics, Irakli Gharibashvili noted: “Our Olympic team will go to Sochi. This decision was extremely hard to make as we are faced with these unresolved issues, the conflict with our brothers, Abkhazians and South Ossetians.”
Therefore, we conclude that the statement of the Member of Parliament, Giorgi Kandelaki:  “At the Munich Security Conference, Mr. Gharibashvili practically disregarded the question put forward by the President of Romania and, afterwards, paraphrased by the Commissioner Füle, stressing how important it is for Georgia not to be content with the EU Association Agreement and to seek a prospect of EU membership… Gharibashvili named the regimes of Abkhazia and South Ossetia as the second parties of the conflict and not Russia, the occupant country,” is TRUE.